Turbox laptop

...χαλαρή κουβεντούλα, γενικός σχολιασμός, φιλοσοφικές συζητήσεις, meeting point / γνωριμία

Συντονιστής: konnn

Turbox laptop

Δημοσίευσηαπό Dimitrios.gr » 21 Οκτ 2015, 20:36

Παιδιά καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω τα turbo X τα λαπτοπ ειναι καλα λαπτοπ για πετάμενα λεφτά :?:
έχει κανένας σας εμπειρία απο τέτοιο μηχάνημα :?:
ευχαριστώ
Spoiler: show
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Μέτριο
Λειτουργικό ⇛ Linux x32
Προδιαγραφές ⇛ AMD FX 8350 │4GB │ Audio Realtek ALC889│ TFT 19"
Κάρτα Γραφικών ⇛ NVIDIA gtx 650 TI BOOST

-------------------------------------------------------------------------------------------
Η Εξουσία που αποκτήθηκε παράνομα,ποτέ δεν χρησιμοποιείται για το καλό των ανθρώπων (Τάκιτος)
Όσο ποιο σάπιο είναι ένα κράτος τόσο πληθύνονται οι νόμοι. (Τάκιτος)
πᾶ­σά τε ἐ­πι­στή­μη χω­ρι­ζο­μέ­νη δι­και­ο­σύ­νης καὶ τῆς ἄλ­λης ἀ­ρε­τῆς πα­νουρ­γί­α, οὐ σο­φί­α φα­ί­νε­ται .(Πλάτων)
Dimitrios.gr
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 880
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2011, 19:17
Εκτύπωση

Re: Turbox laptop

Δημοσίευσηαπό dim459 » 22 Οκτ 2015, 00:10

Χμμμ... σηκώνει αρκετή συζήτηση.
Υποθέτω ούτε το ένα, ούτε το άλλο.
Εξ όσων γνωρίζω είναι μηχανήματα της clevo που κυκλοφορούν με το brand name που επέλεξε το Πλαίσιο.
Στα πλεονεκτήματά τους, σίγουρα περιλαμβάνεται το σχετικά γρήγορο service που τους παρέχεται.
Θεωρώ πως δεν κυκλοφορούν σε ανταγωνιστική τιμή.
Στα ίδια πάνω-κάτω χρήματα μπορεί να βρει κανείς και πιο επώνυμα μηχανήματα.
Τέλος πάντων, ας πούμε ότι βρίσκονται κάπου στο μέσο όρο από πλευράς ποιότητας ή αλλιώς περίπου στα κυβικά των acer και hp.
Σίγουρα δεν είναι dell, toshiba ή sony.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3755
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Turbox laptop

Δημοσίευσηαπό Dimitrios.gr » 22 Οκτ 2015, 00:33

dim459 έγραψε:Χμμμ... σηκώνει αρκετή συζήτηση.
Υποθέτω ούτε το ένα, ούτε το άλλο.
Εξ όσων γνωρίζω είναι μηχανήματα της clevo που κυκλοφορούν με το brand name που επέλεξε το Πλαίσιο.
Στα πλεονεκτήματά τους, σίγουρα περιλαμβάνεται το σχετικά γρήγορο service που τους παρέχεται.
Θεωρώ πως δεν κυκλοφορούν σε ανταγωνιστική τιμή.
Στα ίδια πάνω-κάτω χρήματα μπορεί να βρει κανείς και πιο επώνυμα μηχανήματα.
Τέλος πάντων, ας πούμε ότι βρίσκονται κάπου στο μέσο όρο από πλευράς ποιότητας ή αλλιώς περίπου στα κυβικά των acer και hp.
Σίγουρα δεν είναι dell, toshiba ή sony.


σε σχέση με την lenovo πως θα εκτιμούσες την ποιότητα κατασκευής ??
όσο για το service σκοπός είναι να μην φτάσουμε πότε εκεί ..... γιατί αν αρχίσει και βγάζει προβλήματα μόνο με αυτά θα ασχολούμαι και δουλεία δεν θα γίνεται .................
Spoiler: show
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Μέτριο
Λειτουργικό ⇛ Linux x32
Προδιαγραφές ⇛ AMD FX 8350 │4GB │ Audio Realtek ALC889│ TFT 19"
Κάρτα Γραφικών ⇛ NVIDIA gtx 650 TI BOOST

-------------------------------------------------------------------------------------------
Η Εξουσία που αποκτήθηκε παράνομα,ποτέ δεν χρησιμοποιείται για το καλό των ανθρώπων (Τάκιτος)
Όσο ποιο σάπιο είναι ένα κράτος τόσο πληθύνονται οι νόμοι. (Τάκιτος)
πᾶ­σά τε ἐ­πι­στή­μη χω­ρι­ζο­μέ­νη δι­και­ο­σύ­νης καὶ τῆς ἄλ­λης ἀ­ρε­τῆς πα­νουρ­γί­α, οὐ σο­φί­α φα­ί­νε­ται .(Πλάτων)
Dimitrios.gr
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 880
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2011, 19:17
Εκτύπωση

Re: Turbox laptop

Δημοσίευσηαπό abramis » 22 Οκτ 2015, 01:02

εγώ acer έχω πάντως 3.5 χρόνια και δεν έχω κανένα θέμα. μια χαρά ποιοτικό είναι, δεν θα το βαζα στην ίδια ζυγαριά με turbox. γενικά πλαίσιο έχει φάει delete μετά το pc μου το '08 που πήρα (ότι έχει μείνει τεσπα από τότε) λόγω ακρίβειας. αλλά για το service όντως έχει καλό, γτ το μούφα premier τροφοδοτικό που χε σκάσει μου το άλλαξε με coolermaster των 35 ευρώ τσάμπα λόγω 3 χρόνια εγγύησης!
1 Γνώσεις Linux: Μέτρια┃ Προγραμματισμού: Μέτρια ┃ Αγγλικών: Μέτρια
2 Ubuntu 20.04 focal 5.4.0-33-generic 64bit (el_GR.UTF-8, KDE plasma), Windows 10
3 AMD Ryzen 5 1400 Quad-Core Processor ‖ RAM 16021 MiB ‖ Gigabyte B450M S2H
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Bonaire XTX [Radeon R7 260X/360] [1002:6658] {radeon}
5 enp8s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 16)
laptop:
Spoiler: show
Ubuntu 18.04 bionic 5.3.0-40-generic 64bit(GNOME gnome),Windows 10, Lenovo B50-80, Intel Celeron 3205U @ 1.50GHz, RAM 7902 MiB, Intel Broadwell-U Graphics [8086:1606] {i915}
Άβαταρ μέλους
abramis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 757
Εγγραφή: 02 Αύγ 2011, 03:01
Τοποθεσία: Θεσ/νίκη
Launchpad: goldmetal
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Περί ανέμων