Οι "έξυπνοι/ες" linuxάδες/ούδες από το sudo τη βρίσκουν

...χαλαρή κουβεντούλα, γενικός σχολιασμός, φιλοσοφικές συζητήσεις, meeting point / γνωριμία

Συντονιστής: konnn

Re: Οι "έξυπνοι/ες" linuxάδες/ούδες από το sudo τη βρίσκουν

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 27 Απρ 2015, 10:58

fog έγραψε:Και τώρα noob question alert:

Στο config αρχείο του kernel μου η υποστήριξη για btrfs είναι module. To scan γίνεται για να δει αν υπάρχει btrfs και να "σηκώσει" το module ή έχει κάποια άλλη χρήση; Υποθέτω για το πρώτο. Αν ισχύει αυτό, φτιάχνοντας ένα kernel με yes την υποστήριξη αυτή στον kernel, θα χρειάζεται το σκανάρισμα ή μπορεί να απενεργοποιηθεί;


noob question ε; Πλάκα πλάκα δεν ξέρω στα σίγουρα. :oops:
Στο δικό μου σύστημα με builtin το btrfs module δεν βλέπω το μήνυμα (εκτός αν φταίει το ότι στον SSD φορτώνει πιο γρήγορα και δεν προλαβαίνω να το δω).
Στην πράξη, χρησιμοποιώ πυρήνα με τις παρακάτω τρεις κύριες αλλαγές
  • General setup —-> Kernel compression mode —->lzo
    Αυτό σημαίνει πως ο πυρήνας καταλαμβάνει λίγο περισσότερο χώρο στον δίσκο, αλλά φορτώνει πολύ ταχύτερα καθώς το decompression rate του lzo ειναι πολύ μεγαλύτερο.
  • Budget Fair Queueing (BFQ) Storage-I/O Scheduler (Enable the block layer —-> IO Schedulers —->BFQ)
  • Builtin υποστήριξη Btrfs
και μπορώ να πω πως υπάρχει βελτίωση όχι μόνο στο boot, αλλά και στην καθημερινή χρήση.

Αν ξεβαρεθώ (δύσκολο) λέω να σηκώσω και ένα PPA με πυρήνες με τις αλλαγές αυτές, αλλά προς το παρόν απλά κάνω ένα compile κάθε τόσο.

EDIT:
Τελικά το scan το κάνει και σε μένα με το builtin btrfs module, απλά δεν το πρόσεχα γιατί στον SSD φαίνεται για πολύ λίγο...
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Οι "έξυπνοι/ες" linuxάδες/ούδες από το sudo τη βρίσκουν

Δημοσίευσηαπό fog » 27 Απρ 2015, 11:27

Χμμ... ενδιαφέρον.

Και γω για ssd δίσκο μιλάω, ο μοναδικός σκληρός στο σύστημα και ένα μόνο λειτουργικό πάνω. Αυτό το γράφω για το παρακάτω. Ψάχνοντας χθες βράδυ αν μπορώ να απενεργοποιήσω το scan, βρέθηκα εδώ και λέει:

btrfs device scan is used to scan all of the block devices under /dev and probe for Btrfs volumes. This is required after loading the btrfs module if you're running with more than one device in a filesystem.


Δεν μπορώ όμως να καταλάβω αν ανήκω και γω σε αυτή την κατηγορία. Νομίζω ναι μα δεν το διάβασα προσεχτικά, είχα αρχίσει και να νυστάζω... Λέει όμως ότι γίνεται αφού σηκωθεί το module, αλλά για μένα το τι εννοεί device το linux σε κάποιες περιπτώσεις, είναι σαν αυτό που καταλαβαίνει ένας άντρας όταν μια γυναίκα λέει: "όχι, εντάξει, δεν έχω πρόβλημα, μπορείς να πας". :P

Θα δοκιμάσω το config σου να διαπιστώσω τι συμβαίνει και σε μένα λοιπόν, αλλά με το να βαριέσαι θα αναγκάσεις εμένα να ξεβαρεθώ και να κάνω compile ξανά. Ελπίζω νάναι σαν το ποδήλατο και να θυμηθώ γρήγορα πως γίνεται, έχω πάνω από 2 χρόνια να φτιάξω δικό μου kernel:

Εικόνα
Γνώσεις Linux: ✔✔✔✓✓ ┃ Προγραμματισμού: ✓✓✓✓✓ ┃ Αγγλικών: ✔✔✔✓✓
Ubuntu 16.04 64bit ‖ Lubuntu 16.10 64bit || 4.4.0-34-generic
Intel Core i7-6700HQ CPU @ 3.50GHzRAM 12GB ‖Toshiba Satellite P50-C
Intel Skylake Integrated Graphics ⋮ nVidia GM107M [GeForce GTX 950M]
enp4s0: Realtek RTL8111 Gigabit Ethernet Controller⋮ wlp3s0: Intel Wireless 3165
blog || github
Άβαταρ μέλους
fog
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 655
Εγγραφή: 31 Μαρ 2015, 13:33
Τοποθεσία: /home/fog
Εκτύπωση

Re: Οι "έξυπνοι/ες" linuxάδες/ούδες από το sudo τη βρίσκουν

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 27 Απρ 2015, 11:51

fog έγραψε:Ελπίζω νάναι σαν το ποδήλατο και να θυμηθώ γρήγορα πως γίνεται, έχω πάνω από 2 χρόνια να φτιάξω δικό μου kernel:


Γιατί, εγώ νομίζεις πως θυμάμαι; Να 'ναι καλά το copy-paste...Εικόνα
Αποθήκευσε αυτό ως html αρχείο, άνοιξέ το με έναν browser και κάνε τα απαραίτητα copy-paste με τις αλλαγές που θέλεις. ;)
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Οι "έξυπνοι/ες" linuxάδες/ούδες από το sudo τη βρίσκουν

Δημοσίευσηαπό fog » 27 Απρ 2015, 11:57

Αυτά είναι. Ευχαριστώ. :bow:

άσχετο:
Μου το έστειλαν πρωί πρωί και γέλαγα μόνη μου

Εικόνα
Γνώσεις Linux: ✔✔✔✓✓ ┃ Προγραμματισμού: ✓✓✓✓✓ ┃ Αγγλικών: ✔✔✔✓✓
Ubuntu 16.04 64bit ‖ Lubuntu 16.10 64bit || 4.4.0-34-generic
Intel Core i7-6700HQ CPU @ 3.50GHzRAM 12GB ‖Toshiba Satellite P50-C
Intel Skylake Integrated Graphics ⋮ nVidia GM107M [GeForce GTX 950M]
enp4s0: Realtek RTL8111 Gigabit Ethernet Controller⋮ wlp3s0: Intel Wireless 3165
blog || github
Άβαταρ μέλους
fog
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 655
Εγγραφή: 31 Μαρ 2015, 13:33
Τοποθεσία: /home/fog
Εκτύπωση

Re: Οι "έξυπνοι/ες" linuxάδες/ούδες από το sudo τη βρίσκουν

Δημοσίευσηαπό fog » 27 Απρ 2015, 13:48

Δυστυχώς δεν άντεξα να το αφήσω να τελειώσει το compile. Μετά από ένα μαρτυρικό 5λεπτο με τα μάτια καρφωμένα στη θερμοκρασία και στα πρόθυρα του εγκεφαλικού, με το λάπτοπ ήδη πάνω σε βάση, το σταμάτησα όταν έπιασε 97°C. Θα προσπαθήσω ξανά όταν θάχω πρόσβαση σε σταθερό με μισή ντουζίνα ανεμιστήρες, κατά προτίμηση όχι δικό μου. Και τον άλλο επεξεργαστή σε compile kernel τον έκαψα. :(



Και μετά λέει ο Σωτήρης για πίεση και θερμοκρασίες με ένα απλό 70άρι :P
Γνώσεις Linux: ✔✔✔✓✓ ┃ Προγραμματισμού: ✓✓✓✓✓ ┃ Αγγλικών: ✔✔✔✓✓
Ubuntu 16.04 64bit ‖ Lubuntu 16.10 64bit || 4.4.0-34-generic
Intel Core i7-6700HQ CPU @ 3.50GHzRAM 12GB ‖Toshiba Satellite P50-C
Intel Skylake Integrated Graphics ⋮ nVidia GM107M [GeForce GTX 950M]
enp4s0: Realtek RTL8111 Gigabit Ethernet Controller⋮ wlp3s0: Intel Wireless 3165
blog || github
Άβαταρ μέλους
fog
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 655
Εγγραφή: 31 Μαρ 2015, 13:33
Τοποθεσία: /home/fog
Εκτύπωση

