OS share

...χαλαρή κουβεντούλα, γενικός σχολιασμός, φιλοσοφικές συζητήσεις, meeting point / γνωριμία

Συντονιστής: konnn

OS share

Δημοσίευσηαπό xlife » 21 Αύγ 2015, 13:37

Ποια είναι η διείσδυση του Linux στην αγορά? Άραγε τα Windows έχουν αυτό το μεγάλο κομμάτι όπως ισχυρίζονται? Διαβάζοντας αρκετά άρθρα στο internet βλέπω το Linux στο 2-3%. Φυσικά έτυχε μια διαφωνία με κάποιον φίλο για να ασχοληθώ με το ζήτημα..
Μου έστειλε ένα link όπου τo Linux είχε δεν είχε 2%( 1,65% για την ακρίβεια). Σκέφτομαι λίγο... και ναι... αυτό αντιπροσωπεύει μόνο τα συστήματα desktop/laptop που πωλήθηκαν με προεγκατεστημένο λειτουργικό. Κάνοντας μια ανάλυση θα έλεγα οτι το Linux είναι εγκατεστημένο σε ένα 50-60% και αν βάλουμε και τα λειτουργικά Bsd και Unix τότε πρέπει να αγγίζει το 80%.. Εντάξει, μπορεί να υπερβάλλω αλλά δεν υπάρχει κάτι που να μπορεί να μετρήσει όλα τα συστήματα.

Ας τα πάρουμε απο την αρχή. Στο τοπ 500 των supercomputers το 97% “τρέχει” Linux και το υπόλοιπο 3% κάποιο Unix Για να είμαστε ειλικρινείς υπάρχει ένας supercomputer που τρέχει Windows. Ας κατέβουμε μερικές σκάλες και ας πάμε στους webserver. Εδώ το Linux το Bsd και το Unix έχουν ένα 70-80% και τα Windows 20-30%.
Στα κινητά ο Linux kernel κατέχει περίπου το 44% με ένα άλλο 44% να το κατέχουν τα Ios... τα Windows είναι περίπου στο 4% και το υπόλοιπο μοιράζεται σε Symbian και Blackberry.
Ενδιαφέρον παρουσιάζουν οι ηλεκτρονικές συσκευές οι οποίες έχουν embedded Linux – Unix με ποσοστό 60% και τα Windows CE -Windows xp embedded έχουν ένα 35%... Αυτό βέβαια μπορώ να το πιστοποιήσω και εγώ... Windows CE έχει ένας ip δεκτής Motorola καθώς και ένα gps Atlas που έχω στην κατοχή μου. Οι υπόλοιπες συσκευές μου έχουν kernel Linux... δορυφορικοί δέκτες, access point κτλ..

Τέλος οι υπολογιστές που χρησιμοποιούμε... η εκτίμηση μου είναι οτι υπάρχουν 5-7% συστήματα με Linux/Bsd και όχι 2%.. ο λόγος είναι οτι πολλά παλιά συστήματα που μέχρι πρόσφατα “τρέχανε” Windows xp, αλλάζουν σε Linux για να μπορούν να είναι όσο το δυνατόν πιο σύγχρονα..

Βέβαια δεν έρχομαι σε αντιπαράθεση με τους Windowάκηδες αλλά επειδή το os market share είναι “κόλπο” marketing και το Linux δεν έχει τμήμα marketing είπα να βάλω τα πράγματα στη θέση τους.

Εν κατακλείδι... το κάθε λειτουργικό υπηρετεί το σκοπό για τον οποίο υπάρχει.. Τα Windows ειναι το δημιούργημα του Βασίλη Πόρτα και σκοπό έχουν να τον κάνουν πλούσιο (μια χαρά λειτουργικά έχει η Microsoft)... To Linux είναι ένα λειτουργικό που σκοπό έχει να τρέχει παντού απροβλημάτιστα – ελεύθερα και να παραμετροποιείται σύμφωνα με τις ανάγκες του καθενός. Υπάρχουν διανομές για κάθε γούστο(πχ εμένα μου αρέσει να δουλεύω στο minimal Elementary os με pantheon) και για σχεδόν κάθε υπολογιστή (το basic linux “τρέχει” σε 386 με 3 mb ram).

