Μπράβο στην Dell! (ήταν: Επιδιορθώνεται πλήκτρο laptop...?)

...χαλαρή κουβεντούλα, γενικός σχολιασμός, φιλοσοφικές συζητήσεις, meeting point / γνωριμία

Συντονιστής: konnn

Μπράβο στην Dell! (ήταν: Επιδιορθώνεται πλήκτρο laptop...?)

Δημοσίευσηαπό ilpara » 06 Ιουν 2008, 22:21

Χύθηκε λίγο εσπρέσσο με γάλα χωρίς ζάχαρη στο πληκτρολόγιο. Άμεσα γύρισα λαπτοπ (Dell M4300) ανάποδα και το σκούπισα. Μετά έβγαλα πληκτρολόγιο και το σκούπισα καλά. Όταν ξαναξεκίνησα το σύστημα διαπίστωσα αρχικά ότι το Tab άλλοτε πατιόταν και άλλοτε όχι, αλλά το ποιο περίεργο ήταν ότι όταν πάταγα τα πλήκτρα πέριξ του Tab, δηλ. "a", "q", "`", τότε ήταν σαν να πατάω Tab και το πλήκτρο! Μετά από καμμιά ώρα φύσηξα με σπρέυ πληκτρολογίου (νομίζω C02). Τελικό αποτέλεσμα όλα τα πλήκτρα να δουλεύουνε μια χαρά εκτός του Tab που δεν δουλεύει πλέον καθόλου.
Υπάρχει καμιά ιδέα για να το επιδιορθώσω?
- Ξεκουμπώνει το πλήκτρο Tab για να το καθαρίσω καλύτερα, ή τα πληκτρολόγια λάπτοπ είναι μασίφ?
- Να του ρίξω σπρέυ λαδιού για ηλεκτρικές επαφές?
- Άλλη ιδέα? Να έχει πρόβλημα στην επαφή ή αλλού?
Ηλίας
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: Επιδιορθώνεται πλήκτρο laptop που βράχηκε και δεν δουλεύει?

Δημοσίευσηαπό bullgr » 07 Ιουν 2008, 09:59

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ξεδιδώσεις το πληκτρολόγιο, να το πλύνεις και να το στεγνώσεις με πιστολάκι μαλλιών.
Σχεδόν όλα τα πληκτρολόγια στα notebooks έχουν βίδες στο κάτω μέρος του notebook τις οποίες εάν ξεδιδώσεις βγάζεις το πληκτρολόγιο.
Δεν χρειάζεται δηλαδή να ανοίξεις το σασί του notebook.
Το ίδιο γίνεται και με άλλα εξαρτήματα (σκληροί δίσκοι, μνήμες, wireless κάρτα), όλα βγαίνουν εάν ξεδιδώσεις 2-3 βίδες.
Δες πρώτα το εγχειρίδιο του notebook σου για να συγουρευτείς ποιες βίδες πρέπει να ξεδιδώσεις.

Όσο για το πλύσιμο το πληκτρολογίου που σου ανέφερα, από εμπειρία παρόμοια με τη δική σου που είχα, δεν έχουν πρόβλημα τα πληκτρολόγια
εάν τα βάλεις κάτω από τη βρύση (μόνο με νερό, όχι σαπουνάδες κλπ) και τα στεγνώσεις καλά με το πιστολάκι μαλλιών προτού το τοποθετήσεις ξανά πίσω στο notebook.

Δεν σου εγγυώμαι όμως 100% ότι θα δουλέψει... Η ευθύνη δική σου. Μη με βρίζεις αργότερα...

Υ.Γ.
Δεν είπαμε να πίνεις φραπέ; Είναι πιο φιλικός με τους υπολογιστές :D
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Re: Επιδιορθώνεται πλήκτρο laptop που βράχηκε και δεν δουλεύει?

Δημοσίευσηαπό ilpara » 07 Ιουν 2008, 10:24

Από εχθές το έβγαλα το πληκτρολόγιο και το σκούπισα. Σήμερα θα ακολουθήσει νεροχύτης και πιστολάκι... Θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα.
Το φοβερό με την Dell είναι ότι έχει online service manual με εικόνες αναλυτικότατα για να κάνεις το μηχάνημα βίδες και να το ξανασυναρμολογήσεις (http://support.dell.com/support/edocs/systems/wsm4300/en/sm_en/index.htm)!
Όσο για espresso - latte είμαι φανατικός! :lol:
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: Επιδιορθώνεται πλήκτρο laptop που βράχηκε και δεν δουλεύει?

Δημοσίευσηαπό ilpara » 07 Ιουν 2008, 12:06

1. Το έπλυνα με κρύο νερό και το στέγνωσα καλά => κανένα αποτέλεσμα, δουλεύουν όλα τα πλήκτρα πλην νεκρού Tab.
2. Του έριξα σπρέυ ηλεκτρικών επαφών => δούλευε το Tab 2 στις 3 φορές που το πάταγα αλλά όταν πάταγα τα πέριξ πλήκτρα "q", "a", "`", ήταν σαν να πατάω και το Tab μαζί με αυτά, δηλ πάταγα "a" και ήταν σαν να πατάω "a"+"Tab". ΠΕΡΙΕΡΓΟ! Θυμίζω ότι το ίδιο έκανε και τα πρώτα λεπτά αφότου έπεσε ο καφές (εσπρέσσο με γάλα χωρίς ζάχαρη) και τον σκούπισα, ανώ μετά απλά νέκρωσε το Tab και τα άλλα πλήκτρα δούλευαν κανονικά.
3. Το έπλυνα με ζεστό νερό και το στέγνωσα καλά => επανήλθε στο κανένα αποτέλεσμα, δουλεύουν όλα τα πλήκτρα πλην νεκρού Tab.
Λόγω του (2) να υποθέσω ότι το πρόβλήμα δεν είναι στην επαφή του πλήκτρου αλλά στην μεταφορά του σήματος?
... μάλλον πάω για αλλαγή πληκτρολογίου :(
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: Επιδιορθώνεται πλήκτρο laptop που βράχηκε και δεν δουλεύει?

