Απορία με ένα σετ ανοικτών δεδομένων

...χαλαρή κουβεντούλα, γενικός σχολιασμός, φιλοσοφικές συζητήσεις, meeting point / γνωριμία

Συντονιστής: konnn

Απορία με ένα σετ ανοικτών δεδομένων

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 12 Μαρ 2015, 22:00

Βρήκα ένα σετ ανοικτών δεδομένων σχετικά με τους Εθνικούς δρυμούς από το εδώ

Αυτό που παίρνω είναι .zip αρχείο που έχει κάποια αρχεία ένα εξ' αυτών είναι αυτό:


Με αυτό το αρχείο θέλω να χρησιμοποιήσω τα δεδομένα για να κάνω μια εφαρμογή αλλά Στην Κυκλωμένη στήλη δεν έχω ιδέα τι είδους δεδομένα είναι και πως μπορώ να τα αξιοποιήσω. Έχετε κάποια ιδέα; Μου φαίνεται για γεωγραφικό μήκος και πλάτος και πάλι δεν κατέχω ιδέα τι είδους υπολογισμούς και εξαγωγή στοιχείων μπορώ να κάνω.
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

Re: Απορία με ένα σετ ανοικτών δεδομένων

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 12 Μαρ 2015, 22:16

Στήλη D == εμβαδόν σε τετραγωνικά μέτρα.
Στήλη Ε == περίμετρος (μάλλον σε μέτρα).
Στήλη F == εμβαδόν σε στρέμματα.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Απορία με ένα σετ ανοικτών δεδομένων

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 12 Μαρ 2015, 22:50

Ατυχία που θα βρώ και την εκάστοτε Περιοχή (πυρίνα και ζώνης) σε συντεταγμένες να τις βάλω στο χάρτη.....

Βλέπω να έχει κάποια έξτρα αρχεία:
Κώδικας: Επιλογή όλων
pcmagas@dimitris:~/Έγγραφα/Opendata/ethikoi_drymoi$ tree
.
├── ethikoi_drymoi.dbf
├── ethikoi_drymoi.prj
├── ethikoi_drymoi.shp
├── ethikoi_drymoi.shp.xml
└── ethikoi_drymoi.shx


Έχετε ιδέα πως θα ανοίξω αυτά τα αρχεία να δω τον χάρτη? Και γενικά έχετε ανοίξει - διαβάσει τέτοιου είδους αρχεία μέσω php και να τα έχετε σχεδιάσει στον χάρτη;
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Περί ανέμων