Γιατί; Πώς;

...χαλαρή κουβεντούλα, γενικός σχολιασμός, φιλοσοφικές συζητήσεις, meeting point / γνωριμία

Συντονιστής: konnn

Γιατί; Πώς;

Δημοσίευσηαπό ΓιάννηςΤ » 14 Ιούλ 2014, 23:25

Γεια και πάλι :)

Αυτό το θέμα το άνοιξα κυρίως από απορία...
ΑΝ ΒΑΡΙΕΣΤΕ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΑΠΛΑ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΑ ΠΡΑΣΙΝΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΤΑΡΕΤΕ

Θέλω να ρωτήσω. Γιατί επιλέξατε τα Ubunu-Linux;
Πώς ξεκινήσατε; Πού τα μάθατε;
Τι σας έφερε σε αυτό το φόρουμ;
Τι θα αλλάζατε;


Εγώ προσωπικά τα έμαθα από τον θείο μου... Είναι καλός με τους υπολογιστές... Βασικά γαμάτος :P
Μου είχε χακάρει κάτι που ήθελα και κάτι παιχνίδια. Μου είπε πως τα Windows είναι για τους μ****** και το ubuntu για τους μάγκες. Απλός, σύντομος, συνοπτικός και βέβαιος. :P
Είναι από τους καλύτερους που έχω δει και δεν έχω συναντήσει ούτε ένα σφάλμα να μην μπορεί να φτιάξει. Είναι Ιταλός έχει και μια δικιά του Ιταλική σελίδα των Ubuntu. Αυτή: http://ubuntumania.ilbello.com. Δεν ξέρω γιατί αλλά δεν με αφήνει να μπω πλέον όταν τον βρω θα ρωτήσω. Ελληνικά μιλάει ο άνθρωπος απλά είναι Ιταλός και η σελίδα στα Ιταλικά.
Με έφερε σε αυτό το φόρουμ ο αργός μου υπολογιστής. Σκατά υπολογιστής να πω καλύτερα. Ναι. Με έφερε σε αυτό το φόρουμ ο σκατά μου υπολογιστής. Επίσης, το γεγονός ότι πάντα στα χέρια μου είχα συσκευές που χρησιμεύουν μόνο για να βλέπεις e-mail και να σκουπίζεις τον ποπό σου με έκανε να θέλω να τις φτάσω στα όρια. Όπως και στα Android. Έχω φτιάξει ψιλοδικιά μου Rom. Δηλαδή πήρα μια άλλη, 2 άλλες, 3 άλλες. Τις μελέτησα, αναβάθμισα το κινητό μου με μια Rom που βρήκα και μετά την αναβάθμισα όπως γούσταρα. Βέβαια τώρα βρήκα μια άλλη καλύτερη και βαριέμαι να το αναβαθμίσω... Αν δεν το καταλάβατε και το κινητό μου σκατά είναι. Από Android 2.3 το έκανα να έχει κάτι σαν (αλλά καλύτερο) Android 4.4, ή 4.1 κάτι τέτοιο μετά από 4.
Το λάπτοπ μου είναι μαθητικό και Toshiba. Είχε να διαλέξω μόνο Windows ή Ubuntu σαν Toshiba που είναι οπότε σαν άχρηστος που ήμουν έβαλα Windows και όταν το κατάλαβα το άλλαξα. Μου πήρε πολύ κόπο να διορθώσω ένα σωρό π***** αλλά τα κατάφερα. :thumbup:
Αν μπορούσα να αλλάξω κάτι θα έβαζα το λειτουργικό των Linux πιο ψηλά για να έχουμε περισσότερες επιλογές. Αλλά, πείτε με εγωιστή μ'αρέσει που κάτι παιδάκια ξέρω γω μου λένε για τον υπολογιστή τους, με Intel Core i5, i3, i2 που έχει ξέρω γω 4 και 8 Gb Ram, Windows 8 και 7, οθόνη HD και μου ζητάνε να τους φτιάχνω το PC που χαλάει κάθε τρεις και λίγο και να το κάνω σαν το δικό μου. 8-)
Τέλος, γουστάρω τρελά τον προγραμματισμό οπότε μαρέσει άγρια να "παίζω" με το τερματικό. Ακόμα κι αν απλά κάνω αντιγραφή-επικόλληση τη βρίσκω να βλέπω τις εντολές να γίνονται μόνες τους :D Νιώθω και πολύ χάκερ ξέρω γω :D Εννοείται όμως ο λόγος που μαρέσει τόσο είναι γιατί οι δυνατότητες που μου προσφέρει είναι άπειρες, ευνόητες, μη βαρετές και φυσικά χρήσιμες σε αντίθεση με τα Windows. Δεν λέω τίποτα για τα Mac γιατί ποτέ δεν είχα.

