OS share

...χαλαρή κουβεντούλα, γενικός σχολιασμός, φιλοσοφικές συζητήσεις, meeting point / γνωριμία

Συντονιστής: konnn

Re: OS share

Δημοσίευσηαπό xlife » 31 Αύγ 2015, 13:51

Μα και βέβαια θα μου πάρει χ2 η και παραπάνω να το λύσω.. Όμως σχεδόν πάντα μετά δεν ξαναπάω για το ίδιο θέμα.. Πχ η πρώτη μου σοβαρή δουλειά με Linux ήταν σε μια εταιρεία. Είχαν αργό internet.. Σκέφτηκα πιλοτικα να τους φτιάξω ένα PC που είχαν στην αποθήκη σαν proxy server.. Έστω και εικονικά η ταχύτητα δεκαπλασιαστηκε και μαζί και η ασφάλεια. Αν είχα κάνει κάτι αντίστοιχο με windows θα ήμουν εκεί κάθε μέρα. Το σύστημα δουλεύει εδώ και πολλά χρόνια και μια φορά που το αφαιρεσα για αλλαγή δίσκου με παίρναν κάθε ώρα τηλέφωνο να το πάω πίσω.. Κέρδισα και δέκα πελάτες παραπάνω.. Και εγώ έμαθα πέντε πράγματα και αυτοί λυσαν ένα χρόνιο πρόβλημα που είχαν... Θα μπορούσε βέβαια να μην ασχοληθώ καθόλου και να κάνω ότι έχω μάθει στα windows άλλα δεν μου αρέσει η στασιμότητα και θέλω να βρισκω παντού λύσεις(σημ. Ήμουν ο εκτος τεχνικός.. Μου το είπαν αφού λυσαν το πρόβλημα).. Τεχνικός γαρ.. Πέρα από το Linux ασχολούμαι και με real time Os και εκει η κοινότητα είναι ανύπαρκτη... Αλλά εφόσον με βολεύει σε αυτά που σκέφτομαι να κάνω θα το μάθω...
1 Γνώσεις Linux: 5 χρόνια και ακόμη μπερδεύω το ls με το dir, δεν το λες και καλό επίπεδο
┃ Προγραμματισμός: Είμαι ο προγραμματιστής του "hello world" σε basic - έχω κουνήσει και τη χελώνα σε logo
┃ Αγγλικά: Επίπεδο παραλίας πχ - do you have weather for a coffee?
2 "elementary" 0.4.1 loki 4.13.0-45-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Pantheon pantheon)
3 AMD A8-5500B APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 19300 MiB ‖ Hewlett-Packard 1850 - HP Compaq Pro 6305 SFF
4 AMD Radeon HD 7560D
5 wl0: ZyDAS ZD1211B 802.11g ⋮ en0: Broadcom NetXtreme BCM5761 Gigabit Ethernet PCIe
Άβαταρ μέλους
xlife
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 05 Μαρ 2015, 17:05
Τοποθεσία: Τροχόσπιτο
Εκτύπωση

