Γιατί; Πώς;

...χαλαρή κουβεντούλα, γενικός σχολιασμός, φιλοσοφικές συζητήσεις, meeting point / γνωριμία

Συντονιστής: konnn

Re: Γιατί; Πώς;

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 10 Νοέμ 2014, 23:53

Βλέπω πως εδώ ανοίγουν οι καρδιές μας. Μιας και είμαι στεναχωρημένος ας ανοίξω και την δικιά μου.
Off topic:
Είδα και το τελευταίο επεισόδιο του Witchblade αν και καλή ιστορία αυτό το anime θλιβερό το τέλος του.
Η πρώτη γνωριμία μου με Linux ήταν η Linux Mint 4 που είχε ένα CD του Total Hacker. Είχα την εντύπωση πως ήταν ένα Uber Alles λειτουργικό. Αλλά τελικά δεν διέφερε πολύ σε δυσκολία από Windows και έτσι το είχα dual boot σε ένα σκληρό 8gb που είχα ξεθάψει από το συρτάρι της μαμάς.

Αργότερα πριν να πάω στην Λαμία για σπουδές πήρα ένα Netbook και το έκανα Dual boot WinXp - Ubuntu 9.04 Αλλά το Windows μάλλον πήρε ιο έτσι το γύρισα σε Linux αμιγώς. Και εδώ και 4 χρόνια το δουλεύω και πλέον δεν μπορώ να δουλέψω κάτι άλλο πέραν από Linux. Στην πρακτική που είχα Win7 απλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ήθελα τερματικό δεν ήθελα να τρώω χρόνο επειδή ήθελα να εκτελέσω perl ή επειδή μου έλειπε μια βιβλιοθήκη php που σε τερματικό δεν υπήρχε prob.

Μάλλον με βλέπω να τρέχω Win σε VM ή πρέπει να κουβαλάω το laptop μου.
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

Re: Γιατί; Πώς;

Δημοσίευσηαπό lepidas » 11 Νοέμ 2014, 01:01

ΓιάννηςΤ έγραψε:Θέλω να ρωτήσω. Γιατί επιλέξατε τα Ubunu-Linux;
Πώς ξεκινήσατε; Πού τα μάθατε;
Τι σας έφερε σε αυτό το φόρουμ;
Τι θα αλλάζατε;

1. δε θέλει συζήτηση αυτό.
2. σχεδον απο εδώ
3. απο εδώ αλλά και άλλες πηγές
4. google.gr
5. θα απαγορευα να υπάρχουν παραπανω απο 5-6 διανομές
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Γιατί; Πώς;

Δημοσίευσηαπό ΝΟΤΑΡΙΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ » 11 Νοέμ 2014, 09:49

Είμαι ευγνώμων για τις απαντήσεις και τον διάλογο.
greg53
ΝΟΤΑΡΙΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 26 Αύγ 2014, 10:23
Τοποθεσία: Καταχάς Ν.Πιερίας
Εκτύπωση

Re: Γιατί; Πώς;

Δημοσίευσηαπό ΓιάννηςΤ » 17 Νοέμ 2014, 01:08

dim459 έγραψε:Καλά, αυτό μου είχε ξεφύγει....
... απλά υποκλίνομαι στον δημιουργό και συντάκτη της πρώτης ανάρτησης, ακόμα γελάω.
Από εκεί και πέρα, ως προς τα τελευταία που αναφέρθηκαν, θέλω να προσθέσω τα εξής :
Υπάρχουν διάφοροι λόγοι για τους οποίους μπορεί να μην απαντήσω σε ένα ερώτημα :
α) Δεν ξέρω (σύνηθες).
β) Εκείνη τη στιγμή δεν έχω χρόνο/διάθεση (σύνηθες/σπάνιο).
γ) Ο ερωτών είναι ανάγωγος ή με υφάκι τύπου "έβαλα αυτά το linux και δεν δουλεύει τίποτα, ενώ με windows ήμουν πρώτος μάγκας, οπότε κόψτε τον πισινό σας και βοηθήστε με". Επειδή προφανώς δεν τον παρακίνησα εγώ να ΤΑ βάλει, δεν νοιώθω και την υποχρέωση να τον βοηθήσω, όσο διατηρεί το εν λόγω υφάκι, άλλωστε μπορεί ανέτως να ξαναγίνει πρώτος μάγκας.
δ) Αν παρατηρήσω από προηγούμενες απαντήσεις ότι άλλα του λένε και άλλα κάνει ή δεν κάνει καθόλου αυτά που του λένε και επιμένει στο αρχικό ερώτημα, χωρίς να δίνει τις πληροφορίες που του ζητήθηκαν.
ε) Αν γράφει greeΚlish ενώ δεν έχει πρόβλημα που σχετίζεται με την εναλλαγή γλώσσας στο πληκτρολόγιο.
στ) Αν μου φαίνεται αντιπαθητικός, χωρίς να μπορώ να προσδιορίσω τι ακριβώς με ενοχλεί (τι να κάνω, είμαι παράξενος).