Η δικιά σας εμπειρια; :)
Τελευταία επεξεργασία από the_eye και 15 Ιούλ 2014, 00:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Διόρθωση
“I don't care if you're black, white, straight, bisexual, gay, lesbian, short, tall, fat, skinny, rich or poor. If you're nice to me, I'll be nice to you. Simple as that.”


Άβαταρ μέλους
ΓιάννηςΤ
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: 26 Οκτ 2011, 17:51
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Γιατί; Πώς;

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 14 Ιούλ 2014, 23:45

Εικόνα

Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Γιατί; Πώς;

Δημοσίευσηαπό ΓιάννηςΤ » 14 Ιούλ 2014, 23:51

Off topic:
Ο λιτός μου λόγος οφείλεται στο γεγονός ότι βρισκόμαστε στο "Περί ανέμων" αξίζει να σημειώσει κανείς πριν το διαβάσει ξέχασα να το πω αυτό :P
Μπορώ να το επεξεργαστώ και να διορθώσω αλλά αφού γέλασε ο ένας ας γελάσουν κι άλλοι :D
Και γω γέλασα :P :lol:
Μην πείτε "Εκτέθηκε πού πάει έτσι αυτός" απλά όντως έχει πλάκα και αν θέλετε συνεχίστε το θέμα :)
Τελευταία επεξεργασία από ΓιάννηςΤ και 15 Ιούλ 2014, 00:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
“I don't care if you're black, white, straight, bisexual, gay, lesbian, short, tall, fat, skinny, rich or poor. If you're nice to me, I'll be nice to you. Simple as that.”


Άβαταρ μέλους
ΓιάννηςΤ
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: 26 Οκτ 2011, 17:51
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Γιατί; Πώς;

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 15 Ιούλ 2014, 00:09

ΓιάννηςΤ έγραψε:
fkol k4 έγραψε:Εικόνα

Εικόνα Εικόνα Εικόνα


XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA ΕΣΥ ΤΙ ΓΕΛΑΣ ΡΕ
Με την ιδέα ή με τον τρόπο που ήρθα από τα ταπεινά Windows;


ΡΕ;

ΡΕΕΕΕ; :P

PE NA ΣΕ ΠΟΥΝ ΤΑ ΕΓΓΟΝΙΑ ΣΟΥ...

ΡΕ!!! :P :P

:lol: :lol: :lol:
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Γιατί; Πώς;

Δημοσίευσηαπό ΓιάννηςΤ » 15 Ιούλ 2014, 00:13

fkol k4 έγραψε:
ΓιάννηςΤ έγραψε:
fkol k4 έγραψε:Εικόνα

Εικόνα Εικόνα Εικόνα


XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA ΕΣΥ ΤΙ ΓΕΛΑΣ ΡΕ
Με την ιδέα ή με τον τρόπο που ήρθα από τα ταπεινά Windows;


ΡΕ;

ΡΕΕΕΕ; :P

PE NA ΣΕ ΠΟΥΝ ΤΑ ΕΓΓΟΝΙΑ ΣΟΥ...

ΡΕ!!! :P :P

:lol: :lol: :lol:


Συγγνώμη κύριε Fkol το διόρθωσα το αναιδέστατο ποστ μου
“I don't care if you're black, white, straight, bisexual, gay, lesbian, short, tall, fat, skinny, rich or poor. If you're nice to me, I'll be nice to you. Simple as that.”


Άβαταρ μέλους
ΓιάννηςΤ
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: 26 Οκτ 2011, 17:51
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Γιατί; Πώς;

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 15 Ιούλ 2014, 00:28

ΓιάννηςΤ έγραψε:Συγγνώμη κύριε Fkol το διόρθωσα το αναιδέστατο ποστ μου

Για μένα;
Δεν υπάρχει κανένας λόγος, ίσα ίσα έχει την πλάκα του.
Μόνο κανέναν πληθυντικό μη μου αρχίσεις λες και είμαι δικαστής σε δικαστήριο :ugeek: , σε πήρε και σε σήκωσε. :P

Παρεμπιπτόντως, για το Linux διαβασα κάπου σε ένα άρθρο στο Ίντερνετ, μετά διάβασα περισσότερα άρθρα για να καταλάβω τι παίζεται και αποφάσισα να το δοκιμάσω από απλή περιέργεια.
Έψαξα να βρω ποια είναι η πιο διαδεδομένη διανομή, έψαξα να δω αν υπάρχει ελληνικό φόρουμ, βρήκα αυτό, μπήκα και άρχισα να διαβάζω οδηγούς.
Αφού έμαθα 5 πραγματάκια κατέβασα το Ubuntu και το έκανα εγκατάταση.
Μου άρεσε και το κράτησα, διέγραψα το Windows και έμαθα καλύτερα να χειρίζομαι το Ubuntu (και μετά από το Ubuntu, αρκετές ακόμη διανομές).
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Γιατί; Πώς;

