καθηγητής της Οξφόρδης Robin Lane Fox η Μακεδονια είναι Ελλη

...χαλαρή κουβεντούλα, γενικός σχολιασμός, φιλοσοφικές συζητήσεις, meeting point / γνωριμία

Συντονιστής: konnn

Re: καθηγητής της Οξφόρδης Robin Lane Fox η Μακεδονια είναι

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 06 Νοέμ 2011, 11:51

lucinos έγραψε: είναι μια άριστη ευκαιρία για τού την πουν.

Kαι δύσκολο να την προσπεράσεις ε ; :lol: :lol: :lol:

Μορφωμένο παιδί είσαι όμως , θα μπορούσες να βρεις και κάτι καλύτερο , όπως πχ.

Δήλωση προφανούς
- "Εχμμ , ξέρεις φίλε , η αρχαία Μακεδονία ΕΙΝΑΙ όλα αυτά που αναφέρεις στην μετάφραση ..." :oops:

Προτροπή για σκέψη :
-"Το σκέφτηκες που το σκέφτηκες να κάνεις την μετάφραση , δεν σκέπτεσαι λίγο και σε τι αναφέρεται ;" :problem:

Επιστημονικό υποννοούμενο
-"Μετά την μετάφραση τελείωσε η ζάχαρή σου έτσι ;" :problem:

Εκβιασμός
-"Έχω σε screenshot την απάντησή σου , τί μου δίνεις για να μην την εμφανίζω ανά τακτά χρονικά διαστήματα ;" :mrgreen:

Ευγενική προτροπή
-"Μου κάνεις σε παρακαλώ την χάρη να ξαναδιαβάσεις αυτό που έγραψες ; Αν δεν καταλάβεις , ξαναδιάβαζέ το συνέχεια " :angel:

Σχολική τιμωρία
-"Για τιμωρία , θα γράψεις σε μια σελίδα 100 φορές "Ο καθηγητής έχει δίκιο και εγώ είμαι άμυαλος" . Το copy-paste απαγορεύεται αυστηρώς ." :ugeek:

Είμαι σίγουρος πως εσύ που (σε αντίθεση με εμένα) έχεις σπουδάσει κιόλας , θα βρεις ακόμα καλύτερα και εξυπνότερα .
Μην περιορίζεσαι στο απλά αγενές "Αποκτήσαμε όλοι άποψη για την γραμματική και το συντακτικό" . Δώσε λίγο χρώμα , κάτι βρε αδερφέ , μια θεατρική εσάνς .
Δεν παρεξηγούμαι εγώ μην σε νοιάζει για κάτι τέτοιο .
Ασε που αν γράψεις και κάνα δύο πολύ καλά , μπορεί να το συνεχίσουν και οι υπόλοιποι και να έχουμε ένα ωραίο thread "πως να πειράξετε κάποιον με έξυπνο τρόπο".
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: καθηγητής της Οξφόρδης Robin Lane Fox η Μακεδονια είναι

Δημοσίευσηαπό Dimitrios.gr » 06 Νοέμ 2011, 12:22

Dimitrios.gr έγραψε:Ε , δεν μπορώ να πώ ότι απλά και μόνο επειδή αντιτίθεται στους Σκοπιανούς εκφράζει και την αληθινή άποψη .

Τέτοιου είδους υποστηρικτικές απόψεις δεν είμαι σίγουρος ότι μας ωφελούν


τελικα αν όντος αυτός δεν εκφράζεται σωστά και είναι έτσι όπως το λες ....εσυ τι θα έλεγες στους σκορπιανούς ??!!
Spoiler: show
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Μέτριο
Λειτουργικό ⇛ Linux x32
Προδιαγραφές ⇛ AMD FX 8350 │4GB │ Audio Realtek ALC889│ TFT 19"
Κάρτα Γραφικών ⇛ NVIDIA gtx 650 TI BOOST

