Σκέψεις σχετικά με τις εξελίξεις στο Ubuntu και όχι μόνο

...χαλαρή κουβεντούλα, γενικός σχολιασμός, φιλοσοφικές συζητήσεις, meeting point / γνωριμία

Συντονιστής: konnn

Re: Σκέψεις σχετικά με τις εξελίξεις στο Ubuntu και όχι μόνο

Δημοσίευσηαπό Learner » 11 Μάιος 2013, 03:31

Προσωπικά πιστεύω πως πρώτα πρέπει να δείξεις το λογισμικό στον χρήστη και μετά να του εξηγήσεις την φιλοσοφία. Αυτό τουλάχιστον έχω καταλάβει εγώ με όσους έχω μιλήσει (νέους στο Linux).
Αν δείξεις το λογισμικό, το δεχτεί ο χρήστης, του αρέσει, το «δουλέψει» κάποιο καιρό, τότε μπορείς να του μιλήσεις περί φιλοσοφίας - ΕΛΛΑΚ - και πως αυτό βοηθάει στην καλύτερη εξέλιξη του λογισμικού για τους υπολογιστές.
Διαφορετικά (αν ξεκινήσεις πρώτα με την φιλοσοφία) νομίζω πως θα πέσεις στο κενό.

Δεν έχουμε ακόμη καταφέρει να πείσουμε τους χρήστες πως το Linux-Ubuntu είναι απλό - εύκολο - λειτουργικό και υπάρχει Δωρεάν υποστήριξη όποτε την χρειαστείς. Πιστεύω πως ακόμη «φοβούνται» για μια πλήρη μετάβαση σε Linux-Ubuntu. Όταν ο κόσμος «απελευθερωθεί» από αυτές τις σκέψεις (Linux = Hackers = Κώδικας = Τερματικό = Εντολές = Δεν είναι για μένα) τότε και μόνο τότε θα είναι έτοιμος να δεχτεί να του μιλήσεις για την φιλοσοφία του ΕΛΛΑΚ. (και να καταλάβει τι παίζει).

Αυτή είναι η γνώμη μου. Ίσως λάθος, ίσως σωστή.

Πιστεύω πως και η Canonical ακολουθεί το ίδιο μοτίβο. Έχει αφήσει στην άκρη τις φιλοσοφίες και οδεύει προς ένα λειτουργικότατο σύστημα - Full Extra - κάτι σαν τα Windows.
Ίσως στεναχωρήσω ή νευριάσω κάποιους, αλλά πιστεύω πως όσο κόσμο έχει φέρει στο Linux η φιλοσοφία του ΕΛΛΑΚ τα τελευταία 20 χρόνια το έχει καταφέρει η Canonical τα τελευταία 3-4.
Έχει κατηγορηθεί κατ' εξακολούθηση για διάφορα (τι διάφορα, για όλα σχεδόν τα) «κακά και άσχημα» στο Linux. Προσωπικά όμως συμφωνώ με αυτή την τακτική. Ναι θα μου πείτε είναι εταιρία, κοιτά το χρήμα, ΟΚ. Το ξέρω αυτό. Στο δια ταύτα όμως : Φέρνει κόσμο, εξοικειώνει κόσμο στο Linux.
Εδώ η Valve, ναι εταιρία και αυτή, κλειστό λογισμικό, παιχνίδια,χρήμα.. κλπ. Πόσο κόσμο έφερε στο Ubuntu ξέρουμε ; (πρέπει να το ψάξω κάποια στιγμή).
Αν καθίσετε και διαβάσετε μόνο τα requests που έχει μόνον ένα παιχνίδι (το Dota 2) και τις «υποσχέσεις» των χρηστών του στυλ "κάντε porting το dota 2 σε Ubuntu και θα ξηλώσω τα Windows εντελώς" , θα καταλάβετε τι παίζει.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Προηγούμενη

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Περί ανέμων