Αν κάποτε το ubuntu και το Ε.Λ. σταματησει να δίνεται δωρεαν

...χαλαρή κουβεντούλα, γενικός σχολιασμός, φιλοσοφικές συζητήσεις, meeting point / γνωριμία

Συντονιστής: konnn

Αν κάποτε το Ubuntu και το ελευθερο λογισμικο σταματησει να δίνεται δωρεαν. Τότε εγώ:

Α. Θα αγόραζα το νόμιμο.
9
36%
Β. Θα κατέβαζα ή θα έφτιαχνα πειρατικό/σπασμένο.
8
32%
Γ. Back to Microsoft.
2
8%
Δ. Δεν γνωρίζω δεν απαντώ.
6
24%
 
Σύνολο ψήφων : 25

Re: Αν κάποτε το ubuntu και το Ε.Λ. σταματησει να δίνεται δωρεαν

Δημοσίευσηαπό cyberpython » 18 Οκτ 2008, 22:10

Κάτι τέτοιο ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ και ΟΥΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να γίνει ΠΟΤΕ!
Και αυτό διότι, αν ποτέ ληφθεί μία τέτοια απόφαση από τη Δικαιοσύνη (που δεν πρόκειται αφού παρόμοιοι ισχυρισμοί είναι εντελώς αβάσιμοι και απλά προσπάθεια εξάπλωσης FUD), οι developers θα αφαιρέσουν-ξαναγράψουν τα επίμαχα τμήματα. Για την ακρίβεια, αυτό πιστεύω οτι θα γίνει τόσο γρήγορα που οι περισσότεροι ούτε καν θα το καταλλάβουμε (αν συνυπολογίχουμε και το γεγονός οτι πίσω από το Linux Foundation βρίσκονται γίγαντες της παγκόσμιας αγοράς, τότε τα τμήματα που τους αφορούν θα αντικατασταθούν πριν καν τη λήψη μιας τέτοιας απόφασης). Οπότε, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.... :D (και το παρόν thread δεν έχει νόημα αφού είναι απολύτως φανταστική η υπόθεση).
Κοινότητα ΕΛ/ΛΑΚ Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών / Ubuntu-gr / My Web Log
Επίπεδο Γνώσεων Linux: Μέτριο, Προγραμματισμός: Ναι, Aγγλικά: Καλά
Λειτουργικό : Ubuntu 10.04 - 32bits
Η/Υ : Intel Core2 4400@2 GHz / 2GB DDR2 RAM / GeForce 8400 GS 512MB / Creative SB Audigy SE
Άβαταρ μέλους
cyberpython
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 13:22
Εκτύπωση

Re: Αν κάποτε το ubuntu και το Ε.Λ. σταματησει να δίνεται δωρεαν

Δημοσίευσηαπό kalakouentin » 19 Οκτ 2008, 02:28

Kαλά ποτέ μην λες ποτέ. Αν και όντως θεωρώ το όλο σενάριο εξαιρετικά δύσκολο να συμβαίνει.
Εναλλακτικές υπάρχουν σχεδόν πάντα για όλα τα πιθανά σενάρια.
Εικόνα
Γνώσεις ⇛ Linux: Συμπαθητικές ┃ Προγραμματισμός: Συμπαθητικότερες ┃ Αγγλικά: Αστέρι
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.04 32bit σε HP nw9440 ┃ Ubuntu 10.04 32bit σε Toshiba Satellite U400┃ SLED 11 64bit σε Dell OptiPlex 780
kalakouentin
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2008, 05:50
Εκτύπωση

Re: Αν κάποτε το ubuntu και το Ε.Λ. σταματησει να δίνεται δωρεαν

Δημοσίευσηαπό simosx » 19 Οκτ 2008, 02:48

Η άδεια διάθεσης του ελεύθερου λογισμικού επιβάλλει το πηγαίο κώδικα του λογισμικού να διατίθεται ελεύθερα, οπότε από την άποψη αυτή, το όλο ζήτημα είναι non-issue.