Τα Windows ήταν “πάντα” ένα εύκολο λειτουργικό σύστημα για το μέσο χρήστη, αλλά νομίζω οτι το Ubuntu έκανε εύκολα τα πράγματα και στους χρήστες Linux. Προσωπικά δεν μπορώ να μάθω απ έξω τις εντολές στο terminal και πάντα θα χρειάζομαι internet...αν και ασχολούμαι περισσότερο απο 5 χρόνια εντατικά και περίπου απο το 2004-5 πρώτες επαφές.. Σαν τεχνικός, έχω κάνει και μερικές δοκιμές σε κάποιους καλούς/δικούς μου πελάτες... Τους εγκατέστησα το Elementary os αντί για τα Windows και νομίζω οτι έχουν λύσει πολλά απο τα προβλήματα τους και είναι ευχαριστημένοι. Ειδικά αυτοί που στον υπολογιστή χειρίζονται μόνο internet η και έγγραφα...


Εαν εμείς οι τεχνικοί στηρίζαμε, και προωθούσαμε σταθερές διανομές, σε πελάτες που δεν θέλουν αρκετά παραπάνω πράγματα απο τον υπολογιστή τους, νομίζω οτι θα μιλούσαμε για άλλα ποσοστά διείσδυσης του Linux στους προσωπικούς υπολογιστές...
Τελευταία επεξεργασία από xlife και 22 Αύγ 2015, 04:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
1 Γνώσεις Linux: 5 χρόνια και ακόμη μπερδεύω το ls με το dir, δεν το λες και καλό επίπεδο
┃ Προγραμματισμός: Είμαι ο προγραμματιστής του "hello world" σε basic - έχω κουνήσει και τη χελώνα σε logo
┃ Αγγλικά: Επίπεδο παραλίας πχ - do you have weather for a coffee?
2 "elementary" 0.4.1 loki 4.13.0-45-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Pantheon pantheon)
3 AMD A8-5500B APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 19300 MiB ‖ Hewlett-Packard 1850 - HP Compaq Pro 6305 SFF
4 AMD Radeon HD 7560D
5 wl0: ZyDAS ZD1211B 802.11g ⋮ en0: Broadcom NetXtreme BCM5761 Gigabit Ethernet PCIe
Άβαταρ μέλους
xlife
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 05 Μαρ 2015, 17:05
Τοποθεσία: Τροχόσπιτο
Εκτύπωση

Re: OS share

Δημοσίευσηαπό Learner » 21 Αύγ 2015, 14:03

Συμφωνώ μέσες-άκρες με τα παραπάνω αλλά,
xlife έγραψε:Εαν εμείς οι τεχνικοί στηρίζαμε, και προωθούσαμε σταθερές διανομές, σε πελάτες που δεν θέλουν αρκετά παραπάνω πράγματα απο τον υπολογιστή τους, νομίζω οτι θα μιλούσαμε για άλλα ποσοστά διείσδυσης του Linux στους προσωπικούς υπολογιστές...

εδώ νομίζω ότι τον πρώτο λόγο έχουν οι κατασκευαστές, τα e-shops και μετά εσείς οι τεχνικοί.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: OS share

Δημοσίευσηαπό xlife » 21 Αύγ 2015, 15:14

Απλά οι τεχνικοί (και οι γνώστες) πρέπει να βοηθάμε τον κόσμο σε πιθανά προβλήματα που μπορεί να συμβούν. Οι εταιρείες έτσι κι αλλιώς , όλα τα μετράνε με χρήματα...

