Τεχνικοί υπολογιστών και linux

...χαλαρή κουβεντούλα, γενικός σχολιασμός, φιλοσοφικές συζητήσεις, meeting point / γνωριμία

Συντονιστής: konnn

Τεχνικοί υπολογιστών και linux

Δημοσίευσηαπό george0 » 17 Σεπ 2008, 03:35

καλησπερα παιδιά θέλω τη γνώμη σας για ένα θέμα που μου έχει κανί φοβερή εντύπωση !!!
εδώ και μια βδομάδα δουλεύω linux το ubuntu μεσώ wibi στον φορητό μου!,έχω και έναν επιτραπέζιο που θέλω να πετάξω τα windows και να βάλω το ubuntu ως μόνιμο λογισμικό!.τώρα το θέμα που είναι,δεν κατέχω της γνώσης για να κανό κάτι τέτοιο μονός μου όποτε ζήτησα βοήθεια από τεχνικό!!!πήρα τηλ 4 τεχνικούς!!!

και τη δεν άκουσα ρε παιδιά!!!
γιατί να βάλεις linux τα windows ειναι τα καλύτερα :shock:
θα μετανιώσεις που θα τα βάλεις!!
και άλλα πω λα παράλογα!!!
να τονίσω ότι κανένας δεν έχει λογισμικο linux και δεν τα δουλεύει!!!
μόνο ο ένας από αυτούς μου είπε να κατεβάσω το λογισμικό να του πάω το pc και να τα βάλουμε.....
και ερωτώ ρε παιδιά γιατί αυτό το χαντάκωμα του linux???
γιατί είναι ελεύθερο λογισμικό???
γιατί δεν μπορεί να μου πούληση κάποιο πρόγραμμά??
οπός και να έχει δεν μπορώ να το καταλάβω....
σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και περιμένω της άποψης σας.να είστε όλη καλά
Τελευταία επεξεργασία από The_Mentor και 17 Σεπ 2008, 16:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Διόρθωση Τίτλου
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: /Χαμηλό / Προγραμματισμός: Όχι/ Αγγλικά: Μέτρια
Λειτουργικό ubuntu 8.10
Η/Υ_ intel pentium 4-30gh/ram 512 mb ddr/nx6200ax nvidia 512mb ddr2.(desktop)
george0
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 06 Σεπ 2008, 16:59
Τοποθεσία: thessalonikh .
Εκτύπωση

Re: Τεχνική υπολογιστών και linux

Δημοσίευσηαπό kalakouentin » 17 Σεπ 2008, 05:39

Γιατί αρκέτες φορές οι άνθρωποι (όχι απαραίτητα οι τεχνικοί που μίλησες) είναι κοντόφθαλμοι και πιστεύουν ότι το βραχυπρόθεσμο κέρδος (να σου πουλήσουν άμεσα λογισμικό) αντιπαρέρχεται το μακροπρόθεσμο κέρδος (να κερδίσουν σταθερούς, ενεργούς και έμπειρους χρήστες) που θα τους εξυπηρετήσει σε βάθος χρόνου. Μάλιστα αρκετές φορές δένονται με συμβάσεις με κάποιες εταιρίες (είτε είναι Microsoft αυτή ή IBM ή Sun ή whatever) και δουλεύουν ουσιαστικά ως έμμεσοι "πλασίε" των προϊόντων αυτών των εταιριών. Και προφανώς στην περίπτωση αν ο άλλος είναι Microsoft certified engineer/technician, ε δε θα βάλει τα δυνατά του να σε σπρώξει στο Linux!..

