Eχει κανένας εμπειρία με adf.ly?

...χαλαρή κουβεντούλα, γενικός σχολιασμός, φιλοσοφικές συζητήσεις, meeting point / γνωριμία

Συντονιστής: konnn

Eχει κανένας εμπειρία με adf.ly?

Δημοσίευσηαπό Muttley Black » 22 Ιαν 2014, 11:03

Καλημέρα στην κοινότητα! :)

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν έχει κανένας εμπειρία με https://adf.ly. Εγώ να πω την αλήθεια μου πρόσφατα το ανακάλυψα και θα ήθελα να μάθω
αν αξίζει τον κόπο να ασχοληθεί κάνεις. Η ιδέα του spamming με εκνευρίζει και είναι ένας λόγος που ήθελα να προσπεράσω εξαρχής το όλο εγχείρημα, μετά όμως
σκέφτηκα προτού το καταδικάσω να ρωτήσω εσάς για τυχόν εμπειρίες που έχετε με adf.ly και το κατά πόσο ευχαριστημένοι ή δυσαρεστημένοι είστε.

Αν έχετε κάποια σχόλια, tips, συμβουλές, στρατηγικές και έχετε τον χρόνο να μου πείτε θα με ενδιέφερε να μάθω.
:problem: ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!! :D
Γνώσεις ⇛ Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμός: Ευσεβής πόθος ┃ Αγγλικά: Μέτρια
Λειτουργικό ⇛ BunsenLabs 8.2 "Hydrogen" σε Toshiba satellite C660D 10D
Προδιαγραφές ⇛ AMD V140 │ 2GB │ ATI Mobility Radeon HD 4200 Series │ Realtec RTL8188C Wireless LAN 802.11n PCI-E NIC│Realtec HD Audio │ 15.4" - 1366x768
Άβαταρ μέλους
Muttley Black
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 09 Ιαν 2014, 21:19
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: MuttleyBlack
Εκτύπωση

Re: Eχει κανένας εμπειρία με adf.ly?

Δημοσίευσηαπό lepidas » 22 Ιαν 2014, 12:57

Απάντησες μόνος σου στην ερώτηση
....."Η ιδέα του spamming με εκνευρίζει και είναι ένας λόγος που ήθελα να προσπεράσω εξαρχής το όλο εγχείρημα"
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Eχει κανένας εμπειρία με adf.ly?

Δημοσίευσηαπό eliasps » 22 Ιαν 2014, 13:02

Καλημέρα.

Muttley Black έγραψε:Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν έχει κανένας εμπειρία με https://adf.ly. Εγώ να πω την αλήθεια μου πρόσφατα το ανακάλυψα και θα ήθελα να μάθω
αν αξίζει τον κόπο να ασχοληθεί κάνεις.

Τι ακριβώς είναι αυτό; Το έχω προσέξει σε λίγες σελίδες, βγάζει μία μπάρα στο πάνω μέρος και έχει ένα κουμπί "Skip" το οποίο πατούσα πάντα όταν εμφανιζόταν.
Πάντα θεωρούσα πως είναι κάποιο είδος διαφήμισης - spam, αλλά δεν έκατσα ποτέ να διαβάσω τι γράφει.
Τώρα που ψάχνω πληροφορίες το εμφανίζει ως υπηρεσία "URL shortening", αλλά ακόμα δεν καταλαβαίνω αν χρησιμεύει κάπου.
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Eχει κανένας εμπειρία με adf.ly?

Δημοσίευσηαπό Muttley Black » 22 Ιαν 2014, 14:16

Το adf.ly σε πληρώνει για κάθε link που βάζεις στο facebook,στο twitter,σε site…Απλά κάνεις μετατροπή το link σου από example.com σε adf.ly/example
Τι κάνει το adf.ly
Ουσιαστικά, ο χρήστης βλέπει μια διαφήμιση για κάποια δευτερόλεπτα πριν πάει στη σελίδα που θέλετε να τον παραπέμψετε ή βλέπει ένα διακριτικό banner πάνω από τη σελίδα που θέλετε να πάει
Για κάθε διαφήμιση λοιπόν απλά πληρώνεσαι περίπου $0,002.
:problem: ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!! :D
Γνώσεις ⇛ Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμός: Ευσεβής πόθος ┃ Αγγλικά: Μέτρια
Λειτουργικό ⇛ BunsenLabs 8.2 "Hydrogen" σε Toshiba satellite C660D 10D
Προδιαγραφές ⇛ AMD V140 │ 2GB │ ATI Mobility Radeon HD 4200 Series │ Realtec RTL8188C Wireless LAN 802.11n PCI-E NIC│Realtec HD Audio │ 15.4" - 1366x768
Άβαταρ μέλους
Muttley Black
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 09 Ιαν 2014, 21:19
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: MuttleyBlack
Εκτύπωση

Re: Eχει κανένας εμπειρία με adf.ly?

Δημοσίευσηαπό Learner » 22 Ιαν 2014, 15:17

Πρέπει το περιεχόμενο που προσφέρεις να αξίζει και να είναι και δυσεύρετο για να πεις ότι ΙΣΩΣ βγάλεις κάποια χρήματα από το adf.ly.
Αν π.χ. το site δεν προσφέρει κάτι περισσότερο από τα συνηθισμένα, τότε μόλις το πάρουν χαμπάρι οι χρήστες που το επισκέπτονται, απλά δεν θα ξανά έρθουν. Δεν έχει νόημα (για μένα) να περιμένω 5 δευτερόλεπτα adf.ly για να διαβάσω ένα άρθρο ή μια είδηση. Την διαβάζω και αλλού.

Αν όμως προσφέρεις π.χ παρακολούθηση online ταινιών (και σε καλή ποιότητα) τότε θα περιμένω και 10 δευτερόλεπτα (ίσως και παραπάνω) για να δω την ταινία. ;)

Για απλά sites προτίμησε τις απλές διαφημίσεις. Δεν έχει σημασία αν μπορούν να μπλοκαριστούν με το adblock, άσε το στην κρίση του κάθε χρήστη. Βάλε και ένα μήνυμα αν θες του τύπου (το site συντηρείται από το διαφημιστικό περιεχόμενο...). Προσωπικά έχω απενεργοποιήσει το adblock σε συγκεκριμένες σελίδες οι οποίες αξίζουν. Ακόμη και όταν το θυμηθώ, πατάω επίτηδες πάνω στο διαφημιστικό banner.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Περί ανέμων