Ψήσιμο στη σούβλα και χορτοφαγία

...χαλαρή κουβεντούλα, γενικός σχολιασμός, φιλοσοφικές συζητήσεις, meeting point / γνωριμία

Συντονιστής: konnn

Re: Ψήσιμο στη σούβλα και χορτοφαγία

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 28 Απρ 2013, 18:45

sotos21 έγραψε:Το κρέας των σαρκοφάγων είναι ξινό επειδή είναι γεμάτο τοξίνες.

Δεν μου αρκεί σαν απάντηση.
Τα άλογα δεν είναι σαρκοφάγα και γάτες και σκύλοι τρώγονται σε άλλες χώρες. Οι ποντικοί επίσης.
Ρίχνω μέσα και τα γαϊδούρια.
Άλλος είναι ο λόγος.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Ψήσιμο στη σούβλα και χορτοφαγία

Δημοσίευσηαπό dim459 » 28 Απρ 2013, 22:00

@fkol k4
Δε διαφωνώ σε κάτι.
@sotos21
Χεχε, αν και η υπογραφή νομίζω ότι είναι παλαιότερη από τον mad, μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι.
Πάντως κάποια στιγμή πρέπει να την τροποποιήσω, διότι ήδη σε δύο υπολογιστές έχω 64bit, ενώ στους παλαιότερους έχω αφήσει τη 12.04.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3755
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Ψήσιμο στη σούβλα και χορτοφαγία

Δημοσίευσηαπό thanassiss » 28 Απρ 2013, 23:53

Παιδιά σορρυ που δεν μιλάω αλλά τα θέματα πολλά.. και το μυαλό κουρκούτι από την δουλεία. αλλά θα προσπαθήσω εξηγήσω τι εννοώ και πιο αναλυτικά. Αν και μόνος ως χορτοφάγος αν και δεν μου αρέσουν οι ταμπέλες γενικά, πρέπει κατά κάποιο τρόπο να υπερασπιστώ και την θέση μου μίας και έχω ανοίξει την κουβέντα. Καταρχήν θα συμφωνήσω για την υπερβολή και το να πετάς το κρέας. Δεν έχω φίλους με βάση την διατροφή οπότε γενικά δεν βλέπω σαν εχθρούς αυτούς που τρώνε κρέας.
Προφανώς το να φροντίζεις ζώα και να τα σκοτώνεις εσύ το θεωρώ πιο ειλικρινές (φυσικά!) δεν μπορώ να ακούω τους άλλους να μου λένε σαν δικαιολογία ότι αν είναι από χωρίο το αρνί κτλ και μετά να μου αγοράζουν και κάθε βλακεία η οποία μπορεί να έχει κρέας (κρουασάν σοκολάτα και γεύση μπαρβεκιου και ζαμπόν).
sotos21 έγραψε:Το κρέας των σαρκοφάγων είναι ξινό επειδή είναι γεμάτο τοξίνες.

Νομίζω οτί απαντάει κάπως και την υγεία των ανθρώπων.

Πολύ συχνά οι περισσότεροι άνθρωποι μας παρουσιάζουν σαν αντεπιχείρημα στον τρόπο ζωής μας, ότι και τα φυτά αισθάνονται. Ο παρακάτω πίνακας θα μας δείξει ποιος τρόπος ζωής βλάπτει περισσότερο τα φυτά.
1 Kg βοδινό αντιστοιχεί σε 15 Kg σιτάρι
1 Kg χοιρινό αντιστοιχεί σε 6 Kg σιτάρι
1 Kg κοτόπουλο αντιστοιχεί σε 3 Kg σιτάρι
1 Kg εκτρεφόμενων ψαριών αντιστοιχεί σε 9 Kg ιχθυάλευρο.
fkol k4 έγραψε:Από την άλλη, θεωρώ τους αφορισμούς και την ηθικολογία των χορτοφάγων εντελώς υποκριτικά.
Με αυτή τη λογική, θα έπρεπε:
- να μην αγοράζουν τίποτα δερμάτινο ή κοκκάλινο (είναι εντελώς γελοίο να ηθικολογεί κάποιος για το κακό που κάνουμε στα ζωάκια φορώντας δερμάτινη ζώνη και παπούτσια) ή γούνινο.
- όταν αρρωσταίνουν να μη χρησιμοποιούν φάρμακα που έχουν δοκιμαστεί σε ζώα
- να απαγορεύουν στις γυναίκες τους να χρησιμοποιούν τις μισές μάρκες καλλυντικών
Επίσης, μιας και τα ζώα δεν είναι τα μόνα πλάσματα που ταλαιπωρούνται από τον άνθρωπο, θα έπρεπε:
- να μην καταναλώνουν σοκολάτα ή καφέ που δεν έχει επάνω σήμα "fair trade".
- να μην αγοράζουν κοσμήματα, μιας και σχεδόν κάθε πετράδι προέρχεται από την εκμετάλλευση των σκλάβων (όχι δούλων, σκλάβων) που δημιουργούν οι εμφύλιοι στην αφρική.
- να μην αγοράζουν ηλεκτρονικά gadgets που κατασκευάζονται σε χώρες που οι συνθήκες εργασίας (ακόμα και παιδικής) είναι άθλιες.


