Γιατί; Πώς;

...χαλαρή κουβεντούλα, γενικός σχολιασμός, φιλοσοφικές συζητήσεις, meeting point / γνωριμία

Συντονιστής: konnn

Re: Γιατί; Πώς;

Δημοσίευσηαπό ΓιάννηςΤ » 15 Ιούλ 2014, 14:55

Εγώ είμαι στους δεύτερους και το παραδέχομαι. Τα έχω πιστοποιημένα γιατί όντως τα έχω πιστοποιήσει αλλά τα έβαλα σπασμένα
“I don't care if you're black, white, straight, bisexual, gay, lesbian, short, tall, fat, skinny, rich or poor. If you're nice to me, I'll be nice to you. Simple as that.”


Άβαταρ μέλους
ΓιάννηςΤ
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: 26 Οκτ 2011, 17:51
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Γιατί; Πώς;

Δημοσίευσηαπό ΝΟΤΑΡΙΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ » 09 Νοέμ 2014, 22:09

Επέλεξα το ubuntu/Linux για το αυτοδιαχειριστικό πνεύμα που τα διακατέχει και για το πνεύμα αλληλεγγύης που τα διακρίνει.
Μου τα σύστησε ο άνθρωπος στον οποίο πήγαινα το pc όποτε είχα πρόβλημα.
Και το δικό μου pc(desktop) είναι πολύ παλιό.
Στο forum με έφερε η επιθυμία να μάθω περισσότερα. Δυστυχώς, ο χρόνος που μπορούσα να διαθέσω ήταν πάντα πολύ λίγος και θεωρώ οτι είμαι ένας
αρχάριος που έμεινε στάσιμος.
Θα άλλαζα την συμπεριφορά του forum απέναντι στους αρχάριους σε δύο σημεία.
Πρώτον θα αναρτούσα μαθήματα από το Α σχετικά με το ubuntu/Linux και για τον προγραμματισμό.Τα σχετικά που είδα για το τερματικό μου φάνηκαν
ανεπαρκή.
Το δεύτερο που θα άλλαζα είναι η συμπεριφορά του forum προς τους αρχάριους. Νομίζω οτι πρέπει να γίνει προτεραιότητα του forum η συνδρομή/βοήθεια
στα προβλήματα που παραθέτουν οι αρχάριοι. Νομίζω οτι έτσι θα μείνουν στην κοινότητα του Linux και ενδεχομένως θα φέρουν και νέα μέλη.
Η εμπειρία μου από την χρήση των Ubuntu; Νομίζω οτι σαν χρήστης Windows βρίσκεις πιό εύκολα βοήθεια απ' ότι σαν χρήστης Ubuntu/Linux και το
forum πρέπει να κάκει κάτι γι' αυτό.
greg53
ΝΟΤΑΡΙΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 26 Αύγ 2014, 10:23
Τοποθεσία: Καταχάς Ν.Πιερίας
Εκτύπωση

Re: Γιατί; Πώς;

Δημοσίευσηαπό matthew » 10 Νοέμ 2014, 01:26

ΝΟΤΑΡΙΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ έγραψε:Πρώτον θα αναρτούσα μαθήματα από το Α σχετικά με το ubuntu/Linux και για τον προγραμματισμό.Τα σχετικά που είδα για το τερματικό μου φάνηκαν
ανεπαρκή.

Υπάρχουν ήδη αυτά στο φόρουμ. Έχει ασύγχρονα μαθήματα, ανάπτυξη λογισμικού/αλγόριθμοι & ένα σωρό οδηγούς. Το gnu/linux σου δίνει τη δυνατότητα να μάθεις το σύστημα όσο καλά θες & μπορείς εσύ. Θέλει όμως διάβασμα, ενασχόληση & να αφιερώσεις χρόνο & όπως είπες:
ΝΟΤΑΡΙΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ έγραψε:Στο forum με έφερε η επιθυμία να μάθω περισσότερα. Δυστυχώς, ο χρόνος που μπορούσα να διαθέσω ήταν πάντα πολύ λίγος και θεωρώ οτι είμαι ένας
αρχάριος που έμεινε στάσιμος.

ΝΟΤΑΡΙΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ έγραψε:Το δεύτερο που θα άλλαζα είναι η συμπεριφορά του forum προς τους αρχάριους. Νομίζω οτι πρέπει να γίνει προτεραιότητα του forum η συνδρομή/βοήθεια
στα προβλήματα που παραθέτουν οι αρχάριοι. Νομίζω οτι έτσι θα μείνουν στην κοινότητα του Linux και ενδεχομένως θα φέρουν και νέα μέλη.
Η εμπειρία μου από την χρήση των Ubuntu; Νομίζω οτι σαν χρήστης Windows βρίσκεις πιό εύκολα βοήθεια απ' ότι σαν χρήστης Ubuntu/Linux και το
forum πρέπει να κάκει κάτι γι' αυτό.

Δεν κάνει διακρίσεις το φόρουμ. Όποιος γνωρίζει & μπορεί βοηθάει. Αν τώρα κάποιος ανοίξει ένα θέμα λέγοντας ξερά: Help, δεν ανοίγει το pc μου, χωρίς να δίνει κανένα απολύτως στοιχείο για το σύστημα, πως να τον βοηθήσει κάποιος; Το φόρουμ κάνει μια χαρά αυτά που είναι & πρέπει να κάνει. Όσο για τα φόρουμ με windows, μην ξεχνάς πόσος κόσμος έχει windows & πόσος έχει gnu/linux! Δεν είναι ίδια τα ποσοστά & σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να θεωρηθεί ποιοτικότερη η βοήθεια σε χρήστες windows στα αντίστοιχα φόρουμ. Πάντως δεν υπάρχουν φόρουμ με windows που να έχουν (αν έχουν καν) τόσο υλικό (wiki) όσο τα φόρουμ με gnu/linux & αυτό λέει πολλά για τις κοινότητες όσον αφορά την βοήθεια που προσφέρουν!
Τελευταία επεξεργασία από matthew και 10 Νοέμ 2014, 14:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Γνώσεις Linux: Βασικές ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Ubuntu Mate 20.04 64-bit σε Fujitsu Amilo Xi3670 & HP Compaq 6910p
Άβαταρ μέλους
matthew
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1320
Εγγραφή: 25 Αύγ 2008, 01:35
Εκτύπωση

Re: Γιατί; Πώς;

Δημοσίευσηαπό George Pantelis » 10 Νοέμ 2014, 02:09

ΝΟΤΑΡΙΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ έγραψε:Το δεύτερο που θα άλλαζα είναι η συμπεριφορά του forum προς τους αρχάριους. Νομίζω οτι πρέπει να γίνει προτεραιότητα του forum η συνδρομή/βοήθεια
στα προβλήματα που παραθέτουν οι αρχάριοι. Νομίζω οτι έτσι θα μείνουν στην κοινότητα του Linux και ενδεχομένως θα φέρουν και νέα μέλη.
Η εμπειρία μου από την χρήση των Ubuntu; Νομίζω οτι σαν χρήστης Windows βρίσκεις πιό εύκολα βοήθεια απ' ότι σαν χρήστης Ubuntu/Linux και το
forum πρέπει να κάκει κάτι γι' αυτό.

Aν θες, μπορείς να γίνεις πιό συγκεκριμένος; Προσωπικά δεν έχω δει κάποια αξιοκατάκριτη συμπεριφορά κάποιων απέναντι σε κάποιους άλλους. Και, προσωπικά πάντα, όποτε ζήτησα βοήθεια, δεν έμεινα ποτέ παραπονεμένος. Ακόμα κι αν κάποιο πρόβλημά μου δεν βρήκε την λύση του, πολλά ήταν τα άτομα που ασχολήθηκαν με αυτό...
***Και να μην ξεχνάμε πως το "φόρουμ" είμαστε όλοι μας, συλλογικά. :angel:
1 Γνώσεις Linux: Μέτριες ┃ Προγραμματισμού: Οχι ┃ Αγγλικών: Αριστο
2 EndeavourOS KDE plasma / Gnome, Ubuntu 22.04 5.15.0-30-generic 64bit (el_GR.UTF-8,Gnome ubuntu), Arch linux (VM)
3 Intel Core2 Duo CPU P8400 2.26GHz ‖ RAM 3908 MiB ‖ Dell Inc. 0F328M - Dell Inc. Latitude E6500
4 Intel Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics [8086:2a42] {i915
5 eth0: Intel 82567LM Gigabit Network Connection [8086:10f5] (rev 03) ⋮ wlan0: Intel WiFi Link 5100 [8086:4232]
Άβαταρ μέλους
George Pantelis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2013, 19:24
Τοποθεσία: Xαλκίδα
Launchpad: George Pantelis
Εκτύπωση