Τελικά θέλω να καταλήξω στο ότι η έννοια του φόρουμ προϋποθέτει την ύπαρξη καλής διάθεσης, οπότε καλό είναι ο ερωτών να το έχει υπ' όψιν του, διότι δεν έχουμε όλοι τα ίδια επίπεδα ανοχής και αγιοσύνης.
Χαρακτηριστικά παραδείγματα "κακούργων" μπορώ να αναφέρω τον εαυτό μου και τον fkol k4 (μαύρο φίδι που σας έφαγε) και "αγίων" τους sotos21 και Learner.


Χαίρομαι που σε ψυχαγώγησα :D


Χαίρομαι που άρεσε σε όλους αυτή η ανάρτηση. Εγώ φέτος δεν ασχολούμαι πολύ γιατί δεν έχω χρόνο από τη στιγμή που είμαι 3η λυκείου. Αλλά ναι ανοίξαμε όλοι τις καρδιές μας όπως ειπώθηκε παραπάνω και σκέφτηκα πως αν ανοιχτώ τελείως εγώ θα ήταν καλό και για όποιον άλλον ανοιχτεί, αλλά και για τους γύρω του :)

Και στον κύριο Νοταρίδη Γρηγόρη (το κύριος δεν είναι ειρωνεία απλά δεν ήξερα πώς να προσφωνήσω), δεν σου κάνουμε επίθεση... δεν σου κάνουνε* να πω την αλήθεια γιατί εγώ είμαι από αυτούς που όταν έχουν χρόνο για ένα πρόβλημα κάνουν 3 αναρτήσεις, σπαμμάρω, τους πρήζω, κάνω καμιά φορά κάτι ανεπίσημες δημοσιεύσεις,

#SWAG

και άλλα τέτοια. Αλλά μακάρι κάποια μέρα να βοηθάω εγώ :)
Και μένα μερικές δημοσιεύσεις δεν απαντήθηκαν. Βασικά... Απλά όχι αμέσως. Μερικές φορές, πρέπει να ψάξεις και όταν απαντήσεις στο θέμα που έφτιαξες ο ίδιος, ο επόμενος θα έχει τη λύση :)
Βέβαια αν προτιμάς ένα λυσάρι, πάσο! Δεν σου/σας κάνω επίθεση. Απλά εκφράζω το δικό μου τρόπο σκέψης.
“I don't care if you're black, white, straight, bisexual, gay, lesbian, short, tall, fat, skinny, rich or poor. If you're nice to me, I'll be nice to you. Simple as that.”


Άβαταρ μέλους
ΓιάννηςΤ
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: 26 Οκτ 2011, 17:51
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Γιατί; Πώς;

Δημοσίευσηαπό George Pantelis » 17 Νοέμ 2014, 02:24

ΓιάννηςΤ έγραψε: Εγώ φέτος δεν ασχολούμαι πολύ γιατί δεν έχω χρόνο από τη στιγμή που είμαι 3η λυκείου

Αγαπούλααααα (psomiadis mode)... μέσα από την καρδιά μου.... :clap:
https://www.youtube.com/watch?v=32DxcAQ7omg
1 Γνώσεις Linux: Μέτριες ┃ Προγραμματισμού: Οχι ┃ Αγγλικών: Αριστο
2 EndeavourOS KDE plasma / Gnome, Ubuntu 22.04 5.15.0-30-generic 64bit (el_GR.UTF-8,Gnome ubuntu), Arch linux (VM)
3 Intel Core2 Duo CPU P8400 2.26GHz ‖ RAM 3908 MiB ‖ Dell Inc. 0F328M - Dell Inc. Latitude E6500
4 Intel Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics [8086:2a42] {i915
5 eth0: Intel 82567LM Gigabit Network Connection [8086:10f5] (rev 03) ⋮ wlan0: Intel WiFi Link 5100 [8086:4232]
Άβαταρ μέλους
George Pantelis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2013, 19:24
Τοποθεσία: Xαλκίδα
Launchpad: George Pantelis
Εκτύπωση

Re: Γιατί; Πώς;

Δημοσίευσηαπό ΓιάννηςΤ » 09 Δεκ 2014, 16:40

George Pantelis έγραψε:
ΓιάννηςΤ έγραψε: Εγώ φέτος δεν ασχολούμαι πολύ γιατί δεν έχω χρόνο από τη στιγμή που είμαι 3η λυκείου

Αγαπούλααααα (psomiadis mode)... μέσα από την καρδιά μου.... :clap:
https://www.youtube.com/watch?v=32DxcAQ7omg


Ευχαριστώ πολύ!
“I don't care if you're black, white, straight, bisexual, gay, lesbian, short, tall, fat, skinny, rich or poor. If you're nice to me, I'll be nice to you. Simple as that.”


Άβαταρ μέλους
ΓιάννηςΤ
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: 26 Οκτ 2011, 17:51
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Προηγούμενη

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Περί ανέμων