ποιο γραφικο περιβαλλον προτιμαμε και γιατι ?

...χαλαρή κουβεντούλα, γενικός σχολιασμός, φιλοσοφικές συζητήσεις, meeting point / γνωριμία

Συντονιστής: konnn

Re: ποιο γραφικο περιβαλλον προτιμαμε και γιατι ?

Δημοσίευσηαπό simosx » 18 Ιαν 2011, 12:42

bendersteed έγραψε:Το Gnome μέχρι στιγμής έχει μείνει λίγο πίσω στις εξελίξεις, θεωρώ. Περιμένουμε τις νέες υλοποιήσεις όπως το gnome shell και το unity, που από ότι έχω καταλάβει θα στηρίζεται στο gnome2 με wm compiz. Πάντως την τακτική του gnome να κρύβει τις ρυθμίσεις -βλέπε gconf- ποτέ δε την συμπάθησα.


Σύντομα θα έχουμε το GNOME 3, όπου βελτιώνονται βασικά συστατικά της πλατφόρμας και αντικαθίσταται το GNOME Panel με το GNOME Shell.
Έγραψα περισσότερα στη λίστα ubuntu-gr,
https://lists.ubuntu.com/archives/ubunt ... 11148.html
Δεν πιστεύω ότι θα υπάρξει διανομή που θα μείνει πίσω στο GNOME 2. Στο GNOME 3 οι χρήστες θα έχουν είτε το GNOME Shell, είτε το GNOME Fallback mode (GNOME Panel).

Αυτό που αναφέρεις περί gconf είναι, πιστεύω, προσωπική προτίμηση. Είναι εφικτό (Ubuntu Tweak) να έχεις εργαλείο που βοηθάει να κάνεις όλες αυτές τις μικρορυθμίσεις. Προσωπικά θέλω ένα γραφικό περιβάλλον που να μπορεί να το χρησιμοποιήσουν όσο το δυνατόν περισσότερα άτομα, και πιστεύω ότι το GNOME το προσφέρει.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: ποιο γραφικο περιβαλλον προτιμαμε και γιατι ?

Δημοσίευσηαπό bendersteed » 18 Ιαν 2011, 14:15

Α ωραία, δεν ήξερα πως το unity "στηριζόταν" στο GNOME3. Ένα άλλο περίεργο που διαπίστωσα μόλις είναι πως το toolkit του unity είναι η qt4 και όχι η gtk2 ή η μέλλουσα gtk3. Έχοντας υπ' όψη μου πως στο gnome χρησιμοποιείται κυρίως η gtk, ποιο είναι το πνεύμα αυτής της επιλογής; Ή απλά οι developers του ubuntu αναγνώρισαν την ευκολία της qt4 σε σχέση με τα gtk toolkits;

Φυσικά αναφέρομαι στην έκδοση του unity 2d, που δεν απαιτεί επιτάχυνση γραφικών.
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛Arch 64bit@Compal Fl90
Προδιαγραφές ⇛ T8100 │ RAM 2GB │ NVIDIA 8600GT │ 4965 │ Bluetooth │ HD Audio │ TFT 15.4"
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bendersteed
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 24 Δεκ 2009, 04:49
Εκτύπωση

Re: ποιο γραφικο περιβαλλον προτιμαμε και γιατι ?

Δημοσίευσηαπό simosx » 18 Ιαν 2011, 14:49

bendersteed έγραψε:Φυσικά αναφέρομαι στην έκδοση του unity 2d, που δεν απαιτεί επιτάχυνση γραφικών.


Ήταν μάλλον επιλογή της ανάγκης διότι στους τελευταίους 4 μήνες που αναπτύσσεται το Unity 2D (με Qt), και η βιβλιοθήκη GTK3+ είναι σε έντονη ανάπτυξη, οπότε επέλεξαν να αποφύγουν για τώρα το GTK3+.

Το Unity (για netbook) ήταν παλαιότερα γραμμένο με τις βιβλιοθήκες του Enlightenment (e). Αν δεις το αποθετήριο του Unity 2D, πρόκειται μόνο για 8000 γραμμές κώδικα (συν σχόλια + κενές γραμμές).

