Θέλω να μάθω να φτιάχνω παπάδες...

...χαλαρή κουβεντούλα, γενικός σχολιασμός, φιλοσοφικές συζητήσεις, meeting point / γνωριμία

Συντονιστής: konnn

Θέλω να μάθω να φτιάχνω παπάδες...

Δημοσίευσηαπό Linuxcat » 22 Οκτ 2010, 03:32

Λοιπόν τα πράγματα είναι απλά.. Υπάρχει ΦΟΒΕΡΟΣ ανταγωνισμός και οι καλοι περισσεύουν.. Εγώ δέν θεωρώ τον εαυτό μου κάν μέτριο :cry:
Για να πιασεις μια καλή δουλειά δέν φτάνουν πλέον ουτε τα πτυχία, ούτε οι συστάσεις ούτε οι καλές απαντήσεις σε συνεντεύξεις, ούτε άν ξέρεις ή μαθαίνεις 2-3 ξένες γλώσσες.. Ειδικά στα ξένα που είμαι γίνεται σφαγή.. Πρέπει να τους πάς έτοιμη δουλίτσα που έχεις κάνει και αποδεικνύει ότι ξέρεις τί σου γίνεται ή τουλάχιστον αξίζεις σάν επένδυση..

Θα είμαι ειλικρινής.. Ο προγραμματισμός πλέον είναι παντού ασχετα τώρα πόσο αρέσει στον καθένα.. Ουτε φραγκα έχω να κάνω σεμινάρια, ούτε βρίσκω καμιά σοβαρή μετεκπαίδευση πλήν κάποιων διεθνών πιστοποιήσεων που τις έχουν και οι ζουλού.. Απο προγραμματισμό έχω ασχοληθεί κυρίως με C, C++ και λιγότερο με C# και .ΝΕΤ.. Ρωτάω τους έμπειρους προγραμματιστές εδώ και λοιπά τσακάλια.. Τί είδους προτζεκτάκι θα μπορούσα να φτιάξω σε λογικό χρονικό διάστημα.. τί θα μπορούσα να φτιάξω ή σε τί θα μπορούσα να συμμετάσχω ενεργά στο νετ ώστε άν σας ερχόμουν να μου λέγατε ότι μπορούμε να κανουμε δουλίτσα μαζί.. :)

Πρόσεξα ότι υπάρχει ενα qt-sdk στο ubuntu και κάπως μου ήρθε.. Μήπως να ξεκινήσω καμια Python παράλληλα με το Λίνουξ που μαθαίνω τωρα? Μόνο τίποτε σελίδες μην μου πείτε και γουεμπικά γιατι δέν.. Κάτι που να τους το πάω και να μου πούν για μια θεση που απαιτεί εμπειρία 0-2 χρόνια και προυποθέτει γνώσεις προγραμματισμού.. ΟΚ.. μας κανεις.. ( :bow: )
προσωπική ιστοσελίδα
ιστοσελιδα
ιστοσελιδα
Γνώσεις ⇛ Linux: Μαθαίνω ┃ Προγραμματισμός: Αποδεκτό ┃ Αγγλικά: C1, Γερμανικά: B1, Σουηδικά: Α2, Ελληνικά: τα ξεχνάω
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 8.10 32bit σε Core 2 Duo 6750 (s775/2,66GHz) Tray
Προδιαγραφές ⇛ ┃ GA-P35-DS4 (P35, s775, DDR2) ┃ 1,5GB RAM │ 8600 GTS 256MB HDCP │ HD Audio Sound Blaster │ TFT 19"
Άβαταρ μέλους
Linuxcat
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 10 Αύγ 2010, 19:18
Εκτύπωση

Re: Θέλω να μάθω να φτιάχνω παπάδες...

Δημοσίευσηαπό medigeek » 22 Οκτ 2010, 09:12

Δηλαδή... θέλεις να ασχοληθείς επαγγελματικά με προγραμματισμό ή για να εντυπωσιάσεις με γνώσεις;
Κάτι σε σχέση με τη γλώσσα... ένα OCR πρόγραμμα για ελληνικά δε θα ήταν άσχημη ιδέα. :P
Κύπριος; Κόπιασε στο ubuntu-cy! ┃ Launchpad Debian Github
Οδηγός για νεοεισερχόμενους -- Αρχικές οδηγίες για αρχάριους χρήστες του Ubuntu

