Οι "έξυπνοι/ες" linuxάδες/ούδες από το sudo τη βρίσκουν

...χαλαρή κουβεντούλα, γενικός σχολιασμός, φιλοσοφικές συζητήσεις, meeting point / γνωριμία

Συντονιστής: konnn

Re: Οι "έξυπνοι/ες" linuxάδες/ούδες από το sudo τη βρίσκουν

Δημοσίευσηαπό sotos21 » 29 Απρ 2015, 23:51

Μια μετρήσιμη διαφορά που είδα Φίλιππε(το δοκίμασα αρκετές φορές) είναι λιγότερη χρήση σε cpu κατά την αναπαραγωγή video.
Την ίδια ταινία με τον ίδιο player(vlc) και τις ίδιες ρυθμίσεις ήθελε με τον 3.19 5% με τον 4.1 4% και τον δικό σου 3%
Το 2% φαίνεται αμελητέο, δεν είναι όμως γιατί όταν πας από 5 σε 3 είναι 40% βελτίωση.
Το παραπάνω το δοκίμασα σε avi format, Θα δοκιμάσω και σε full HD και θα επανέλθω.
Edit: Σε mp4 και FHD δεν βρήκα διαφορές.
Τελευταία επεξεργασία από sotos21 και 07 Οκτ 2015, 06:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Καθόλου
2 Ubuntu 23.10 Mantic Minotaur 6.3.0-7-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity:Unity7:ubuntu unity)
3 AMD Ryzen 7 7730U with Radeon Graphics ‖ RAM 15368 MiB ‖ASUS TN3604YA - ASUS Vivobook_S_Flip TN3604YA_TN3604YA
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Barcelo [1002:15e7] {amdgpu}
5 wlp1s0: MEDIATEK Corp. Device [14c3:7922]
Άβαταρ μέλους
sotos21
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 6303
Εγγραφή: 21 Φεβ 2011, 21:28
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Οι "έξυπνοι/ες" linuxάδες/ούδες από το sudo τη βρίσκουν

Δημοσίευσηαπό fog » 30 Απρ 2015, 13:31

the_eye έγραψε:Μια άσχετη ερώτηση, μπορεί να είναι ασυμπίεστος ;
Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα χωρητικότητας στους δίσκους !

Ενδιαφέρουσα ερώτηση. Η συμπίεση σε παλιότερες εποχές ήταν απαρραίτητη, οριακά αλλά πρόλαβα τις ...δισκέτες ή σκληρούς δίσκους χωρητικότητας σαν αυτή μιας μικρής ram πια. Ακόμη και σήμερα όμως υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που εξακολουθεί να είναι σημαντική, πχ. σε ενσωματωμένα συστήματα.
Σε οικιακούς όμως υπολογιστές αυτός ο περιορισμός δεν ισχύει πια. Βρήκα πρόχειρα αυτό εδώ αλλά πιστεύω θα υπάρχουν πιο ολοκληρωμένες απαντήσεις.
Γνώσεις Linux: ✔✔✔✓✓ ┃ Προγραμματισμού: ✓✓✓✓✓ ┃ Αγγλικών: ✔✔✔✓✓
Ubuntu 16.04 64bit ‖ Lubuntu 16.10 64bit || 4.4.0-34-generic
Intel Core i7-6700HQ CPU @ 3.50GHzRAM 12GB ‖Toshiba Satellite P50-C
Intel Skylake Integrated Graphics ⋮ nVidia GM107M [GeForce GTX 950M]
enp4s0: Realtek RTL8111 Gigabit Ethernet Controller⋮ wlp3s0: Intel Wireless 3165
blog || github
Άβαταρ μέλους
fog
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 655
Εγγραφή: 31 Μαρ 2015, 13:33
Τοποθεσία: /home/fog
Εκτύπωση

Re: Οι "έξυπνοι/ες" linuxάδες/ούδες από το sudo τη βρίσκουν

Δημοσίευσηαπό malos » 07 Μάιος 2015, 16:38

fog έγραψε:Για όλα τα πράγματα υπάρχει μια πρώτη φορά. Το άσχημο είναι όταν αυτή έρχεται όταν νομίζεις ότι 5 πράγματα πια τα ελέγχεις/κατέχεις.
Μετά από πάνω κάτω 15 χρόνια στο χώρο του linux χωρίς να "χάσω" ούτε ένα filesystem, το κατάφερα σήμερα. :clap:

Από ...βαρεμάρα να μην κατεβάσω ένα θέμα εικονιδίων που ήθελα να βάλω σε λειτουργικό στο virtual machine, πήγα να το πάρω μέσω δικτύου από το βασικό λειτουργικό μου. Επειδή όμως ήταν στο /usr/share/themes, όταν το έβαλα στον κοινόχρηστο φάκελο είπα να του αλλάξω και τα δικαιώματα για να το βάλω στο home.
Κάτι που δεν είχα τελειώσει τον πρωινό καφέ, κάτι η αφηρημάδα, κάτι ο Μέρφυ... αντί να βάλω * για τα αρχεία του φακέλου στην κονσόλα, έβαλα /*
Όταν είδα το κατεβατό με τα path που καμμία σχέση δεν είχαν με το φάκελο που ήμουν, κατάλαβα. Το filesystem απέκτησε δικαιώματα ...χρήστη και το sudo τρελλάθηκε.

