Η οικονομική κρίση στην Ελλάδα .

...χαλαρή κουβεντούλα, γενικός σχολιασμός, φιλοσοφικές συζητήσεις, meeting point / γνωριμία

Συντονιστής: konnn

Re: Η οικονομική κρίση στην Ελλάδα .

Δημοσίευσηαπό xaris2335 » 28 Οκτ 2011, 12:39

Αν αυτό δεν είναι ΧΟΥΝΤΑ ΤΟΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ!!

Spoiler: show
Γνώσεις ⇛ Linux: | Προγραμματισμός:
Αγγλικά: καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.04 LTS (32bit) ΕΛ σε Intel core 2 quad core Q9300
Προδιαγραφές ⇛INTEL CORE 2 QUAD CORE Q9300 2.50 GHZ LGA|WESTERN DIGITAL 750GB SATA2|ASUS 2GB DDR3 1333MHZ|GIGABYTE|ASUS EN9800GTX/HTDP 512MB PCI-E|Quickcam logitech E2500|Optiarc DVD RW AD-7173A

Κανάλι για Λίνουξ και όχι μόνο :lol: Διανομές Λίνουξ :lol:Συμβατότητα περιφ/κών με ubuntu :lol:
Άβαταρ μέλους
xaris2335
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1962
Εγγραφή: 10 Οκτ 2008, 16:16
Εκτύπωση

Re: Η οικονομική κρίση στην Ελλάδα .

Δημοσίευσηαπό xaris2335 » 02 Νοέμ 2011, 11:29

Να γιατί μια χώρα πρέπει να γνωρίζει την ιστορία της.!!
Spoiler: show
Γνώσεις ⇛ Linux: | Προγραμματισμός:
Αγγλικά: καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.04 LTS (32bit) ΕΛ σε Intel core 2 quad core Q9300
Προδιαγραφές ⇛INTEL CORE 2 QUAD CORE Q9300 2.50 GHZ LGA|WESTERN DIGITAL 750GB SATA2|ASUS 2GB DDR3 1333MHZ|GIGABYTE|ASUS EN9800GTX/HTDP 512MB PCI-E|Quickcam logitech E2500|Optiarc DVD RW AD-7173A

Κανάλι για Λίνουξ και όχι μόνο :lol: Διανομές Λίνουξ :lol:Συμβατότητα περιφ/κών με ubuntu :lol:
Άβαταρ μέλους
xaris2335
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1962
Εγγραφή: 10 Οκτ 2008, 16:16
Εκτύπωση

Re: Η οικονομική κρίση στην Ελλάδα .

Δημοσίευσηαπό stavrosLinux » 02 Νοέμ 2011, 21:36

τα κατορθώματα του ΓΑΠ
Επ. Γνώσεων: Linux, Μέτριο┃ Προγρ/σμός, Όχι ┃ Αγγλικά, Kαλά
PC's: i) Lubuntu 13.10 @ Lenovo G550 "Droopy" broadcom BCM4312 {PCI-ID 14e4:4315} Intel GMA 4500MHD
ii) CentOS 6.4 @ "Speedy Gonzales" Core2duo E6400 2.13 Gz, ATI Radeon X1950 (free driver)
iii) Lubuntu 13.10 @ "monkey" Pentium D 3.40 GHZ, NV44 [GeForce 6200 LE](rev a1)
Άβαταρ μέλους
stavrosLinux
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1319
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2008, 19:20
Τοποθεσία: Μυτιλήνη
Εκτύπωση

Re: Η οικονομική κρίση στην Ελλάδα .

Δημοσίευσηαπό lucinos » 03 Νοέμ 2011, 14:29

Εδώ και μήνες δεν έχω τηλεόραση (από επιλογή κυρίως) και δεν ακούω ειδήσεις.

ενημερώνομαι όμως από το διαδίκτυο σε έναν βαθμό.

