Ψήσιμο στη σούβλα και χορτοφαγία

...χαλαρή κουβεντούλα, γενικός σχολιασμός, φιλοσοφικές συζητήσεις, meeting point / γνωριμία

Συντονιστής: konnn

Ψήσιμο στη σούβλα και χορτοφαγία

Δημοσίευσηαπό thanassiss » 27 Απρ 2013, 12:34

viewtopic.php?f=33&t=17904
το παρών θέμα δεν τιμάει την κοινότητα ούτε την ελευθερία.. σορρυ αν σας χαλάω το κέφι.
Τελευταία επεξεργασία από thanassiss και 27 Απρ 2013, 18:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Γνώσεις ⇛ Linux: Λίγες ┃ Προγραμματισμός: Τα Βασικά ┃ Αγγλικά: Μέτρια
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.10
thanassiss
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 13:00
Εκτύπωση

Re: Wiki Ψήσιμο στη σούβλα

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 27 Απρ 2013, 12:49

thanassiss έγραψε:το παρών θέμα δεν τιμάει την κοινότητα ούτε την ελευθερία.. σορρυ αν σας χαλάω το κέφι.

Καλά, δεν χαλάς το κέφι με μια μικρή διαφωνία, αλλά αν θέλεις, μπορείς να εξηγήσεις για λίγο που έγκειται η διαφωνία αυτή, ίσως βλέπεις κάτι που δεν βλέπουν οι υπόλοιποι.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Wiki Ψήσιμο στη σούβλα

Δημοσίευσηαπό lepidas » 27 Απρ 2013, 13:15

μπορει να ειναι χορτοφαγος.
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Wiki Ψήσιμο στη σούβλα

Δημοσίευσηαπό thanassiss » 27 Απρ 2013, 13:36

Ναι χορτοφάγος είμαι και το βάζω πολιτικά.. πολύ απλά θα πω ότι υπερασπίζομαι την ελευθερία όσο μπορώ φυσικά και μέσω του λογισμικού αλλά και μέσω της διατροφής. Σεβαστή η κάθε επιθυμία στη διατροφή αλλά αυτό το ποστ προσωπικά δεν με προσβάλει όπως νομίζεται αλλά την φύση και την ιδεολογία του φόρουμ. (πχ δεν θα βάζαμε ένα σουβλισμένο μωρό ανθρώπου).
Δεν είναι το κατάλληλο μέρος να ανοίξω μια κουβέντα για την χορτοφαγία(vegan) γιατί όποια -ος θέλει μπορεί να βρει πολλά αλλού.
Τελείως φιλικά τα αναφέρω γιατί πιστεύω πως πολύς κόσμος δεν έχει σκεφτεί για αυτό το θέμα και δεν τον κατηγορώ. Απλά καλό θα είναι από εδώ και πέρα να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε την ελευθερία πιο σφαιρικά. Και γω ο ίδιος έχω πολλές αντιφάσεις αλλά προσπαθώ να μην τις αναπαράγω όσο μπορώ.
Γνώσεις ⇛ Linux: Λίγες ┃ Προγραμματισμός: Τα Βασικά ┃ Αγγλικά: Μέτρια
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.10
thanassiss
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 13:00
Εκτύπωση

Re: Wiki Ψήσιμο στη σούβλα

Δημοσίευσηαπό the_eye » 27 Απρ 2013, 15:50

Δεν επιβάλλουμε κάτι, ο καθένας έχει δικαίωμα (ελευθερία) επιλογής και στην διατροφή του.
Όσο για την φωτογραφία, δεν είναι τρόπος τιμωρίας - θανάτωσης του ζώου, αλλά τρόπος μαγειρέματος φαγητού.
Όσο λιγότερο κλειστό λογισμικό έχεις, τόσα λιγότερα προβλήματα.
1 Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι PHP, MySQL ┃ Αγγλικά: Καλά
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, ubuntu:GNOME ubuntu)
3 Intel Core i3-6100 CPU @ 3.70GHz ‖ RAM 7836 MiB ‖ Gigabyte B150M-HD3 DDR3-CF - Gigabyte B150M-HD3 DDR3
4 Intel HD Graphics 530 [8086:1912] {i915}
5 enp1s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Οδηγοί Ubuntu Βίντεο Οδηγοί
Άβαταρ μέλους
the_eye
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 11672
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010, 17:19
Launchpad: ntoulasd
IRC: the_eye_
Εκτύπωση