-------------------------------------------------------------------------------------------
Η Εξουσία που αποκτήθηκε παράνομα,ποτέ δεν χρησιμοποιείται για το καλό των ανθρώπων (Τάκιτος)
Όσο ποιο σάπιο είναι ένα κράτος τόσο πληθύνονται οι νόμοι. (Τάκιτος)
πᾶ­σά τε ἐ­πι­στή­μη χω­ρι­ζο­μέ­νη δι­και­ο­σύ­νης καὶ τῆς ἄλ­λης ἀ­ρε­τῆς πα­νουρ­γί­α, οὐ σο­φί­α φα­ί­νε­ται .(Πλάτων)
Dimitrios.gr
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 880
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2011, 19:17
Εκτύπωση

Re: καθηγητής της Οξφόρδης Robin Lane Fox η Μακεδονια είναι

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 06 Νοέμ 2011, 12:28

Dimitrios.gr έγραψε:τελικα αν όντος αυτός δεν εκφράζεται σωστά και είναι έτσι όπως το λες ....εσυ τι θα έλεγες στους σκοπιανούς ??!!

viewtopic.php?f=7&t=20884#p215973
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: καθηγητής της Οξφόρδης Robin Lane Fox η Μακεδονια είναι

Δημοσίευσηαπό Dimitrios.gr » 06 Νοέμ 2011, 12:33

fkol k4 έγραψε:
Dimitrios.gr έγραψε:τελικα αν όντος αυτός δεν εκφράζεται σωστά και είναι έτσι όπως το λες ....εσυ τι θα έλεγες στους σκοπιανούς ??!!

viewtopic.php?f=7&t=20884#p215973


δεν θεωρώ οτι είπες μ@λ@.. ειπες μια άποψη που μπορεί να είναι και σωστή απλά ολοκλήρωσε την ....... η δική σου άποψη στο σκορπιανο ποια είναι ??

ΥΓη απλα έχει να κανει με το πρόσωπο μόνο αυτου του του ανθρώπου ως μη εμπιστου ...
Spoiler: show
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Μέτριο
Λειτουργικό ⇛ Linux x32
Προδιαγραφές ⇛ AMD FX 8350 │4GB │ Audio Realtek ALC889│ TFT 19"
Κάρτα Γραφικών ⇛ NVIDIA gtx 650 TI BOOST

-------------------------------------------------------------------------------------------
Η Εξουσία που αποκτήθηκε παράνομα,ποτέ δεν χρησιμοποιείται για το καλό των ανθρώπων (Τάκιτος)
Όσο ποιο σάπιο είναι ένα κράτος τόσο πληθύνονται οι νόμοι. (Τάκιτος)
πᾶ­σά τε ἐ­πι­στή­μη χω­ρι­ζο­μέ­νη δι­και­ο­σύ­νης καὶ τῆς ἄλ­λης ἀ­ρε­τῆς πα­νουρ­γί­α, οὐ σο­φί­α φα­ί­νε­ται .(Πλάτων)
Dimitrios.gr
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 880
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2011, 19:17
Εκτύπωση

Re: καθηγητής της Οξφόρδης Robin Lane Fox η Μακεδονια είναι

Δημοσίευσηαπό logari81 » 06 Νοέμ 2011, 21:31

Το ότι είναι γελοίο για ένα σλαβικό λαό να ίσχυρίζεται δεσμούς με την αρχαία μακεδονία δεν χρειάζεται να είσαι καθηγητής της οξφόρδης για να το κατανοήσεις.

Από την αρχαία μακεδονία μέχρι σήμερα όμως έχουν περάσει απο την περιοχή από όπου κατάγομαι, διάφοροι λαοί, γλώσσες, συνήθειες, άνθρωποι. Ανθρωποι οι οποίοι, δουλέψανε, μαγειρέψανε, φάγανε, πεινάσανε, υποφέρανε, μαλώσαν με τον γείτονα, φιλιώσανε, τραγουδήσανε, χορέψανε, ζήσανε τέλως πάντων. Άνθρωποι οι οποίοι δεν κάνανε στρατούς, δεν φτάσαν μέχρι τις ινδίες σφάζοτας, δεν μείνανε στην ιστορία. Τι σημαίνει αυτό; Ότι ήταν κατώτεροι άνθρωποί, ήταν χειρότεροι; Γιατι από τα 3000 -ας πούμε- χρόνια πολιτισμού στην γεωγραφική περιοχή της Βόρειας Ελλάδας κολλάμε στα συγκεκριμένα 500 χρονια που μας ενδιαφέρουν;

