Κίνα: Απαγόρευσε την χρήση Windows 8 στα κρατικά PC

...χαλαρή κουβεντούλα, γενικός σχολιασμός, φιλοσοφικές συζητήσεις, meeting point / γνωριμία

Συντονιστής: konnn

Re: Κίνα: Απαγόρευσε την χρήση Windows 8 στα κρατικά PC

Δημοσίευσηαπό mangelasakis » 23 Μάιος 2014, 08:11

dim459 έγραψε:
madvinegar έγραψε:Αν στησεις το PC οπως ακριβως το θέλεις με μια LTS εκδοση, και δουλευουν και τα προγραμματα που θελεις - και το χρησιμοποιείς μονο για δουλειά, τοτε ειμαι σιγουρος πως δεν θα ξανα-ασχοληθεις μεχρι την λήξη της LTS εκδοσης που εβαλες.

Δεν νομίζω ότι μιλώντας για "συντήρηση συστήματος" σε μια υπηρεσία το πρόβλημα εντοπίζεται σε αυτό καθεαυτό το pc του χρήστη, υποθέτω ότι η επικοινωνία μεταξύ τους και η δικτύωση εν γένει είναι αυτή που απαιτεί εξειδικευμένες γνώσεις, ειδικά σε Linux.
mangelasakis έγραψε:Αν υπολογίσεις μόνο την αγορά firewall και antivirus κάθε χρόνο,

Αν μιλάμε για ελληνικό δημόσιο, υπερεκτιμάς την οργάνωσή του, antivirus τρέχουν μόνο όσα pc επέλεξε ο χρήστης τους να τους περάσει κάποιο (συνήθως freeware, όπως το avast) ή κάποιο εντελώς ληγμένο.
mangelasakis έγραψε:συν την αναβάθμιση των pc σε κάθε νέα έκδοση windows που είναι όλο και πιο βαριά

Ομοίως αυτό δε συμβαίνει στο ελληνικό δημόσιο, τρέχουν ότι είχε το pc με την έλευσή του, όσον αφορά δε στα ίδια τα windows θα γελάσεις αν αντιληφθείς πόσα εξ αυτών τρέχουν πειρατικές κόπιες, βλέπεις το δημόσιο έχει το πλεονέκτημα ότι δεν ελέγχεται, μη φανταστείς ότι υπάρχει περίπτωση σε δημόσια υπηρεσία να μπει κάποιος και να πει "παρακαλώ μπορώ να δω το cd ή την άδεια χρήσης των windows".
mangelasakis έγραψε:firewall

Αν υπάρχει, είναι σε πιο κεντρικό επίπεδο, όχι στο pc του χρήστη.
mangelasakis έγραψε:συν τα format που χρειάζονται κάθε χρόνο

Δεν κάνουν. Βασικώς τρέχουν μια προεγκατεστημένη εφαρμογή και τέλος. Η ανάγκη για φορμάτ στα windows δημιουργείται από το διαρκές βάλε-βγάλε. Αν ανοίγεις επί χρόνια ένα κειμενογράφο και το μεσημέρι κλείνεις το pc, δε θα χρειαστεί ποτέ φορμάτ.

Τέλος πάντων, για να μην πολυλογώ, προφανώς θα μπορούσε να γίνει η δουλειά με ελεύθερο λογισμικό, αν και θα απαιτούσε τρομερή προεργασία, προκειμένου να ελεγχθεί και μετατραπεί ο όγκος δεδομένων που πιθανώς είναι ασύμβατος με αυτό. Αν θυμάμαι καλά από ένα άρθρο, όταν το επιχείρησε ο δήμος Μονάχου (νομίζω με custom διανομή ονομαζόμενη Limux), τους πήρε περίπου δύο χρόνια μόνο η συγκεκριμένη διαδικασία.
Επίσης θα πρέπει να ληφθεί υπ' όψιν ότι η Ελλάδα είναι η μοναδική χώρα στην οποία κατά τη χρήση κειμενογράφου, το copy-paste αφού επιλεγεί το κείμενο δεν γίνεται με δεξί κλικ, αλλά πηγαίνοντας το ποντίκι πάνω στο μενού, πατώντας edit και τη σχετική εντολή.
Όταν το έδειξα στην υπάλληλο του Δήμου Περιστερίου που το έκανε, αφού πρώτα με κοίταξε αποσβολωμένη, στη συνέχεια είπε "α, δε μπορώ, αυτά είναι περίπλοκα πράγματα".


