Οι "έξυπνοι/ες" linuxάδες/ούδες από το sudo τη βρίσκουν

...χαλαρή κουβεντούλα, γενικός σχολιασμός, φιλοσοφικές συζητήσεις, meeting point / γνωριμία

Συντονιστής: konnn

Οι "έξυπνοι/ες" linuxάδες/ούδες από το sudo τη βρίσκουν

Δημοσίευσηαπό fog » 25 Απρ 2015, 11:01

Για όλα τα πράγματα υπάρχει μια πρώτη φορά. Το άσχημο είναι όταν αυτή έρχεται όταν νομίζεις ότι 5 πράγματα πια τα ελέγχεις/κατέχεις.
Μετά από πάνω κάτω 15 χρόνια στο χώρο του linux χωρίς να "χάσω" ούτε ένα filesystem, το κατάφερα σήμερα. :clap:

Από ...βαρεμάρα να μην κατεβάσω ένα θέμα εικονιδίων που ήθελα να βάλω σε λειτουργικό στο virtual machine, πήγα να το πάρω μέσω δικτύου από το βασικό λειτουργικό μου. Επειδή όμως ήταν στο /usr/share/themes, όταν το έβαλα στον κοινόχρηστο φάκελο είπα να του αλλάξω και τα δικαιώματα για να το βάλω στο home.
Κάτι που δεν είχα τελειώσει τον πρωινό καφέ, κάτι η αφηρημάδα, κάτι ο Μέρφυ... αντί να βάλω * για τα αρχεία του φακέλου στην κονσόλα, έβαλα /*
Όταν είδα το κατεβατό με τα path που καμμία σχέση δεν είχαν με το φάκελο που ήμουν, κατάλαβα. Το filesystem απέκτησε δικαιώματα ...χρήστη και το sudo τρελλάθηκε.

Το καλό είναι ότι δεν έκανα επανεκκίνηση και είμαι ακόμη σε ένα λειτουργικό ...λειτουργικό σε επίπεδο χρήστη, ώστε να κρατήσω backup τις τελευταίες αλλαγές στις ρυθμίσεις μου και να κατεβάσω την έκδοση που θέλω να κάνω εγκατάσταση.

Ηθικό δίδαγμα: με μια μικρή εντολή (sudo) έρχονται μεγάλες ευθύνες :geek:
Γνώσεις Linux: ✔✔✔✓✓ ┃ Προγραμματισμού: ✓✓✓✓✓ ┃ Αγγλικών: ✔✔✔✓✓
Ubuntu 16.04 64bit ‖ Lubuntu 16.10 64bit || 4.4.0-34-generic
Intel Core i7-6700HQ CPU @ 3.50GHzRAM 12GB ‖Toshiba Satellite P50-C
Intel Skylake Integrated Graphics ⋮ nVidia GM107M [GeForce GTX 950M]
enp4s0: Realtek RTL8111 Gigabit Ethernet Controller⋮ wlp3s0: Intel Wireless 3165
blog || github
Άβαταρ μέλους
fog
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 655
Εγγραφή: 31 Μαρ 2015, 13:33
Τοποθεσία: /home/fog
Εκτύπωση