Re: Γιατί; Πώς;

Δημοσίευσηαπό dim459 » 10 Νοέμ 2014, 15:48

Καλά, αυτό μου είχε ξεφύγει....
... απλά υποκλίνομαι στον δημιουργό και συντάκτη της πρώτης ανάρτησης, ακόμα γελάω.
Από εκεί και πέρα, ως προς τα τελευταία που αναφέρθηκαν, θέλω να προσθέσω τα εξής :
Υπάρχουν διάφοροι λόγοι για τους οποίους μπορεί να μην απαντήσω σε ένα ερώτημα :
α) Δεν ξέρω (σύνηθες).
β) Εκείνη τη στιγμή δεν έχω χρόνο/διάθεση (σύνηθες/σπάνιο).
γ) Ο ερωτών είναι ανάγωγος ή με υφάκι τύπου "έβαλα αυτά το linux και δεν δουλεύει τίποτα, ενώ με windows ήμουν πρώτος μάγκας, οπότε κόψτε τον πισινό σας και βοηθήστε με". Επειδή προφανώς δεν τον παρακίνησα εγώ να ΤΑ βάλει, δεν νοιώθω και την υποχρέωση να τον βοηθήσω, όσο διατηρεί το εν λόγω υφάκι, άλλωστε μπορεί ανέτως να ξαναγίνει πρώτος μάγκας.
δ) Αν παρατηρήσω από προηγούμενες απαντήσεις ότι άλλα του λένε και άλλα κάνει ή δεν κάνει καθόλου αυτά που του λένε και επιμένει στο αρχικό ερώτημα, χωρίς να δίνει τις πληροφορίες που του ζητήθηκαν.
ε) Αν γράφει greeΚlish ενώ δεν έχει πρόβλημα που σχετίζεται με την εναλλαγή γλώσσας στο πληκτρολόγιο.
στ) Αν μου φαίνεται αντιπαθητικός, χωρίς να μπορώ να προσδιορίσω τι ακριβώς με ενοχλεί (τι να κάνω, είμαι παράξενος).

Τελικά θέλω να καταλήξω στο ότι η έννοια του φόρουμ προϋποθέτει την ύπαρξη καλής διάθεσης, οπότε καλό είναι ο ερωτών να το έχει υπ' όψιν του, διότι δεν έχουμε όλοι τα ίδια επίπεδα ανοχής και αγιοσύνης.
Χαρακτηριστικά παραδείγματα "κακούργων" μπορώ να αναφέρω τον εαυτό μου και τον fkol k4 (μαύρο φίδι που σας έφαγε) και "αγίων" τους sotos21 και Learner.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3755
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Γιατί; Πώς;

Δημοσίευσηαπό ΝΟΤΑΡΙΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ » 10 Νοέμ 2014, 21:30

matthew έγραψε: Όσο για τα φόρουμ με windows, μην ξεχνάς πόσος κόσμος έχει windows & πόσος έχει gnu/linux! Δεν είναι ίδια τα ποσοστά & σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να θεωρηθεί ποιοτικότερη η βοήθεια σε χρήστες windows στα αντίστοιχα φόρουμ. Πάντως δεν υπάρχουν φόρουμ με windows που να έχουν (αν έχουν καν) τόσο υλικό (wiki) όσο τα φόρουμ με gnu/linux & αυτό λέει πολλά για τις κοινότητες όσον αφορά την βοήθεια που προσφέρουν!

Μιά διευκρίνηση: δεν απευθύνθηκα ποτέ σε φόρουμ των windows αλλά σε φίλους και γνωστούς.
Το γεγονός οτι έχουν windows περισσότεροι (αυτό εννοείς matthew;) μήπως οφείλεται και σ' ένα ξεβόλεμα που προϋποθέτουν τα gnu/linux; Αυτό δεν θάπρεπε
νάναι λόγος μεγαλύτερης συνοχής μεταξύ των μελών του φόρουμ;
George Pantelis έγραψε:Aν θες, μπορείς να γίνεις πιό συγκεκριμένος;