Re: Wiki Ψήσιμο στη σούβλα

Δημοσίευσηαπό thanassiss » 27 Απρ 2013, 16:26

ναι για αυτόν που το τρώει όχι για το ζώο που σίγουρα δεν το επέλεξε.
ορίστε και ένα βίντεο αν και είναι της peta για να πάρουμε μια ιδέα περί της ελευθερίας. http://vimeo.com/14449025
Γενικά δεν μπαίνω καν να ασχολούμαι με τα διάφορα πόστ απλά νομίζω ότι εδώ πέρα υπάρχουν άνθρωποι που ξεχωρίζουν από τους υπόλοιπους..
Γνώσεις ⇛ Linux: Λίγες ┃ Προγραμματισμός: Τα Βασικά ┃ Αγγλικά: Μέτρια
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.10
thanassiss
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 13:00
Εκτύπωση

Re: Wiki Ψήσιμο στη σούβλα

Δημοσίευσηαπό lepidas » 27 Απρ 2013, 17:24

thanassiss έγραψε:ναι για αυτόν που το τρώει όχι για το ζώο που σίγουρα δεν το επέλεξε.
ορίστε και ένα βίντεο αν και είναι της peta για να πάρουμε μια ιδέα περί της ελευθερίας. http://vimeo.com/14449025
Γενικά δεν μπαίνω καν να ασχολούμαι με τα διάφορα πόστ απλά νομίζω ότι εδώ πέρα υπάρχουν άνθρωποι που ξεχωρίζουν από τους υπόλοιπους..
οκ κατανοητό, τι θα έλεγες όμως για ένα ψητό κοτοπουλο μεγαλωμένο και σφαγμενο σε χωριό χωρις τις συνθηκες που επικρατουν στο βιντεο.
\δηλαδη δε μπορω να καταλαβω τι ειναι αυτο που δεν υποστηριζεις, τον βαναυσο τροπο εκτροφης των ζωων απο τις βιομηχανιες ή γενικως το θανατο των ζωων για τροφη?
οσο για το βιντεο ειναι ενα μεγαλο μαθημα και πρεπει να το δουν ολοι
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Wiki Ψήσιμο στη σούβλα

Δημοσίευσηαπό thanassiss » 27 Απρ 2013, 17:46

για μένα (και τους περισσότερους χορτοφάγους (?) ) η σφαγή είναι σφαγή και δεν έχει να κάνει μόνο με της συνθήκες. Εγώ το βλέπω ότι εκμεταλλεύεσαι και έχεις τα ζώα(και στο χωρίο) επειδή δεν μπορούν να αντιδράσουν. Σαν σκλάβους που τους εκμεταλλεύεσαι και δεν δίνεις λογαριασμό σε κανέναν. Το θέμα για μένα είναι γιατί κάποιος πρέπει να φάει κρέας.. (Ξεκαθαρίζω ότι δεν τα λέω για να πείσω κανέναν-μια) Το θέμα πάει μόνο του και απαντάω .. φυσικά μην ξεχνάμε ότι είμαι και μειοψηφία και οι συσχετισμοί διαφορετικοί, και απλά σκεφτείτε πώς είναι να μιλάς για Linux στο πλαίσιο.
Γνώσεις ⇛ Linux: Λίγες ┃ Προγραμματισμός: Τα Βασικά ┃ Αγγλικά: Μέτρια
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.10
thanassiss
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 13:00
Εκτύπωση

Re: Wiki Ψήσιμο στη σούβλα

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 27 Απρ 2013, 17:47

Αυτή η συζήτηση δεν πρόκειται να καταλήξει κάπου, οπότε καλύτερα ας μην αρχίσει καν.