Εξεπλάγην όταν άκουσα για την πρόταση τού ΓΑΠ για δημοψήφισμα. Είναι αδύνατον να μπω στο μυαλό τού ΓΑΠ. Κατάλαβε ότι για το παγκόσμιο σύστημα διακυβέρνησης είναι αναλώσιμος και κάνει ηρωϊκή έξοδο; Συγκινήθηκε από τα κεφάλια τών μαθητών που γύριζαν το κεφάλι αριστερά στις παρελάσεις; Αυτά τα ενδεχόμενα υποθέτουν ότι υποκρίνεται όταν υποστηρίζει το «ναι», η υποκρισία και το ψέμα όμως είναι στο αίμα του τόσο καιρό. Παίρνει εντολές από κάποια άγνωστη δύναμη; Αυτό όμως είναι αντίθετο σε όλο το σύστημα εξουσίας που ξέρουμε. Είναι τόσο βλάκας που πιστεύει ότι ο λαός θα πει «ναι» στα ισόβια δεσμά του;

Εν πάση περιπτώσει σε περίπτωση δημοψηφίσματος δίνεται μια μοναδική ευκαιρία στον λαό να πει ένα μεγαλοπρεπέστατο ΟΧΙ. Και πρέπει να το πει. Η παγκόσμια διακυβέρνηση, οι νομισματικές και άλλες ενοποίησεις, το ευρωομόλογο και όλα τα παρόμοια είναι εγκλήματα κατά τών λαών, και σκεφτείτε τα όλοι σας σοβαρά.

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι υπάρχει πιθανότητα να αφήσουν να γίνει δημοψήφισμα, ειδικά για κάτι τέτοιο. Με τον κύριο Καζάκη εγώ έχω «ιδεολογική απόσταση» (μην ξεχνιόμαστε ο άνθρωπος είναι κομμουνιστής), αλλά εδώ και καιρό που τον παρακολουθώ είναι ο μόνος που βγαίνει και λέει κάποιες αλήθειες.



Spoiler: show
Γνώσεις → Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Μέτριος
Λειτουργικό → Ubuntu 11.04 natty 64-bit (el_GR.UTF-8)
Προδιαγραφές → CPU: 4x Intel Core i5 CPU 750 2.67GHz ‖ RAM 3953 MiB ‖ ASRock P55DE3
Κάρτες γραφικών: nVidia G92 [GeForce GTS 250] ⎨10de:0615⎬ (rev a2)
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller ⎨10ec:8168⎬ (rev 03)
Άβαταρ μέλους
lucinos
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010, 22:04
Εκτύπωση

Re: Η οικονομική κρίση στην Ελλάδα .

Δημοσίευσηαπό simosx » 03 Νοέμ 2011, 16:32

Ως Ελλάδα είμαστε διχασμένοι, μεταξύ των δύσκολων μέτρων που πρέπει να ληφθούν και αυτών που λένε ότι μπορούμε να τη βγάλουμε δίχως δύσκολα μέτρα.
Έτσι ήμασταν εδώ και 30 χρόνια, και οι περισσότερες προσπάθειες για βελτίωση της οικονομίας ακυρώνοντουσαν.

Μπορούμε να τα βγάλουμε πέρα χωρίς το τρέχον σχέδιο διάσωσης της Ελλάδας; Μάλλον όχι. Δεν έχουμε τα χρήματα να πληρώσουμε τα δάνεια, και θα βγούμε σε μια ανεξέλεγκτη πτώχευση τύπου Αργεντινής, εκτός του ευρώ, όπου οι καταθέσεις θα χαθούν.

Το θλιβερό είναι ότι ο κόσμος δεν το καταλαβαίνει, και πιστεύουν ότι μια από τα ίδια (αλλαγή κυβέρνησης) θα φέρει λύση.
Μια φίλη Γερμανίδα ανέφερε: «Το πρόβλημα της Ελλάδας είναι οι άνθρωποί της».
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Η οικονομική κρίση στην Ελλάδα .