Τα Windows είναι όντως καλύτερα σε ορισμένες δουλειές. Πράγματι για desktop publishing και 3D studios (Mac χωράφια) υπάρχουν περισσότερες και πιο ώριμες εφαρμογές, επίσης έχουν υποστήριξη περισσότερων εξωτερικών συσκευών (το κάθε καρμιροmodem θα έχει έναν driver για XP δεν γίνεται αλλιώς). Δεν υπάρχει ΑΠΟΛΥΤΑ κακό λειτουργικό. Και το Minix τέλειο είναι αν θες πως μάθεις από αρχιτεκτονικές λειτουργικών συστημάτων απλώς δεν είναι για το μέσο χρήστη. :mrgreen:

Πιστεύω ότι την εγκατάσταση (ειδικά του Ubuntu) μπορεί να την κάνει και ένας σχετικά άπειρος χρήστης. Μην το φοβάσαι. Αν τα πάντα τρέχουν σταθερά μέσω live-cd στο επιτραπέζιο pc σου λογικά θα μπορείς να κάνεις εύκολα την εγκατάσταση και μόνος σου. Μην κολλάς καθόλου. Βack-up τα αρχεία σου και βουρ στον πατσά! :D
Εικόνα
Γνώσεις ⇛ Linux: Συμπαθητικές ┃ Προγραμματισμός: Συμπαθητικότερες ┃ Αγγλικά: Αστέρι
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.04 32bit σε HP nw9440 ┃ Ubuntu 10.04 32bit σε Toshiba Satellite U400┃ SLED 11 64bit σε Dell OptiPlex 780
kalakouentin
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2008, 05:50
Εκτύπωση

Re: Τεχνική υπολογιστών και linux

Δημοσίευσηαπό headless » 17 Σεπ 2008, 07:12

Έχει δίκιο ο kalakouentin,μη φοβάσαι τίποτα.
Περίπτωση να κάνεις κάτι τόσο στραβό που να χαλάσεις το pc σου δεν υπάρχει.
Οπότε ξεκίνα και για ό,τι χρειαστείς εμείς είμαστε εδώ.
Γνώσεις ⇛ Linux: Καλές ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: debian wheezy/sid 64-bit (en_US.utf8)
Προδιαγραφές ⇛ CPU: 2x Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz │ RAM 3965 MiB │ ASUS INC. P5QL/EPU
Κάρτα γραφικών: nVidia GF104 [GeForce GTX 460] [10de:0e22]
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168]
My Blog
Άβαταρ μέλους
headless
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 17:30
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: headl3ss
IRC: h3adl3ss
Εκτύπωση

Re: Τεχνική υπολογιστών και linux

Δημοσίευσηαπό ftso » 17 Σεπ 2008, 07:48

Εγώ πάλι τη βλέπω λίγο φυσιολογική την αντίδρασή τους αυτή.
Αν ο άλλος δεν έχει ασχοληθεί θα φαντάζεται τρελά πράγματα για την εγκατάσταση του linux και τη χρήση του (aka linux for hacker beings).
Πχ Μαύρες οθόνες γεμάτες πράσινες εντολές και κώδικας να περνάτε γρήγορα απο την οθόνη.
Τους δικαιολογώ βέβαια για τα παραπάνω, γιατί ως τελειόφοιτος φοιτητής πληροφορικής βλέπω συμφοιτητές μου με λιγότερα χρωστούμενα μαθήματα να μην ξέρουν να κάνουν εγκατάσταση ούτε windows (βέβαια δεν μάθαμε ποτέ κάτι τέτοιο στη σχολή καθώς είναι χάσιμο χρόνου). :mrgreen:
Μπορείς πολύ πιο εύκολα να κάνεις εγκατάσταση linux (εξαρτάτε απο τη διανομή βέβαια) απ'ότι windows.
Το μόνο που χρειάζεται να ξέρεις και να προσέξεις είναι το partitioning που όσο να ναι δεν είναι παιχνιδάκι για παιδάκια. Θέλει προσοχή.
Στους Οδηγούς του φόρουμ όμως υπάρχουν οδηγοί που εξηγούν τα πάντα αναλυτικά και έχουν χρησιμοποιηθεί ακόμη και απο παντελώς άσχετους με επιτυχία. :)
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Τεχνική υπολογιστών και linux

Δημοσίευσηαπό The_Mentor » 17 Σεπ 2008, 09:47

εγώ πάντως έχω δει τεχνικούς και "τεχνικούς"... ειδικά στο ΠΛΑΙΣΙΟ που προσπαθούσε ένας "Μηχανικός Υπολογιστών" να μου πουλήσει FTP καλώδιο για UTP

Τους πήγα κάποτε σύστημα από φίλο που είχανε αυτοί συναρμολογήσει και επειδή είχε fedora μέσα είπανε πως αυτό τον χάλασε!!!. Όταν τους ζήτησα ένα χαρτί που να λέει αυτό το πράγμα μέσα με την σφραγίδα του ΠΛΑΙΣΙΟΥ, άλλαξαν γνώμη επειδή μάλλον κατάλαβαν τι θα γινόταν μετά.

