Βιβλία για κρυπτογράφιση;

...χαλαρή κουβεντούλα, γενικός σχολιασμός, φιλοσοφικές συζητήσεις, meeting point / γνωριμία

Συντονιστής: konnn

Βιβλία για κρυπτογράφιση;

Δημοσίευσηαπό M.Jackson » 15 Ιαν 2014, 02:04

Θα ήθελα προτάσεις για βιβλία τα οποία να καλύπτουν αρχικά τα βασικά/ορολογίες και το πως δουλεύουν οι κρυπτογραφήσεις σε δεδομένα και ένα πιο εξειδικευμένο το οποίο να μιλάει για C++/Java cryptography ή PHP.
Έκανα μια αναζήτηση στο amazon αλλά δεν βρήκα κάτι που να μου γεμίζει το μάτι, και την έχω πατήσει πολλές φορές με βιβλία τα οποία να μην είναι κατανοητά ή να μην καλύπτουν εκείνα που θα ήθελα.
Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
M.Jackson
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1053
Εγγραφή: 28 Μάιος 2010, 19:06
Εκτύπωση

Re: Βιβλία για κρυπτογράφιση;

Δημοσίευσηαπό clepto » 15 Ιαν 2014, 03:23

Off topic:
Άποψη μου είναι το να αγοράζεις βιβλία για προγραμματισμό ή παρόμοια θέματα δεν αξίζει.
Με την έννοια ότι μπορείς να βρεις στο Ιντερνετ ότι ψάχνεις και με περισσότερα παραδείγματα. Επίσης οι πληροφορίες που θα βρεις στα βιβλία, αργά ή γρήγορα θα θεωρούνται παλιές ενώ στο ιντερνετ θα βρίσκεις πάντα τις πιο πρόσφατες...
1 Γνώσεις Linux: Ικανοποιητικό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 13.04 raring 3.8.0-30-generic 64bit (en_US.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.8.0-19-generic, Windows 7
3 Intel Core i7-3537U CPU @ 2.00GHz ‖ RAM 3840 MiB ‖ ASUS K56CB
4 Intel 3rd Gen Core processor Graphics Controller [8086:0166] {i915}
5 wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168 PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 0a)
clepto
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4102
Εγγραφή: 07 Ιαν 2010, 16:27
Τοποθεσία: Πάτρα
Launchpad: christriant
IRC: Clepto
Εκτύπωση

Re: Βιβλία για κρυπτογράφιση;

Δημοσίευσηαπό Ilias95 » 15 Ιαν 2014, 05:04

Δεν ξέρω αν σου κάνει κάτι τέτοιο, αλλά αν δεν θες οπωσδήποτε βιβλίο μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο αντίστοιχο course του Udacity: https://www.udacity.com/course/cs387. Δεν έχω παρακολουθήσει το συγκεκριμένο course, αλλά όσα παρακολούθησα είναι εξαιρετικά! Έχει κανονικά μαθήματα, ασκήσεις, εξετάσεις και οι καθηγητές δεν είναι τυχαίοι.. ;)
Ilias95
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: 29 Απρ 2011, 23:26
Εκτύπωση

Re: Βιβλία για κρυπτογράφιση;

Δημοσίευσηαπό lucinos » 15 Ιαν 2014, 05:10

clepto έγραψε:Off topic:
Άποψη μου είναι το να αγοράζεις βιβλία για προγραμματισμό ή παρόμοια θέματα δεν αξίζει.
Με την έννοια ότι μπορείς να βρεις στο Ιντερνετ ότι ψάχνεις και με περισσότερα παραδείγματα. Επίσης οι πληροφορίες που θα βρεις στα βιβλία, αργά ή γρήγορα θα θεωρούνται παλιές ενώ στο ιντερνετ θα βρίσκεις πάντα τις πιο πρόσφατες...


θα διαφωνήσω κάπως. Πράγματι το διαδίκτυο είναι σήμερα ο λογικότερος τρόπος ενημέρωσης. Από την άλλη υπάρχουν κάποια πράγματα που είναι σταθερά σημεία αναφοράς και για τα οποία τα βιβλία παραμένουν το κατάλληλο μέσο. Στην περίπτωση τής κρυπτογραφίας βέβαια είναι κυρίως μαθηματικά. Βέβαια η διαφωνία μου είναι στον γενικό αφορισμό που κάνεις. Αφού ο M.Jackson το βάζει κάπως συγκεκριμένα:
πως δουλεύουν οι κρυπτογραφήσεις σε δεδομένα και ένα πιο εξειδικευμένο το οποίο να μιλάει για C++/Java cryptography ή PHP

σε σχέση με αυτό μάλλον θα συμφωνήσω ότι πράγματι τα βιβλία δεν είναι το λογικό μέσο (αλλά το διαδίκτυο)