Από την άλλη πλευρά, είναι πιθανό να έχουμε όμορφα πακεταρισμένο ελεύθερο λογισμικό, που να απαιτεί κάποια πληρωμή. Από τη στιγμή που κάποιος θέλει να χρησιμοποιήσει το λογισμικό αυτό, πιστεύω ότι είναι εντάξει να πληρώσει, και είναι καλό να το σεβαστούμε.
Για παράδειγμα, μέρος της ευκολίας του ελεύθερου λογισμικού είναι η ύπαρξη γρήγορων εξυπηρετητών για ανανεώσεις πακέτων. Η ρύθμιση και διάθεση των πακέτων θέλει χρήματα, και είναι κάτι που συμβαίνει με διανομές όπως Redhat Workstation, κτλ.

Για το ελεύθερο λογισμικό που διατίθεται ελεύθερα, τα διάφορα εκπαιδευτικά ιδρύματα προθυμοποιούνται να προσφέρουν εξυπηρετητές για τη διάθεση πακέτων, με αποτέλεσμα να κάνουν αρκετά φθηνή την υποδομή διάθεσης πακέτων. Για παράδειγμα, τα NTUA, DUTH, OTENET, κτλ εξυπηρετούν την Ελλάδα για διανομές όπως Ubuntu, Fedora, κτλ.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Αν κάποτε το ubuntu και το Ε.Λ. σταματησει να δίνεται δωρεαν

Δημοσίευσηαπό ilpara » 19 Οκτ 2008, 09:09

Υποθέτω (μπορεί και να κάνω λάθος) ότι θέτοντας αυτές τις επιλογές είχες "δεύτερες σκέψεις" (με την καλή έννοια), ότι δηλαδή θέλεις να βγάλεις κάποια συμπεράσματα. Παρατηρώ από τις απαντήσεις όλων ότι το poll δεν "τραβάει". Δεν θες να μας γράψεις τα υπό σκέψη συμπεράσματα σου να προχωρήσουμε την συζήτηση απευθείας σε αυτά?
Δεν ψήφησα αλλά για να προσπαθήσω να δώσω μια απάντηση κοντά σε όσα ρωτάς, αν η microsoft πέρναγε σε δωρεάν ΕΛ/ΛΑΚ θα συνέχιζα να προτιμώ linux διότι το θεωρώ ποιο εύκολο (ναι!), ποιο δυνατό-ευέλικτο, ποιο ποιοτικό, ποιο καλό, και το ποιο σημαντικό με φοβερή υποστήριξη υψηλού επιπέδου σε ποιότητα και αμεσότητα (παροχή βοήθειας) από τους χρήστες του (την κοινότητα δηλαδή) την οποία δεν έχω συναντήσει σε καμία εταιρία!
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: Αν κάποτε το ubuntu και το Ε.Λ. σταματησει να δίνεται δωρεαν

Δημοσίευσηαπό simosx » 19 Οκτ 2008, 12:52

ilpara έγραψε:Υποθέτω (μπορεί και να κάνω λάθος) ότι θέτοντας αυτές τις επιλογές είχες "δεύτερες σκέψεις" (με την καλή έννοια), ότι δηλαδή θέλεις να βγάλεις κάποια συμπεράσματα. Παρατηρώ από τις απαντήσεις όλων ότι το poll δεν "τραβάει". Δεν θες να μας γράψεις τα υπό σκέψη συμπεράσματα σου να προχωρήσουμε την συζήτηση απευθείας σε αυτά?
Δεν ψήφησα αλλά για να προσπαθήσω να δώσω μια απάντηση κοντά σε όσα ρωτάς, αν η microsoft πέρναγε σε δωρεάν ΕΛ/ΛΑΚ θα συνέχιζα να προτιμώ linux διότι το θεωρώ ποιο εύκολο (ναι!), ποιο δυνατό-ευέλικτο, ποιο ποιοτικό, ποιο καλό, και το ποιο σημαντικό με φοβερή υποστήριξη υψηλού επιπέδου σε ποιότητα και αμεσότητα (παροχή βοήθειας) από τους χρήστες του (την κοινότητα δηλαδή) την οποία δεν έχω συναντήσει σε καμία εταιρία!


Δεν ξέρω αν αναφέρεσε σε μένα.