Μην ακούς τι σου λένε. Ξεκίνα να το κάνεις και αν μπορείς να έχεις ένα 2ο PC κοντά σου, δώσε ραντεβού στο κανάλι με τα παιδιά, και ξεκίνα. Μόλις έχεις απορία, ρώτα τους σε 1ο χρόνο και σε λιγότερο απο 30-40 λεπτά είσαι έτοιμος
The_Mentor
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 15 Μάιος 2008, 14:34
Εκτύπωση

Re: Τεχνική υπολογιστών και linux

Δημοσίευσηαπό logari81 » 17 Σεπ 2008, 10:51

ναι... αν εχεις ενα δευτερο pc με ιντερνετ ή ακομα και απο το ιδιο pc οπου κανεις την εγκατασταση αν μπορεις να συνδεθεις στο ιντερνετ ενω εισαι στο LiveCD θα μας βρεις εδω

http://wiki.ubuntu-gr.org/Community/IRC

και μπορουμε να σου πουμε βημα βημα τι να κανεις. Επίσης αν θες πες σε πια πολη βρισκεσαι μπορει να βρεθει καποιος εθελοντης να σε βοηθησει επιτοπου. Αλλα πιστευω το IRC ειναι μια πολυ καλη λύση.
http://opensourceecology.org/


Λειτουργικό: Ubuntu 10.04 lucid 64-bitΠροδιαγραφές: 4x Intel Core i5 CPU M 450 2.40GHz ‖ RAM 3696 MiB ‖ Lenovo KL3 - LENOVO IdeaPad Y560
Κάρτα γραφικών: ATI Device [1002:68c0]Ασύρματο: wlan0: Atheros Inc. AR928X Wireless Network Adapter (PCI-Express) [168c:002a] (rev 01)
logari81
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6074
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 10:40
Εκτύπωση

Re: Τεχνική υπολογιστών και linux

Δημοσίευσηαπό bullgr » 17 Σεπ 2008, 11:08

Το θέμα με τους τεχνικούς είναι μια πονεμένη ιστορία... Έχετε απόλυτο δίκιο σε αυτά που λέτε.

Εγώ όμως θα κάνω και τον δικηγόρο του διαβόλου αναφέροντας ότι το να λύσεις ως τεχνικός ένα πρόβλημα που θα προκύψει σε έναν πελάτη, ο χρόνος που θα το κάνεις είναι σχετικός. Εάν για παράδειγμα σου φέρει κάποιος έναν υπολογιστή με winblows που δεν δουλεύει κάποιο hardware, η επίλυσή του από έναν τεχνικό είναι θέμα λεπτών από τη στιγμή που έχει υποστήριξη από τον κατασκευαστή (drivers, τεχνική υποστήριξη από τον αντιπρόσωπο του προϊόντος).

Στο linux χωρίς drivers και τεχνική υποστήριξη από τον αντιπρόσωπο του προϊόντος, μπορεί να σου φάει ολόκληρη την ημέρα και πάλι δεν θα είναι σίγουρο ότι θα δουλέψει τελικά. Ο τεχνικός όμως πληρώνεται από την επιχείρησή, άρα θα πρέπει και ο πελάτης να χρεωθεί για τον χρόνο που απασχολήθηκε ο τεχνικός.

Πως θα πεις όμως τον πελάτη ότι πρέπει να πληρώσει τα τετραπλάσια και ότι (πιθανόν) τελικά δεν δουλεύει η συσκευή με το λειτουργικό linux;

Θα μου πεις ότι υπάρχει και το ενδεχόμενο η εγκατάσταση να είναι πιο εύκολη και από τα winblows που το έχω διαπιστώσει και εγώ προσωπικά. Αλλά υπάρχουν όμως και μηχανήματα με hardware components που σου βγάζουν την ψυχή. Δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις με χρήστες που δεν μπορούσαν ούτε με το live cd να κάνουν boot.