Δεν θεωρώ τον εαυτό μου ούτε έλληνα ούτε μακεδόνα, θεωρώ τον εαυτό μου άνθρωπο...
<δεύτερος πληθυντικός>
..όσοι από εσάς θεωρείτε τους αυτούς σας έλληνες μακεδόνες τι πιστεύετε για την συστηματική εκδίωξη του σλαβικού στοιχείου απο την βόρεια ελλάδα;
1. Δεν συνέβει. Δεν υπήρχε ποτέ σημαντικό σλαβικό στοιχείο στην βόρεια ελλάδα.
2. Υπήρξε σλαβόφωνος πληθυσμός αλλά καλώς εξαλείφθη επειδή:
2α. καταλάμβανε μία περιοχή που άνηκε στους γνήσιους απογόνους των αρχαίων μακεδόνων
2β. επρόκειτο για εποίκους που τους έφεραν στην περιοχή την τάδε εποχή (συμπλήρωστε το νούμερο που πιστεύετε) ενώ μέχρι τότε η βόρεια ελλάδα κατοικούνταν απο την τάδε φυλή (συμπληρώστε την φυλή που πιστεύετε)
</δεύτερος πληθυντικός>
http://opensourceecology.org/


Λειτουργικό: Ubuntu 10.04 lucid 64-bitΠροδιαγραφές: 4x Intel Core i5 CPU M 450 2.40GHz ‖ RAM 3696 MiB ‖ Lenovo KL3 - LENOVO IdeaPad Y560
Κάρτα γραφικών: ATI Device [1002:68c0]Ασύρματο: wlan0: Atheros Inc. AR928X Wireless Network Adapter (PCI-Express) [168c:002a] (rev 01)
logari81
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6074
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 10:40
Εκτύπωση

Re: καθηγητής της Οξφόρδης Robin Lane Fox η Μακεδονια είναι

Δημοσίευσηαπό dim459 » 07 Νοέμ 2011, 00:40

@logari81
Η ελληνική πολιτική είναι ιστορικά γεμάτη από χοντροειδέστατες παπαριές στο θέμα της αντιμετώπισης των διαφόρων μειονοτήτων.
Τα ερωτήματά σου μου θυμίζουν τη γνωστή ιστορία με τους Τσάμηδες (και τα ζητήματα που συχνά-πυκνά εγείρουν περί Τσαμουριάς).
Περιμένω τόσα χρόνια να βγει ένας σοβαρός άνθρωπος να παραδεχθεί και να πει :
<<Ναι, υπήρχαν Τσάμηδες και όσους δεν πρόλαβαν να την κάνουν τους σφάξαμε σαν κουνέλια και πολύ καλά κάναμε, διότι ήταν όλοι προδότες και συνεργάτες των Γερμανών. Αναλόγως προτιθέμεθα να σφάξουμε σαν κουνέλια όσους εγείρουν θέματα Τσαμουριάς>>.
Φαντάζομαι όμως ότι θα περιμένω μάταια.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: καθηγητής της Οξφόρδης Robin Lane Fox η Μακεδονια είναι

Δημοσίευσηαπό Dimitrios.gr » 07 Νοέμ 2011, 02:55

logari81 έγραψε:Από την αρχαία μακεδονία μέχρι σήμερα όμως έχουν περάσει απο την περιοχή από όπου κατάγομαι, διάφοροι λαοί, γλώσσες, συνήθειες, άνθρωποι. Ανθρωποι οι οποίοι, δουλέψανε, μαγειρέψανε, φάγανε, πεινάσανε, υποφέρανε, μαλώσαν με τον γείτονα, φιλιώσανε, τραγουδήσανε, χορέψανε, ζήσανε τέλως πάντων. Άνθρωποι οι οποίοι δεν κάνανε στρατούς, δεν φτάσαν μέχρι τις ινδίες σφάζοτας, δεν μείνανε στην ιστορία. Τι σημαίνει αυτό; Ότι ήταν κατώτεροι άνθρωποί, ήταν χειρότεροι; Γιατι από τα 3000 -ας πούμε- χρόνια πολιτισμού στην γεωγραφική περιοχή της Βόρειας Ελλάδας κολλάμε στα συγκεκριμένα 500 χρονια που μας ενδιαφέρουν;