Re: Οι "έξυπνοι/ες" linuxάδες/ούδες από το sudo τη βρίσκουν

Δημοσίευσηαπό sotos21 » 25 Απρ 2015, 11:42

Κόλλησες τα θέματα, τρέλανες την sudo, μάλλον δεν ξεκίνησες καλά την μέρα τέκνον μου.
Αν είχες btrfs σύστημα αρχείων, με ένα κλικ θα ήταν σαν να μη συνέβει ποτέ(ούτε εγώ έχω)
Εδώ δίνει ρέστα ο Φίλιππος https://www.youtube.com/watch?v=CerShtplj2w ( μην κοιτάς τις θερμοκρασίες γιατί θα σου ανέβει η πίεση)
Off topic:
Άσχετο αλλά αν δεν σου αρέσει κάποιο εικονίδιο σε ένα θέμα πας εδώ http://www.icon100.com/ βρίσκεις κάποιο που να σου αρέσει και το αλλάζεις.
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Καθόλου
2 Ubuntu 23.10 Mantic Minotaur 6.3.0-7-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity:Unity7:ubuntu unity)
3 AMD Ryzen 7 7730U with Radeon Graphics ‖ RAM 15368 MiB ‖ASUS TN3604YA - ASUS Vivobook_S_Flip TN3604YA_TN3604YA
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Barcelo [1002:15e7] {amdgpu}
5 wlp1s0: MEDIATEK Corp. Device [14c3:7922]
Άβαταρ μέλους
sotos21
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 6303
Εγγραφή: 21 Φεβ 2011, 21:28
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Οι "έξυπνοι/ες" linuxάδες/ούδες από το sudo τη βρίσκουν

Δημοσίευσηαπό fog » 25 Απρ 2015, 11:55

Αν εξαιρέσεις ένα αρχικό πάγωμα -και μερικά καθόλου καθώς πρέπει επιφωνήματα και λέξεις- μια χαρά ξεκίνησε :P
Ότι έχω μάθει ως τώρα από λάθη (καλά υπάρχει και άλλη λέξη...) τάχω μάθει.
Ευκαιρία να μάθω το ...btrfs που μόνο σα λέξη τόξερα.
Θα δω το video, θα rtfm/διαβάσω και λίγο και αν είναι για τα κυβικά μου ευκαιρία είναι να το δω, εξάλλου το στικάκι είναι έτοιμο και θάχω ένα ολοκάθαρο σύστημα να διαλύσω.

***
To link χρήσιμο, δεν τόξερα.
Το ubuntu mate είπα και γω να δω μετά από τόση διαφήμιση που τούχεις κάνει. Ένα τέταρτο είχα σε κείνο το σύστημα και είχα πάθει ένα deja vu. Το παλιό, καλό και αγαπημένο μου gnome. Γι αυτό είπα να το ομορφύνω...
Γνώσεις Linux: ✔✔✔✓✓ ┃ Προγραμματισμού: ✓✓✓✓✓ ┃ Αγγλικών: ✔✔✔✓✓
Ubuntu 16.04 64bit ‖ Lubuntu 16.10 64bit || 4.4.0-34-generic
Intel Core i7-6700HQ CPU @ 3.50GHzRAM 12GB ‖Toshiba Satellite P50-C
Intel Skylake Integrated Graphics ⋮ nVidia GM107M [GeForce GTX 950M]
enp4s0: Realtek RTL8111 Gigabit Ethernet Controller⋮ wlp3s0: Intel Wireless 3165
blog || github
Άβαταρ μέλους
fog
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 655
Εγγραφή: 31 Μαρ 2015, 13:33
Τοποθεσία: /home/fog
Εκτύπωση

Re: Οι "έξυπνοι/ες" linuxάδες/ούδες από το sudo τη βρίσκουν

Δημοσίευσηαπό fog » 25 Απρ 2015, 15:26

Έτοιμο με btrfs. Στο πρώτο 5λεπτο το βίντεο με είχε πείσει.
Μένει τώρα να μάθω τη διαδικασία δημιουργίας snapshots και ότι άλλο χρειάζεται.

Ευχαριστώ για το tip, με έβαλε σε καινούριους δρόμους :)

Γνώσεις Linux: ✔✔✔✓✓ ┃ Προγραμματισμού: ✓✓✓✓✓ ┃ Αγγλικών: ✔✔✔✓✓
Ubuntu 16.04 64bit ‖ Lubuntu 16.10 64bit || 4.4.0-34-generic
Intel Core i7-6700HQ CPU @ 3.50GHzRAM 12GB ‖Toshiba Satellite P50-C
Intel Skylake Integrated Graphics ⋮ nVidia GM107M [GeForce GTX 950M]
enp4s0: Realtek RTL8111 Gigabit Ethernet Controller⋮ wlp3s0: Intel Wireless 3165
blog || github
Άβαταρ μέλους
fog
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 655
Εγγραφή: 31 Μαρ 2015, 13:33
Τοποθεσία: /home/fog
Εκτύπωση