Ως ψηφοφορία, εμπεριέχει ένα ερώτημα που σκέφτονται αρκετοί νέοι χρήστες, και είναι σημαντικό να λαμβάνουμε θέση και να εξηγούμε αυτά τα πολύ βασικά ζητήματα.
Στις πιθανές απαντήσεις, μια απάντηση θα μπορούσε να είναι
Το ελεύθερο λογισμικό θα μπορεί να το λάβει κάποιος πάντα δωρεάν. Είναι θέμα ορισμού του ελεύθερου λογισμικού και δεν έχουμε να φοβηθούμε κάτι.

Για τη διανομή Ubuntu θα είναι διαθέσιμη όσο υπάρχει η Canonical και όσο υπάρχουν χρήστες που έχουν ενδιαφέρον να προσφέρουν. Αν κάτι πάει πολύ στραβά στο μέλλον, η Canonical πάψει να υποστηρίζει τη διανομή και οι συντελεστές να ασχοληθούν σε κάτι άλλο, τότε ως κοινότητα ubuntu-gr θα αποφασίσουμε να μεταβούμε σε μια άλλη ελεύθερη διανομή. Θα υπάρξει υποστήριξη από την κοινότητά μας για μια τέτοια μετάβαση. Και δε θα είναι δύσκολη διότι κάθε διανομή χρησιμοποιεί το ίδιο βασικό ελεύθερο λογισμικό, GNOME, Firefox, OpenOffice, κτλ.


Με άλλα λόγια, αν η ερώτηση ήταν
Αν κάποτε η διανομή Ubuntu για κάποιο λόγο σταματούσε την ανάπτυξη που βλέπουμε τώρα,


θα απαντούσα

Θα έκανα τη μετάβαση σε μια άλλη (από τις διαθέσιμες 300+) διανομές


Προσωπικά, όπως είναι αυτή τη στιγμή, είμαι ικανοποιημένος από τη διανομή Ubuntu.
Είναι πιθανό να υπάρχουν χρήστες που να θέλουν να δοκιμάσουν άλλες διανομές όπως Debian, Fedora, κτλ. Είναι φυσιολογικό να υπάρχει τέτοιο ενδιαφέρον, και είναι καλό να έχουμε κινητικότητα. Κάποιοι μπορεί να γυρίσουν μετά πίσω στο Ubuntu, κάποιοι μπορεί να παραμείνουν στις άλλες διανομές. Όσο είναι ελεύθερο λογισμικό, είμαστε όλοι κερδισμένοι.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Αν κάποτε το ubuntu και το Ε.Λ. σταματησει να δίνεται δωρεαν

Δημοσίευσηαπό bullgr » 19 Οκτ 2008, 13:14

logari81 έγραψε:Καλά τη ερωτηση ειναι αυτη;

Αν κάποτε το ubuntu σταματησει να δίνεται δωρεαν, τοτε εγω τι θα κανω; =
Εάν το νερο παψει να ειναι ρευστο, εγω με τι θα κανω μπανιο;

Αν κάποτε το ubuntu και το Ε.Λ. σταματησει να δίνεται δωρεαν, τοτε εγω τι θα κανω; =
Εάν το νερο κι όλα τα ρευστα παψουν να ειναι ρευστα, εγω με τι θα κανω μπανιο;

Κι αν επαυε ο ηλιος να ανατέλει; Κι αν τα πρωτονια και τα νετρονια δεν χωρουσαν μαζι σε ενα ατομο; Κι αν τα ζωα σταματουσαν να διαθετουν το ενστικτο της επιβίωσης; Κι αν οι πλανητες σταματουσαν να έλκονται; Κι αν .........

....

Αν η γιαγια μου ειχε καρουλια θα την λεγαν τρολει.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...
Κατ' αρχάς το ελεύθερο λογισμικό θα υπάρχει στον αιώνα τον άπαντα.
Πάντα θα υπάρχουν κάποιοι που θα διαθέτουν ελεύθερο λογισμικό.

Άρα το poll είναι άτοπο και αναρτήθηκε από τον @jarlaxl σε πείσμα των όσων ειπώθηκαν στο threat viewtopic.php?f=7&t=1420&start=40&st=0&sk=t&sd=a επειδή του την είπα εγώ και κάποιοι άλλοι.