Δημοσίευσηαπό Aeron » 03 Νοέμ 2011, 17:43

Η μαμά μαργαρίτα ευθύνεται για όλα και ο μη απογαλακτισμός του Γεωργίου ,ο οποίος βαρέθηκε την δουλειά που πήρε από τον μπαμπά και θα προτιμούσε να κάνει ποδήλατο σε κάποιο προάστιο του Βανκούβερ, που στο κάτω-κάτω τόσο πολύ στερήθηκε όταν ήταν μικρός.Ή ακόμα-ακόμα να ασχοληθεί με τον μοντελισμό τις απογευματινές του ώρες καπνίζοντας μπάφους, και να δείξει επιτέλους σε όλους ότι είναι και αυτός ικανός να κάνει κάτι δικό του σε αυτή την ζωή.Ίσως μόνο με αυτόν τον τρόπο(δημοψήφισμα) καταφέρει να εισπράξει την αγάπη της μαμάς του την οποία θεωρεί υπεύθυνη για την κατάστασή του αλλά και ολόκληρης της οικογένειας Τσάντ.
Επιτέλους ήρθε η ώρα να δείξει ότι μεγάλωσε πια και ότι έχει διαβάσει την πολιτική ιστορία της εταιρίας(Ελλάδας) και του παππού Γιώργου και ότι μπορεί και αυτός να μετατρέπει τον εκβιασμό σε αποστασία.Μακάρι όλοι να τον φωνάζαν γιώργο μινέικο και να έφευγε από πάνω του το επώνυμο του σεξομανή πατέρα του που τόλμησε να προσβάλει τα αυστηρά εβραϊκά ήθη της οικογένειας.Γιαυτό αξίζει η τιμωρία των υπαλλήλων αυτής της μικρής εταιρίας που κληρονόμησε ,όπου το μόνο που του προκαλούν είναι η αηδία και η θύμηση του γέρου του.

http://pieria-gr.blogspot.com/2011/07/b ... _3826.html
Γνώσεις ⇛ Linux:Μέτριο ┃ Προγραμματισμός:Ναι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό : Ubuntu 12.04, linux mint 12, pclinuxos 12 σε ECS G31T-M7
Προδιαγραφές ⇛ intel core2 quad 9400 s775/2,66 │Ram: 4gb ddr2 │ nvidia geforce 9600 gt │ TFT asus 22" vw221d
Άβαταρ μέλους
Aeron
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2009, 19:18
Εκτύπωση

Re: Η οικονομική κρίση στην Ελλάδα .

Δημοσίευσηαπό lucinos » 04 Νοέμ 2011, 09:48

«Δύσκολα μέτρα που πρέπει να ληφθούν». Προσωπικά είμαι εδώ και καιρό στην φάση που δεν πιστεύω ότι το κράτος έχει οποιοδήποτε λόγο για την ευδαιμονία τού λαού, και αν έχει λόγο αυτό μπορεί να είναι μόνο για την κακοδαιμονία. Αυτό βέβαια μπορεί να είναι η προσωπική μου ιδεολογία και δεν έχω κανέναν σκοπό να πείσω για αυτό. Αλλά ποιοι πρέπει να πάρουν δύσκολα μέτρα για ποιούς; Το θέμα πρέπει να τεθεί σε τελείως διαφορετική βάση και να αναθεωρηθεί όλο το σύστημα εξουσίας.

Τώρα σε όσους λένε «δεν μπορούμε να τα βγάλουμε πέρα χωρίς [...]», το δικό μου ερώτημα είναι: το έχουν μελετήσει το θέμα; Το κατέχουν; Και αφού δεν το κατέχουν (γιατί δεν το κατέχουν) ποιούς και γιατί τούς εμπιστεύονται; Εγώ τουλάχιστον δεν εμπιστεύομαι τον κύριο Καζάκη. Έχω καταλήξει σε κάποια πράγματα πολύ πριν ακούσω τον κύριο Καζάκη πρώτη φορά και σε κάποια πράγματα έχω διαφορετική γνώμη, και σε όσα τυχαίνει να συμφωνώ δεν περίμενα καθόλου τον Καζάκη για να αποκτήσω αυτήν την γνώμη. Είχα καταλήξει σε αυτά αρκετά νωρίτερα και με τελείως διαφορετική αφετηρία. Αλλά το θέμα δεν είναι σε τι συμφωνώ και σε τι διαφωνώ. Το θέμα είναι πώς αισθάνομαι για κάποια πράγματα και αυτό που νιώθω είναι ότι είμαι το υποκείμενο σε ένα πελώριο πείραμα συμμόρφωσης. Τι είναι το πείραμα συμμόρφωσης; Όσοι δεν έχουν ιδέα πάρτε παράδειγμα:

Τον Καζάκη δεν τον ξέρω, μπορεί να είναι και αυτός μέρος τής συνωμοσίας και για άγνωστους για μένα λόγους παίζει τον ρόλο τού εταίρου (η φάση με τον εταίρο ξεκινά στο 2:17 στο άνωθεν βίντεο). Αλλά κάπως έτσι αισθάνομαι. Μέσα σε μια θάλασσα παραλογισμού είναι ο μόνος λέει το προφανές. Βέβαια αυτό το προφανές μπορεί να είναι προφανές μόνο για αυτούς που έχουν ένα απαραίτητο υπόβαθρο, δεν είναι τόσο απλό όσο η σύγκριση γραμμών. Αλλά αν κάτι έχω εξακριβώσει τουλάχιστον είναι η ανεπάρκεια τών δημοσιογράφων και τών πολιτικών, ενώ δυστυχώς το εκπαιδευτικό σύστημα δεν προσφέρει το υπόβαθρο αυτό. Ελάχιστοι πραγματικά ερευνούν τι είναι το χρήμα.

Υποθέτω ότι κάποιοι από τα παραπάνω με κατέταξαν στούς συνωμοσιολόγους. Προσωπικά πιστεύω ίσως σε μια αντίστροφη συνωμοσία. Δηλαδή η μεγαλύτερη συνωμοσία τών κυβερνήσεων είναι (το ψέμα) ότι μπορούν να ελέγξουν την μοίρα τού κόσμου αλλά ίσως ξεφεύγω από το θέμα.

Όταν έρχεται το κράτος και σού αρπάζει τα λεφτά (σού παίρνει φόρους) αυτό είναι γενικά κατανοητό από τον περισσότερο κόσμο. Το λάθος τού κόσμου είναι ίσως να πιστεύει ότι οι φόροι πάνε για καλό. Η παραγωγή χρήματος όμως είναι κάτι πολύ πιο συγκεχυμένο. Όταν έχεις στην τσέπη σου 50 ευρώ, αυτά τι αντιπροσωπεύουν; Προσέφερες κάποια υπηρεσία και δεν είχες καμμία υλική ανταπόδοση, την υλική ανταπόδοση θα την έχεις όταν θα δώσεις το πενηντάρικο σε κάποιον άλλο και αυτός θα σε υπηρετήσει. Αν το σκεφτεί κανείς σωστά θα δει ότι τα 50 ευρώ που έχει στην τσέπη του στην πραγματικότητα αντιπροσωπεύουν ένα αόριστο χρέος που έχει η κοινωνία απέναντί του. Η κοινωνία; όχι ακριβώς. Η κοινωνία (εγώ, εσύ, ο γείτονας) δεν παράγει τα ευρώ. Τα παράγει μια αόρατη στον πολύ κόσμο (κεντρική) δύναμη. Και αυτή η παραγωγή είναι μια πολύ σκοτεινή μορφή άσκησης εξουσίας. Αυτή η εξουσία χρωστάει στην κοινωνία και όχι το αντίστροφο. Δεν έχει προσφέρει τίποτα παρά μόνο ένα βολικό μέσο συναλλαγής το οποίο προστατεύεται από την δύναμη τού κράτους, το εγγυάται το κράτος και παίρνει την δύναμή του από τούς φόρους που πληρώνουμε στο κράτος.

Το πρόβλημα στην πραγματική του διάσταση είναι η ασυμφωνία που υπάρχει ανάμεσα στην κεντρική διαχείριση τής παραγωγής τού χρήματος και στην λιγότερο κεντρική φορολογική πολιτική. Αυτή η ασυμφωνία αργά ή γρήγορα θα μάς χτυπούσε την πόρτα και έτυχε η Ελλάδα να έχει σειρά. Είτε μάς αρέσει είτε όχι αυτή η ασυμφωνία δεν μπορεί να διαιωνιστεί. Ξεκάθαρα υπάρχουν δύο δρόμοι:
α) να πληρώνουμε τούς φόρους μας στην «Ευρώπη» και όχι στο «εθνικό» κράτος.
β) να χωρίσουμε τούς δρόμους μας με το ευρώ.