Ωραία τα λες και συμφωνώ στα περισσότερα. Δεν γίνεται σε μια μέρα να τα απορρίψεις. Φυσικά και δεν θα έπαιρνα κοσμήματα η κάποιο gadget. Για μένα αυτά που μου γράφεις είναι σαν να μου λες ξέρω οτί μερικά πράγματα είναι προϊόν εκμετάλλευση αλλά και τι να κάνω. Δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να συμφωνήσω όπως το θέτεις με σκοπό μόνο το αντεπιχείρημα. Γιατί να βάλουν λίνουξ στα σχολεία αφού οι υποδομές είναι έτσι όπως είναι και που να μαθαίνουν οι καθηγητές κτλ.. Χωρίς προσπάθεια και συνεργασία δεν γίνεται. Εγώ προσπαθώ απλά να σας περάσω ένα μήνυμα. Δεν είμαι ο θεός ούτε θέλω να γίνω απλά προσπαθώ να κάνω κάποια πράγματα με βάση κάποια ηθική τίποτα παραπάνω. Δυστυχώς η παραπληροφόρηση μεγάλη και τα συμφέροντα επίσης. Κάποιες από της μεγαλύτερες πολυεθνικές είναι αυτές με τα πειραματόζωα. Το μεγαλύτερο ποσοστό από τα πειράματα είναι σχεδόν άχρηστα.
και τέλος ο άνθρωπος τα βλέπει όλα τόσο ανθρωποκεντρικά. (next time)
Γνώσεις ⇛ Linux: Λίγες ┃ Προγραμματισμός: Τα Βασικά ┃ Αγγλικά: Μέτρια
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.10
thanassiss
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 13:00
Εκτύπωση

Re: Ψήσιμο στη σούβλα και χορτοφαγία

Δημοσίευσηαπό sotos21 » 29 Απρ 2013, 00:21

thanassiss έγραψε:Νομίζω ότι απαντάει κάπως και την υγεία των ανθρώπων.

Ακριβώς γιαυτό χρειάζεται η αποτοξίνωση σε δύο περιόδους όπως είπα (πολλές μικρές επαναλαμβανόμενες και λίγες μεγάλες)
Δηλαδή είσαι κρεατοφάγος; Κάνε αποτοξίνωση όπως λέει η εκκλησία(κάντες σε άλλες περιόδους αν έχεις πρόβλημα)
Είσαι πότης; Κάνε το ίδιο Είσαι καπνιστής; Επίσης.
Πιστεύω να έγινα κατανοητός.
Τελευταία επεξεργασία από sotos21 και 29 Απρ 2013, 18:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Καθόλου
2 Ubuntu 23.10 Mantic Minotaur 6.3.0-7-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity:Unity7:ubuntu unity)
3 AMD Ryzen 7 7730U with Radeon Graphics ‖ RAM 15368 MiB ‖ASUS TN3604YA - ASUS Vivobook_S_Flip TN3604YA_TN3604YA
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Barcelo [1002:15e7] {amdgpu}
5 wlp1s0: MEDIATEK Corp. Device [14c3:7922]
Άβαταρ μέλους
sotos21
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 6303
Εγγραφή: 21 Φεβ 2011, 21:28
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Ψήσιμο στη σούβλα και χορτοφαγία

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 29 Απρ 2013, 00:29

thanassiss έγραψε:Αν και μόνος ως χορτοφάγος αν και δεν μου αρέσουν οι ταμπέλες γενικά, πρέπει κατά κάποιο τρόπο να υπερασπιστώ και την θέση μου μίας και έχω ανοίξει την κουβέντα.

Σχεδόν μόνος, έχω ήδη δηλώσει πως αν και δεν είμαι χορτοφάγος ούτε εγώ τρώω κρέας.