Δεν θεωρώ τον εαυτό μου ούτε έλληνα ούτε μακεδόνα, θεωρώ τον εαυτό μου άνθρωπο...
<δεύτερος πληθυντικός>
..όσοι από εσάς θεωρείτε τους αυτούς σας έλληνες μακεδόνες τι πιστεύετε για την συστηματική εκδίωξη του σλαβικού στοιχείου απο την βόρεια ελλάδα;
1. Δεν συνέβει. Δεν υπήρχε ποτέ σημαντικό σλαβικό στοιχείο στην βόρεια ελλάδα.
2. Υπήρξε σλαβόφωνος πληθυσμός αλλά καλώς εξαλείφθη επειδή:
2α. καταλάμβανε μία περιοχή που άνηκε στους γνήσιους απογόνους των αρχαίων μακεδόνων
2β. επρόκειτο για εποίκους που τους έφεραν στην περιοχή την τάδε εποχή (συμπλήρωστε το νούμερο που πιστεύετε) ενώ μέχρι τότε η βόρεια ελλάδα κατοικούνταν απο την τάδε φυλή (συμπληρώστε την φυλή που πιστεύετε)
</δεύτερος πληθυντικός>



Μιλάμε για τελευταία περίπου 1200 χρόνια και όχι πρίν 3000 χρόνια γιατί περίπου τον 6 αιωνα εμφανίζονται οι Σλάβοι στην περιοχή των Βαλκανίων αν δεν κανω λάθος ..ωστόσο όλη η Σύνχισει ξεκιναει στην επανασταση του 21 ....... γιατι τότε ένας Γερμανος καθηγητης ο Fallmerayer όποιος διατύπωσε τις κοτσάνες περι μη Ελληνικότητας των ανθρώπων που ζουν στο Ελλαδικό χώρο ...

νομίζω πως αποδεικνύεται καθημερινά και σήμερα πως ο ελληνικός πληθυσμός δεν εξολοθρεύτηκε ..με ένα απλό παράδειγμα ...την κατα συρροή εισαγωγή λαθρομεταναστών και άλλων ...και ετσι η Αθηνα όντως κοντεύει να γίνει αγνώριστη , και με την χρόνια πολίτικα καθοδηγούμενη Ηγεσία να πράττει τα δέοντα ...τετοια ωστε να αναγκάζουν τους νέους την βάση της Ελλάδας να φύγει απο την Ελλαδα ...στο τέλος τη θα μείνει ???

ωστόσο το πώς νιωθει ο καθε ένας μας είναι καθαρα προσωπική άποψη μας .....
Spoiler: show
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Μέτριο
Λειτουργικό ⇛ Linux x32
Προδιαγραφές ⇛ AMD FX 8350 │4GB │ Audio Realtek ALC889│ TFT 19"
Κάρτα Γραφικών ⇛ NVIDIA gtx 650 TI BOOST

-------------------------------------------------------------------------------------------
Η Εξουσία που αποκτήθηκε παράνομα,ποτέ δεν χρησιμοποιείται για το καλό των ανθρώπων (Τάκιτος)
Όσο ποιο σάπιο είναι ένα κράτος τόσο πληθύνονται οι νόμοι. (Τάκιτος)
πᾶ­σά τε ἐ­πι­στή­μη χω­ρι­ζο­μέ­νη δι­και­ο­σύ­νης καὶ τῆς ἄλ­λης ἀ­ρε­τῆς πα­νουρ­γί­α, οὐ σο­φί­α φα­ί­νε­ται .(Πλάτων)
Dimitrios.gr
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 880
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2011, 19:17
Εκτύπωση

Re: καθηγητής της Οξφόρδης Robin Lane Fox η Μακεδονια είναι

Δημοσίευσηαπό Dimitrios.gr » 15 Ιουν 2016, 20:24

για πρώτη φορά ο Μ. Αλέξανδρος ήταν Έλληνας και απο το National Geographic :angel: :clap:
Το ντοκιμαντέρ έχει τίτλο "Οι Έλληνες: Από τον Αγαμέμνωνα στον Μέγα Αλέξανδρο"