Re: OS share

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 31 Αύγ 2015, 20:27

xlife έγραψε:Μα και βέβαια θα μου πάρει χ2 η και παραπάνω να το λύσω.. Όμως σχεδόν πάντα μετά δεν ξαναπάω για το ίδιο θέμα.. Πχ η πρώτη μου σοβαρή δουλειά με Linux ήταν σε μια εταιρεία. Είχαν αργό internet.. Σκέφτηκα πιλοτικα να τους φτιάξω ένα PC που είχαν στην αποθήκη σαν proxy server.. Έστω και εικονικά η ταχύτητα δεκαπλασιαστηκε και μαζί και η ασφάλεια. Αν είχα κάνει κάτι αντίστοιχο με windows θα ήμουν εκεί κάθε μέρα. Το σύστημα δουλεύει εδώ και πολλά χρόνια και μια φορά που το αφαιρεσα για αλλαγή δίσκου με παίρναν κάθε ώρα τηλέφωνο να το πάω πίσω.. Κέρδισα και δέκα πελάτες παραπάνω.. Και εγώ έμαθα πέντε πράγματα και αυτοί λυσαν ένα χρόνιο πρόβλημα που είχαν... Θα μπορούσε βέβαια να μην ασχοληθώ καθόλου και να κάνω ότι έχω μάθει στα windows άλλα δεν μου αρέσει η στασιμότητα και θέλω να βρισκω παντού λύσεις(σημ. Ήμουν ο εκτος τεχνικός.. Μου το είπαν αφού λυσαν το πρόβλημα).. Τεχνικός γαρ.. Πέρα από το Linux ασχολούμαι και με real time Os και εκει η κοινότητα είναι ανύπαρκτη... Αλλά εφόσον με βολεύει σε αυτά που σκέφτομαι να κάνω θα το μάθω...

Ίσως όμως δεν είναι κερδοφόρο αν δεν χαλάει συχνά, από την άλλη λόγο ότι προσφέρει μακροχρόνια λύση ουσιαστικά μακροπρόθεσμα είναι αρκετά καλή και ξοδεύεις λιγότερες εργατοώρες. Πχ. Μια φορά έστησες τον proxy και μετά δεν χρειάστικe ξανά λόγο ήξερες ήδη τα βήματα και τα settings. Βασιζόμενος πάντα στα λεγόμενά σου.
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

Re: OS share

Δημοσίευσηαπό xlife » 01 Σεπ 2015, 03:24

"είναι κερδοφόρο όταν χαλάει συχνά" η πιο λάθος φραση που υπάρχει.. Εγώ είμαι της άποψης να μη χαλάει ποτε... Ίσως γι αυτό δε μένω ποτε από δουλεια...
1 Γνώσεις Linux: 5 χρόνια και ακόμη μπερδεύω το ls με το dir, δεν το λες και καλό επίπεδο
┃ Προγραμματισμός: Είμαι ο προγραμματιστής του "hello world" σε basic - έχω κουνήσει και τη χελώνα σε logo
┃ Αγγλικά: Επίπεδο παραλίας πχ - do you have weather for a coffee?
2 "elementary" 0.4.1 loki 4.13.0-45-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Pantheon pantheon)
3 AMD A8-5500B APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 19300 MiB ‖ Hewlett-Packard 1850 - HP Compaq Pro 6305 SFF
4 AMD Radeon HD 7560D
5 wl0: ZyDAS ZD1211B 802.11g ⋮ en0: Broadcom NetXtreme BCM5761 Gigabit Ethernet PCIe
Άβαταρ μέλους
xlife
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 05 Μαρ 2015, 17:05
Τοποθεσία: Τροχόσπιτο
Εκτύπωση

Re: OS share

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 01 Σεπ 2015, 21:05

Μάλλον θα πρέπει να ανοίξουμε άλλη κουβέντα "Είναι κερδοφόρο να επειχειρείς σε linux;"
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