1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 12.10 quantal 3.5.0-21-generic 64bit (en_US.UTF-8, GNOME cinnamon2d), Ubuntu 3.5.0-19-generic, Windows 7
3 Intel Core2 Duo CPU E6550 2.33GHz ‖ RAM 5970 MiB ‖ MSI MS-7235
4 nVidia G73 [GeForce 7300 GT] [10de:0393] {nvidia}
5 eth0: Realtek RTL-8110SC/8169SC Gigabit Ethernet [10ec:8167] (rev 10)
Άβαταρ μέλους
medigeek
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 5023
Εγγραφή: 24 Μάιος 2008, 14:49
Τοποθεσία: Σερβία/Κύπρος
Launchpad: medigeek
IRC: savvas
Εκτύπωση

Re: Θέλω να μάθω να φτιάχνω παπάδες...

Δημοσίευσηαπό xaris2335 » 22 Οκτ 2010, 09:14

Linuxcat έγραψε:Για να πιασεις μια καλή δουλειά δέν φτάνουν πλέον ουτε τα πτυχία, ούτε οι συστάσεις ούτε οι καλές απαντήσεις σε συνεντεύξεις, ούτε άν ξέρεις ή μαθαίνεις 2-3 ξένες γλώσσες.. Ειδικά στα ξένα που είμαι γίνεται σφαγή.. Πρέπει να τους πάς έτοιμη δουλίτσα που έχεις κάνει και αποδεικνύει ότι ξέρεις τί σου γίνεται ή τουλάχιστον αξίζεις σάν επένδυση..

Εγώ προσωπικά θα σου πρώτεινα να μάθεις Λίνουξ να πας σε μια εταιρία και να τους πεις στη συνέντευξη το εξής.
Παιδιά τι λειτουργικό έχετε στους υπολογιστές;
Αν απαντήσουν Windows τότε απαντάς
Τι θα λέγατε για Λίνουξ τα οποία είναι αξιόπιστα και ανέξοδα για την επιχείρηση σας.
Όταν ακούει ο επιχειρηματίας τη λέξη ΔΩΡΕΑΝ ΤΣΙΜΠΑΕΙ ΑΜΕΣΩΣ!!!! ΓΚΑΡΑΝΤΙ

Α και κάτι τελευταίο ο καλύτερος και αποτελεσματικότερος τρόπος για να βρείς δουλειά είναι Door to Door δηλ σηκώνεσε απο τον καναπέ και πας βιογραφικά εσύ ο ίδιος στις επιχειρήσεις που σε ενδιαφέρουν. ;)
Και φυσικά πάνω πάνω Γράφεις C.V. (Curriculum Vitae) και όχι ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ;)
Spoiler: show
Γνώσεις ⇛ Linux: | Προγραμματισμός:
Αγγλικά: καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.04 LTS (32bit) ΕΛ σε Intel core 2 quad core Q9300
Προδιαγραφές ⇛INTEL CORE 2 QUAD CORE Q9300 2.50 GHZ LGA|WESTERN DIGITAL 750GB SATA2|ASUS 2GB DDR3 1333MHZ|GIGABYTE|ASUS EN9800GTX/HTDP 512MB PCI-E|Quickcam logitech E2500|Optiarc DVD RW AD-7173A

Κανάλι για Λίνουξ και όχι μόνο :lol: Διανομές Λίνουξ :lol:Συμβατότητα περιφ/κών με ubuntu :lol:
Άβαταρ μέλους
xaris2335
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1962
Εγγραφή: 10 Οκτ 2008, 16:16
Εκτύπωση

Re: Θέλω να μάθω να φτιάχνω παπάδες...

Δημοσίευσηαπό Dstil » 22 Οκτ 2010, 11:29

δεν ειμαι προγραμματιστης.
εχω κανει προγραμματισμο μονο στα ακαδημαικα μου χρονια σαν Μηχανικος Υπολογιστων αλλα στην πραξη εχω επαφη σαν επαγγελματιας πλεον μονο με τηλεπικοινωνιες high-level (διαγραμματακια και σχηματακια με δικτυα).
και εγω θελω να ξεκινησω παλι προγραμματισμο ομως σαν δικλιδα ασφαλειας. :geek:

Εχοντας επαφη ομως με την αγορα μπορω να σου πω οτι:
- java: ειναι το νουμερο ενα με διαφορα στο τι ζητανε εκει εξω. ομως και η κουτση μαρια πλεον μπορει να το προσφερει αφου ειναι μια ευκολη γλωσσα σε σχεση με τις αλλες. το να εισαι καλος λοιπον πλεον εξαρταται μονο απο εσενα και οχι απο το πτυχιο. Internet = java για πολλους (καλα δεν ισχυει και 100%)