Re: Οι "έξυπνοι/ες" linuxάδες/ούδες από το sudo τη βρίσκουν

Δημοσίευσηαπό fog » 26 Απρ 2015, 23:45

Μια παρατήρηση σχετικά με το btrfs μεγάλωσε ο χρόνος του boot.
Με το προηγούμενο σύστημα είχα συνολικό χρόνο κάτι παραπάνω από 8 sec. (5,.. για τον kernel και 3,.. για το userspace) χωρίς καμμιά ειδική ρύθμιση, μόνο disable 2-3 services, σε ένα σύστημα που πέρασε διαδοχικές αναβαθμίσεις από 14.10 σε όλα τα στάδια μέχρι 15.04.

Με το ίδιο στήσιμο, ο χρόνος boot καθαρής εγκατάστασης σε btrfs ανέβηκε κατά 10 sec. Μετά από αρκετό πείραγμα απόψε κατέβηκε 8 sec αλλά και πάλι είναι 2 sec πιο αργός από το προηγούμενο σύστημα. Όλος ο χρόνος καθυστέρησης προέρχεται από τον kernel και είναι διπλάσιος από αυτόν σε ext4.
Δεν ξέρω βέβαια αν παίζει ρόλο το filesystem ή κάτι άλλο, απλά έτυχε να συμβεί με αυτή την αλλαγή.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Γνώσεις Linux: ✔✔✔✓✓ ┃ Προγραμματισμού: ✓✓✓✓✓ ┃ Αγγλικών: ✔✔✔✓✓
Ubuntu 16.04 64bit ‖ Lubuntu 16.10 64bit || 4.4.0-34-generic
Intel Core i7-6700HQ CPU @ 3.50GHzRAM 12GB ‖Toshiba Satellite P50-C
Intel Skylake Integrated Graphics ⋮ nVidia GM107M [GeForce GTX 950M]
enp4s0: Realtek RTL8111 Gigabit Ethernet Controller⋮ wlp3s0: Intel Wireless 3165
blog || github
Άβαταρ μέλους
fog
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 655
Εγγραφή: 31 Μαρ 2015, 13:33
Τοποθεσία: /home/fog
Εκτύπωση

Re: Οι "έξυπνοι/ες" linuxάδες/ούδες από το sudo τη βρίσκουν

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 27 Απρ 2015, 01:18

fog έγραψε:Για όλα τα πράγματα υπάρχει μια πρώτη φορά. Το άσχημο είναι όταν αυτή έρχεται όταν νομίζεις ότι 5 πράγματα πια τα ελέγχεις/κατέχεις.

Έλα ντε, πέστο ψέμματα... Εικόνα

sotos21 έγραψε: ( μην κοιτάς τις θερμοκρασίες γιατί θα σου ανέβει η πίεση)

Χα χα χααα, ακόμη τις θυμάσαι ε;
Σου δημιούργησα ψυχικό τραύμα μου φαίνεται... :P
Πληροφοριακά πάντως, το λαπτοπάκι δουλεύει ακόμη μια χαρά (και ναι, πάντα στις ίδιες θερμοκρασίες, μη σου πω λίγο ψηλότερα γιατί Windows 8.1...)

fog έγραψε:Έτοιμο με btrfs. Στο πρώτο 5λεπτο το βίντεο με είχε πείσει.

:thumbup:

fog έγραψε:Δεν ξέρω βέβαια αν παίζει ρόλο το filesystem ή κάτι άλλο, απλά έτυχε να συμβεί με αυτή την αλλαγή.

Ναι, παίζει ρόλο το filesystem. Το Btrfs έχει κάπως χαμηλότερες επιδόσεις από τα ext4 και xfs.