Φίλε μου @jarlaxl δεν βλάπει να έχεις λιγότερο πείσμα ... Εγώ προσωπικά εάν δεν ήμασταν στο ubuntu-gr forum δεν θα έμπαινα καν στον κόπο να λιώσω τα ακροδάκτυλά μου στο πλητρολόγιο για να προσπαθήσω να αλλάξω μυαλά σε εσένα και στους υπόλοιπους "πειρατές ιδεολόγους".

Εάν ήμασταν σε άλλο forum (τα γνωστά γενικής φύσεως forums) δεν θα έδινα δεκάρα στο τι πιστεύεις ή τι ιδεολογίες έχεις. Αλλά σε αυτό το forum θα παλεύω μέχρι τελικής πτώσεως για να μην περάσει αυτή η γελοία άποψη περί "πειρατές ιδεολόγους".

Ειλικρινά λυπάμαι που έφτασες στο σημείο να κάνεις ένα άτοπο και άχρηστο poll μόνο και μόνο από πείσμα, από το οποίο δεν πρόκειται να βγει κανένα συμπέρασμα... Και δεν θα βγει γιατί θα υπάρχει πάντα ελεύθερο λογισμικό.

Είναι σαν να μας ρωτάς τι θα κάνουμε εάν σταματήσει να υπάρχει ο ήλιος:
Α) θα γίνουμε τυφλοπόντικες
Β) θα αλλάξουμε γαλαξία
Γ) θα καλέσουμε τους εξωγήινους να τον επαναφέρουν

Εάν απαντήσεις στο παραπάνω ερώτημα, θα ψηφίσω και εγώ στο poll που έκανες...
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Re: Αν κάποτε το ubuntu και το Ε.Λ. σταματησει να δίνεται δωρεαν

Δημοσίευσηαπό cyberpython » 19 Οκτ 2008, 13:21

bullgr έγραψε:Είναι σαν να μας ρωτάς τι θα κάνουμε εάν σταματήσει να υπάρχει ο ήλιος:
Α) θα γίνουμε τυφλοπόντικες
Β) θα αλλάξουμε γαλαξία
Γ) θα καλέσουμε τους εξωγήινους να τον επαναφέρουν


Και το αστείο της υπόθεσης είναι οτι υπάρχουν σοβαρές ενδείξεις (που τείνουν στη βεβαιότητα) οτι ο Ήλιος κάποια στιγμή θα "σβήσει", ενώ για το (Ελεύθερο) Λογισμικό Ανοικτού Κώδικα δεν υπάρχει αντίστοιχη ένδειξη :D
Κοινότητα ΕΛ/ΛΑΚ Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών / Ubuntu-gr / My Web Log
Επίπεδο Γνώσεων Linux: Μέτριο, Προγραμματισμός: Ναι, Aγγλικά: Καλά
Λειτουργικό : Ubuntu 10.04 - 32bits
Η/Υ : Intel Core2 4400@2 GHz / 2GB DDR2 RAM / GeForce 8400 GS 512MB / Creative SB Audigy SE
Άβαταρ μέλους
cyberpython
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 13:22
Εκτύπωση

Re: Αν κάποτε το ubuntu και το Ε.Λ. σταματησει να δίνεται δωρεαν

Δημοσίευσηαπό ftso » 19 Οκτ 2008, 14:41

Συμφωνώ με τις 3 πριν απο εμένα απαντήσεις.
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Αν κάποτε το ubuntu και το Ε.Λ. σταματησει να δίνεται δωρεαν

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 19 Οκτ 2008, 17:06

Αν σταματούσε το Ε.Λ. να είναι ελεύθερο, θα έπαιρνα την τελευταία έκδοση του πηγαίου κώδικα του λειτουργικού μου που έχω αποθηκευμένο κάπου στον εξωτερικό σκληρό δίσκο, και επειδή δεν έχω τις γνώσεις να το αναπτύξω μόνος μου, θα πλήρωνα προγραμματιστές να κάνουν τη δουλειά για μένα. Και επειδή η άδεια του κώδικα είναι GPL το λογισμικό που θα προκύψει θα είναι κι αυτό GPL. Άρα θα συνεχίσει να υπάρχει ελεύθερο λογισμικό, μέχρι που τουλάχιστον ένας άνθρωπος σκεφτεί και δράσει έτσι.