Δημοσίευσηαπό bullgr » 08 Ιουν 2008, 22:51

Δυστυχώς και εγώ έτσι το βλέπω... Να αλλάζεις πληκτρολόγιο.
Τα πληκτρολόγια των notebooks είναι fix και δεν μπορείς να ξεκουμπώσεις τα πλήκτα.
Εάν γινόταν αυτό θα μπορούσες να επιδιορθώσεις τις επαφές του πλήκτρου tab.
Έχουν και αλουμινένιο πλαίσιο υπερευαίσθητο στο να στραβώνει άμα το ζορίσεις,
οπότε δεν γίνεται τίποτα.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Re: Επιδιορθώνεται πλήκτρο laptop που βράχηκε και δεν δουλεύει?

Δημοσίευσηαπό ilpara » 09 Ιουν 2008, 10:51

Με τη αγορά του laptop πήρα και το πρόσθετο πακέτο εγγύησης ατυχήματος για 3 χρόνια (σκέφτηκα μωρό έχω στο σπίτι ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί). Αυτό όπως μου ανέφερε ο πωλητής σε καλύπτει εντός 3 ετών για 1 περιστατικό υγρού (π.χ. καφέ), 1 περιστατικό θράυσης (π.χ. πτώση), και 1 περιστατικό ηλεκτρισμού (π.χ. υπέρταση ΔΕΗ), δηλ. αν σου πέσει δύο φορές την δεύτερη φορά την πληρώνεις.

Με χαρά διαπίστωσα ότι στην πράξη έχουν αυτόν τον περιορισμό για να προστατευθούν από κάποιον που μπορεί να προκαλεί βλάβη ηθελημένα ή από ...λαλακία κάθε τρείς και λίγο, αλλά η πρόθεση / γραμμή της εταιρίας είναι να μην κάνουν χρήση και να σε καλύπτουν για περισσότερα του ενός ίδια περιστατικά προκειμένου να προστατέψουν και ικανοποιήσουν τον πελάτη!

Συγκεκριμένα πριν λίγο κάλεσα την τεχνική εξκυπηρέτηση της Dell Hellas. Ανέφερα ότι χύθηκε καφές, ότι έβγαλα το πληκτρολόγιο και το έπλυνα/στέγνωσα, και ότι τελικά το Tab συνεχίζει να μη δουλεύει. Μου απάντησαν ότι πολύ καλά έκανα (σημειώνω ότι άλλες εταιρίες θα απειλούσαν να σου κόψουν το κεφάλι, την εγγύηση, κλπ, αν βάλεις χέρι σε μηχάνημα με εγγύηση...), και με ενημέρωσαν ότι αύριο 9-5 θα μου παραδώσουν στον χώρο μου νέο πληκτρολόγιο δωρεάν. Ρώτησαν μάλιστα αν επιθυμώ τεχνικό να το εγκαταστήσει ή courier εφόσον μπορώ να το κάνω μόνος μου. Φυσικά απάντησα courier αφού ήδη το έβγαλα-έβαλα ακολουθόντας τις online εξαιρετικές οδηγίες όπου περιγράφεται με εικόνες πως μπορείς να κάνεις το μηχάνημα βίδες και να το ξαναδεσεις... Τέλος τους ανέφερα ότι προτιμάω να πληρώσω το πληκτρολόγιο (που υποθέτω ότι είναι φθηνό εξάρτημα) για να βαστήξω καβάντζα το1 περιστατικό υγρού της εγγύησης για μελλοντική ενδεχομένως σοβαρότερη περίπτωση. Τότε με εντυπωσίασαν λέγοντας μου ότι δεν ισχύει ο περιορισμός του 1 περιστατικού και ότι και να ξαναχυθεί το υγρό θα με καλύψουν κανονικότατα!

Τι άλλο να πω! Έχω μείνει άναυδος και εντυπωσιασμένος!
Προφανώς το σκεπτικό της Dell είναι: "Οι εγγυήσεις και το after-sale service είναι 1η προτεραιότητα και υπάρχει για να εξυπηρετεί, διευκολύνει, στηρίζει, τον πελάτη, για να έχει το κεφάλι του ήσυχο(!), και όχι για να βγάζουμε χρήμα, να του κάνουμε τη ζωή δύσκολη, να αμφισβητούμε τις προθέσεις του κλπ". Εξυπηρέτηση πελάτη επιπέδου Αμερικής και όχι Ουγκάντας που προσφέρουν στην συντριπτική τους πλειοψηφία ελληνικές και πολυεθνικές εταιρίες στην Ελλάδα.

ΜΠΑΡΑΒΟ ΣΤΗΝ DELL για την άψογη εξυπηρέτηση!!!
(και ελπίζω να μην με διαψεύσει στο μέλλον)
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: Μπράβο στην Dell! (ήταν: Επιδιορθώνεται πλήκτρο laptop ...?

Δημοσίευσηαπό ilpara » 10 Ιουν 2008, 12:29

Εντός 24 ωρών από την τηλεφωνική μου κλήση προς την Dell παρέλαβα και τοποθέτησα δωρεάν το νέο πληκτρολόγιο!!! :D
Μακάρι να αναγκαστούν και άλλες εταιρίες σε τέτοια υποδειγματική εξυπηρέτηση πελάτη
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Περί ανέμων