Re: OS share

Δημοσίευσηαπό xlife » 02 Σεπ 2015, 12:00

Νομίζω ότι η απάντηση είναι αυτονόητα ναι. Δυστυχώς τεχνολογικά σαν χώρα κατατασσόμαστε στις υποανάπτυκτές περιοχές.. Πέρα από το Linux γενικά ακολουθούμε αυτά που μας στέλνουν.. Δεν έχουμε υποδομές για σοβαρές δουλειές σε όλο το φάσμα των δραστηριοτήτων.. Μόνο για να έχουμε iPhone και s6 edge είμαστε άξιοι..ακόμη και οι εφαρμογές κινητών η ακόμη οι εμπορικές εφαρμογές αγορασμένες ξενόφερτες εξελληνισμένες είναι... Απ όσο γνωρίζω είμαστε η μοναδική ευρωπαϊκή χώρα που δεν στεγάζουμε κάποιον mirror server κάποιας μεγάλης ιστοσελίδας .. Αλλά αντίθετα η πλειοψηφία των δικών μας σελίδων είναι στο εξωτερικό.. Η τεχνική και τεχνολογική μας παιδεία είναι πολύ χαμηλού επιπέδου για να μπορούμε να υποστηρίζουμε κάποια μεγάλα project.. Δες το και από την κοινότητα εδώ... Στην Ελλάδα είναι πολύ μικρή ενώ αντίστοιχα σε άλλες χώρες είναι πολύ μεγαλύτερες... Δες το και από τη Wikipedia. Έχουμε ελάχιστα κακογραμμένα άρθρα και είμαστε στην 57 θέση σε αντίθεση με ίσες πληθυσμιακά χώρες που έχουν πολύ υψηλότερες θέσεις.. Και όπως πάντα σα λαός κοιτάμε να βγάλουμε από τη μύγα ξύγκι και ως συνήθως είμαστε οι πιο φτωχοί...

Στο καθαρά οικονομικό κομμάτι πάντως οι εργασίες σε Linux αποδίδουν περίπου από τα διπλά.. Μέχρι τα δεκαπλα.. Ο βασικός λόγος είναι ότι δεν υπάρχουν άδειες χρήσης και επιπλέον το hardware που χρησιμοποιείται είναι το μισό σε σχέση με τα windows.. Η κατανάλωση ενέργειας μπορεί να πέσει στα 1-2 watt και όλα αυτά μαζί μπορούν να εξοικονομήσουν σε μια μεγάλη εταιρεία πολλές χιλιάδες ευρώ. Η εταιρεία υποστήριξης Linux μπορεί να ζητήσει αρκετά χρήματα παραπάνω αφού έτσι κι αλλιώς ο πελάτης θα είναι κερδισμένος έστω και σε βάθος χρόνου.. Όπως ακριβώς γίνεται σε όλες τις χώρες...
1 Γνώσεις Linux: 5 χρόνια και ακόμη μπερδεύω το ls με το dir, δεν το λες και καλό επίπεδο
┃ Προγραμματισμός: Είμαι ο προγραμματιστής του "hello world" σε basic - έχω κουνήσει και τη χελώνα σε logo
┃ Αγγλικά: Επίπεδο παραλίας πχ - do you have weather for a coffee?
2 "elementary" 0.4.1 loki 4.13.0-45-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Pantheon pantheon)
3 AMD A8-5500B APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 19300 MiB ‖ Hewlett-Packard 1850 - HP Compaq Pro 6305 SFF
4 AMD Radeon HD 7560D
5 wl0: ZyDAS ZD1211B 802.11g ⋮ en0: Broadcom NetXtreme BCM5761 Gigabit Ethernet PCIe
Άβαταρ μέλους
xlife
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 05 Μαρ 2015, 17:05
Τοποθεσία: Τροχόσπιτο
Εκτύπωση