Στο φόρουμ αυτό αποφεύγουμε τη οπαδική ευλάβεια, οπότε δε μού φαίνεται παράξενο.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: ποιο γραφικο περιβαλλον προτιμαμε και γιατι ?

Δημοσίευσηαπό qsd330 » 27 Φεβ 2015, 14:24

καλημερα....
ειπα να επαναφερω αυτο το θεμα γιατι εχουν περασει και 4 χρονια απο τοτε!... η ερωτηση ειναι η ιδια ...

τι προτιμάτε και τι προτεινετε;
και συνεχιζω ρωτοντας πιο συγκεκριμενα... πιο ειναι το πιο stable? το πιο ελαφρυ? (το δικο μου ειναι desktop δεκαετιας -χρηστουγεννα 2006, αυτο της υπογραφης )πιο ειναι το πιο ευχρειστο... και τελος το πιο παραμετροποιησημο?? (αν εχετε κατι να προσθεσετε ευπροσδεκτες ολες οι ιδεες)

προσωπικα ειμαι με unity γιατι ετυχε κατεβασα αυτο και εμαθα σε αυτο (1 χρονο δεν το λες και εμπειρια )
εκανα καποιες δοκιμες με kde -gnome αλλα επειδη που παρουσιαστηκαν θεματακια που τα ειχα ηδη λυσει στο unity δεν πολυασχολυθηκα με αυτα.. αν και το unity ειναι λιγο βαρυ γαι το μηχανημα μου (οχι οτι σερνετε.. σχετικα καλα παει ) οποτε σκεφτομαι να ασχολιθω λιγο ποιο σοβαρα με κατι αλλο και αφορμη ηταν οτι σημερα ειδα σε ενα αρθρο οτι επισημοποιηθηκε το MATE...
Τελευταία επεξεργασία από qsd330 και 27 Φεβ 2015, 17:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Spoiler: show
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 18.04 64bit , Windows 10
Intel ι5-4590 @ 3.30GHz ‖ RAM 8 GB ‖ ASUS B85M-E - bluechip Computer AG BUSINESSline
nVidia GF119 [GeForce GT 610] [10de:104a] {nvidia}
enp3s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 09) ‖ Dual Screen
Άβαταρ μέλους
qsd330
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: 06 Μαρ 2014, 23:16
Εκτύπωση

Re: ποιο γραφικο περιβαλλον προτιμαμε και γιατι ?

Δημοσίευσηαπό Ilias95 » 27 Φεβ 2015, 16:57

@qsd330
Το πιο ελαφρύ απ' τα mainstream είναι το lxde με το xfce να είναι κοντά.
Αρκετά παραμετροποιήσιμο είναι το KDE και το xfce απ' τα πιο lightweight και νομίζω και το gnome αλλά με το τελευταίο δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα.
Τώρα stable νομίζω όλα λίγο πολύ είναι. Άντε στο KDE αυτή την περίοδο περνάνε σταδιακά οι εφαρμογές σε επόμενη έκδοση και πρέπει να υπάρχουν κάτι μπερδέματα.

Για το δεκαετίας desktop σου και με την CPU σου θα πρότεινα σίγουρα lxde ή xfce αν έχεις όρεξη να παίξεις αρκετά με την εμφάνιση του (πίστεψε με αν θες μπορείς να το κάνεις πανέμορφο). Από κει και πέρα είναι και η προσωπική προτίμηση. Πχ. εγώ με παλιό desktop επίσης έχω lxde, αλλά και έναν i7 αν πάρω τώρα πάλι lxde πιστεύω θα βάλω γιατί μ' αρέσει που είναι simple as φακ και δεν σε κάνει να χάνεσαι μέσα σε πολλές ρυθμίσεις. Απ' την άλλη πρέπει να αφιερώνω λίγο περισσότερο χρόνο αν θέλω να πειράξω κάτι που σε άλλο περιβάλλον θα είχα πιο εύκολη πρόσβαση.

