adobe flah player σε φιρεφοχ 31

...χαλαρή κουβεντούλα, γενικός σχολιασμός, φιλοσοφικές συζητήσεις, meeting point / γνωριμία

Συντονιστής: konnn

adobe flah player σε φιρεφοχ 31

Δημοσίευσηαπό Dimitrios.gr » 16 Αύγ 2014, 20:22

καλησπέρα σας ,ηθελα να εκφράσω την δυσαρέσκεια μου με αυτό το θέμα πάνω στον flash player 11.2.202.400 τον έχω κάνει απεγκατάσταση καθώς ό firefox 31 κολλούσε κάθε λίγο και λιγάκι διοτι ότι κατέρρεε ο flash player .....
μακάρι να αναπτυχθεί κάποιο αντίστοιχο πρόγραμμα απο τις κοινότητες του linux
Spoiler: show
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Μέτριο
Λειτουργικό ⇛ Linux x32
Προδιαγραφές ⇛ AMD FX 8350 │4GB │ Audio Realtek ALC889│ TFT 19"
Κάρτα Γραφικών ⇛ NVIDIA gtx 650 TI BOOST

-------------------------------------------------------------------------------------------
Η Εξουσία που αποκτήθηκε παράνομα,ποτέ δεν χρησιμοποιείται για το καλό των ανθρώπων (Τάκιτος)
Όσο ποιο σάπιο είναι ένα κράτος τόσο πληθύνονται οι νόμοι. (Τάκιτος)
πᾶ­σά τε ἐ­πι­στή­μη χω­ρι­ζο­μέ­νη δι­και­ο­σύ­νης καὶ τῆς ἄλ­λης ἀ­ρε­τῆς πα­νουρ­γί­α, οὐ σο­φί­α φα­ί­νε­ται .(Πλάτων)
Dimitrios.gr
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 880
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2011, 19:17
Εκτύπωση

Re: adobe flah player σε φιρεφοχ 31

Δημοσίευσηαπό the_eye » 16 Αύγ 2014, 22:22

Γιατί την εκφράζεις σε εμάς ;
Ο flash player είναι κλειστό λογισμικό της εταιρίας adobe.
Μπορείς να τους γράψεις ένα mail διαμαρτυρίας.

Υπάρχουν εναλλακτικά, αλλά δεν παίζουν παντού δες pepper, gnash κτλ
Όσο λιγότερο κλειστό λογισμικό έχεις, τόσα λιγότερα προβλήματα.
1 Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι PHP, MySQL ┃ Αγγλικά: Καλά
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, ubuntu:GNOME ubuntu)
3 Intel Core i3-6100 CPU @ 3.70GHz ‖ RAM 7836 MiB ‖ Gigabyte B150M-HD3 DDR3-CF - Gigabyte B150M-HD3 DDR3
4 Intel HD Graphics 530 [8086:1912] {i915}
5 enp1s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Οδηγοί Ubuntu Βίντεο Οδηγοί
Άβαταρ μέλους
the_eye
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 11672
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010, 17:19
Launchpad: ntoulasd
IRC: the_eye_
Εκτύπωση

Re: adobe flah player σε φιρεφοχ 31

Δημοσίευσηαπό matthew » 17 Αύγ 2014, 17:10

Σε 12.04 & 14.04 (64 bit) που έχω στους υπολογιστές μου το flash είναι σταθερότατο προς μεγάλη μου έκπληξη, καθώς σε παλιότερες εκδόσεις είχα ψιλοπροβλήματα με αυτό. @Dimitrios.gr δες αν σου δημιουργεί τίποτε συγκρούσεις (conflicts) με το flash κάποια άλλα πρόσθετα που έχεις (αν έχεις) εγκατεστημένα στο firefox. Από εκεί & πέρα οι κοινότητες δεν μπορούν να κάνουν κάτι για το flash καθώς είναι κλειστού κώδικα όπως σου είπε ο the_eye. Υπομονή κάνουμε μέχρι να οριστικοποιηθεί πλήρως παντού η HTML5.
Γνώσεις Linux: Βασικές ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Ubuntu Mate 20.04 64-bit σε Fujitsu Amilo Xi3670 & HP Compaq 6910p
Άβαταρ μέλους
matthew
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1320
Εγγραφή: 25 Αύγ 2008, 01:35
Εκτύπωση

Re: adobe flah player σε φιρεφοχ 31

Δημοσίευσηαπό Dimitrios.gr » 27 Αύγ 2014, 21:25

matthew έγραψε:Σε 12.04 & 14.04 (64 bit) που έχω στους υπολογιστές μου το flash είναι σταθερότατο προς μεγάλη μου έκπληξη, καθώς σε παλιότερες εκδόσεις είχα ψιλοπροβλήματα με αυτό. @Dimitrios.gr δες αν σου δημιουργεί τίποτε συγκρούσεις (conflicts) με το flash κάποια άλλα πρόσθετα που έχεις (αν έχεις) εγκατεστημένα στο firefox. Από εκεί & πέρα οι κοινότητες δεν μπορούν να κάνουν κάτι για το flash καθώς είναι κλειστού κώδικα όπως σου είπε ο the_eye. Υπομονή κάνουμε μέχρι να οριστικοποιηθεί πλήρως παντού η HTML5.
\

Λες να προκαλεί πρόβλημα κάποιο απο τα παρακάτω ; το video helper το java καθώς έχω και tabs on bοttom ?
πάντως χρησιμοποιώ αυτη την στιγμή το HTML του firefox αν δεν κάνω λάθος , γιατί με απενεργοποιημένο το flash παίζει πάλι video και όλα ok .
ευχαριστω για τις απαντήσεις σας :)
Spoiler: show
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Μέτριο
Λειτουργικό ⇛ Linux x32
Προδιαγραφές ⇛ AMD FX 8350 │4GB │ Audio Realtek ALC889│ TFT 19"
Κάρτα Γραφικών ⇛ NVIDIA gtx 650 TI BOOST

-------------------------------------------------------------------------------------------
Η Εξουσία που αποκτήθηκε παράνομα,ποτέ δεν χρησιμοποιείται για το καλό των ανθρώπων (Τάκιτος)
Όσο ποιο σάπιο είναι ένα κράτος τόσο πληθύνονται οι νόμοι. (Τάκιτος)
πᾶ­σά τε ἐ­πι­στή­μη χω­ρι­ζο­μέ­νη δι­και­ο­σύ­νης καὶ τῆς ἄλ­λης ἀ­ρε­τῆς πα­νουρ­γί­α, οὐ σο­φί­α φα­ί­νε­ται .(Πλάτων)
Dimitrios.gr
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 880
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2011, 19:17
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Περί ανέμων