Το καλό είναι ότι δεν έκανα επανεκκίνηση και είμαι ακόμη σε ένα λειτουργικό ...λειτουργικό σε επίπεδο χρήστη, ώστε να κρατήσω backup τις τελευταίες αλλαγές στις ρυθμίσεις μου και να κατεβάσω την έκδοση που θέλω να κάνω εγκατάσταση.

Ηθικό δίδαγμα: με μια μικρή εντολή (sudo) έρχονται μεγάλες ευθύνες :geek:



Συγνώμη για το άσχετο κοπέλα μου αλλά είσαι η fog που έγραφες το 2006 κάπου στο techteam; Αν ναι πολύ χαίρομαι που γράφεις κι εδώ. Ήμουν θαυμαστής σου.


(Αν όχι και πάλι χαίρομαι. Δεν το συζητώ! :oops: )
Επεξεργαστής: AMD Ryzen 9 5900x
Μνήμη Gskill 16gb (2X8gb), 3200 mh, CL 14
Μητρική: Asrock X570 phantom gaming X
Τροφοδοτικό: Corsair 850 platinum
Δίσκος: SSD Corsair MP600 (1 TB)
Άβαταρ μέλους
malos
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1230
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2008, 12:00
Εκτύπωση

Re: Οι "έξυπνοι/ες" linuxάδες/ούδες από το sudo τη βρίσκουν

Δημοσίευσηαπό fog » 07 Μάιος 2015, 16:55

malos έγραψε:Συγνώμη για το άσχετο κοπέλα μου αλλά είσαι η fog που έγραφες το 2006 κάπου στο techteam; Αν ναι πολύ χαίρομαι που γράφεις κι εδώ. Ήμουν θαυμαστής σου.
(Αν όχι και πάλι χαίρομαι. Δεν το συζητώ! :oops: )


Ναι, εκείνη η fog είμαι, από το 2003 μέχρι το 2008.
Χαίρομαι και γω, είναι πάντα ευχάριστο να συναντά κανείς "παλιούς γνωστούς".
Άσε που ανήκουμε σε μια ιντερνετική γενιά που έχει ψιλοχαθεί, τη θέση μας πήρε νέο αίμα. :)

Προσπαθώ να θυμηθώ το nickname, όμως πάει τόσος καιρός και εκείνη την εποχή είχαμε εκατοντάδες μηνύματα τη μέρα. Μου έχουν μείνει -κυρίως- όσοι δημιουργούσαν τα μεγαλύτερα προβλήματα. :shh:
Γνώσεις Linux: ✔✔✔✓✓ ┃ Προγραμματισμού: ✓✓✓✓✓ ┃ Αγγλικών: ✔✔✔✓✓
Ubuntu 16.04 64bit ‖ Lubuntu 16.10 64bit || 4.4.0-34-generic
Intel Core i7-6700HQ CPU @ 3.50GHzRAM 12GB ‖Toshiba Satellite P50-C
Intel Skylake Integrated Graphics ⋮ nVidia GM107M [GeForce GTX 950M]
enp4s0: Realtek RTL8111 Gigabit Ethernet Controller⋮ wlp3s0: Intel Wireless 3165
blog || github
Άβαταρ μέλους
fog
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 655
Εγγραφή: 31 Μαρ 2015, 13:33
Τοποθεσία: /home/fog
Εκτύπωση

Re: Οι "έξυπνοι/ες" linuxάδες/ούδες από το sudo τη βρίσκουν

Δημοσίευσηαπό malos » 07 Μάιος 2015, 17:18

Καμιά 20αριά δημοσιεύσεις είχα κάνει μόνο. Μόλις είχα έρθει σε επαφή με το linux και ρωτούσα ότι μου ερχόταν για να μάθω. Με είχες βοηθήσει. Είχα δει και κάτι άλλα που έγραφες
και σε εκτίμησα τρελά. Είδα και το μπλογκ σου στην υπογραφή. Θα σε διαβάζω. :bow: :clap:
Επεξεργαστής: AMD Ryzen 9 5900x
Μνήμη Gskill 16gb (2X8gb), 3200 mh, CL 14
Μητρική: Asrock X570 phantom gaming X
Τροφοδοτικό: Corsair 850 platinum
Δίσκος: SSD Corsair MP600 (1 TB)
Άβαταρ μέλους
malos
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1230
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2008, 12:00
Εκτύπωση

Προηγούμενη

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Περί ανέμων