Όπως είπαν και άλλοι η ερώτηση δεν έχει νόημα. Το σημαντικό στο ελεύθερο λογισμικό δεν είναι το δωρεάν, το τζάμπα, αλλά το γεγονός ότι έχεις την ελευθερία να κάνεις ότι θες με τα κομμάτια του. Κι αυτό αν το σκεφτείς είναι απόλυτα φυσιολογικό όταν αγοράζεις ένα αυτοκίνητο. Σου απαγορεύει ο κατασκευαστής να προσθέσεις αεροτομές, εξατμήσεις, turbo, ή κι εγώ δε ξέρω τι; Όχι. Από τη στιγμή που κατέχεις το αυτοκίνητο μπορείς να κάνεις ότι θες μαζί του. Μπορείς ακόμη αν θες να το διαλύσεις και να πουλήσεις τα εξαρτήματα για ανταλλακτικά.

Έτσι και με το λογισμικό. Σημασία δεν έχει η τιμή. Σημασία έχει η δυνατότητα να επηρεάζεις τον κώδικα. Σίγουρα θα πει κανείς εγώ δεν έχω ιδέα από προγραμματισμό. Ούτε κι εγώ έχω ιδέα απο αυτοκίνητα, γι'αυτό πηγαίνω στο συνεργείο αυτοκινήτων.
Άβαταρ μέλους
Dimitris
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 13:57
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: Αν κάποτε το ubuntu και το Ε.Λ. σταματησει να δίνεται δωρεαν

Δημοσίευσηαπό jarlaxl » 20 Οκτ 2008, 00:26

ilpara έγραψε:Υποθέτω (μπορεί και να κάνω λάθος) ότι θέτοντας αυτές τις επιλογές είχες "δεύτερες σκέψεις" (με την καλή έννοια), ότι δηλαδή θέλεις να βγάλεις κάποια συμπεράσματα. Παρατηρώ από τις απαντήσεις όλων ότι το poll δεν "τραβάει". Δεν θες να μας γράψεις τα υπό σκέψη συμπεράσματα σου να προχωρήσουμε την συζήτηση απευθείας σε αυτά?

Ναι οντως ήθελα να βγαλω καποια συμπερασματα. Να λοιπον που με επεισες να το γράψω από τωρα. Ένα "ευκολο" συμπέρασμα ειναι οτι ηδη υπάρχει μια αμηχανια για το πολλ. Και αυτο ειναι μεγαλο συμπερασμα καταρχην. Οτι στην υποθετικη αυτη (ναι ειναι πολυ υποθετικη αυτη τη στιγμη) περιπτωση ειμαστε αμηχανοι. Δεν ειναι ομως απευκταια περιπτωση για μερικους ανθρωπους σε αυτον το πλανητη (βλεπε δηλωσεις στελεχων Μ$ κ.α. για το λινουξ) και μαλιστα μερικοι εργάζονται για να το επιτύχουν αυτό. Δεν το εκανα το πολλ επειδη όπως λες μου την ειπες (@bullgr) ή νευρίασες οταν σου εθιξα τους αρχαιους Ελληνες, παντως δεν σπαστηκα. Με εσενα αλλα και άλλους διαφωνουσα βασικα στο οτι βαφτιζες κλεφτες καπου το 90% των χρηστων Η/Υ ανα τον κοσμο. Ελπιζω αυριο να απαντησω στο αλλο θρεντ περι πειρατειας ιδεολογιας και Ε.Λ. και θα σου πω περι ιδεολογιας της πειρατειας. Αλλα απο την διαφωνια αυτη βγηκε και αυτο το θρεντ.