Εγώ ιδεολογικά αν το θέλετε είμαι πλήρως αντίθετος στην πρώτη λύση. Ήδη θεωρώ τα εθνικά κράτη υπερβολικά μεγάλα για να υπηρετούν τούς πολίτες τους και θα ήθελα να τα καταργήσω, αλλά αυτή η κατάργηση αν γίνει για να φορτωθούμε ένα υπερεθνικό κράτος πολύ ισχυρότερο να μάς λείπει. Χίλιες φορές να μάς λείπει. Πολύ καλύτερα να μείνουμε στα δικά μας εθνικά κράτη. Πρέπει να μειώσουμε το πρόβλημα όχι να το μεγεθύνουμε. Πώς θα μάθουν οι άνθρωποι και οι λαοί να μην είναι εξαρτημένοι αλλά ελεύθεροι είναι το πραγματικό ζητούμενο.
Spoiler: show
Γνώσεις → Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Μέτριος
Λειτουργικό → Ubuntu 11.04 natty 64-bit (el_GR.UTF-8)
Προδιαγραφές → CPU: 4x Intel Core i5 CPU 750 2.67GHz ‖ RAM 3953 MiB ‖ ASRock P55DE3
Κάρτες γραφικών: nVidia G92 [GeForce GTS 250] ⎨10de:0615⎬ (rev a2)
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller ⎨10ec:8168⎬ (rev 03)
Άβαταρ μέλους
lucinos
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010, 22:04
Εκτύπωση

Re: Η οικονομική κρίση στην Ελλάδα .

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 04 Νοέμ 2011, 11:57

lucinos έγραψε:«Δύσκολα μέτρα που πρέπει να ληφθούν». Προσωπικά είμαι εδώ και καιρό στην φάση που δεν πιστεύω ότι το κράτος έχει οποιοδήποτε λόγο για την ευδαιμονία τού λαού, και αν έχει λόγο αυτό μπορεί να είναι μόνο για την κακοδαιμονία.

Εννοείς το κράτος γενικά ως έννοια , το Ελληνικό κράτος γενικά , ή το Ελληνικό κράτος όπως υφίσταται αυτή την στιγμή που γράφεις ;
lucinos έγραψε:Το θέμα πρέπει να τεθεί σε τελείως διαφορετική βάση και να αναθεωρηθεί όλο το σύστημα εξουσίας.

Θεωρείς ότι υπάρχει περιθώριο για κάτι τέτοιο ; Νομίζω πως δεν έχουμε την πολυτέλεια του χρόνου γι αυτό . Ακόμα όμως και να την είχαμε , μάλλον δεν θα υπήρχε σημείο συνάντησης ιδεών .
lucinos έγραψε:Τώρα σε όσους λένε «δεν μπορούμε να τα βγάλουμε πέρα χωρίς [...]», το δικό μου ερώτημα είναι: το έχουν μελετήσει το θέμα; Το κατέχουν; Και αφού δεν το κατέχουν (γιατί δεν το κατέχουν) ποιούς και γιατί τούς εμπιστεύονται ;

Δεν είναι θέμα "κατοχής" νομίζω . Όλοι πληροφορούμαστε από όπου μπορούμε και ο καθένας καταλήγει στα συμπεράσματά του . Αυτό δεν σημαίνει ότι εμπιστευόμαστε de facto κάποιον , μάλλον το αντίθετο .
lucinos έγραψε:Τον Καζάκη δεν τον ξέρω, μπορεί να είναι και αυτός μέρος τής συνωμοσίας και για άγνωστους για μένα λόγους παίζει τον ρόλο τού εταίρου (η φάση με τον εταίρο ξεκινά στο 2:17 στο άνωθεν βίντεο). Αλλά κάπως έτσι αισθάνομαι. Μέσα σε μια θάλασσα παραλογισμού είναι ο μόνος λέει το προφανές. Βέβαια αυτό το προφανές μπορεί να είναι προφανές μόνο για αυτούς που έχουν ένα απαραίτητο υπόβαθρο, δεν είναι τόσο απλό όσο η σύγκριση γραμμών.