Re: Οι "έξυπνοι/ες" linuxάδες/ούδες από το sudo τη βρίσκουν

Δημοσίευσηαπό sotos21 » 27 Απρ 2015, 14:08

H παραπάνω εικόνα είναι ακατάλληλη για ενηλίκους. Παρακαλώ τους διαχειριστές του forum να την κατεβάσουν αμέσως, μην ξεχνάμε άλλωστε ότι παραμονεύουν τα εγκεφαλικά.
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Καθόλου
2 Ubuntu 23.10 Mantic Minotaur 6.3.0-7-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity:Unity7:ubuntu unity)
3 AMD Ryzen 7 7730U with Radeon Graphics ‖ RAM 15368 MiB ‖ASUS TN3604YA - ASUS Vivobook_S_Flip TN3604YA_TN3604YA
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Barcelo [1002:15e7] {amdgpu}
5 wlp1s0: MEDIATEK Corp. Device [14c3:7922]
Άβαταρ μέλους
sotos21
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 6303
Εγγραφή: 21 Φεβ 2011, 21:28
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Οι "έξυπνοι/ες" linuxάδες/ούδες από το sudo τη βρίσκουν

Δημοσίευσηαπό Logan » 27 Απρ 2015, 15:47

Πιστολάκι στο κρύο σε τέτοιες ακραίες περιπτώσεις. -true story-
1 Γνώσεις Linux: όχι και μιάου! ┃ Προγραμματισμού:Ε.. ┃ Αγγλικών: Μέτρια
2 Arch Linux Gnome 4χχ
3 Intel Core i5-3210M CPU @ 2.50GHz ‖ RAM 7.7 GiB |
4 Intel 3rd Gen Core processor Graphics Controller [8086:0166] {i915} ⋮ Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Thames [Radeon HD 7500M/7600M Series] [1002:6840] {radeon}
Refugees Welcome
Άβαταρ μέλους
Logan
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 816
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2013, 19:42
Launchpad: loganlettuce
IRC: LoganL
Εκτύπωση

Re: Οι "έξυπνοι/ες" linuxάδες/ούδες από το sudo τη βρίσκουν

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 28 Απρ 2015, 13:15

Γενικά το boot time δεν το θεωρούσα ποτέ και πολύ σημαντικό ζήτημα, ειδικά προερχόμενος από τo Windows Vista που είχα πριν και που έκανε κάνα 5λεπτο να ανοίξει ο υπολογιστής (πάταγα το κουμπί και πήγαινα και έφτιαχνα καφέ...)

Μιας και με έβαλες στην πρίζα όμως, είπα να ασχοληθώ λιγάκι.
Μου έκανε εντύπωση το ότι ο πυρήνας φορτώνει αργά και με αφετηρία το link του ilias95, κατέληξα εδώ, που περιγράφει το αντίστοιχο του mkinitcpio.conf αρχείο για το Ubuntu.
Κράτησα αντίγραφο, άλλαξα τη γραμμή
Κώδικας: Επιλογή όλων
COMPRESS=gzip
σε
Κώδικας: Επιλογή όλων
COMPRESS=lzop
μετά έδωσα
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo update-initramfs -u
για να ανανεωθεί το initramfs και στην επανεκκίνηση, είδα το πολύ ευχάριστο αποτέλεσμα
Κώδικας: Επιλογή όλων
Ubuntu 15.04 - 4.0.0-main-bfq-lzo: ~/ $ systemd-analyze
Startup finished in 1.764s (kernel) + 5.930s (userspace) = 7.694s

Για Ubuntu είναι καλό boot time πιστεύω.
Αν δεν είχα και λίγο μεγάλο /etc/fstab στο οποίο γίνονται auto-mount άλλοι τρεις δίσκοι, θα έπεφτε ακόμη περίπου 4 sec (από ό,τι φαίνεται από το systemd-analyze blame).