To poll εγινε ακριβως επειδη ηθελα να δω ποσο και πως πραγματικα πιστευουμε σαυτο το ελευθερο λογισμικο ασχετα με το αν οι εταιρειες θελουν (ή το κάνουν στο μελλον-η ερώτηση του πολλ) να μας βγαλουν παράνομους και κλέφτες. Το θέμα ειναι αν εμεις θα το αποδεχτούμε. Αχρηστο θα ηταν αν δεν το βλεπε κανενας-ασχετα με τους ενδοιασμους πολλων και απο κει φαινεται οτι ειναι θεμα δυσκολο. Ατοπο αν δεν εγραφε κανενας. Εγινε θεμα περισυλλογης για πολλους μας και για μενα. Εγω τουλάχιστον δεν το θεωρω αχρηστο ουτε ατοπο. Και αν εβαζα ακομα την επιλογη "θα πηγαινα σε μια αλλη διανομη", μαθηματικά δεν θα περιμενα να εχει λιγοτερο απο 100% απαντησεις και αρα θα ταν αχρηστο αφου θα ηταν και προβλεψιμο αλλα και χωρις νοημα ουσιαστικο. Αλλα φυσικα δεν θα γινοταν η συζητηση που γινεται τωρα. Σιγουρα θα ταν πιο αναλαφρη και θα περιοριζοταν στο ποια διανομη μας αρεσει.

Ναι οντως οπως και ανεφερα εχει σχεση με την πειρατεια που συζητουσαμε στο αλλο θεμα (Δυστυχως δεν μπορουσα να το κολλησω εκεί το πολλ και αρα ανγκαστηκα να ξεκινησω αυτο το θρεντ-αν θελει καποιος admin μπορει να το κάνει). Απλώς επειδή πιστεψα και πιστευω στο ελευθερο λογισμικο(και βασικα επειδη ειναι φτιαγμενο απο ανθρωπους με μερακι στον ελευθερο τους χρονο) δεν θα συμβιβαζόμουν και θα συνεχιζα να το χρησιμοποιώ ελεύθερα και ανοιχτά ακομα κ αν με λεγαν κλεφτη. Γιατι φυσικα στην περιπτωση αυτη μαλλον οι εταιρειες θα ειχαν κλεψει νομιμα την εργασια και το μερακι παρα πολλων ανθρωπων και θα τα τυλιγαν σε μια κολλα χαρτι και "νομιμα" θα τα βαφτιζαν κλοπιμαια-οχι οτι δεν το κάνουν ήδη ή σιγά σιγά. Αυτη ηταν βασικα η ερωτηση που ηθελα να κανω. Αν δλδ μια μερα μας βαφτιζαν κλεφτες επειδη χρησιμοποιουμε/κανουμε κατι που δεν τους αρεσει (και ειναι σιγουρο οτι θελουν να το κανουν). Απλώς η ερώτηση είναι κάπως απότομη αλλά η διεργσία δυστυχως ήδη συντελείται αν και οχι απο τη μια μερα στην αλλη. Και φυσικα αν γινοταν αυτο καπως ετσι πιστευω θα ταν οι επιλογες μας. Αυτό ειναι το σκεπτικό της ερώτησης μου που θα το δημοσιευα καπως αργότερα αλλά ilpara με επεισες. Ελπίζω να λύθηκαν οποιεσδήποτε απορίες και παρεξηγήσεις. Ναι το γνωριζω οτι καμια απο τις απαντησεις δεν ειναι αυτη που θα επιθυμουσαμε (και αρα ειναι ενα πολλ χωρις χαπι εντ). Αλλα στην τελικη αυτος ειναι και ο λογος υπαρξης του ΔΓ/ΔΑ.
Και φυσικα η ερωτηση ειχε και εχει νοημα. Αν δεν ειχε δεν θα το λεγατε αυτό. Οπως ας πουμε οταν σε ρωτανε τι θα θελες να κανεις οταν μεγαλωσεις. Ειναι μια ερωτηση αυτογνωσιας στο φορουμ και στην κοινοτητα.

Εdit: @Dimitri: Πιστευω οτι αν εφτιαχνες δικό σου παλι θα ήταν παράνομο στην προκειμένη περίπτωση οπότε προσάρμοσα καταλληλως την απάντηση 2.
Άβαταρ μέλους
jarlaxl
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 21:29
Τοποθεσία: Hilversum
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Περί ανέμων