Εδώ όμως γίνεσαι λίγο άδικος . Ουσιαστικά απαξιώνεις οποιαδήποτε διαφωνία εκ των προτέρων θεωρώντας προφανές ένα συμπέρασμα .
Το ότι εμένα (αλλά και αρκετών άλλων) οι απόψεις του Καζάκη μου φαίνονται η ίδια θάλασσα παραλογισμού δηλαδή , το αποδίδεις σε μια δεδομένη έλλειψη υποβάθρου και ουσιαστικά λες ότι όποιος διαφωνεί με αυτόν είναι ικανός μόνο για σύγκριση γραμμών . Σε αυτή την περίπτωση όμως , η ανταλλαγή ιδεών είναι περιττή . Καλύτερα ο "κρατών την αλήθεια" , να βρει έναν τρόπο να επιβάλλει το σωστό και στους υπολοίπους να τελειώνουμε .
lucinos έγραψε:Υποθέτω ότι κάποιοι από τα παραπάνω με κατέταξαν στούς συνωμοσιολόγους .

Όχι βέβαια . Μακάρι οι συνωμοσιολόγοι να είχαν την δική σου μεθοδευμένη σκέψη . Το ότι διαφωνούμε σε κάποια συμπεράσματα σημαίνει μόνο και μόνο αυτό . Δεν είναι ποτέ καλό να απαξιώνεις απόψεις που έρχονται μέσα από λογική σκέψη .
lucinos έγραψε:Το πρόβλημα στην πραγματική του διάσταση είναι η ασυμφωνία που υπάρχει ανάμεσα στην κεντρική διαχείριση τής παραγωγής τού χρήματος και στην λιγότερο κεντρική φορολογική πολιτική. Αυτή η ασυμφωνία αργά ή γρήγορα θα μάς χτυπούσε την πόρτα και έτυχε η Ελλάδα να έχει σειρά. Είτε μάς αρέσει είτε όχι αυτή η ασυμφωνία δεν μπορεί να διαιωνιστεί. Ξεκάθαρα υπάρχουν δύο δρόμοι:
α) να πληρώνουμε τούς φόρους μας στην «Ευρώπη» και όχι στο «εθνικό» κράτος.
β) να χωρίσουμε τούς δρόμους μας με το ευρώ.

Εγώ ιδεολογικά αν το θέλετε είμαι πλήρως αντίθετος στην πρώτη λύση.

Συμφωνώ απολύτως με την άποψή σου , με την διαφορά ότι δεν "έτυχε η Ελλάδα να έχει σειρά" , αλλά έχει σειρά γιατί εδώ παρουσιάστηκε η μεγαλύτερη ασυμφωνία όπως κι εσύ την περιγράφεις .
Νομίζω πως υπάρχει και 3ος δρόμας σε αυτούς που προτείνεις (πχ να πληρώνουμε τους φόρους μας στο "εθνικό κράτος" , αρκεί αυτό να είναι μικρότερο και η πληρωμή να γίνεται με τους όρους που γίνεται και στις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες) , αλλά δεν είναι αυτό το θέμα .

Το θέμα είναι αν θα πρέπει να αποσασίσουμε εμείς απευθείας την τύχη μας ή απλά να διαλέξουμε το πρόσωπο που θα το κάνει αντί υμών .
Τέθηκε μια πρόταση για δημοψήφισμα . Ναι , το ξέρω ότι είναι εκ του πονηρού και θέτει εκβιαστικό δίλημμα . Αλλά τί σημαίνει αυτό ;
Ότι ουσιαστικά δεν έχουμε την εμπιστοσύνη ότι ο Ελληνικός λαός θα ψηφίσει την σωστή επιλογή .
Οι υπέρμαχοι της Ευρωπαϊκής πορείας φοβούνται ότι ο ηλίθιος λαός θα ψηφίσει την καταστροφή της Ελλάδας από αντίδραση στα οικονομικά μέτρα .
Οι αντίμαχοι της Ευρωπαϊκής πορείας φοβούνται ότι ο δειλός λαός θα ψηφίσει το ξεπούλημα της Ελλάδας από φόβο .