Να γίνω τώρα και πιό συγκεκριμένος. Να βγώ 'στην αναφορά του λόχου ως παραπονούμενος'.
Εχω υποβάλλει ερώτημα γιά ανάκτηση του ημερολογίου που διατηρούσα στο evolution από τις 10 Σεπτέμβρη και δεν έχει απαντηθεί ακόμα.
Αν μπορέση να λυθεί θα είμαι υπόχρεος, ευγνώμων και απεριόριστα ενθαρρυμένος.
greg53
ΝΟΤΑΡΙΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 26 Αύγ 2014, 10:23
Τοποθεσία: Καταχάς Ν.Πιερίας
Εκτύπωση

Re: Γιατί; Πώς;

Δημοσίευσηαπό eliasps » 10 Νοέμ 2014, 21:47

Καλησπέρα.

ΝΟΤΑΡΙΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ έγραψε:Το γεγονός οτι έχουν windows περισσότεροι (αυτό εννοείς matthew;) μήπως οφείλεται και σ' ένα ξεβόλεμα που προϋποθέτουν τα gnu/linux; Αυτό δεν θάπρεπε
νάναι λόγος μεγαλύτερης συνοχής μεταξύ των μελών του φόρουμ;

Το γεγονός ότι οι περισσότεροι χρησιμοποιούν Windows οφείλεται στο επίσης γεγονός πως οι υπολογιστές τους έχουν έρθει με αυτό προεγκατεστημένο. Υπήρχε στους υπολογιστές τους, με τα χρόνια το έμαθαν, το συνήθισαν και συνεπώς μία μετάβαση από κάτι συνηθισμένο σε κάτι καινούριο προφανώς και δεν είναι εύκολη, μιας και πρέπει να μάθεις κάποια πράγματα από την αρχή.

Όσο για το θέμα της υποστήριξης Windows και Linux, θεωρώ πως κάνεις λάθος. Δεν συγκρίνεται η υποστήριξη που παρέχουν οι πολλές και τεράστιες κοινότητες ελεύθερου λογισμικού, με την υποστήριξη που παρέχει η "κοινότητα" του Windows. Αλλά αυτό είναι μεγάλο θέμα.

ΝΟΤΑΡΙΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ έγραψε:Εχω υποβάλλει ερώτημα γιά ανάκτηση του ημερολογίου που διατηρούσα στο evolution από τις 10 Σεπτέμβρη και δεν έχει απαντηθεί ακόμα.
Αν μπορέση να λυθεί θα είμαι υπόχρεος, ευγνώμων και απεριόριστα ενθαρρυμένος.

Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, για να σε βοηθήσει κάποιος θα πρέπει τουλάχιστον να γνωρίζει που να ψάξει, αν όχι απευθείας την λύση του ενός προβλήματος.
Αν κάποιος δεν χρησιμοποιεί το Evolution, ή δεν το έχει χρησιμοποιήσει ποτέ, τότε πως να βοηθήσει ενώ δεν ξέρει;

Η υποστήριξη που παρέχει το φόρουμ είναι εθελοντική. Δεν υπάρχει κάποιο μοτίβο που ακολουθούν τα μέλη. Όποιος ενδιαφέρεται και μπορεί, τότε βοηθάει.
Αν δεις στο φόρουμ σε διάφορα θέματα που ανοίγουν είτε τώρα είτε στο μακρινό παρελθόν, πάρα πολλοί χρήστες ανοίγουν θέματα για προβλήματα και λίγοι είναι αυτοί που αφιερώνουν χρόνο για να τους βοηθήσουν να τα επιλύσουν. Το ποσοστό των μελών που βοηθούν σε προβλήματα στο φόρουμ και το ποσοστό αυτών που ζητούν βοήθεια, είναι εντελώς δυσανάλογα.
Μπορεί ένας χρήστης να αναφέρει εδώ κάποιο πρόβλημα το οποίο να μην επιλυθεί και να σκέφτεται "καλά ένα προβληματάκι έχω, γιατί κανείς δεν ασχολείται;", όμως εκείνοι που ασχολούνται, δεν ασχολούνται με ένα προβληματάκι ενός χρήστη, αλλά με 20 προβλήματα 20 χρηστών, λες και βγάζουν μεροκάματο.
Αν περισσότεροι ήταν διατεθειμένοι να αφιερώσουν ελάχιστο χρόνο για την υποστήριξη των μελών του φόρουμ, όχι προσπαθώντας να βοηθήσουν σε 20 διαφορετικά προβλήματα, αλλά σε 1 μόνο, τότε θα υπήρχε σωστή διαμοίραση του "φόρτου" των προβλημάτων και μεγαλύτερη όρεξη για συμμετοχή.
Δυστυχώς όμως αυτό δεν συμβαίνει, διότι η διαμοίραση του φόρτου των προβλημάτων επιβαρύνει αρκετά, λίγα άτομα, ενώ θα έπρεπε να επιβαρύνει λίγο, πολλά άτομα.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.
Όλα αυτά τα γράφω ως παρατηρητής, μιας και είμαι μέλος του φόρουμ για 3 χρόνια σχεδόν.
Αν κάποιος διαφωνεί, τότε ευχαρίστως να ακούσω και άλλες απόψεις.
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Γιατί; Πώς;

