καθηγητής της Οξφόρδης Robin Lane Fox η Μακεδονια είναι Ελλη

...χαλαρή κουβεντούλα, γενικός σχολιασμός, φιλοσοφικές συζητήσεις, meeting point / γνωριμία

Συντονιστής: konnn

καθηγητής της Οξφόρδης Robin Lane Fox η Μακεδονια είναι Ελλη

Δημοσίευσηαπό Dimitrios.gr » 05 Νοέμ 2011, 21:38

καθηγητής του πανεπιστημίου της Οξφόρδης Robin Lane Fox η Μακεδονία είναι Ελληνική
Spoiler: show
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Μέτριο
Λειτουργικό ⇛ Linux x32
Προδιαγραφές ⇛ AMD FX 8350 │4GB │ Audio Realtek ALC889│ TFT 19"
Κάρτα Γραφικών ⇛ NVIDIA gtx 650 TI BOOST

-------------------------------------------------------------------------------------------
Η Εξουσία που αποκτήθηκε παράνομα,ποτέ δεν χρησιμοποιείται για το καλό των ανθρώπων (Τάκιτος)
Όσο ποιο σάπιο είναι ένα κράτος τόσο πληθύνονται οι νόμοι. (Τάκιτος)
πᾶ­σά τε ἐ­πι­στή­μη χω­ρι­ζο­μέ­νη δι­και­ο­σύ­νης καὶ τῆς ἄλ­λης ἀ­ρε­τῆς πα­νουρ­γί­α, οὐ σο­φί­α φα­ί­νε­ται .(Πλάτων)
Dimitrios.gr
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 880
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2011, 19:17
Εκτύπωση

Re: καθηγητής της Οξφόρδης Robin Lane Fox η Μακεδονια είναι

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 05 Νοέμ 2011, 22:00

"Η Μακεδονία είναι ένα Ελληνόφωνο βασίλειο στην βόρεια Ελλάδα όπου λατρεύονται οι Έλληνες θεοί"; :problem: :problem: :problem:

Και ποιός είναι ο βασιλιάς , ο Ζαγοράκης και κάνει σπονδή στον Τούμπιο Ζευ να κερδίζει ο ΠΑΟΚ κάθε Κυριακή ; :lol: :lol:

Δηλαδή αυτός μιλάει προς το συμφέρον μας ; :eh:

Κοίτα να δεις που εγώ νόμιζα ότι η Μακεδονία είναι περιοχή της βόρειας Ελλάδας με κοινή κυβέρνηση και επίσημο θρήσκευμα αυτό και της υπόλοιπης Ελλάδος ..
Όσο ζω μαθαίνω ...
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: καθηγητής της Οξφόρδης Robin Lane Fox η Μακεδονια είναι

Δημοσίευσηαπό Epirotes » 05 Νοέμ 2011, 22:07

Παρέλειψες να αναφέρεις τα συμφραζόμενα κι έτσι οδηγήσαι σε λάθος συμπεράσματα! Ναι, για καλό το λέει, και δεν λέει ότι τώρα είναι η κατάσταση έτσι, αλλά ότι αυτό το μήνυμα υπάρχει στην έκθεση αρχαίων Μακεδονικών ευρημάτων, ότι δηλ. στην αρχαιότητα η Μακεδονία ήταν Ελληνική κι έτσι είναι και σήμερα ότι δηλ. είναι Ελληνική κι ότι ο ισχυρισμός των Σκοπίων ότι εκείνα είναι η συνέχεια της αρχαίας Μακεδονίας και του Μέγα Αλέξανδρο είναι εντελώς αστείος, σαν να ισχυρίζονταν κάποιος ότι το Όξφορδ είναι στο Μίνσκ.
Οδηγίες για νέα μέλη ---- Οδηγοί - How to - Tutorials
1 Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Ubuntu 16.04 precise 64bit (el_GR.UTF-8), Windows 10
3 Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz ‖ RAM 8 GB ‖ Gigabyte X48-DS4
4 Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Caicos [Radeon HD 6450] [1002:6779]
5 eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 02)
Άβαταρ μέλους
Epirotes
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3185
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 00:25
Τοποθεσία: Ιωάννινα, Ήπειρος
Εκτύπωση