*Εγκατέστησα σε μια πελάτισσα το elementary os(ubuntu based). Στο κατάστημα της έχει κάμερες ασφαλείας. Θέλοντας να βλέπει τις κάμερες όπως το έκανε στα windows, της κατέβασα την εφαρμογή linux απο την εταιρεία των καμερών. Έκπληκτος είδα οτι δεν είχε εγκατάσταση και στην ουσία έπρεπε να τρέξεις ένα κάρο εντολές για να ξεκινήσει το πρόγραμμα.. Σκέφτομαι οτι ίσως μπορώ να φτιάξω ένα scriptάκι που να τρέχει αυτές τις εντολές και να είναι εύκολα προσβάσιμο. gedit και χωρίς να έχω καμία γνώση μετά απο αρκετή ώρα(ώρες?) το πέτυχα... Δεύτερο (και ίσως πιο δύσκολο) ήταν να φτιάξω εικονίδιο και να "τρέχει" με διπλό κλικ απο τις εφαρμογές. Αφού ο pantheon δεν είναι gnome και KDE έτρεξα κάποιες εφαρμογές (νομίζω dconf editor και κάποιες αλλαγές σε αρχεία του συστήματος) τελικά το πέτυχα... Όλο αυτό θα μπορούσε η εταιρεία των καμερών να το κάνει πιο εύκολο τουλάχιστον για διανομές όπως ubuntu... οπότε εμείς οι τεχνικοί πρέπει να δείξουμε λίγο υπερβάλλον ζήλο σε τέτοιες περιπτώσεις... αυτό εννοώ...
1 Γνώσεις Linux: 5 χρόνια και ακόμη μπερδεύω το ls με το dir, δεν το λες και καλό επίπεδο
┃ Προγραμματισμός: Είμαι ο προγραμματιστής του "hello world" σε basic - έχω κουνήσει και τη χελώνα σε logo
┃ Αγγλικά: Επίπεδο παραλίας πχ - do you have weather for a coffee?
2 "elementary" 0.4.1 loki 4.13.0-45-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Pantheon pantheon)
3 AMD A8-5500B APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 19300 MiB ‖ Hewlett-Packard 1850 - HP Compaq Pro 6305 SFF
4 AMD Radeon HD 7560D
5 wl0: ZyDAS ZD1211B 802.11g ⋮ en0: Broadcom NetXtreme BCM5761 Gigabit Ethernet PCIe
Άβαταρ μέλους
xlife
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 05 Μαρ 2015, 17:05
Τοποθεσία: Τροχόσπιτο
Εκτύπωση

Re: OS share

Δημοσίευσηαπό lucinos » 21 Αύγ 2015, 19:45

http://gs.statcounter.com/#desktop-os-G ... 201508-bar

στην Ελλάδα έχουμε συγκριτικά πολύ καλό ποσοστό (αυτήν την στιγμή λέει 3.66, ανεβαίνει και σύντομα θα περάσει τα Vista, με αυτούς τούς ρυθμούς τον Σεπέμβρη)

Πιστεύω πολύ ότι αν οι τεχνικοί έστρεφαν τον κόσμο στο λίνουξ θα μπορούσαμε να έχουμε εκπληκτικά αποτελέσματα. Πάρα πολλές επιχειρήσεις σε πολλά μηχανήματά τους θα είχαν πολύ ουσιαστικότερη υποστήριξη με λίνουξ. Αν μπαίναμε σε αυτήν την λογική θα είχαμε περισσότερες δουλειές στην Ελλάδα στο θέμα αυτό που θα πρόσφεραν καλύτερες υπηρεσίες και λιγότερα χρήματα θα φεύγαν από τις άδειες στο εξωτερικό. (Χώρια τα γενικότερα πλεονεκτήματα τού ελεύθερου λογισμικού)
Spoiler: show
Γνώσεις → Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Μέτριος
Λειτουργικό → Ubuntu 11.04 natty 64-bit (el_GR.UTF-8)
Προδιαγραφές → CPU: 4x Intel Core i5 CPU 750 2.67GHz ‖ RAM 3953 MiB ‖ ASRock P55DE3
Κάρτες γραφικών: nVidia G92 [GeForce GTS 250] ⎨10de:0615⎬ (rev a2)
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller ⎨10ec:8168⎬ (rev 03)
Άβαταρ μέλους
lucinos
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010, 22:04
Εκτύπωση

Re: OS share

Δημοσίευσηαπό Learner » 21 Αύγ 2015, 21:12

lucinos έγραψε:Πιστεύω πολύ ότι αν οι τεχνικοί έστρεφαν τον κόσμο στο λίνουξ θα μπορούσαμε να έχουμε εκπληκτικά αποτελέσματα

Αυτό πιστεύω ότι είναι δύσκολο. Ακόμη και αν κάποιοι τεχνικοί ( πόσοι άραγε είναι αρκετοί; ) έκαναν εγκατάσταση και διαχείριση Linux, πάλι δεν θα έφτανε για να ανέβει το ποσοστό χρήσης σε οικιακούς υπολογιστές ή εταιρικά περιβάλλοντα (σε επίπεδο γραφείου). Γιατί γι' αυτά μιλάμε προφανώς. Στα υπόλοιπα (servers - cloud - mobile) είναι λίγο-πολύ όπως τα είπε ο @xlife.