- C, C++, δεν τα ζητανε τοσο...ειναι και πιο δυσκολες...ΟΜΩΣ...ακριβως επειδη εχει αρχισει και λιγοστευει ο κοσμος που ασχολειται με αυτες τις γλωσσες...και επειδη παραμενουν γλωσσες που χρησιμοποιουνται σε καποιες κρισιμες πλατφορμες (λογω ταχυτητας κ δυνατοτητων) για μεγαλες εταιριες (τηλεφωνιας π.χ....) μπορει να γινεις πολυ πιο ευκολα "απαραιτητος"... :thumbup:
επισης οι περισσοτεροι browser βασιζονται σε C++ οπως και το iPhone ( χαλασμενο μηλο! :sick: )
επισης αν κανεις μια ερευνα στους Linuxαδες προγραμματιστες τοτε μαλλον αυτες οι δυο γλωσσες ειναι οι πρωτες!

- C# στο εξωτερικο παρατηρηθηκε μια αυξηση σε βαθμο που να ζητειται οσο και η java, ομως στην Ελλαδα δεν εχω ακουσει και πολυ να τη ζητανε για καποιο λογο. παντως αυτο ισως ειναι καλο...λιγοτερος ανταγωνισμος...και αν εχεις ηδη καποιες γνωσεις θα μπορουσες να το κυνηγησεις περισσοτερο. :?: ;)

Υπαρχουν φυσικα και τα "python" styl εργα εκει εξω....τα παντα υπαρχουν θα μου πεις... :ugeek:


Οσο για το Λινουξ....
το να μαθεις τοσο καλα ωστε να στηριξεις μια εταιρια και να τους τα τοποθετησεις...καλο ειναι...ισως θα επρεπε ομως να περασεις σεμιναριο για Λινουξ σερβερ και να εχεις τεσταρει ο ιδιος συνεργασια με Windows πλατφορμες πριν πας και ισχυριστεις οτι γνωριζεις καθως στη διασυνδεση τους (που θα χρειαστει) ειναι το κυριως προβλημα. Παντως αυτο δεν σε κανει προγραμματιστη...τεχνικο δικτυων σε κανει.
Συν οτι οι μεγαλες εταιριες ακομα δεν δεχονται κατι τετοιο γιατι ηδη εχουν 4 ατομα στο IT support τους τμημα με νοοτροπια δημοσιου υπαλληλου που δεν εχουν ιδεα απο Linux και θα σε θαψουν ζωντανο αν μπορεσουν...απο την αλλη οι μικρες ειναι καλυτερες...γινεσαι "απαραιτητος" :-)
προσοχη ομως! μην τους πεις οτι θα κανουν τα παντα και τσαμπα! δεν ισχυει...αν δουλευουν autocad η καποιο λογιστικο inhouse προγραμμα μετα την εβαψες :thumbdown:
Spoiler: show
Γνώσεις ⇛ Linux: Αρχάριος ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.04 32bit σε Acer Aspire 5738ZG
Προδιαγραφές ⇛ T4200│ RAM 4GB │ NVIDIA G105M (512 απο συστημα) │
Dstil
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: 07 Ιουν 2010, 11:43
Εκτύπωση

Re: Θέλω να μάθω να φτιάχνω παπάδες...

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 22 Οκτ 2010, 12:06

Linuxcat, χαίρομαι που υπάρχουν άτομα που σκέφτονται όπως εσύ.
Τώρα επί της ουσίας. Ένα πρόγραμμα ERP στα ελληνικά είναι πάντα πρόκληση, με λογιστική υποστήριξη. (Υπάρχουν στο forum πολλές συζητήσεις.) Το OCR είναι καλή ιδέα. Ανάλογα σε τι εταιρία θα πας μπορεί να την ενδιαφέρουν τα γραφικά οπότε ένα απλό σχεδιαστικό πρόγραμμα θα ήταν καλό ή κάτι με 3D γραφικά (βλ. openGL ή VTK). Μπορείς να διαλέξεις ένα πρόγραμμα που σ'αρέσει από το linux, να κατεβάσεις τον κώδικα και να το γράψεις σε μία καινούρια για σένα γλώσσα. Έτσι θα ξέρεις τι πρέπει να κάνεις αλλα θα μάθεις και μια νέα γλώσσα. Γράψε το mozilla σε haskell (λέω ένα παράδειγμα) Σημασία έχει να δείξεις κάτι μπορεί να είναι συνδυασμός δύο προγραμμάτων σε ένα ημερολογιο με αριθμομηχανή μαζί.