Τι να πω .. ωραία εμπιστοσύνη ... όλοι θεωρούν αλλήλους είτε ηλίθιους είτε κότες ... Μέσα στην Εθνική αλληλεγγύη οι Έλληνες .
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Η οικονομική κρίση στην Ελλάδα .

Δημοσίευσηαπό lucinos » 04 Νοέμ 2011, 13:32

fkol k4 έγραψε:Εννοείς το κράτος γενικά ως έννοια , το Ελληνικό κράτος γενικά , ή το Ελληνικό κράτος όπως υφίσταται αυτή την στιγμή που γράφεις ;

Εννοώ το κράτος γενικά ως έννοια αλλά καλύτερα να μην μπούμε σε αυτήν την συζήτηση.

fkol k4 έγραψε:Θεωρείς ότι υπάρχει περιθώριο για κάτι τέτοιο ; Νομίζω πως δεν έχουμε την πολυτέλεια του χρόνου γι αυτό . Ακόμα όμως και να την είχαμε , μάλλον δεν θα υπήρχε σημείο συνάντησης ιδεών .

Αυτός που δεν βρίσκει χρόνο να ασκηθεί, θα βρει χρόνο να αρρωστήσει.

fkol k4 έγραψε:Δεν είναι θέμα "κατοχής" νομίζω . Όλοι πληροφορούμαστε από όπου μπορούμε και ο καθένας καταλήγει στα συμπεράσματά του . Αυτό δεν σημαίνει ότι εμπιστευόμαστε de facto κάποιον , μάλλον το αντίθετο .
Εδώ όμως γίνεσαι λίγο άδικος . Ουσιαστικά απαξιώνεις οποιαδήποτε διαφωνία εκ των προτέρων θεωρώντας προφανές ένα συμπέρασμα .
Το ότι εμένα (αλλά και αρκετών άλλων) οι απόψεις του Καζάκη μου φαίνονται η ίδια θάλασσα παραλογισμού δηλαδή , το αποδίδεις σε μια δεδομένη έλλειψη υποβάθρου και ουσιαστικά λες ότι όποιος διαφωνεί με αυτόν είναι ικανός μόνο για σύγκριση γραμμών . Σε αυτή την περίπτωση όμως , η ανταλλαγή ιδεών είναι περιττή . Καλύτερα ο "κρατών την αλήθεια" , να βρει έναν τρόπο να επιβάλλει το σωστό και στους υπολοίπους να τελειώνουμε .

Ίσως γίνομαι λίγο υπερβολικός. Αλλά το σύνολο τών δημοσιογράφων και τών πολιτικών είτε λένε ευθέως ψέματα είτε είναι ανίκανοι ακόμα και για κοινή αριθμητική. Έχω πετύχει και άλλες περιπτώσεις που αυτό που λέει κάποιος βγάζει νόημα (ασχέτως αν διαφωνώ σε υπερθετικό βαθμό). Για παράδειγμα αυτά που λέει ο Βαρουφάκης επίσης βγάζουν νόημα. Αλλά ο Βαρουφάκης προτείνει την εντελώς λανθασμένη κατεύθυνση, την ισχυροποίηση τής ενωμένης Ευρώπης, κάτι αντίθετο στην αξία τής ελευθερίας. Την ελευθερία πρέπει να προστατεύσουμε και ας τρώγωμεν πέτρες. Και εγώ είμαι βέβαιος ότι αυτός που δεν θα προστατέψει την ελευθερία του και θα τρώει πέτρες και ελευθερία δεν θα έχει.

fkol k4 έγραψε:Συμφωνώ απολύτως με την άποψή σου , με την διαφορά ότι δεν "έτυχε η Ελλάδα να έχει σειρά" , αλλά έχει σειρά γιατί εδώ παρουσιάστηκε η μεγαλύτερη ασυμφωνία όπως κι εσύ την περιγράφεις .
Νομίζω πως υπάρχει και 3ος δρόμας σε αυτούς που προτείνεις (πχ να πληρώνουμε τους φόρους μας στο "εθνικό κράτος" , αρκεί αυτό να είναι μικρότερο και η πληρωμή να γίνεται με τους όρους που γίνεται και στις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες) , αλλά δεν είναι αυτό το θέμα .