Διαφωνώ σχεδόν με όλα τα παραπάνω.
Λόγο εμπειρίας μου στο στρατό που ήμουν υπεύθυνος στους υπολογιστές (ΠΕΠ) αλλά και του πατέρα μου που ήταν λυκειάρχης γνωρίζω ότι το κράτος αγόραζε άδειες της microsoft τόσο για τα windows αλλά και για τα office. Μπορεί και στις 2 περιπτώσεις να μπορούσα να βάλω πειρατικά , μάλιστα το έκανα γιατί έβρισκα καλύτερες εκδόσεις , αλλά τα cd-dvd της microsoft ερχόταν από το υπουργείο θέλοντας και μη. Όσο για τα format στο στρατό είχα βαρεθεί να κάνω. Την μέρα έκανα 2-3 format. Και όσοι υπολογιστές ήταν σχετικά παλιοί τους αλλάζαμε αμέσως μόνο και μόνο για να σηκώνουν τα 7αρια και σε μερικές περιπτώσεις και τα 8αρια (για να μην πω ότι πολλοί μου ζήταγαν να αναβαθμίσω το pc τους μόνο και μόνο για να μπορούν να έχουν live background με διάφορα εφέ). Εκεί βγάζαμε τα pc άχρηστα και παμπαλαιωμένα έτσι για πλάκα, αλλά βλέπεις άλλοι πλήρωναν....
Παρόμοιες καταστάσεις γίνονταν και στο σχολείο που ήταν ο πατέρας μου σε pc που άνετα θα μπορούσαν να δουλεύουν άλλη μια 5ετία αν είχαν linux. Και προφανώς ακόμη και το πιο γελοίο πρόβλημα και αν είχαν φώναζαν ειδικό για να τους το λύσει επι πληρωμή πάντα.
Spoiler: show
Linux: 5ετής χρήση ┃ Προγραμ: μόνο C προς το παρών ┃ Αγγλικά: Μέτριος προς καλός
Desktop:
Ubuntu gnome 14.04 amd64 - Debian testing amd64
CPU: 4x AMD Phenom II X4 955 ‖ RAM 8000 MiB ‖ Gigabyte GA-MA785GT-UD3H
[Radeon HD 4200] Radeon HD 7750 ⎨1002:9710⎬
RTL8111/8168B PCI ⎨10ec:8168⎬ (rev 02)
Laptop:
Ubuntu gnome 14.04 amd64
4x Intel Core i3 M 330 2.13GHz ‖ RAM 3628 MiB ‖ Sony Corporation VPCEB1J1E
Intel VGA [8086:0046] (rev 02)
eth0: [11ab:4381] (rev 11) ⋮ wlan0: AR9285 [168c:002b] (rev 01)
mangelasakis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1149
Εγγραφή: 10 Μαρ 2009, 06:08
Εκτύπωση

Re: Κίνα: Απαγόρευσε την χρήση Windows 8 στα κρατικά PC

Δημοσίευσηαπό dubuntu » 24 Μάιος 2014, 00:08

mangelasakis έγραψε:
Διαφωνώ σχεδόν με όλα τα παραπάνω.
Λόγο εμπειρίας μου στο στρατό που ήμουν υπεύθυνος στους υπολογιστές (ΠΕΠ) αλλά και του πατέρα μου που ήταν λυκειάρχης γνωρίζω ότι το κράτος αγόραζε άδειες της microsoft τόσο για τα windows αλλά και για τα office. Μπορεί και στις 2 περιπτώσεις να μπορούσα να βάλω πειρατικά , μάλιστα το έκανα γιατί έβρισκα καλύτερες εκδόσεις , αλλά τα cd-dvd της microsoft ερχόταν από το υπουργείο θέλοντας και μη. Όσο για τα format στο στρατό είχα βαρεθεί να κάνω. Την μέρα έκανα 2-3 format. Και όσοι υπολογιστές ήταν σχετικά παλιοί τους αλλάζαμε αμέσως μόνο και μόνο για να σηκώνουν τα 7αρια και σε μερικές περιπτώσεις και τα 8αρια (για να μην πω ότι πολλοί μου ζήταγαν να αναβαθμίσω το pc τους μόνο και μόνο για να μπορούν να έχουν live background με διάφορα εφέ). Εκεί βγάζαμε τα pc άχρηστα και παμπαλαιωμένα έτσι για πλάκα, αλλά βλέπεις άλλοι πλήρωναν....
Παρόμοιες καταστάσεις γίνονταν και στο σχολείο που ήταν ο πατέρας μου σε pc που άνετα θα μπορούσαν να δουλεύουν άλλη μια 5ετία αν είχαν linux. Και προφανώς ακόμη και το πιο γελοίο πρόβλημα και αν είχαν φώναζαν ειδικό για να τους το λύσει επι πληρωμή πάντα.


Off topic:
επειδή αντιστοιχες εμπειρίες εχουμε κ άλλοι στο δημόσιο μπορει να αγοραστει μια αδεια κ το λειτουργικό να μπει σε όσους ναναι υπολογιστες.Ναι σιγουρα αγοράζονται άδειες αλλα όχι όλες.Στο δε στρατο βρηκαμε μπολικο αρχαιο hardware με xp που λειτουργουσε προβληματικά κ για αυτό τραβαγες αβερτα φορματ.Τωρα που οτι το δημοσιο αγοραζει συχνα ή αναβαθμιζει το υλικο δεν το έχω ξανακουσει κ μάλλον η περιπτωση που σου έτυχε ειναι η εξαιρεση.Ξερω ότι το πανε μεχρι τελευταιας ρανιδος κ όντως μια ελαφρα διανομη xubuntu-lubuntu θα βοηθαγε πολυ.Στο σχολειο ,αν δεν εχουν πληροφορικαριο, δεν μου φαινεται παραξενο η ασχετοσυνη κ ότι εφερνα καποιο επι πληρωμη να το φτιαξει
Τελευταία επεξεργασία από dubuntu και 25 Μάιος 2014, 12:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Λειτουργικό ⇛ lxde debian 12 64 bit
Άβαταρ μέλους
dubuntu
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: 27 Ιουν 2011, 16:00
Εκτύπωση

Re: Κίνα: Απαγόρευσε την χρήση Windows 8 στα κρατικά PC

Δημοσίευσηαπό lepidas » 24 Μάιος 2014, 09:09

Η συζήτηση έχει θέμα/τίτλο για το λογισμικο της Κίνας, θα ήταν καλό να πηγαίναμε προς τα εκεί σιγά σιγά
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Προηγούμενη

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Περί ανέμων