Τώρα σχετικά με την επιλογή της γλώσσας. Η τακτική μου εμένα είναι να ασχολούμαι με τα outsiders θέματα, όχι με τα mainstream. Έτσι ο ανταγωνισμός είναι μικρότερος και θα μπορείς να γίνεις σίγουρα ο καλύτερος. Μέχρι στιγμής πέτυχε σε μένα.

Καλή επιτύχια!
Άβαταρ μέλους
Dimitris
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 13:57
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: Θέλω να μάθω να φτιάχνω παπάδες...

Δημοσίευσηαπό logari81 » 22 Οκτ 2010, 15:09

Διάβασε την ιστορία του Jonathan για να παρεις μια εμπνευση:
http://www.openshot.org/

Αν και δεν ειναι καινουριος προγραμματιστης ο τύπος με την συγκεκριμένη εφαρμογή έχει γίνει πολύ δημοφιλής. Ενημερωτικά πρόκειται για python.
http://opensourceecology.org/


Λειτουργικό: Ubuntu 10.04 lucid 64-bitΠροδιαγραφές: 4x Intel Core i5 CPU M 450 2.40GHz ‖ RAM 3696 MiB ‖ Lenovo KL3 - LENOVO IdeaPad Y560
Κάρτα γραφικών: ATI Device [1002:68c0]Ασύρματο: wlan0: Atheros Inc. AR928X Wireless Network Adapter (PCI-Express) [168c:002a] (rev 01)
logari81
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6074
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 10:40
Εκτύπωση

Re: Θέλω να μάθω να φτιάχνω παπάδες...

Δημοσίευσηαπό Linuxcat » 22 Οκτ 2010, 15:16

Συγνωμη που δέν μιλάω λίγο πιο συγκεκριμένα αλλα είμαι σε μια φάση να κάτσω κάτω και να μάθω "τα πάντα-ολα".. Eχω ψιλοχαζέψει βασικά με αυτά που βλέπω εδώ στα ξένα.. Ελλάδα δέν..ουτε για αστείο.. αλλα σε καμια μικρή εταιριούλα σκέφτομαι να ξεκινήσω όπως όλοι, σιγουρα εντός Ε.Ε.. και οι απαιτήσεις είναι πάνω κάτω τα ίδια με Ελλάδα.. με τη διαφορά οτι εδώ πληρώνεσαι και έτσι αξίζει να κοπιάσεις να γίνεις αστέρι.. :D

Εχω τελειώσει electrical και telecoms.. Προφανώς πρέπει να κάνω κάτι που να συνδιάζει δουλειά προγραμματιστή και συστεμά-δικτυά.. Δεν νομίζω ότι πρέπει να παρουσιαστώ σαν τον μάγο του Οζ και να τους κάνω τον ξύπνιο και να τους λέω τίποτε τζαμπατζίδικα.. εδω οι ανθρωποι είναι ρομποτάκια.. δέν σκέφτονται...πρεπει να τους φτιάξω software που να τρέξει και στο μυαλο τους με output πρόσληψη.. :lol:

Νομίζω ότι η λύση είναι λίγο απο όλα όσα προτείνετε.. δηλαδή σάν newbie σίγουρα πρέπει να πάρω απο το Λίνουξ κάτι έτοιμο και ξέρουμε ότι δουλεύει και να το γράψουμε σε αλλη γλώσσα.. Ήταν πολύ οργασμική αυτή η ιδέα.. σε καμια "δυσκολη" γλώσσα.. αλλα όχι κάτι εξειδικευμένο και να παίζει και σε Linux και σε Windows.. χχμμμ..
προσωπική ιστοσελίδα
ιστοσελιδα
ιστοσελιδα
Γνώσεις ⇛ Linux: Μαθαίνω ┃ Προγραμματισμός: Αποδεκτό ┃ Αγγλικά: C1, Γερμανικά: B1, Σουηδικά: Α2, Ελληνικά: τα ξεχνάω
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 8.10 32bit σε Core 2 Duo 6750 (s775/2,66GHz) Tray
Προδιαγραφές ⇛ ┃ GA-P35-DS4 (P35, s775, DDR2) ┃ 1,5GB RAM │ 8600 GTS 256MB HDCP │ HD Audio Sound Blaster │ TFT 19"
Άβαταρ μέλους
Linuxcat
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 10 Αύγ 2010, 19:18
Εκτύπωση

Re: Θέλω να μάθω να φτιάχνω παπάδες...