Επίσης πιστεύω ότι είναι δύσκολο να μπει κάποιος σε μια σειρά χωρίς «δάσκαλο» (ο λογικότερος τρόπος κατά την γνώμη μου να μυηθεί κάποιος σε μια τέχνη είναι να μπει σε μια κοινότητα που την ασκεί)
Spoiler: show
Γνώσεις → Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Μέτριος
Λειτουργικό → Ubuntu 11.04 natty 64-bit (el_GR.UTF-8)
Προδιαγραφές → CPU: 4x Intel Core i5 CPU 750 2.67GHz ‖ RAM 3953 MiB ‖ ASRock P55DE3
Κάρτες γραφικών: nVidia G92 [GeForce GTS 250] ⎨10de:0615⎬ (rev a2)
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller ⎨10ec:8168⎬ (rev 03)
Άβαταρ μέλους
lucinos
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010, 22:04
Εκτύπωση

Re: Βιβλία για κρυπτογράφιση;

Δημοσίευσηαπό M.Jackson » 16 Ιαν 2014, 14:56

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά.
clepto & lucinos έχετε δίκαιο για το διαδίκτυο αλλά θα συμφωνήσω μόνο στις περιπτώσεις των γλωσσών αφού κάθε τόσο δέχονται βελτιώσεις και ένα βιβλίο θα ήταν αρχαίο σε μόνο λίγο καιρό, η βασική ιδέα και το πως δουλεύει σε θεωρία η κρυπτογράφηση το βιβλίο θα είναι αθάνατο (μέχρι να βγει μια νέα μέθοδος)
Άβαταρ μέλους
M.Jackson
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1053
Εγγραφή: 28 Μάιος 2010, 19:06
Εκτύπωση

Re: Βιβλία για κρυπτογράφιση;

Δημοσίευσηαπό evolgen » 16 Ιαν 2014, 15:00

Off topic:
Θα διαφωνήσω κι εγώ με τον Clepto. Σε πάρα πολλά θέματα που έχω ψάξει βοήθεια, έχω βρει οδηγούς που εκ των υστέρων κατάλαβα ότι ο κώδικας που πρότειναν ήταν πολύ κακογραμμένος και με ξεπερασμένο τρόπο. Ένα πρόσφατο βιβλίο σε καθοδηγεί και σε βοηθάει να αποφεύγεις τέτοιους κινδύνους. Εναλλακτικά, αναζητώ αποτελέσματα στο google από τα τελευταία 2-3 χρόνια το πολύ.
Το να μειώνεις ένα έργο ελεύθερου λογισμικού, επειδή θεωρείς το δικό σου καλύτερο,
είναι απαράδεκτη συμπεριφορά και δε συμβαδίζει με τις αρχές του ελεύθερου λογισμικού.

Γνώσεις Linux: Μέτριο++ ┃ Προγραμματισμός: Perl, R, Python, SQL, C, Common Lisp, BashΑγγλικά: Άριστα

1. Ubuntu 14.04 trusty
2. Intel Core i7-3520M CPU @ 2.90GHz ‖ RAM 7892 MiB
3. Intel 3rd Gen Core processor Graphics Controller [8086:0166] {i915}
4. eth0: Broadcom NetXtreme BCM57765 Gigabit Ethernet PCIe [14e4:16b4] (rev 10) ⋮ eth1: Broadcom BCM4331 802.11a/b/g/n [14e4:4331] (rev 02)
Άβαταρ μέλους
evolgen
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1031
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2010, 14:22
Τοποθεσία: UK
IRC: bioevolgenec
Εκτύπωση

Re: Βιβλία για κρυπτογράφιση;

Δημοσίευσηαπό eliasps » 16 Ιαν 2014, 15:21

Εμένα πάντως μου φαίνεται πολύ εξειδικευμένο το θέμα. Ξεκινάει από τα μαθηματικά η βασική ιδέα και εκεί στηρίζεται όλη η θεωρία με παραδείγματα από σχεδίαση και ανάλυση αλγορίθμων.
Δεν έχω να προτείνω κάποιο βιβλίο γιατί δεν έχω εμπειρία στο θέμα, αλλά σε τμήματα Μαθηματικών και Επιστήμης Υπολογιστών υπάρχουν μαθήματα κρυπτογράφιας (και προτάσεις για βιβλία για αυτά τα μαθήματα) είτε στην θεωρία (μαθηματικά) είτε και στην πράξη (κρυπτογράφηση δεδομένων και ασφάλεια συστημάτων - πληροφορική), τα οποία βρίσκονται ή σε προχωρημένο επίπεδο των προπτυχιακών σπουδών ή σε μεταπτυχιακό. Είναι αρκετά περίπλοκες θεωρίες και χρειάζονται γερές βάσεις στη θεωρία αριθμών, στην άλγεβρα και στον προγραμματισμό.
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Περί ανέμων