Το καλύτερο είναι, αν έχεις και λίγο χρόνο να δώσεις ευκαιρία λίγες μέρες στο κάθε περιβάλλον για να το δοκιμάσεις και να κατασταλάξεις τι ταιριάζει καλύτερα σε σένα και στο pc σου.

PS. Keep in mind ότι το πόσο ελαφρύ-βαρύ σου φαίνεται τελικά ένα περιβάλλον έχει να κάνει και με την σουίτα εφαρμογών που φέρνει αυτό μαζί του by default.
Ilias95
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: 29 Απρ 2011, 23:26
Εκτύπωση

Re: ποιο γραφικο περιβαλλον προτιμαμε και γιατι ?

Δημοσίευσηαπό lucinos » 27 Φεβ 2015, 18:00

από αυτά που έχω δοκιμάσει και με βάση τής εμπειρίας μου. ξεκινώ από τα ελαφρύτερα προς στα βαρύτερα.

το ελαφρύτερο «φυσιολογικό» γραφικό περιβάλλον είναι ο JWM.

Ακολουθούν τα enlightenment και openbox. Το enlightenment είναι απίστευτα εντυπωσιακό και ταυτόχρονα απίστευτα ελαφρύ αλλά όχι αντίστοιχα «σταθερό». Το openbox είναι απίστευτα παραμετροποιήσιμο αλλά ως έχει πολύ δύσκολο να το στήσεις. Το κανονικό lxde είναι βασισμένο σε openbox και είναι το ιδανικό γραφικό περιβάλλον αν στοχεύεις σε ελαφρότητα, σταθερότητα και ευκολία μαζί.

Ακολουθούν τα mate και xfce. Η δική μου εμπειρία δεν δείχνει το xfce ελαφρύτερο τού mate αλλά και τα δυο είναι στο ίδιο επίπεδο. Το mate λόγω τής gnome2 κληρονομιάς του είναι ευκολότερο.

gnome και kde είναι τα «μεγάλα» (συγκριτικά «βαριά»). Ποιο θα επιλέξεις είναι θέμα γούστου.
Spoiler: show
Γνώσεις → Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Μέτριος
Λειτουργικό → Ubuntu 11.04 natty 64-bit (el_GR.UTF-8)
Προδιαγραφές → CPU: 4x Intel Core i5 CPU 750 2.67GHz ‖ RAM 3953 MiB ‖ ASRock P55DE3
Κάρτες γραφικών: nVidia G92 [GeForce GTS 250] ⎨10de:0615⎬ (rev a2)
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller ⎨10ec:8168⎬ (rev 03)
Άβαταρ μέλους
lucinos
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010, 22:04
Εκτύπωση

Re: ποιο γραφικο περιβαλλον προτιμαμε και γιατι ?

Δημοσίευσηαπό Logan » 27 Φεβ 2015, 18:04

Cinnamon βεβαίως βεβαίως, περί τα 450-600 κατανάλωση με docky και full applets.Δεν είναι και openbox αλλά είναι εύκολο και παραμετροποιήσιμο.
Από σπασίματα μόνο παλιότερα όταν πείραζα τις ρυθμίσεις και έπρεπε να κάνω restart(το cinnamon), καμιά φορά ήθελε και δεύτερη φορά για να νιώσει, αλλά από την 2.4 και ύστερα είναι πολύ stable.
Spoiler: show


1 Γνώσεις Linux: όχι και μιάου! ┃ Προγραμματισμού:Ε.. ┃ Αγγλικών: Μέτρια
2 Arch Linux Gnome 4χχ
3 Intel Core i5-3210M CPU @ 2.50GHz ‖ RAM 7.7 GiB |
4 Intel 3rd Gen Core processor Graphics Controller [8086:0166] {i915} ⋮ Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Thames [Radeon HD 7500M/7600M Series] [1002:6840] {radeon}
Refugees Welcome
Άβαταρ μέλους
Logan
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 816
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2013, 19:42
Launchpad: loganlettuce
IRC: LoganL
Εκτύπωση

Re: ποιο γραφικο περιβαλλον προτιμαμε και γιατι ?