Δημοσίευσηαπό PaNick » 22 Οκτ 2010, 16:35

xaris2335 έγραψε:Εγώ προσωπικά θα σου πρώτεινα να μάθεις Λίνουξ να πας σε μια εταιρία και να τους πεις στη συνέντευξη το εξής.
Παιδιά τι λειτουργικό έχετε στους υπολογιστές;
Αν απαντήσουν Windows τότε απαντάς
Τι θα λέγατε για Λίνουξ τα οποία είναι αξιόπιστα και ανέξοδα για την επιχείρηση σας.
Όταν ακούει ο επιχειρηματίας τη λέξη ΔΩΡΕΑΝ ΤΣΙΜΠΑΕΙ ΑΜΕΣΩΣ!!!! ΓΚΑΡΑΝΤΙ

Α και κάτι τελευταίο ο καλύτερος και αποτελεσματικότερος τρόπος για να βρείς δουλειά είναι Door to Door δηλ σηκώνεσε απο τον καναπέ και πας βιογραφικά εσύ ο ίδιος στις επιχειρήσεις που σε ενδιαφέρουν. ;)
Και φυσικά πάνω πάνω Γράφεις C.V. (Curriculum Vitae) και όχι ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ;)


Αυτό να υποθέσω ότι το ΄χεις κάνει και κονομάς απ΄ αυτό γι΄ αυτό και προτείνεις στον άνθρωπο να επενδύσει 2-3 χρόνια απ΄ τη ζωή του να μάθει Linux και να πάει μετά να ζήσει κι αυτός απ΄ αυτό;

Ή μήπως είσαι επιχειρηματίας και ψάχνεις ένα τέτοιο τύπο οπότε απλά του προσφέρεις δουλειά;
PaNick
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 26 Δεκ 2008, 14:05
Εκτύπωση

Re: Θέλω να μάθω να φτιάχνω παπάδες...

Δημοσίευσηαπό PaNick » 22 Οκτ 2010, 16:44

Linuxcat έγραψε:Συγνωμη που δέν μιλάω λίγο πιο συγκεκριμένα αλλα είμαι σε μια φάση να κάτσω κάτω και να μάθω "τα πάντα-ολα".. Eχω ψιλοχαζέψει βασικά με αυτά που βλέπω εδώ στα ξένα.. Ελλάδα δέν..ουτε για αστείο.. αλλα σε καμια μικρή εταιριούλα σκέφτομαι να ξεκινήσω όπως όλοι, σιγουρα εντός Ε.Ε.. και οι απαιτήσεις είναι πάνω κάτω τα ίδια με Ελλάδα.. με τη διαφορά οτι εδώ πληρώνεσαι και έτσι αξίζει να κοπιάσεις να γίνεις αστέρι.. :D

Εχω τελειώσει electrical και telecoms.. Προφανώς πρέπει να κάνω κάτι που να συνδιάζει δουλειά προγραμματιστή και συστεμά-δικτυά.. Δεν νομίζω ότι πρέπει να παρουσιαστώ σαν τον μάγο του Οζ και να τους κάνω τον ξύπνιο και να τους λέω τίποτε τζαμπατζίδικα.. εδω οι ανθρωποι είναι ρομποτάκια.. δέν σκέφτονται...πρεπει να τους φτιάξω software που να τρέξει και στο μυαλο τους με output πρόσληψη.. :lol:

Νομίζω ότι η λύση είναι λίγο απο όλα όσα προτείνετε.. δηλαδή σάν newbie σίγουρα πρέπει να πάρω απο το Λίνουξ κάτι έτοιμο και ξέρουμε ότι δουλεύει και να το γράψουμε σε αλλη γλώσσα.. Ήταν πολύ οργασμική αυτή η ιδέα.. σε καμια "δυσκολη" γλώσσα.. αλλα όχι κάτι εξειδικευμένο και να παίζει και σε Linux και σε Windows.. χχμμμ..

Να μην πας και υποκριθείς τίποτα παραπάνω απ΄ αυτό που είσαι: rookie developer.