Δημοσίευσηαπό ΓιάννηςΤ » 15 Ιούλ 2014, 00:34

fkol k4 έγραψε:Για μένα;
Δεν υπάρχει κανένας λόγος, ίσα ίσα έχει την πλάκα του.
Μόνο κανέναν πληθυντικό μη μου αρχίσεις λες και είμαι δικαστής σε δικαστήριο :ugeek: , σε πήρε και σε σήκωσε. :P

Παρεμπιπτόντως, για το Linux διαβασα κάπου σε ένα άρθρο στο Ίντερνετ, μετά διάβασα περισσότερα άρθρα για να καταλάβω τι παίζεται και αποφάσισα να το δοκιμάσω από απλή περιέργεια.
Έψαξα να βρω ποια είναι η πιο διαδεδομένη διανομή, έψαξα να δω αν υπάρχει ελληνικό φόρουμ, βρήκα αυτό, μπήκα και άρχισα να διαβάζω οδηγούς.
Αφού έμαθα 5 πραγματάκια κατέβασα το Ubuntu και το έκανα εγκατάταση.
Μου άρεσε και το κράτησα, διέγραψα το Windows και έμαθα καλύτερα να χειρίζομαι το Ubuntu (και μετά από το Ubuntu, αρκετές ακόμη διανομές).

Γιατί Ubuntu; Δεν διάβασες άρθρα για Mac;
“I don't care if you're black, white, straight, bisexual, gay, lesbian, short, tall, fat, skinny, rich or poor. If you're nice to me, I'll be nice to you. Simple as that.”


Άβαταρ μέλους
ΓιάννηςΤ
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: 26 Οκτ 2011, 17:51
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Γιατί; Πώς;

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 15 Ιούλ 2014, 00:41

ΓιάννηςΤ έγραψε:Γιατί Ubuntu; Δεν διάβασες άρθρα για Mac;

Τα άρθρα που διάβασα για Mac δεν με έκαναν ποτέ να ενδιαφερθώ να μάθω περισσότερα για 2 λόγους:
  1. Πάνε σετάκι με τον υπολογιστή.
    Ναι, ξέρω για το Hackintosh αλλά 1ον απαγορεύεται και 2ον δεν είναι το ίδιο χωρίς Apple μηχάνημα
  2. Είναι πολύ μοδάτο και trendy για μένα.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Γιατί; Πώς;

Δημοσίευσηαπό ΓιάννηςΤ » 15 Ιούλ 2014, 00:47

fkol k4 έγραψε:Είναι πολύ μοδάτο και trendy για μένα

Ναι και μένα με γοήτευσε αυτό στο linux. Το στυλ τους είναι το κάτι άλλο.

fkol k4 έγραψε:Ναι, ξέρω για το Hackintosh αλλά απαγορεύεται


Όντως; Γιατί; Τι εννοείς; Δεν ξέρω ΤΙΠΟΤΑ από apple. Μόνο ότι είναι ένα μισοφαγωμένο μήλο και ότι έχουν τη μανία να βάζουν ένα i πριν την ονομασία της κάθε συσκευής τους.
“I don't care if you're black, white, straight, bisexual, gay, lesbian, short, tall, fat, skinny, rich or poor. If you're nice to me, I'll be nice to you. Simple as that.”


Άβαταρ μέλους
ΓιάννηςΤ
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: 26 Οκτ 2011, 17:51
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Γιατί; Πώς;

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 15 Ιούλ 2014, 00:58

Τα προϊόντα της Apple είναι σετάκι, δεν ξεχωρίζονται.
Το Mac OS (το λειτουργικό της Apple) αναφέρει ρητά στην άδεια πως δεν επιτρέπεται να το χρησιμοποιείς σε άλλον υπολογιστή παρά μόνο σε υπολογιστή της Apple, ακόμα και αν το έχεις αγοράσει νόμιμα.

Αυτό σημαίνει πως αν θέλεις να είσαι εντάξει, ή το παίρνεις σετάκι με υπολογιστή ή το αφήνεις στην ησυχία του.

Βέβαια, υπάρχει κόσμος που το τρέχει σπασμένο, όπως υπάρχει και κόσμος που τρέχει σπασμένο και το Windows και νομίζουν πως έπιασαν κορόϊδιο την Apple και την Microsoft.
Αυτό όμως είναι μια άλλη συζήτηση για άλλο θέμα και άλλη ώρα.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Περί ανέμων