Αν οι κατασκευαστές υλικού ή ακόμη και λογισμικού (drivers) δεν δώσουν σημασία, τα ποσοστά πιστεύω θα παραμείνουν εκεί που είναι (άντε ίσως λίγο αυξημένα). Εξάλλου είναι γνωστό ότι οι περισσότεροι οικιακοί χρήστες ότι τους δώσεις (προ-εγκατεστημένο) χρησιμοποιούν (και είναι μεγάλο ποσοστό αυτοί οι χρήστες).
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: OS share

Δημοσίευσηαπό xlife » 22 Αύγ 2015, 16:49

Σαν τεχνικός, έχω συναντήσει πολλούς τεχνικούς. Είναι υπερβολικά ελάχιστοι αυτοί που θέλουν να ασχοληθούν εκτός απο τον προσωπικό τους υπολογιστή... Βέβαια είναι και ελάχιστες οι δουλειές που να απαιτούν γνώση linux στην Ελλάδα και οι περισσότερες απο αυτές ζητούν γνώση πολύ μεγάλου επιπέδου. Εγώ συγκεκριμένα στα 10-12 χρόνια(και στα 20 συνολικά)που ασχολούμαι επαγγελματικά σαν τεχνικός, μόνο σε μια εταιρεία χρειάστηκαν οι γνώσεις linux και αυτές όχι για απλά pc αλλα για εξειδικευμένες διανομές και με δική μου παρότρυνση για access point - proxy - voip κτλ..

Κάποτε με ρώτησε κάποιος εργοδότης πως θα βαθμολογούσα τις γνώσεις μου στο linux απο το 1 εως το 10, και απάντησα 1 γιατί δεν ξέρω πόσα ξέρω αφού δεν συναντώ εύκολα τεχνικούς που να ασχολούνται με το αντικείμενο ώστε να κάνω σύγκριση.. απο αυτή την απάντηση μου έχασα βέβαια μια δουλειά, αλλα δεν θα ήταν σωστό να ξεκινήσω και να μην γνωρίζω..
1 Γνώσεις Linux: 5 χρόνια και ακόμη μπερδεύω το ls με το dir, δεν το λες και καλό επίπεδο
┃ Προγραμματισμός: Είμαι ο προγραμματιστής του "hello world" σε basic - έχω κουνήσει και τη χελώνα σε logo
┃ Αγγλικά: Επίπεδο παραλίας πχ - do you have weather for a coffee?
2 "elementary" 0.4.1 loki 4.13.0-45-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Pantheon pantheon)
3 AMD A8-5500B APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 19300 MiB ‖ Hewlett-Packard 1850 - HP Compaq Pro 6305 SFF
4 AMD Radeon HD 7560D
5 wl0: ZyDAS ZD1211B 802.11g ⋮ en0: Broadcom NetXtreme BCM5761 Gigabit Ethernet PCIe
Άβαταρ μέλους
xlife
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 05 Μαρ 2015, 17:05
Τοποθεσία: Τροχόσπιτο
Εκτύπωση

Re: OS share

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 25 Αύγ 2015, 20:25

xlife έγραψε:Απλά οι τεχνικοί (και οι γνώστες) πρέπει να βοηθάμε τον κόσμο σε πιθανά προβλήματα που μπορεί να συμβούν. Οι εταιρείες έτσι κι αλλιώς , όλα τα μετράνε με χρήματα...