Αυτό που θα ήθελα προσωπικά είναι να αποφεύγονται αφοριστικές βαρύγδουπες δηλώσεις του τύπου «αυτό είναι ενάντια στο....(βάλε οποιαδήποτε υψηλή ιδέα)...». Τις θεωρώ υπερβολικές αφ' ενός, και άσχετες με το φόρουμ εν δευτέροις.
Το φόρουμ έχει να κάνει με το ελεύθερο λογισμικό, όχι με τις εν γένει αντιλήψεις μας περί του ποιες ελευθερίες είναι ηθικές και ποιες όχι, αν μπλέξουμε με το 2ο είναι καλός λόγος μόνο για καυγά.

Επίσης, το να μην μπει η φωτογραφία της Πασχαλιάτικης σούβλας, δεν σημαίνει πως τη γλύτωσε το αρνάκι.
Η αλήθεια είναι πως η τρόπος ζωής μας στηρίζεται σε μεγάλο βαθμό στην εκμετάλλευση των υπόλοιπων ζώων. Το ότι τα τρώμε όμως είναι το λιγότερο.

Όσοι βιάζονται να κατακρίνουν τους τρώγωντες κρέας, ας αναρωτηθούν πρώτα τα εξής:
- Πως φτιάχνονται τα δερμάτινα ρούχα-παπούτσια-λουράκια ρολογιών
- Πως δοκιμάζονται τα φάρμακα που παίρνουν όταν αρρωσταίνουν
- Πως δοκιμάζεται το αντηλιακό που θα βάλουν στις διακοπές τους
- Από που προέρχονται όλα τα κοκκάλινα προϊόντα (σκαλιστές πίπες, χαρακτήρες σκακιού, bone nut κιθάρας)
Και πολλά άλλα.
Επίσης, ας σκεφτούν πως θα αντιδρούσαν αν αντιμετώπιζε διατροφικό θέμα κάποιο αγαπημένο τους πρόσωπο, θα του έδιναν κρέας ή όχι;

ΥΓ. Ούτε εγώ τρώω κρέας.
Παρόλα αυτά το θέμα δεν το βρίσκω προσβλητικό.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Wiki Ψήσιμο στη σούβλα

Δημοσίευσηαπό thanassiss » 27 Απρ 2013, 18:04

Δεν έχω διάθεση για καυγά.. μια άποψη είπα και για μένα μου φτάνει που έγινε και μέχρι εδώ.. και λες
fkol k4 έγραψε:Αυτή η συζήτηση δεν πρόκειται να καταλήξει κάπου, οπότε καλύτερα ας μην αρχίσει καν

και παρακάτω
fkol k4 έγραψε:Όσοι βιάζονται να κατακρίνουν τους τρώγωντες κρέας, ας αναρωτηθούν πρώτα τα εξής:
- Πως φτιάχνονται τα δερμάτινα ρούχα-παπούτσια-λουράκια ρολογιών
- Πως δοκιμάζονται τα φάρμακα που παίρνουν όταν αρρωσταίνουν
- Πως δοκιμάζεται το αντηλιακό που θα βάλουν στις διακοπές τους
- Από που προέρχονται όλα τα κοκκάλινα προϊόντα (σκαλιστές πίπες, χαρακτήρες σκακιού, bone nut κιθάρας)
Και πολλά άλλα.
Επίσης, ας σκεφτούν πως θα αντιδρούσαν αν αντιμετώπιζε διατροφικό θέμα κάποιο αγαπημένο τους πρόσωπο, θα του έδιναν κρέας ή όχι;


αυτά που λες ανοίγουν μια ακόμη πιο μεγάλη συζήτηση.

Τέλος απλά μόνο για το αν είναι προσβλητικό ή όχι είναι καθαρά προσωπικό. από την στιγμή που ασχολήθηκα σημαίνει ότι δεν είναι και τόσο αθώο εκτός αν δεν ενδιαφέρει η άποψη μου.
Γνώσεις ⇛ Linux: Λίγες ┃ Προγραμματισμός: Τα Βασικά ┃ Αγγλικά: Μέτρια
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.10
thanassiss
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 13:00
Εκτύπωση

Επόμενο

Επιστροφή στο Περί ανέμων