Re: καθηγητής της Οξφόρδης Robin Lane Fox η Μακεδονια είναι

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 05 Νοέμ 2011, 22:37

Epirotes έγραψε:Ναι, για καλό το λέει

Για καλό το λέει , αλλά όταν λέει την φράση
"Macedon is a Greek-speaking Kingdom in northern Greece , populated by people using Greek names , Greek months of the year (ή Greek months and year αν δεν άκουσα καλά) , worshipping Greek gods" , ο καθένας ξέρει ότι αυτή η φράση δεν μεταφράζεται σε "η Μακεδονία είναι Ελληνική" αλλά σε :

"Η Μακεδονία είναι (σημ . όχι ήταν) ένα Ελληνικό Βασίλειο (σημ. τα Βασίλεια είναι ανεξάρτητα συνήθως) , στην βόρεια Ελλάδα , κατοικούμενο από κόσμο που χρησιμοποιεί Ελληνικά ονόματα (σημ. δεν λέει Έλληνες , λέει ότι απλά τα ονόματα του κόσμου είναι Ελληνικά . Θα μπορούσε κάποιος να ισχυριστεί με βάση αυτό ότι ως νικητές του ΕλληνοΒουλγαρικού πολέμου αναγκάσαμε τον Βουλγαρικό πληθυσμό της Μακεδονίας να αλλάξει ονόματα) , Ελληνικούς μήνες του χρόνου ή Ελληνικό ημερολόγιο (σημ.το ημερολόγιο που χρησιμοποιεί η Ελλάδα δεν είναι το Ελληνικό, αλλά το Γρηγοριανό ημερολόγιο ) , και λατρεύουν τους Έλληνες θεούς (σημ. δηλαδή το δωδεκάθεο) ".

Ε , δεν μπορώ να πώ ότι απλά και μόνο επειδή αντιτίθεται στους Σκοπιανούς εκφράζει και την αληθινή άποψη .
Τέτοιου είδους υποστηρικτικές απόψεις δεν είμαι σίγουρος ότι μας ωφελούν . Και επειδή δεν νομίζω ο κύριος να είναι ανίκανος να εκφραστεί σαφέστερα στην Αγγλική , εκφράζω και τις αμφιβολίες μου για τις προθέσεις του .

Edit : Αν αναφέρεται στο αρχαίο Ελληνικό κρατίδιο της Μακεδονίας , καλό θα ήταν να το διευκρίνιζε , ή τουλάχιστον να έβαζε ένα "was"στην φράση του . Ποτέ δεν ξέρεις πως μπορεί να χρησιμοποιηθεί κάτι που λες .
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: καθηγητής της Οξφόρδης Robin Lane Fox η Μακεδονια είναι

Δημοσίευσηαπό lucinos » 05 Νοέμ 2011, 23:34

Αποκτήσαμε όλοι άποψη για την γραμματική και το συντακτικό. Η ιδέα ότι ο η ιστορική αλήθεια είναι άχρονη και επομένος το is εκφράζει την ιστορική αλήθεια, τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο δεν σού πέρασε από το μυαλό. Επίσης για τον μέσο άσχετο η διευκρινήσεις για την γλώσσα και το γενικότερο πολιτισμικό υπόβαθρο ενός λαού λένε πολύ περισσότερα και αντικρούουν μια συγκεκριμένη προπαγάνδα ενώ το "Macedonia is Greek" για τούς ξένους αποδεδειγμένα έτσι απλά δεν τούς λέει τίποτα παρά μόνο τούς κάνει να υποθέτουν ότι η Ελλάδα έχει εδαφικές διεκδικήσεις (αυτό υποθέτουν όταν το ακούνε).
Spoiler: show
Γνώσεις → Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Μέτριος
Λειτουργικό → Ubuntu 11.04 natty 64-bit (el_GR.UTF-8)
Προδιαγραφές → CPU: 4x Intel Core i5 CPU 750 2.67GHz ‖ RAM 3953 MiB ‖ ASRock P55DE3
Κάρτες γραφικών: nVidia G92 [GeForce GTS 250] ⎨10de:0615⎬ (rev a2)
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller ⎨10ec:8168⎬ (rev 03)
Άβαταρ μέλους
lucinos
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010, 22:04
Εκτύπωση

Re: καθηγητής της Οξφόρδης Robin Lane Fox η Μακεδονια είναι

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 06 Νοέμ 2011, 00:08

lucinos έγραψε:Αποκτήσαμε όλοι άποψη για την γραμματική και το συντακτικό.