*Εγκατέστησα σε μια πελάτισσα το elementary os(ubuntu based). Στο κατάστημα της έχει κάμερες ασφαλείας. Θέλοντας να βλέπει τις κάμερες όπως το έκανε στα windows, της κατέβασα την εφαρμογή linux απο την εταιρεία των καμερών. Έκπληκτος είδα οτι δεν είχε εγκατάσταση και στην ουσία έπρεπε να τρέξεις ένα κάρο εντολές για να ξεκινήσει το πρόγραμμα.. Σκέφτομαι οτι ίσως μπορώ να φτιάξω ένα scriptάκι που να τρέχει αυτές τις εντολές και να είναι εύκολα προσβάσιμο. gedit και χωρίς να έχω καμία γνώση μετά απο αρκετή ώρα(ώρες?) το πέτυχα... Δεύτερο (και ίσως πιο δύσκολο) ήταν να φτιάξω εικονίδιο και να "τρέχει" με διπλό κλικ απο τις εφαρμογές. Αφού ο pantheon δεν είναι gnome και KDE έτρεξα κάποιες εφαρμογές (νομίζω dconf editor και κάποιες αλλαγές σε αρχεία του συστήματος) τελικά το πέτυχα... Όλο αυτό θα μπορούσε η εταιρεία των καμερών να το κάνει πιο εύκολο τουλάχιστον για διανομές όπως ubuntu... οπότε εμείς οι τεχνικοί πρέπει να δείξουμε λίγο υπερβάλλον ζήλο σε τέτοιες περιπτώσεις... αυτό εννοώ...


Αυτό σε εργατοώρες πόσο στοίχισε? Δηλαδή ο στόχος επιτευχθεί αλλά για να υπάρχει η δυνατότητα βοιόσημης λύσης πρέπει να υπάρχει το κατάλληλο community και τα κατάλληλα tutorial και σαφώς την προώθηση ότι "Το Linux είναι εύκολο".
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

Re: OS share

Δημοσίευσηαπό Learner » 28 Αύγ 2015, 09:26

Σχετική και φρέσκια ανάλυση. Εκτός του ότι το άρθρο αναφέρεται συγκεκριμένα σε Ubuntu Linux, κάντε μια πρόσθεση όλων των Linux OSs σε σχέση με το ποσοστό των Windows.

Σύμφωνα με τα στοιχεία ανάλυσης λειτουργικών συστημάτων της Cloud Market, το Ubuntu Linux φαίνεται να είναι το κυρίαρχο λειτουργικό σύστημα στο EC2 (Amazon Elastic Compute Cloud). Συγκεκριμένα οι θέσεις έχουν ως εξής:
1) Ubuntu Linux με 135.000 εμφανίσεις
2) Linux Amazon Machine Image με 54.000 εμφανίσεις
3) Windows με 17.600 εμφανίσεις
4) CentOS με 8.500 εμφανίσεις
5) RHEL με 5.600 εμφανίσεις

Το AWS (Amazon Web Services) φαίνεται να είναι η κυρίαρχη υπηρεσία pulbic cloud με ποσοστό επί της παγκόσμιας αγοράς της τάξης του 57%.

http://www.zdnet.com/article/ubuntu-lin ... the-cloud/
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: OS share

Δημοσίευσηαπό xlife » 28 Αύγ 2015, 18:10

pc_magas έγραψε:Αυτό σε εργατοώρες πόσο στοίχισε? Δηλαδή ο στόχος επιτευχθεί αλλά για να υπάρχει η δυνατότητα βοιόσημης λύσης πρέπει να υπάρχει το κατάλληλο community και τα κατάλληλα tutorial και σαφώς την προώθηση ότι "Το Linux είναι εύκολο".