Οι εταιρίες δεν κοιτάνε μόνο τι έχεις κάνει - δύσκολο να αποδειχτεί σε μια συνέντευξη - αλλά το τι μπορείς να κάνεις γι΄ αυτές. Π.χ. αν πας να ζητήσεις δουλειά σε Τράπεζα και τους δείξεις εφαρμογή με γραφικά θα σου πουν "ευχαριστούμε πολύ, μη μας πάρεις εσύ θα σε πάρουμε εμείς".
Να πας και να τους αποδείξεις ότι είσαι ορεξάτος για δουλειά, παίρνεις αυτά που δίνουν για τη θέση ενός rookie developer χωρίς προϋπηρεσία στο αντικείμενο και αρκετά έξυπνος για να επενδύσουν πάνω σου. Αυτό είναι αρκετό συνήθως για να σου δώσουν μια ευκαιρία.

Έχε πάντα υπόψη σου ότι η κάθε θέση έχει και τις απαιτήσεις της και από τις 2 πλευρές (senior-προγραμματιστής θα πάρει και αντίστοιχο μισθό). Δεν μπορείς να πάρεις τέτοιο μισθό γιατί δεν είσαι τέτοιος. Θα πας λοιπόν και θα χτυπήσεις αγγελίες που ζητούν junior προγραμματιστή. Τα πτυχία σου είναι μια χαρά και - αν είσαι και νορμάλ άνθρωπος - μια χαρά θα βρεις δουλειά.
PaNick
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 26 Δεκ 2008, 14:05
Εκτύπωση

Re: Θέλω να μάθω να φτιάχνω παπάδες...

Δημοσίευσηαπό xaris2335 » 22 Οκτ 2010, 18:47

PaNick έγραψε:Αυτό να υποθέσω ότι το ΄χεις κάνει και κονομάς απ΄ αυτό γι΄ αυτό και προτείνεις στον άνθρωπο να επενδύσει 2-3 χρόνια απ΄ τη ζωή του να μάθει Linux και να πάει μετά να ζήσει κι αυτός απ΄ αυτό;

Ή μήπως είσαι επιχειρηματίας και ψάχνεις ένα τέτοιο τύπο οπότε απλά του προσφέρεις δουλειά;


Όσον αφορά το Λίνουξ όχι δεν το έχω δοκιμάσει αυτό γιατί δεν είμαι πληροφορικάριος αλλά δεν χάνει να το δοκιμάσει.
Τώρα για το Door to door αυτό θα πιάσει κάποια στιγμή είναι η πιό παλιά και δοκιμασμένη συνταγή.
Ταυτόχρονα μπορεί να στέλνει βιογραφικό και σε μέιλ επιχειρήσεων εκτός πόλης ή και χώρας αν μπορεί.
Επιπλέον η επιχειρήσεις όταν τους μιλάς για τσάμπα εννοείται ότι τσιμπάνε και δεν χρειάζεται να το ξέρεις.

Εγώ προσωπικά αν σε 5 χρόνια δεν μπορέσω να πετύχω αυτά που θέλω θα φύγω για Αγγλία ή μπορεί και για Αμερική βλέποντας και κάνοντας έχω κάποιες άκρες.
Αν και απο αυτά που ακούω απο οικονομολόγο παιδιά δεν είναι καθόλου μα καθόλου ευχάριστα, τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα ακόμη και για αυτούς που έχουν κάποια σχετικά καλή οικονομική άνεση, πόσο μάλλον για αυτούς που δεν έχουν καλή οικονομικά άνεση.
Αλλά οι πραγματικοί άντρες στα δύσκολα φαίνονται. ;)
Όπως λέει και ο λαός μας ο καλός καπετάνιος στη φουρτούνα φαίνεται. ;)
Spoiler: show
Γνώσεις ⇛ Linux: | Προγραμματισμός:
Αγγλικά: καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.04 LTS (32bit) ΕΛ σε Intel core 2 quad core Q9300
Προδιαγραφές ⇛INTEL CORE 2 QUAD CORE Q9300 2.50 GHZ LGA|WESTERN DIGITAL 750GB SATA2|ASUS 2GB DDR3 1333MHZ|GIGABYTE|ASUS EN9800GTX/HTDP 512MB PCI-E|Quickcam logitech E2500|Optiarc DVD RW AD-7173A

Κανάλι για Λίνουξ και όχι μόνο :lol: Διανομές Λίνουξ :lol:Συμβατότητα περιφ/κών με ubuntu :lol:
Άβαταρ μέλους
xaris2335
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1962
Εγγραφή: 10 Οκτ 2008, 16:16
Εκτύπωση

Επόμενο

Επιστροφή στο Περί ανέμων