Δημοσίευσηαπό Ilias95 » 27 Φεβ 2015, 22:36

@lucinos
Καλό είναι να ξεχωρίζουμε τα γραφικά περιβάλλοντα απ' τους window managers.
Ο window manager δεν θα φέρει μαζί του εφαρμογές που θα δώσουν αντίστοιχα την αίσθηση του heavy ή του lightweight.

Γενικά πάντως για έναν αρχάριο χρήστη δεν νομίζω ότι είναι τόσο εύκολο να χρησιμοποιήσει έναν σκέτο window manager αντί για ένα ολοκληρωμένο desktop environment.
Ilias95
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: 29 Απρ 2011, 23:26
Εκτύπωση

Re: ποιο γραφικο περιβαλλον προτιμαμε και γιατι ?

Δημοσίευσηαπό qsd330 » 27 Φεβ 2015, 22:56

@ilias95
πειραζει που δεν καταλαβα μια?????
Spoiler: show
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 18.04 64bit , Windows 10
Intel ι5-4590 @ 3.30GHz ‖ RAM 8 GB ‖ ASUS B85M-E - bluechip Computer AG BUSINESSline
nVidia GF119 [GeForce GT 610] [10de:104a] {nvidia}
enp3s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 09) ‖ Dual Screen
Άβαταρ μέλους
qsd330
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: 06 Μαρ 2014, 23:16
Εκτύπωση

Re: ποιο γραφικο περιβαλλον προτιμαμε και γιατι ?

Δημοσίευσηαπό lucinos » 28 Φεβ 2015, 10:52

qsd330 έγραψε:@ilias95
πειραζει που δεν καταλαβα μια?????

Δεν χρειάζεται να καταλάβεις! Το openbox από την σκοπιά τού lxde είναι απλώς ένας window manager αλλά αυτό σαν σχόλιο δεν έχει ιδιαίτερη σημασία γιατί ούτως ή άλλως δεν πρόκειται να στήσεις ένα δικό σου γραφικό περιβάλλον. Για παράδειγμα σε ένα παλιό λάπτοπ προσωπικά θα έβαζα χωρίς δεύτερη σκέψη την διανομή crunchbang. Το crunchbang λέει openbox αλλά στο έχει έτοιμο φτιαγμένο. Το ίδιο ισχύει και για τις διανομές που προσφέρουν jwm. Οπότε η διάκριση «γραφικό περιβάλλον» και «διαχειριστής παραθύρων» (window manager) δεν έχει αξία γιατί ο χρήστης απλά εγκαθιστά μια διανομή και τα ονόματα είναι απλώς ενδεικτικά για το τι θα αντιμετωπίσει. Όταν λοιπόν μια διανομή λέει "openbox" εννοεί ένα έτοιμο στημένο γραφικό περιβάλλον βασισμένο στο openbox το οποίο χρησιμοποιεί ένα σημαντικό ποσοστό από τα εργαλεία τού lxde (το ίδιο κάνει και το xfce) αλλά όχι το πλήρες πακέτο που θα το καθιστούσε lxde. Αυτό αφήνει περισσότερους βαθμούς ελευθερίας πράγμα γενικά καλό αλλά αν θέλεις να είσαι πιο σίγουρος από πλευράς ευκολίας είναι ίσως προτιμότερο να πας στο lxde. Να σημειώσω ότι τα εργαλεία τού lxde είναι ελαφρύτατα και δεν βαρύνουν (δηλαδή μην το αποφύγεις με αυτό σαν κριτήριο). Αν θες να πας σε ακόμα πιο ελαφρύ περιβάλλον τότε η λύση που έχω βρει είναι ο jwm.
Spoiler: show
Γνώσεις → Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Μέτριος
Λειτουργικό → Ubuntu 11.04 natty 64-bit (el_GR.UTF-8)
Προδιαγραφές → CPU: 4x Intel Core i5 CPU 750 2.67GHz ‖ RAM 3953 MiB ‖ ASRock P55DE3
Κάρτες γραφικών: nVidia G92 [GeForce GTS 250] ⎨10de:0615⎬ (rev a2)
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller ⎨10ec:8168⎬ (rev 03)
Άβαταρ μέλους
lucinos
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010, 22:04
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Περί ανέμων