Re: OS share

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 02 Σεπ 2015, 21:08

Off topic:
xlife έγραψε:Νομίζω ότι η απάντηση είναι αυτονόητα ναι. Δυστυχώς τεχνολογικά σαν χώρα κατατασσόμαστε στις υποανάπτυκτές περιοχές.. Πέρα από το Linux γενικά ακολουθούμε αυτά που μας στέλνουν.. Δεν έχουμε υποδομές για σοβαρές δουλειές σε όλο το φάσμα των δραστηριοτήτων.. Μόνο για να έχουμε iPhone και s6 edge είμαστε άξιοι..ακόμη και οι εφαρμογές κινητών η ακόμη οι εμπορικές εφαρμογές αγορασμένες ξενόφερτες εξελληνισμένες είναι... Απ όσο γνωρίζω είμαστε η μοναδική ευρωπαϊκή χώρα που δεν στεγάζουμε κάποιον mirror server κάποιας μεγάλης ιστοσελίδας .. Αλλά αντίθετα η πλειοψηφία των δικών μας σελίδων είναι στο εξωτερικό.. Η τεχνική και τεχνολογική μας παιδεία είναι πολύ χαμηλού επιπέδου για να μπορούμε να υποστηρίζουμε κάποια μεγάλα project.. Δες το και από την κοινότητα εδώ... Στην Ελλάδα είναι πολύ μικρή ενώ αντίστοιχα σε άλλες χώρες είναι πολύ μεγαλύτερες... Δες το και από τη Wikipedia. Έχουμε ελάχιστα κακογραμμένα άρθρα και είμαστε στην 57 θέση σε αντίθεση με ίσες πληθυσμιακά χώρες που έχουν πολύ υψηλότερες θέσεις.. Και όπως πάντα σα λαός κοιτάμε να βγάλουμε από τη μύγα ξύγκι και ως συνήθως είμαστε οι πιο φτωχοί...

Στο καθαρά οικονομικό κομμάτι πάντως οι εργασίες σε Linux αποδίδουν περίπου από τα διπλά.. Μέχρι τα δεκαπλα.. Ο βασικός λόγος είναι ότι δεν υπάρχουν άδειες χρήσης και επιπλέον το hardware που χρησιμοποιείται είναι το μισό σε σχέση με τα windows.. Η κατανάλωση ενέργειας μπορεί να πέσει στα 1-2 watt και όλα αυτά μαζί μπορούν να εξοικονομήσουν σε μια μεγάλη εταιρεία πολλές χιλιάδες ευρώ. Η εταιρεία υποστήριξης Linux μπορεί να ζητήσει αρκετά χρήματα παραπάνω αφού έτσι κι αλλιώς ο πελάτης θα είναι κερδισμένος έστω και σε βάθος χρόνου.. Όπως ακριβώς γίνεται σε όλες τις χώρες...


Μην το λες αρκετά Ελληνικά startup είναι σχετικά σε Web Apps και Ιστοσελίδες και γενικα με Web και Mobile Εφαρμογές.
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

Re: OS share

Δημοσίευσηαπό xlife » 03 Σεπ 2015, 00:49

Επειδή τυχαίνει λόγω δουλειάς να γνωρίζω αρκετές εταιρείες και δεκάδες startup μπορώ υπεύθυνα να σου πω ότι το 90 τοις εκατό γίνεται όπως ακριβώς σου λέω.. Για το υπόλοιπο 10 το πρόβλημα είναι ότι ναι μεν έχουν ιδέες και θέληση για να φτιάξουν οτιδήποτε αλλά συνήθως είναι νέοι και χάνουν το παιχνίδι στο μάνατζμεντ στο μαρκετινκ και στα οικονομικά... Περισσεύει ένα 1-2 τοις εκατό που τα πετυχαίνει όλα αλλά δεν νομίζω ότι είναι ποσοστό άξιο αναφοράς..
1 Γνώσεις Linux: 5 χρόνια και ακόμη μπερδεύω το ls με το dir, δεν το λες και καλό επίπεδο
┃ Προγραμματισμός: Είμαι ο προγραμματιστής του "hello world" σε basic - έχω κουνήσει και τη χελώνα σε logo
┃ Αγγλικά: Επίπεδο παραλίας πχ - do you have weather for a coffee?
2 "elementary" 0.4.1 loki 4.13.0-45-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Pantheon pantheon)
3 AMD A8-5500B APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 19300 MiB ‖ Hewlett-Packard 1850 - HP Compaq Pro 6305 SFF
4 AMD Radeon HD 7560D
5 wl0: ZyDAS ZD1211B 802.11g ⋮ en0: Broadcom NetXtreme BCM5761 Gigabit Ethernet PCIe
Άβαταρ μέλους
xlife
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 05 Μαρ 2015, 17:05
Τοποθεσία: Τροχόσπιτο
Εκτύπωση

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Περί ανέμων