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 10 Νοέμ 2014, 22:29

dim459 έγραψε:Χαρακτηριστικά παραδείγματα "κακούργων" μπορώ να αναφέρω τον εαυτό μου και τον fkol k4
Επιτέλους, η αναγνώριση έφτασε...Εικόνα
dim459 έγραψε:και "αγίων" τους sotos21 και Learner
Κάτι τέτοιοι δίνουν το κακό (δηλαδή καλό;) παράδειγμα και φαινόμαστε ακόμη πιο κακούργοι...

@ ΝΟΤΑΡΙΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Όσον αφορά τα ερωτήματα γενικότερα, αν δεν έχει τύχει να απαντήσει κάποιος, τότε είναι εντάξει να το επαναφέρεις στα πρόσφατα θέματα με μια δημοσίευση υπενθύμισης (το λεγόμενο bump), ώστε να μην χάνεται στα παλιά θέματα (πολύ λίγοι κοιτάζουν πέρα από τη 2η σελίδα δημοσιεύσεων).
Μία δημοσίευση του τύπου «παιδιά, υπενθυμίζω την ερώτηση μήπως τη δει κάποιος που ξέρει» δεν πιστεύω να ενοχλούσε κανέναν.

Όσον αφορά την ερώτηση ειδικότερα, αν δεν αφορά κάτι που συμβαίνει συχνά, για να απαντήσει κάποιος θα πρέπει να συμβεί ένας συνδυασμός γεγονότων:
  • Να δει την ερώτηση κάποιος που χρησιμοποιεί το ίδιο πρόγραμμα.
  • Να του έχει συμβεί το ίδιο πρόβλημα.
  • Να έχει βρει τη λύση (είτε από εδώ, είτε από κάπου αλλού)
  • Να απαντήσει στο θέμα γράφοντας τη λύση

Το θέμα είναι πως αν και το forum έχει (σήμερα) εγγεγραμμένα 12039 μέλη, στην ουσία τα μόνα μέλη που απαντούν σε θέματα υποστήριξης χρηστών, είναι:
    the_eye
    Learner
    sotos21
    eliasps
    dim459
    konnn
    Logan
    Reinach
    George Pantelis
Ενώ και κάποια άλλα συμμετέχουν σε πιο εξειδικευμένα θέματα (πχ προγραμματισμό, θέματα λειτουργίας του forum κτλ).

Δυστυχώς λοιπόν, αν και στα περίπου τέσσερα χρόνια που είμαι μέλος του forum έχω δει πάρα πολλά μέλη να λαμβάνουν βοήθεια είτε σε μικροπροβλήματα είτε σε πιο «δύσκολα» προβλήματα που αντιμετωπίζουν, το 99.9% των μελών αυτών θυμάται το forum μόνο αν κάτι του χαλάσει ξανά.
Και καταλαβαίνω πως δεν γίνεται όλοι να γίνουν ειδικοί στο Linux, αλλά ακόμα και τις ερωτήσεις του τύπου «πως αλλάζουν οι γλώσσες στο πληκτρολόγιο», «πως κατεβάζω ένα torrent», «πως κάνω τον firefox να παίξει flash video», δεν τις απαντά ποτέ κανείς αν δεν απαντήσει ένας από τους 9 προαναφερθέντες (οι οποίοι δεν είναι μεν σταθερά αυτοί, αλλά δεν έχω ποτέ δει να γίνουν πάνω από 15), ακόμη και αν την ίδια απάντηση την έχουν λάβει πάνω από 100 ακόμη μέλη.