Και ας πούμε ότι πουλάς υπολογιστές δοκιμασμένους σε linux και γνωρίζεις ότι δουλεύουν. Δεν έχουν όμως όλοι αγοράσει από εσένα υπολογιστή. Και φυσικά είναι αντιεπαγγελματικό να διώχνεις πελάτες επειδή δεν έχουν αγοράσει τον δικό σου υπολογιστή.

Αυτό είναι το πρόβλημα των τεχνικών και αποφεύγουν το linux... Η έλλειψη τεχνογνωσίας αλλά και η αβεβαιότητα ως προς το τελικό αποτέλεσμα.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Re: Τεχνική υπολογιστών και linux

Δημοσίευσηαπό plicatilis » 17 Σεπ 2008, 11:45

όλοι έχετε ένα δίκιο σε ότι είπατε.

να προσθέσω και γω την εμπειρία μου σαν τεχνικός, ότι εκτός όλων των άλλων υπάρχει η πίεση χρόνου όπου πρέπει μέσα σε λίγο χρόνο να κάνεις πολλά πράγματα. και αυτό οφείλετε στον εργοδότη ο οποίος κρίνει τους πελάτες με βάση πόσα χρήματα θα του δώσουν τώρα και όχι μακροπρόθεσμα (συνήθως).

στην Ελλάδα πάσχουμε από καλό service (ειδικά στις μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων πληροφορικής). Δεν είναι απαραίτητο να έχει πτυχίο αυτός που θα δουλεύει στο service, γιατί απλά όπως ειπώθηκε και παραπάνω, τίποτα που να αφορά την υποστήριξη πελατών δεν την διδάσκεσαι στα θρανία ενός εκπαιδευτικού ιδρύματος.(εντάξει εκτός της εξειδίκευσης σε κάποια θέματα, μην είμαι και απόλυτος :-)) και δεν συνεπάγεται μόνο το τεχνικό μέρος αλλά και άλλα. (όπως συμπεριφορά απέναντι στους πελάτες(που τα θέλουν όλα τώρα γιατί απλά πατάς δύο πλήκτρα και είναι εύκολο για σενα), προγραμματισμό των εργασιών σε μεγάλο φόρτο κ.τ.λ.)
Η εκπαίδευση μέσα στην εταιρία είναι κάτι που στη χώρα μας σπάνια βλέπει κανείς. για χίλιους δύο λόγους θα πρέπει μέσα από σεμινάρια να υπάρχει συνεχείς εκπαίδευση του τεχνικού προσωπικού και όχι απλά σε ότι αφορά θέματα πωλήσεων και άλλον λίγο άσχετων με το εργασιακό αντικείμενο.

george8 γνώμη μου είναι πως δεν ξέρανε την τύφλα τους τα παλικάρια που πείρες τηλέφωνο, εκτός ίσος από τον έναν που σου είπε να πας το pc στο σπίτι του είχε τους λόγους του που σου το είπε.

αν θέλεις ασχολήσου λίγο εσύ στην εγκατάσταση και μιας και πρόκειται και για λίγο παραμελημένο pc ακόμα καλύτερα να κάνεις full εγκατάσταση στο σκληρό.

ορίστε και ένας οδηγός που θα σε βοηθήσει=> http://klug.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=39&Itemid=32

και να ξέρεις πως καλό θα ήταν αφού θέλεις να ασχοληθείς με το linux ότι πρέπει να μάθεις κάποια πράγματα σχετικά με την χρήση του. και εφόσον υπάρχει το internet, με μια πληθώρα πληροφοριών και κοινοτήτων για linux δεν έχεις να φοβάσαι τπτ.