Ορατή βελτίωση θα δεις προσθέτωντας την option
Κώδικας: Επιλογή όλων
compress=lzo
για κάθε Btrfs mount point στο /etc/fstab (θα πρέπει φυσικά να εγκαταστήσεις και τους σχετικούς lzo codecs), οπότε τα περισσότερα αρχεία θα αποθηκεύονται συμπιεσμένα και θα χρειάζεται να γίνουν μικρότερες μεταφορές δεδομένων στον δίσκο.

Για την οργάνωση με αυτόματη δημιουργία snapshots, ρίξε μια ματιά εδώ. Με πολύ μικρές προσαρμογές είμαι σόγουρος πως μπορεί να δουλέψει εύκολα σε κάθε υπολογιστή.
Στο δικό μου σύστημα πχ, έχω ρυθμίσει να γίνονται αυτόματα τα εξής:
  • Δημιουργία Snapshot
  • Διαγραφή όλων των παλαιών Snapshot εκτός από τα 3 τελευταία
  • Αυτόματο update, dist-upgrade, clean, autoremove κτλ
  • Μεταφορά εγγραφής από το /boot/grub.cfg σε κάθε άλλη εγκατεστημένη διανομή στον υπολογιστή (αν υπάρχει)
Ρίξε μια ματιά, αν χρειαστείς περαιτέρω λεπτομέρειες ή οτιδήποτε άλλο μη διστάσεις, ρίξε πμ.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Οι "έξυπνοι/ες" linuxάδες/ούδες από το sudo τη βρίσκουν

Δημοσίευσηαπό George Pantelis » 27 Απρ 2015, 01:30

fkol k4 έγραψε:Ρίξε μια ματιά, αν χρειαστείς περαιτέρω λεπτομέρειες ή οτιδήποτε άλλο μη διστάσεις, ρίξε πμ.

fog έγραψε:Θα δω το video, θα rtfm/διαβάσω και λίγο και αν είναι για τα κυβικά μου ευκαιρία είναι να το δω, εξάλλου το στικάκι είναι έτοιμο και θάχω ένα ολοκάθαρο σύστημα να διαλύσω.

Μας βάζετε ιδέες βραδυάτικα!!! :P
1 Γνώσεις Linux: Μέτριες ┃ Προγραμματισμού: Οχι ┃ Αγγλικών: Αριστο
2 EndeavourOS KDE plasma / Gnome, Ubuntu 22.04 5.15.0-30-generic 64bit (el_GR.UTF-8,Gnome ubuntu), Arch linux (VM)
3 Intel Core2 Duo CPU P8400 2.26GHz ‖ RAM 3908 MiB ‖ Dell Inc. 0F328M - Dell Inc. Latitude E6500
4 Intel Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics [8086:2a42] {i915
5 eth0: Intel 82567LM Gigabit Network Connection [8086:10f5] (rev 03) ⋮ wlan0: Intel WiFi Link 5100 [8086:4232]
Άβαταρ μέλους
George Pantelis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2013, 19:24
Τοποθεσία: Xαλκίδα
Launchpad: George Pantelis
Εκτύπωση

Re: Οι "έξυπνοι/ες" linuxάδες/ούδες από το sudo τη βρίσκουν

Δημοσίευσηαπό Ilias95 » 27 Απρ 2015, 02:05

@fog
Μήπως κάνεις περιττό (για το btrfs) fsck στο root partition;
Δες κι αυτό αν θες: https://wiki.archlinux.org/index.php/Im ... erformance
Ilias95
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: 29 Απρ 2011, 23:26
Εκτύπωση

Re: Οι "έξυπνοι/ες" linuxάδες/ούδες από το sudo τη βρίσκουν

Δημοσίευσηαπό sotos21 » 27 Απρ 2015, 06:41

fkol k4 έγραψε:αν χρειαστείς περαιτέρω λεπτομέρειες ή οτιδήποτε άλλο μη διστάσεις, ρίξε πμ.