Εντάξει , τώρα γιατί μου τη λες έτσι χοντρά ; Δηλαδή δεν δικαιούμαι απόψεως ;
Οκ , συγγώμη , δεν το ξανακάνω .
lucinos έγραψε:η ιστορική αλήθεια είναι άχρονη και επομένος το is εκφράζει την ιστορική αλήθεια, τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο δεν σού πέρασε από το μυαλό

Ναι , η αλήθεια είναι ότι δεν μου πέρασε αμέσως από το μυαλό ότι ι καθηγητής αναφέρεται άχρονα , με μπέρδεψε αυτό το "is" . Σόρυ ρε παιδιά , κακιά στιγμή , έπαθα blackout , είμαι ηλίθιος , ότι θέλετε πείτε . Απαλά όμως ... με γλύκα .
Και πάλι πιστεύω όμως ότι η πρόταση θα μπορούσε να είναι σαφέστερα διατυπωμένη . Το επίπεδο άλλωστε ενός καθηγητή της Οξφόρδης δικαιολογεί μια τέτοια προσδοκία εκ μέρους μου .

Αν και το πρόβλημα με τα Σκόπια δεν εχει να κάνει με την έλλειψη ιστορικών γνώσεων των κυβερνήσεων που αναγνωρίζουν την FYROM ως Macedonia , ιστορία ξέρουν , αλλά μας έχουν γραμμένους εκεί που δεν πιάνει μελάνι .
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: καθηγητής της Οξφόρδης Robin Lane Fox η Μακεδονια είναι

Δημοσίευσηαπό Dimitrios.gr » 06 Νοέμ 2011, 01:55

fkol k4 έγραψε:
Epirotes έγραψε:Ναι, για καλό το λέει

Για καλό το λέει , αλλά όταν λέει την φράση
"Macedon is a Greek-speaking Kingdom in northern Greece , populated by people using Greek names , Greek months of the year (ή Greek months and year αν δεν άκουσα καλά) , worshipping Greek gods" , ο καθένας ξέρει ότι αυτή η φράση δεν μεταφράζεται σε "η Μακεδονία είναι Ελληνική" αλλά σε :

Ε , δεν μπορώ να πώ ότι απλά και μόνο επειδή αντιτίθεται στους Σκοπιανούς εκφράζει και την αληθινή άποψη .

Τέτοιου είδους υποστηρικτικές απόψεις δεν είμαι σίγουρος ότι μας ωφελούν . Και επειδή δεν νομίζω ο κύριος να είναι ανίκανος να εκφραστεί σαφέστερα στην Αγγλική , εκφράζω και τις αμφιβολίες μου για τις προθέσεις του .

Edit : Αν αναφέρεται στο αρχαίο Ελληνικό κρατίδιο της Μακεδονίας , καλό θα ήταν να το διευκρίνιζε , ή τουλάχιστον να έβαζε ένα "was"στην φράση του . Ποτέ δεν ξέρεις πως μπορεί να χρησιμοποιηθεί κάτι που λες .


Η μετάφραση δεν είναι σωστή??? άλλα λέει ο καθηγητής και άλλα λέει η μεταφράσει??
αυτό εννοείς??
διαφορετικά αν είναι σωστή δεν υπάρχει λόγος να λέει << είναι αμαθείς και εξοργιστική >> ....

δηλ κάποιος πως εκφράζεται όταν έχει δίκιο ειδικά σε τέτοιου είδους θέματα που σκοπό τους δεν είναι η Μακεδονία ισα ίσα ούτε που τους ενδιαφέρει αν λέγεται έτσι ή αλλιώς αλλα τι θα πετύχουν με αυτό τον τρόπο βαφτίζοντας αυτό το κράτος Μακεδονία !!!!
πως θα πρέπει κάποιος να εκφραστεί !!! :problem:
Spoiler: show
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Μέτριο
Λειτουργικό ⇛ Linux x32
Προδιαγραφές ⇛ AMD FX 8350 │4GB │ Audio Realtek ALC889│ TFT 19"
Κάρτα Γραφικών ⇛ NVIDIA gtx 650 TI BOOST