καλή επιτυχία και αν προκύψει κάποιο σφάλμα στην εγκατάσταση το σημειώνεις και μας λες τι σου έβγαλε ή το ψάχνεις και στο google. κάποιος θα το έχει πάθει πριν από σενα και θα έχει postαρει κάπου την λύση :-)
plicatilis
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 23 Μάιος 2008, 14:55
Εκτύπωση

Re: Τεχνική υπολογιστών και linux

Δημοσίευσηαπό ntinos_ » 17 Σεπ 2008, 12:55

Επίσεις υπάρχουν αρκέτα How to - tutorial στο forum που θα είσαι εντάξει με αυτά και πάνο απ'όλα αμα συναντήσεις κάποιο πρόβλημα πoτέ μη παραδοθείς σε αυτό ;)
Desktop :CPU intel 4400 core 2 duo 2.0Ghz M/b ASUS P5VD2-X GPU MSI GeForce GT 630 4GB RAM 2x1GB single channel 667Mhz DDR2 HDD (SATA)WD 160 GB windows ,(IDE) WD 40GB ubuntu 12.04(IDE), SG 200GB data, (SATA)SG 160GB data
Άβαταρ μέλους
ntinos_
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 11 Σεπ 2008, 00:53
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Εκτύπωση

Re: Τεχνικοί υπολογιστών και linux

Δημοσίευσηαπό rat » 17 Σεπ 2008, 15:15

Καλησπέρα,
Σαν αρχή μία παράκληση, αν μπορεί να γίνει αλλαγή του τίτλου σε
Τεχνικοί υπολογιστών και linux
(για να είμαστε και σωστοί όσο μπορούμε τουλάχιστον).
Έχω κατάστημα και κάνω εγκαταστάσεις Linux (ubuntu), και έχω κάνει εγκαταστάσεις σε αρκετά άτομα.
Επειδή μου άρεσε σαν λειτουργικό, επειδή είναι ελεύθερο, επειδή .....κάθησα και ασχολήθηκα και συνεχώς διαβάζω και ρωτάω και πάλι δεν μπορώ να πω πως είμαι σε ένα μέσο επίπεδο.
Δεν μου έχουν φέρει κάτι που να μην το έχω κάνει εγκατάσταση από όσο θυμάμαι, αλλά δεν μου έχουν φέρει και κάτι περίεργο (μία κάρτα tv ας πούμε).
Το ότι δεν υπάρχουν οδηγοί για κάποιο περιφερειακό ή για κάποιο που θα αγοράσει αργότερα ενημερώνω τον πελάτη μου και αν θέλει προχωράω στην εγκατάσταση.
Βέβαια σε κάποιον που θα κάνω εγκατάσταση linux και θέλει τον υπολογιστή για το ιντερνετ ξέρω ότι θα κάνει καιρό να μου τον φέρει πάλι για εγκατάσταση. Είναι και αυτό κάτι που υπάρχει σαν σκέψη στα καταστήματα.
Η ενασχόληση ενός τεχνικού με έναν υπολογιστή για πολλές ώρες με ένα στανταρ τίμημα (50 - 70 - 100 ευρώ) δεν είναι κάτι που συμφέρει ένα κατάστημα.
Μου ζήτησε κάποιος πελάτης μου παράδειγμα να του κάνω εγκατάσταση madriva επειδή κάπου είχε δει και του άρεσε το περιβάλλον, το είπα πως δεν μπορώ να το κάνω γιατί δεν έχω κάνει ξανά και δεν θα τον συμφέρει ούτε σαν κοστολόγιο αλλά και πιθανότατα δεν ξέρω αν θα δουλεύανε τα πάντα στον υπολογιστή του.
Η γνώση που δεν υπάρχει και η μη ζήτηση για το linux είναι ακόμη ένα που μετράει στο να μην κάνουν εγκαταστάσεις στα καταστήματα.
Ας ελπίσουμε να αλλάξουν κάποια πράγματα προς το καλύτερο και σιγά σιγά θα αρχίσουν να κάνουν και εγκαταστάσεις linux.
Αυτά τα λίγα από μένα αν και θα μπορούσα να γράψω πολύ περισσότερα.
Τελευταία επεξεργασία από rat και 17 Σεπ 2008, 22:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Γνώσεις ⇛ Linux: Λίγες ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Μέτρια
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 11.10 32bit /Ubuntu 10.04 / Mint / Win Xp / Win 7
Προδιαγραφές ⇛ Διαφορετικά μηχανήματα.
rat
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: 27 Αύγ 2008, 02:06
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Περί ανέμων