Δηλώνεις
thanassiss έγραψε:Δεν είμαι ο θεός ούτε θέλω να γίνω απλά προσπαθώ να κάνω κάποια πράγματα

Αλλά εκφράζεσαι ως
thanassiss έγραψε:το παρών θέμα δεν τιμάει την κοινότητα ούτε την ελευθερία..

thanassiss έγραψε:από την στιγμή που ασχολήθηκα σημαίνει ότι δεν είναι και τόσο αθώο

Βλέπεις την αντίθεση;
Αν δεν είσαι ο Θεός, μην κρίνεις σαν Εκείνον. Απλά πες την άποψή σου.

Το Linux και η χορτοφαγία δεν έχουν καμία σχέση, από όσο ξέρω ούτε ο Stallman ούτε ο Torvalds είναι χορτοφάγοι.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Ψήσιμο στη σούβλα και χορτοφαγία

Δημοσίευσηαπό thanassiss » 29 Απρ 2013, 00:46

Δηλαδή το αρνί στη φωτογραφεία ήταν ένα ελεύθερο αρνί και όχι ένα το οποίο ήταν αιχμάλωτο παρά την θέλησή του; Φίλε μια άποψη εξέφρασα ούτε την επέβαλα ούτε τίποτα, απλά την εξέφρασα πιο έντονα στην αρχή. Ήμουν και κρεατοφάγος και θυμάμαι πως το έβλεπα και γω το θέμα αυτό.
fkol k4 έγραψε:Το Linux και η χορτοφαγία δεν έχουν καμία σχέση, από όσο ξέρω ούτε ο Stallman ούτε ο Torvalds είναι χορτοφάγοι.

και τι σημαίνει αυτό.. δεν μπορεί μια φιλοσοφία να συνδέεται με μια άλλη. Το λινουξ δεν σου αλλάξε τον τρόπο σκέψεις και σε άλλα θέμα στην καθημερινή σου ζωή. πχ αν ήταν κάποιος από αυτούς παιδεραστής τι θα σήμαινε ?(ακραίο παράδειγμα μη αληθές)
Γνώσεις ⇛ Linux: Λίγες ┃ Προγραμματισμός: Τα Βασικά ┃ Αγγλικά: Μέτρια
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.10
thanassiss
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 13:00
Εκτύπωση

Re: Ψήσιμο στη σούβλα και χορτοφαγία

Δημοσίευσηαπό thanassiss » 29 Απρ 2013, 00:56

πάντως νομίζω ότι μάλλον δεν θα βγάλει κάπου αυτή η κουβέντα γιατί δεν γίνεται καλοπροαίρετα. Έχει μια δόση του τύπου εγώ έχω πιο καλά επιχειρήματα από σένα και όχι τόσο μια υγιής αντιπαράθεση που θα είχε κάποιο αποτέλεσμα. καταλαβαίνω γιατί κάποιος τρώει κρέας αλλά επίσης καταλαβαίνω και γιατί κάποιος δεν τρώει. Ακόμη έννοιες όπως εκμετάλλευση και η στέρηση της ελευθερίας είναι αυτό που περιγράφουν και τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο και οφείλουμε να τις αναγνωρίζουμε τουλάχιστον.
Γνώσεις ⇛ Linux: Λίγες ┃ Προγραμματισμός: Τα Βασικά ┃ Αγγλικά: Μέτρια
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.10
thanassiss
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 13:00
Εκτύπωση

Re: Ψήσιμο στη σούβλα και χορτοφαγία

Δημοσίευσηαπό Th P » 29 Απρ 2013, 18:28

1ον: Η απαγόρευση της δημοσίευσης κειμένου, φωτογραφίας ή οτιδήποτε άλλου που αφορά την κρεατοφαγία, συνιστά στέρηση της ελευθερίας μου.

2ον: Η παρασκευή και κατανάλωση κρέατος, βρίσκεται σε αντίθεση με το πνεύμα του ΕΛ/ΛΑΚ, μόνο όταν αφορά "μυστικές" και υπο copyright συνταγές.

3ον: Με ποιά κριτήρια διαχωρίζεται η "αξία" ζωής ενός αμνοεριφίου από αυτήν μίας ντομάτας; Μόνο με ποσοτικά;
(συνιστώ την ανάγνωση του βιβλίου "Η μυστική ζωή των φυτών" http://www.terrapapers.com/?p=8744)

4ον: Οι ηθικοί κανόνες είναι ανθρώπινο εύπλαστο κατασκεύασμα, προσαρμοσμένο στην εκάστοτε εποχή.
Θα συνεπικουρούσα στις αντιρρήσεις και στις διαφωνίες που αφορούν τις συνθήκες ζωής και θανάτωσης ζώων, μόνο αν αυτές εντάσσονταν σε γενικότερο μανιφέστο ενάντια στην βία.
(φυσικά συνολικά και στην οποιαδήποτε έκφρασή της από άνθρωπο, κάτι που δυστυχώς είναι μόνο ουτοπικά εφαρμόσιμο)

Ερώτηση: Πόσο ανήθικο είναι να βασανίσεις μέχρι θανάτου τον βιαστή και δολοφόνο του παιδιού σου;

5ον: Περί ορέξεως..........