Κάνεις ένα λάθος· η ασυμφωνία δεν είναι ποσοτική, είναι ποιοτική. Και για αυτό δεν υπάρχει τρίτος δρόμος. Ακόμα και αν υπήρχε τρίτος δρόμος είμαστε προ τετελεσμένων. Το δημόσιο χρέος είναι τόσο μεγάλο που δεν είναι εξυπηρετήσιμο. Δεν έχει καμμία σημασία τι θα κάνει η όποια κυβέρνηση. Αυτό το χρέος δεν μπορεί να πληρωθεί. Είτε την κάνουμε από το ευρώ (με διαγραφή χρέους), είτε η Ελλάδα δεν υφίσταται ως κράτος. Μέσα στο ευρώ διαγραφή χρέους δεν γίνεται παρά μόνο κουρέματα και με την προϋπόθεση ότι θα συνεχίσουμε να χρωστάμε τόσα όσα δεν θα μπορούμε ποτέ να αποπληρώσουμε και με την προϋπόθεση ότι ως λαός θα τρώμε πέτρες. Αν είναι να τρώμε πέτρες μπορούμε και εκτός ευρώ, και με μόνη προϋπόθεση ότι δεν θα μάς κάνουν στρατιωτική κατοχή θα τα καταφέρουμε και πολύ καλύτερα. Σε αυτήν την κατάσταση τού διαρκούς χρέους και εξαθλίωσης ως μόνη λύτρωση θα εμφανιστεί η πλήρης κατάλυση τού εθνικού κράτους.
Όσο για το μικρό κράτος έχω διαφορετική άποψη. Εγώ θέλω να εξαφανιστεί το κράτος, όχι να μεταβιβαστεί σε «ιδιώτες». Αλλά αυτό είναι διαφορετικό θέμα.
Spoiler: show
Γνώσεις → Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Μέτριος
Λειτουργικό → Ubuntu 11.04 natty 64-bit (el_GR.UTF-8)
Προδιαγραφές → CPU: 4x Intel Core i5 CPU 750 2.67GHz ‖ RAM 3953 MiB ‖ ASRock P55DE3
Κάρτες γραφικών: nVidia G92 [GeForce GTS 250] ⎨10de:0615⎬ (rev a2)
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller ⎨10ec:8168⎬ (rev 03)
Άβαταρ μέλους
lucinos
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010, 22:04
Εκτύπωση

Re: Η οικονομική κρίση στην Ελλάδα .

Δημοσίευσηαπό stavrosLinux » 04 Νοέμ 2011, 21:38

Το πλοίο βουλιάζει και ο καπετάνιος ΓΑΠ αντί να προσπαθεί να σώσει το πλοίο, κάνει δημοψήφισμα με τους ναύτες αν θέλουν να μείνουν στο πλοίο ή αν θέλουν να πέσουν στη θάλασσα. Αυτό έχουμε τις τελευταίες μέρες.

Ο καλός καπετάνιος είναι αυτός που θα παλέψει μέχρι το τέλος. Αν δεν μπορεί, παραιτείται και αναλαμβάνει κάποιος που θέλει.
Επ. Γνώσεων: Linux, Μέτριο┃ Προγρ/σμός, Όχι ┃ Αγγλικά, Kαλά
PC's: i) Lubuntu 13.10 @ Lenovo G550 "Droopy" broadcom BCM4312 {PCI-ID 14e4:4315} Intel GMA 4500MHD
ii) CentOS 6.4 @ "Speedy Gonzales" Core2duo E6400 2.13 Gz, ATI Radeon X1950 (free driver)
iii) Lubuntu 13.10 @ "monkey" Pentium D 3.40 GHZ, NV44 [GeForce 6200 LE](rev a1)
Άβαταρ μέλους
stavrosLinux
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1319
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2008, 19:20
Τοποθεσία: Μυτιλήνη
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Περί ανέμων

cron