-------------------------------------------------------------------------------------------
Η Εξουσία που αποκτήθηκε παράνομα,ποτέ δεν χρησιμοποιείται για το καλό των ανθρώπων (Τάκιτος)
Όσο ποιο σάπιο είναι ένα κράτος τόσο πληθύνονται οι νόμοι. (Τάκιτος)
πᾶ­σά τε ἐ­πι­στή­μη χω­ρι­ζο­μέ­νη δι­και­ο­σύ­νης καὶ τῆς ἄλ­λης ἀ­ρε­τῆς πα­νουρ­γί­α, οὐ σο­φί­α φα­ί­νε­ται .(Πλάτων)
Dimitrios.gr
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 880
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2011, 19:17
Εκτύπωση

Re: καθηγητής της Οξφόρδης Robin Lane Fox η Μακεδονια είναι

Δημοσίευσηαπό Epirotes » 06 Νοέμ 2011, 02:36

Το ξαναλέω: το σημαντικό είναι ο πρόλογος όπου αναφερόμενος στην έκθεση λέει ότι αυτή έχει να ιστορικό, διαχρονικό και πολιτικό μήνυμα, και το μήνυμα αυτό είναι προφανώς ότι η Μακεδονία ήταν ανέκαθεν Ελληνική κι όσοι το αμφισβητούν αυτό και προβάλλουν διάφορες θεωρίες, όπως οι Σκοπιανοί, είναι απλά αμαθείς (δηλ. δεν έχουν μάθει την ιστορία ή την αγνοούν επιλεκτικά για πολιτικούς λόγους) κι εξοργιστικοί, όπως θα ήταν κι αν κάποιος υποστήριζει ότι το Όξφορδ δεν είναι Αγγλικό αλλά Ρωσικό.
Οδηγίες για νέα μέλη ---- Οδηγοί - How to - Tutorials
1 Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Ubuntu 16.04 precise 64bit (el_GR.UTF-8), Windows 10
3 Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz ‖ RAM 8 GB ‖ Gigabyte X48-DS4
4 Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Caicos [Radeon HD 6450] [1002:6779]
5 eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 02)
Άβαταρ μέλους
Epirotes
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3185
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 00:25
Τοποθεσία: Ιωάννινα, Ήπειρος
Εκτύπωση

Re: καθηγητής της Οξφόρδης Robin Lane Fox η Μακεδονια είναι

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 06 Νοέμ 2011, 09:57

fkol k4 έγραψε:Ναι , η αλήθεια είναι ότι δεν μου πέρασε αμέσως από το μυαλό ότι ο καθηγητής αναφέρεται άχρονα , με μπέρδεψε αυτό το "is" . Σόρυ ρε παιδιά , κακιά στιγμή , έπαθα blackout , είμαι ηλίθιος , ότι θέλετε πείτε . Απαλά όμως ... με γλύκα .

Nαι βρε παιδιά , το κατάλαβα , το ανέφερα και στο προηγούμενό μου ποστ , είμαι λίγο αργός αλλά τελικά τα πιάνω κι εγώ . :angel:
Τί να κάνω να σβήσω τα ποστ να μην φαίνεται η μ@λ@κί@ που έγραψα ; :shh: :shh:
Άστα , κάνει καλό στην αυτοταπείνωση ... :D

Πάντως αυτό με τον Ζαγοράκη ήταν καλό έτσι ; :lol:
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: καθηγητής της Οξφόρδης Robin Lane Fox η Μακεδονια είναι

Δημοσίευσηαπό lucinos » 06 Νοέμ 2011, 10:58

Βασικά στην είπα απλά γιατί όταν κάποιος παίρνει ύφος σαράντα καρδιναλίων και κρίνει τα αγγλικά ενός καθηγητή στην Οξφόρδη είναι μια άριστη ευκαιρία για τού την πουν.
Spoiler: show
Γνώσεις → Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Μέτριος
Λειτουργικό → Ubuntu 11.04 natty 64-bit (el_GR.UTF-8)
Προδιαγραφές → CPU: 4x Intel Core i5 CPU 750 2.67GHz ‖ RAM 3953 MiB ‖ ASRock P55DE3
Κάρτες γραφικών: nVidia G92 [GeForce GTS 250] ⎨10de:0615⎬ (rev a2)
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller ⎨10ec:8168⎬ (rev 03)
Άβαταρ μέλους
lucinos
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010, 22:04
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Περί ανέμων