Φιλικά
Θανάσης Π.
Σταθερή είναι η διανομή που προσπαθείς ανεπιτυχώς να κρασσάρεις
Linux: Low┃Προγραμματισμός: No┃Αγγλικά: Good
Είμαι αναλφάβητος, ανιστόρητος και άξιος της μοίρας μου
Άβαταρ μέλους
Th P
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1985
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009, 10:46
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
IRC: ThP1
Εκτύπωση

Re: Ψήσιμο στη σούβλα και χορτοφαγία

Δημοσίευσηαπό dim459 » 29 Απρ 2013, 20:10

Eπειδή σε γενικές γραμμές συμφωνώ με την υπό στοιχείο 4) θέση του ThP, και ορμώμενος από αυτή, αν βάλεις στη συζήτηση την παράμετρο ηθική, τότε επίτρεψέ μου να παρατηρήσω ότι από μόνος σου δίνεις νέες διαστάσεις στη συζήτηση, η οποία δεν είναι καθόλου κακοπροαίρετη όπως ισχυρίζεσαι, ούτε βεβαίως διακατέχεται από κάποιο βεντετισμό ως προς την ποιότητα των επιχειρημάτων. Απλώς παρατίθενται και υποθέτω ότι αυτή είναι μια λογική μέθοδος συζήτησης ή αντιπαράθεσης. Αν θεώρησες κάποια από τα σχόλιά μου στην πρώτη μου απάντηση ελαφρώς δηκτικά, το αποδέχομαι, αλλά είναι ο τρόπος έκφρασής μου, οι πιο παλιοί εδώ μέσα μέ ξέρουν και δεν με παραξηγούν, εν πάσει περιπτώσει απολογούμαι, αλλά θα σε προέτρεπα να επικεντρωθείς στην ουσία όσων λέω και όχι στο ύφος εκφοράς τους.

Αν θέλεις να κάνεις μια αναδρομή στην ιστορία του ανθρώπινου είδους, θα διαπιστώσεις εύκολα ότι η έννοια της ηθικής πρωτοεμφανίστηκε μόλις κάποιοι άνθρωποι αποφάσισαν ότι είναι πιο βολικό να ζουν μαζί με άλλους, παρά μόνοι τους.

Η ανάγκη εξυπηρέτησης του πρωταρχικού σκοπού της συνύπαρξης, η οποία αποδείχτηκε θεμελιώδους σημασίας, έδωσε ένα πλαίσιο γύρω από το οποίο αναπτύχθηκαν έννοιες, ο πυρήνας των οποίων αποσκοπούσε ακριβώς στην ενδυνάμωση και εξύψωση αυτής της συνύπαρξης.

Γιατί είναι ανήθικο να σκοτώσεις κάποιον άλλο ; Ακριβώς γιατί πλήττεις τον ιστό της κοινωνικής συνοχής (αν είναι κανείς τραγικά θρησκόληπτος μπορεί να απαντήσει γιατί είναι αντίθετο με το λόγο του Θεού, επειδή όμως φαντάζομαι ότι κανένας μας δεν τον έχει ακούσει να εκφράζει τις απόψεις του, τείνω να πιστέψω ότι τον διαμορφώνουμε και αυτόν ανάλογα με τις σκοπιμότητες τις οποίες θέλουμε να εξυπηρετήσουμε).

Γιατί είναι ανήθικο να π***** τη γυναίκα του άλλου ; Γιατί πλήττεις το θεσμό του γάμου και της οικογένειας, η οποία αποδείχθηκε πρωταρχικής σημασίας μόρφωμα στη διαμόρφωση των κοινωνιών.

Όπως αντιλαμβάνεσαι ο κατάλογος μπορεί να είναι ατελείωτος. Αν όμως μου υποδείξεις που τίθεται θέμα ηθικής στο να τρώω κρέας, είμαι πρόθυμος να το συζητήσω περαιτέρω. Τονίζω και πάλι το "στο να τρώω κρέας" , δεν αναφέρομαι ούτε στις συνθήκες εκτροφής και διαβίωσης, ούτε στις συνθήκες θανάτωσης, ούτε στον αλόγιστο τρόπο κατασπατάλησης των φυσικών πόρων.
Τελευταία επεξεργασία από the_eye και 29 Απρ 2013, 22:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Πιο κόσμια παρακαλώ
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3755
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Περί ανέμων