Οπότε, απλά θα πρέπει να συνυπολογιστεί και το ενδεχόμενο να μην πάρει κάποιος απάντηση.
Δεν ξέρω αν θα φανεί περίεργο, αλλά τα περισσότερα μέλη της παραπάνω ομάδας δεν πήραν απάντηση στη δική τους δημοσίευση όταν αντιμετώπισαν κάποιο πρόβλημα.

Όσον αφορά τα παράπονα περί αντιμετώπισης χρηστών, δεν θα πάρω θέση. Ο καθένας έχει τα δικά του παράπονα. Και οι «καινούριοι» από τους «παλιούς», και οι «παλιοί» από τους «καινούριους» και κάποιοι «παλιοί» από κάποιους άλλους «παλιούς» και πάει λέγοντας. Φυσικό είναι και δεν πειράζει. Δεν είναι υποχρεωτικό να συμφωνούμε όλοι σε όλα.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Γιατί; Πώς;

Δημοσίευσηαπό sotos21 » 10 Νοέμ 2014, 22:42

Φίλιππα ξέχασες τον madvinegar, ειδικά σε θέματα ασυρμάτου δικτύου παραδίδει μαθήματα.
Off topic:
Μη φανεί παράξενο η δήλωση υπεράσπισης, γιατί εκτός το γνωστό θέμα της βροχής στην κρεβατοκάμαρα, είχα βροχή και στο ψυγείο και σαν επιστέγασμα την Παρασκευή φλάσαρα ένα WD σκληρό με firmware intel με αποτέλεσμα πρωί πρωί το Σαββάτο να τρέχω με ένα πενηντάρι στο χέρι να αγοράζω σκληρό. Οπότε καταλαβαίνεται ότι δεν με παίρνει για άλλη κόντρα.
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Καθόλου
2 Ubuntu 23.10 Mantic Minotaur 6.3.0-7-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity:Unity7:ubuntu unity)
3 AMD Ryzen 7 7730U with Radeon Graphics ‖ RAM 15368 MiB ‖ASUS TN3604YA - ASUS Vivobook_S_Flip TN3604YA_TN3604YA
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Barcelo [1002:15e7] {amdgpu}
5 wlp1s0: MEDIATEK Corp. Device [14c3:7922]
Άβαταρ μέλους
sotos21
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 6303
Εγγραφή: 21 Φεβ 2011, 21:28
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Γιατί; Πώς;

Δημοσίευσηαπό dim459 » 10 Νοέμ 2014, 23:15

fkol k4 έγραψε:Δεν ξέρω αν θα φανεί περίεργο, αλλά τα περισσότερα μέλη της παραπάνω ομάδας δεν πήραν απάντηση στη δική τους δημοσίευση όταν αντιμετώπισαν κάποιο πρόβλημα.

Έχει μια πιθανή εξήγηση, υποθέτω ότι τα ερωτήματα που θέτουμε είναι πιο δύσκολα ή πιο απλά καταφεύγουμε στη δημοσίευση ερώτησης όταν τα έχουμε βρει πραγματικά μπαστούνια.
Επειδή με συμπεριέλαβες σε μια ομάδα που θεωρώ ότι έχει απείρως περισσότερες γνώσεις από μένα, διευκρινίζω ότι δεν θεωρώ εαυτόν στο ίδιο επίπεδο. Απλά χρησιμοποιώ το pc για πολύ συγκεκριμένα πράγματα, οπότε αφενός μεν απαντώ συνήθως σε ότι έχει σχέση με αυτά και τα έμαθα εμπειρικώς (η φιλομάθειά μου, όσον αφορά στους υπολογιστές έχει πάρει την κατιούσα εδώ και χρόνια), αφετέρου δε σπανίως εμπλέκομαι σε "επικίνδυνες" διαδικασίες, οπότε δεν αντιμετωπίζω και προβλήματα.
Η αναλογία που επισήμανες όμως είναι όντως προβληματική.
Βλέπω να επαναλαμβάνονται θέματα, αλλά σπανίως να απαντούν κάποιοι από αυτούς που έλαβαν βοήθεια στο παρελθόν και προφανώς ξέρουν πλέον πως αντιμετωπίζονται.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3755
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Περί ανέμων

cron