και απο την total war 2004
Spoiler: show
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Μέτριο
Λειτουργικό ⇛ Linux x32
Προδιαγραφές ⇛ AMD FX 8350 │4GB │ Audio Realtek ALC889│ TFT 19"
Κάρτα Γραφικών ⇛ NVIDIA gtx 650 TI BOOST

-------------------------------------------------------------------------------------------
Η Εξουσία που αποκτήθηκε παράνομα,ποτέ δεν χρησιμοποιείται για το καλό των ανθρώπων (Τάκιτος)
Όσο ποιο σάπιο είναι ένα κράτος τόσο πληθύνονται οι νόμοι. (Τάκιτος)
πᾶ­σά τε ἐ­πι­στή­μη χω­ρι­ζο­μέ­νη δι­και­ο­σύ­νης καὶ τῆς ἄλ­λης ἀ­ρε­τῆς πα­νουρ­γί­α, οὐ σο­φί­α φα­ί­νε­ται .(Πλάτων)
Dimitrios.gr
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 880
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2011, 19:17
Εκτύπωση

Re: καθηγητής της Οξφόρδης Robin Lane Fox η Μακεδονια είναι

Δημοσίευσηαπό abramis » 15 Ιουν 2016, 23:52

αυτοί οι αμερικάνοι είναι ανιστόρητοι, πήραν ένα μυθολογικό πρόσωπο και ένα ιστορικό, γτ έτσι τους βόλεψε το promotion του ντοκιμαντέρ και περιόρισαν τον αρχαιοελληνικό πολιτισμό απ' την ύστερη μυκηναική εποχή 1100πΧ μέχρι το τέλος της κλασσικής 323πΧ, αφήσαν έξω κυκλαδικό από 3000π.Χ. και μινωικό πολιτισμό και την ελληνιστική εποχή μέχρι το 146π.Χ. και την ρωμαική κατάκτηση. κι αυτά που πα είναι στα τυπικά του πράγματος, γτ ουσιαστικά τουλάχιστον μέχρι τον 4ο αιώνα μ.Χ. και την πλήρη επικράτηση του χριστιανισμού και των διώξεων εναντίον των ειδωλολατρών, υπήρχαν και θέατρα και η ακαδημία του πλάτωνα και ολυμπιακοί αγώνες γίνονταν κτλπ.
και για το θέμα τώρα, η περιοχή των σκοπίων έχει όνομα, Βερντάσκα. απλά ο Τίτο το '45 την βάφτισε "Μακεδονία" για χει βλέψεις προς τα μας (;) γτ έτσι τον βόλεψε με την ομοσποδοποίηση τύπου ΕΣΣΔ που κανε με την γιουγκοσλαβία (;) για να τους δώσει μια ψευτοταυτότητα για να τους πάρει με το μέρος του (;) το θέμα είναι καθαρά δικό μας, απ' το '45 μπορούσε να χε λήξει το ζήτημα αν δεν είχαμε προσκυνημένες κυβερνήσεις.
τεσπα η γνώση της ιστορίας είναι δύναμη, και δυστηχώς στην ελλάδα λίγοι την ξέρουν...
1 Γνώσεις Linux: Μέτρια┃ Προγραμματισμού: Μέτρια ┃ Αγγλικών: Μέτρια
2 Ubuntu 20.04 focal 5.4.0-33-generic 64bit (el_GR.UTF-8, KDE plasma), Windows 10
3 AMD Ryzen 5 1400 Quad-Core Processor ‖ RAM 16021 MiB ‖ Gigabyte B450M S2H
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Bonaire XTX [Radeon R7 260X/360] [1002:6658] {radeon}
5 enp8s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 16)
laptop:
Spoiler: show
Ubuntu 18.04 bionic 5.3.0-40-generic 64bit(GNOME gnome),Windows 10, Lenovo B50-80, Intel Celeron 3205U @ 1.50GHz, RAM 7902 MiB, Intel Broadwell-U Graphics [8086:1606] {i915}
Άβαταρ μέλους
abramis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 757
Εγγραφή: 02 Αύγ 2011, 03:01
Τοποθεσία: Θεσ/νίκη
Launchpad: goldmetal
Εκτύπωση

Προηγούμενη

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Περί ανέμων

cron