Το αφήνω ως πιθανή βελτίωση... :wave:
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Οι "έξυπνοι/ες" linuxάδες/ούδες από το sudo τη βρίσκουν

Δημοσίευσηαπό Ilias95 » 28 Απρ 2015, 17:42

fkol k4 έγραψε:Αν δεν είχα και λίγο μεγάλο /etc/fstab στο οποίο γίνονται auto-mount άλλοι τρεις δίσκοι, θα έπεφτε ακόμη περίπου 4 sec (από ό,τι φαίνεται από το systemd-analyze blame).

Λογικά το είδες, αλλά σε περίπτωση που δεν το παρατήρησες, στο λινκ που πόσταρα περιγράφεται πως να βάλεις αυτά τα partitions να γίνονται mount την πρώτη φορά που θα προσπαθήσεις να τα προσπελάσεις και όχι κατά το boot.
Ilias95
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: 29 Απρ 2011, 23:26
Εκτύπωση

Re: Οι "έξυπνοι/ες" linuxάδες/ούδες από το sudo τη βρίσκουν

Δημοσίευσηαπό fog » 29 Απρ 2015, 19:10

Λοιπόν όσο έμεινα χωρίς internet πρέπει να δοκίμασα πάνω από 4-5 σενάρια, χωρίς να μπορώ να καταλάβω τι φταίει.
Σε καθαρή εγκατάσταση lubuntu (πρώτη εικόνα) χωρίς να πειράξω ΤΙΠΟΤΑ, ούτε καν να αλλάξω wallpaper :P
έπαιρνα αυτό το αποτέλεσμα:

Εικόνα

Ο χρόνος του kernel πολύ καλός για τα δικά μου δεδομένα, του user όχι αλλά είδα από το blame τι έφταιγε, με έπαιρνε να το "φάω", οπότε ήμουν όλο ελπίδες όταν μπουν οι συμπιέσεις κλπ.

Βγάζω το splash από το grub, βάζω συμπίεση lzop στο initramfs.conf, κάνω τα απαρραίτητα update και στα δύο, ελέγχω αν έχω το πακέτο lzop και liblzo2 (χρειάζεται και κάτι άλλο; ), κοιτάζω στο config του default kernel αν έχει υποστήριξη γι αυτή τη συμπίεση σίγουρα, έβαλα συμπίεση και στο fstab και όλα ήταν οκ. Κάνω επανεκκίνηση και :shock:
Ο χρόνος χρήστη έπεσε, το περίμενα μιας και το blame ήταν ξεκάθαρο, αλλά ο χρόνος του kernel ανέβηκε. :(

Εικόνα

Η τελευταία ελπίδα ήταν ο kernel του Φίλιππου και δε με απογοήτευσε (πολύ :P ) Συνολικός χρόνος boot κάτω από 5 sec:

Κώδικας: Επιλογή όλων
19:11:30 ✔ fog@edge ~ $ systemd-analyze
Startup finished in 3.306s (kernel) + 1.553s (userspace) = 4.860s
19:11:33 ✔ fog@edge ~ $ uname -r
4.0.0-main-bfq-lzo




Τέτοιο χρόνο δεν ξανάχω δει. Και μάλιστα με όλα να τρέχουν. Αλλά έχω μια υποψία ότι το fstab μου παίρνει βελτίωση.
Κάποια καλή γραμμή καταχώρησης υπάρχει; (pleeease :oops: ). H δική μου δεν ξέρω κατά πόσο "λέει".
Γνώσεις Linux: ✔✔✔✓✓ ┃ Προγραμματισμού: ✓✓✓✓✓ ┃ Αγγλικών: ✔✔✔✓✓
Ubuntu 16.04 64bit ‖ Lubuntu 16.10 64bit || 4.4.0-34-generic
Intel Core i7-6700HQ CPU @ 3.50GHzRAM 12GB ‖Toshiba Satellite P50-C
Intel Skylake Integrated Graphics ⋮ nVidia GM107M [GeForce GTX 950M]
enp4s0: Realtek RTL8111 Gigabit Ethernet Controller⋮ wlp3s0: Intel Wireless 3165
blog || github
Άβαταρ μέλους
fog
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 655
Εγγραφή: 31 Μαρ 2015, 13:33
Τοποθεσία: /home/fog
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Περί ανέμων