Σωστός, μπράβο Φίλιππε, :bow: όχι σαν μερικούς παλιοχαρακτήρες που τα έχουν απενεργοποιημένα :!: :thumbdown:
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Καθόλου
2 Ubuntu 23.10 Mantic Minotaur 6.3.0-7-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity:Unity7:ubuntu unity)
3 AMD Ryzen 7 7730U with Radeon Graphics ‖ RAM 15368 MiB ‖ASUS TN3604YA - ASUS Vivobook_S_Flip TN3604YA_TN3604YA
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Barcelo [1002:15e7] {amdgpu}
5 wlp1s0: MEDIATEK Corp. Device [14c3:7922]
Άβαταρ μέλους
sotos21
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 6303
Εγγραφή: 21 Φεβ 2011, 21:28
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Οι "έξυπνοι/ες" linuxάδες/ούδες από το sudo τη βρίσκουν

Δημοσίευσηαπό fog » 27 Απρ 2015, 10:30

@ fkol k4: Είναι παρήγορο να βλέπω ότι κάποια πράγματα συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες :P
Εσύ είσαι λοιπόν ο Φίλιππος του βιντεακίου. Πάρα πολύ καλό και κατάλληλο για όλα τα επίπεδα noobισμού, όπως το δικό μου. :)

Συμπίεση έχω ήδη προσθέσει στο fstab. Διάβασα εδώ και έβαλα ότι μου φάνηκε "λογικό". Στη χειρότερη, αν κατέληγα με ένα unbootable σύστημα, θα έμπαινα με στικάκι και θα έσβηνα τις αλλαγές.
Τα extras σου θα τα μελετήσω αναλυτικά και υπόσχομαι να μην ενοχλήσω με pm, παρά μόνο αν δεν βρω άκρη μετά από καλή προσπάθεια. Σ' ευχαριστώ.
Όσο για τις θερμοκρασίες... λογικές μου φάνηκαν. Tις είχα ζήσει για καιρό και μόνο ένα motherboard έχω κάψει :shh:

@Ilias95 Ηλία δεν κάνει fsck, είναι απενεργοποιημένο και αυτό. Το arch link σου το χρησιμοποιώ από παλιότερα (την arch εποχή μου) και συνεχίζω, για σχετικές ρυθμίσεις και ελέγχους. Από χθες πρόσθεσα και αυτό στα bookmarks μου. :)
___________________________________________

Παρατήρησα ότι η καθυστέρηση γίνεται όταν βγάζει το "scanning for btrfs file systems" στο startup.
Και τώρα noob question alert:

Στο config αρχείο του kernel μου η υποστήριξη για btrfs είναι module. To scan γίνεται για να δει αν υπάρχει btrfs και να "σηκώσει" το module ή έχει κάποια άλλη χρήση; Υποθέτω για το πρώτο. Αν ισχύει αυτό, φτιάχνοντας ένα kernel με yes την υποστήριξη αυτή στον kernel, θα χρειάζεται το σκανάρισμα ή μπορεί να απενεργοποιηθεί;

υγ. Δεν είμαι παρανοϊκή (λέμε τώρα :angel: ). Εξάλλου boot κάνω 1-2 φορές την εβδομάδα σε νορμάλ συνθήκες, απλά μ' αρέσει να μαθαίνω πως γίνονται διάφορα, αφού μπορούν να γίνουν.
Γνώσεις Linux: ✔✔✔✓✓ ┃ Προγραμματισμού: ✓✓✓✓✓ ┃ Αγγλικών: ✔✔✔✓✓
Ubuntu 16.04 64bit ‖ Lubuntu 16.10 64bit || 4.4.0-34-generic
Intel Core i7-6700HQ CPU @ 3.50GHzRAM 12GB ‖Toshiba Satellite P50-C
Intel Skylake Integrated Graphics ⋮ nVidia GM107M [GeForce GTX 950M]
enp4s0: Realtek RTL8111 Gigabit Ethernet Controller⋮ wlp3s0: Intel Wireless 3165
blog || github
Άβαταρ μέλους
fog
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 655
Εγγραφή: 31 Μαρ 2015, 13:33
Τοποθεσία: /home/fog
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Περί ανέμων

cron