Έμαθα κάποια πράγματα απο την συνεχή συναναστροφή μου με τις "δυσκολίες" του linux , και πλέον μπορώ να πω οτι δουλεύω άνετα. Έχω πάει σε σεμινάρια voip και server(γενικό red hat) και κατανοούσα τα πάντα, αφού 5 χρόνια δουλεύω εντατικά σε linux... Αλλά σαν τεχνικός μπορώ να δηλώσω οτι και τα windows κάνουν "τρέλες". πχ Σαν τεχνικός όταν τα Windows δεν ανοίγουν , πρέπει να βρω λύση να ανοίξουν και εννοείτε οτι το "format" δεν υπάρχει σαν λέξη -πιθανών πολλές εργατοώρες( δε μιλάω για απλούς πελάτες αλλα για βιοτεχνίες - σουπερμάρκετ κτλ).. ίσως τα μόνο λειτουργικά που κάνουν αυτό που πρέπει , είναι τα Real time OS με τα οποία ασχολούμαι χομπίστικα και ακόμη είμαι σε "βρεφικό" στάδιο. Συγκεκριμένα για τις εργατοώρες ... έχασα... αλλά κέρδισα σε γνώση... το κάνω συχνά (και σε άλλα αντικείμενα πλην του software) και το κέρδος είναι πολύ μεγαλύτερο απο το όποιο χάσιμο...
1 Γνώσεις Linux: 5 χρόνια και ακόμη μπερδεύω το ls με το dir, δεν το λες και καλό επίπεδο
┃ Προγραμματισμός: Είμαι ο προγραμματιστής του "hello world" σε basic - έχω κουνήσει και τη χελώνα σε logo
┃ Αγγλικά: Επίπεδο παραλίας πχ - do you have weather for a coffee?
2 "elementary" 0.4.1 loki 4.13.0-45-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Pantheon pantheon)
3 AMD A8-5500B APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 19300 MiB ‖ Hewlett-Packard 1850 - HP Compaq Pro 6305 SFF
4 AMD Radeon HD 7560D
5 wl0: ZyDAS ZD1211B 802.11g ⋮ en0: Broadcom NetXtreme BCM5761 Gigabit Ethernet PCIe
Άβαταρ μέλους
xlife
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 05 Μαρ 2015, 17:05
Τοποθεσία: Τροχόσπιτο
Εκτύπωση

Re: OS share

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 29 Αύγ 2015, 22:47

xlife έγραψε:
pc_magas έγραψε:Αυτό σε εργατοώρες πόσο στοίχισε? Δηλαδή ο στόχος επιτευχθεί αλλά για να υπάρχει η δυνατότητα βοιόσημης λύσης πρέπει να υπάρχει το κατάλληλο community και τα κατάλληλα tutorial και σαφώς την προώθηση ότι "Το Linux είναι εύκολο".


Έμαθα κάποια πράγματα απο την συνεχή συναναστροφή μου με τις "δυσκολίες" του linux , και πλέον μπορώ να πω οτι δουλεύω άνετα. Έχω πάει σε σεμινάρια voip και server(γενικό red hat) και κατανοούσα τα πάντα, αφού 5 χρόνια δουλεύω εντατικά σε linux... Αλλά σαν τεχνικός μπορώ να δηλώσω οτι και τα windows κάνουν "τρέλες". πχ Σαν τεχνικός όταν τα Windows δεν ανοίγουν , πρέπει να βρω λύση να ανοίξουν και εννοείτε οτι το "format" δεν υπάρχει σαν λέξη -πιθανών πολλές εργατοώρες( δε μιλάω για απλούς πελάτες αλλα για βιοτεχνίες - σουπερμάρκετ κτλ).. ίσως τα μόνο λειτουργικά που κάνουν αυτό που πρέπει , είναι τα Real time OS με τα οποία ασχολούμαι χομπίστικα και ακόμη είμαι σε "βρεφικό" στάδιο. Συγκεκριμένα για τις εργατοώρες ... έχασα... αλλά κέρδισα σε γνώση... το κάνω συχνά (και σε άλλα αντικείμενα πλην του software) και το κέρδος είναι πολύ μεγαλύτερο απο το όποιο χάσιμο...


H εκμάνθηση είναι σημαντικό αλλά ρώτησα αν ένα πρόβλημα σε windows μπορείς να το λύσεις σε χ ώρες ενώ σε linux σου παίρνει χ-ν ή χ/2 ώρες. Ακόμη η εκμάνθηση πάνω στην δουλεία δεν γίνεται αλλά παράλληλα. Διότι ο χρόνος εργασίας είναι πολύτιμος. Ενώ ο Ελεύθερος όχι και τόσο ακριβός.
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

Επόμενο

Επιστροφή στο Περί ανέμων