ποιο γραφικο περιβαλλον προτιμαμε και γιατι ?

...χαλαρή κουβεντούλα, γενικός σχολιασμός, φιλοσοφικές συζητήσεις, meeting point / γνωριμία

Συντονιστής: konnn

Re: ποιο γραφικο περιβαλλον προτιμαμε και γιατι ?

Δημοσίευσηαπό dim459 » 28 Φεβ 2015, 20:01

Βασικά η ερώτηση έχει δύο διαφορετικά σκέλη ποιο προτιμάω και ποιο προτείνω στη δική σου περίπτωση.
Στο πρώτο σκέλος μακράν KDE (μου αρέσει αρκετά και το gnome, αλλά πάντα μου βγάζει διάφορα σπαστικά κολληματάκια στο ubuntu) το οποίο βεβαίως δεν προτείνω ανεπιφύλακτα για τον υπολογιστή που περιγράφεις. ασχέτως αν το τρέχω και σε ένα παλιό αναλόγων χαρακτηριστικών pc, το οποίο πάει μεν αξιοπρεπώς, αλλά δεν πετάει κιόλας (για την ακρίβεια Mint 17.1 KDE, το οποίο βασίζεται στη 14.04). Ο λόγος που παρότι πάει ανεκτά δεν το προτείνω, είναι διότι στη δική μου περίπτωση το εν λόγω pc δεν είναι το βασικό pc στο χώρο, απλά περίσσευε, είπα να του περάσω λειτουργικό για να δω πως πάει και έχει μείνει εκεί ως "καβάντζα".
Οφείλω βεβαίως να διευκρινίσω ότι το μοναδικό σημείο στο οποίο για καθημερινή χρήση δεν ανταποκρίνεται είναι τα βιντεάκια στο youtube (οριακά μέχρι 480ρ) αλλά αυτό δεν το γλιτώνεις με οποιοδήποτε γραφικό περιβάλλον.
Αν επρόκειτο όμως για το βασικό pc, υποθέτω ότι θα του πέρναγα lxde.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: ποιο γραφικο περιβαλλον προτιμαμε και γιατι ?

Δημοσίευσηαπό qsd330 » 28 Φεβ 2015, 21:24

η ερωτηση μου ,στο συγκεκριμενο κοματι, ηταν περισσοτερο γενικη παρα ειδικη. λιγο πολυ εκανα τις δοκιμες μου αλλα επειδη οι λεπτομεριες κανουν την διαφορα συνεχισα με Unity (μια χαρα παει,δεν τραβαει κοληματα).

πχ επειδη δουλευω με μια οθονη και μια τηλεοραση (dual) εχω το ιδιο μενου και στις 2 οθονες εχω σε kde αντι να ψαχνω το μενου απο την μια οθονη στην αλλη ή στο unity μπορω να κανω maximize-minimize απο την μπαρα που δεν εχει το lxde.... και διαφορες αλλες μικρες λεπτομεριες που απλα με βολευουν ως εχει
Spoiler: show
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 18.04 64bit , Windows 10
Intel ι5-4590 @ 3.30GHz ‖ RAM 8 GB ‖ ASUS B85M-E - bluechip Computer AG BUSINESSline
nVidia GF119 [GeForce GT 610] [10de:104a] {nvidia}
enp3s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 09) ‖ Dual Screen
Άβαταρ μέλους
qsd330
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: 06 Μαρ 2014, 23:16
Εκτύπωση

Προηγούμενη

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Περί ανέμων