Σύντροφοι γλώσσας

...χαλαρή κουβεντούλα, γενικός σχολιασμός, φιλοσοφικές συζητήσεις, meeting point / γνωριμία

Συντονιστής: konnn

Σύντροφοι γλώσσας

Δημοσίευσηαπό Arathorn » 24 Μάιος 2016, 19:28

Προσπαθώ να βελτιώσω το επίπεδό μου στα αγγλικά και νομίζω πως ο καλύτερος τρόπος είναι η επικοινωνία με άνθρωπο που κατέχει την αγγλική ως μητρική γλώσσα.

Βρήκα το συγκεκριμένο site και τολμώ να πω πως ενθουσιάστηκα αφού είδα πως υπάρχουν εκατοντάδες χρήστες.


Θέλω να ρωτήσω το εξής: Επειδή πρώτη φορά βλέπω αυτό το site, γνωρίζει κανείς περι αξιοπιστία του;

Φυσικά αν έχει κατι καλύτερο να προτείνει κάτι καλύτερο, ευπρόσδεκτο.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
Arathorn
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 24 Μαρ 2014, 20:33
Εκτύπωση

Re: Σύντροφοι γλώσσας

Δημοσίευσηαπό dim459 » 25 Μάιος 2016, 07:57

Περί του site ή κάτι παρεμφερούς δεν έχω ιδέα.
Μια άλλη αρκετά καλή μέθοδος είναι να βλέπεις ταινίες χωρίς ελληνικούς υπότιτλους.
Αρχικώς με αγγλικούς, τους οποίους διαβάζεις μόνο αν δεν κατάλαβες τι λέχθηκε και σταδιακά χωρίς κανέναν υπότιτλο.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Σύντροφοι γλώσσας

Δημοσίευσηαπό spanos » 25 Μάιος 2016, 08:23

Για δες και αυτό είναι αξιοπρεπέστατο και σε τεστάρει για τις γνώσεις σου
https://www.duolingo.com/
1 Γνώσεις Linux: Λίγο ┃ Προγραμματισμού: PHP, HTML, Mysql ┃ Αγγλικών: Μέτρια
2 Ubuntu 17.04 zesty 4.10.0-42-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity:Unity7 ubuntu), Windows 10
3 AMD FX-8320 Eight-Core Processor ‖ RAM 7963 MiB ‖ Gigabyte GA-78LMT-USB3 6.0
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Redwood PRO [Radeon HD 5550/5570/5630/6510/6610/7570] [1002:68d9] {radeon}
5 enp3s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 0c)
Άβαταρ μέλους
spanos
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 19 Ιουν 2008, 14:25
Τοποθεσία: North Attiki
Εκτύπωση

Re: Σύντροφοι γλώσσας

Δημοσίευσηαπό asvos » 25 Μάιος 2016, 08:55

Arathorn έγραψε:Προσπαθώ να βελτιώσω το επίπεδό μου στα αγγλικά και νομίζω πως ο καλύτερος τρόπος είναι η επικοινωνία με άνθρωπο που κατέχει την αγγλική ως μητρική γλώσσα.
Για να ασχοληθεί ένας native speaker μαζί σου πρέπει:
Να ενδιαφέρεραι για Ελληνικά (χλωμό) ή
να έχεται ένα κοινό ενδιαφέρον-χόμπι και να κατάφερες να τραβήξεις την προσοχή (συμβαίνει συχνά) ή
να ενδιαφέρεται για σενα προσωπιικά.(τουρίστρια πχ..) .


Θέλω να ρωτήσω το εξής: Επειδή πρώτη φορά βλέπω αυτό το site, γνωρίζει κανείς περι αξιοπιστία του;

Φυσικά αν έχει κατι καλύτερο να προτείνει κάτι καλύτερο, ευπρόσδεκτο.

Ευχαριστώ.

Η συμβουλή του dim459 ήταν καλή οπότε προσθέτω:
https://www.ted.com/talks?language=el
Επίσης για εξάσκηση.
http://learnenglish.britishcouncil.org/en/
http://www.bbc.co.uk/learningenglish/
Spoiler: show
Γνώσεις ⇛ Linux: Λίγες ┃ Προγραμματισμός: Λίγες ┃ Αγγλικά: Μέτρια.
NetBook
Linux Lite σε Netbook Aser Aspireone.

Desktop
Ubuntu 19.04
Intel Core i7 CPU 920 2.67GHz ‖ RAM 11,7 GiB ‖ Gigabyte EX58-UD3R
nVidia GK107 [GeForce GT 630] {}
eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller)
Άβαταρ μέλους
asvos
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 388
Εγγραφή: 28 Φεβ 2010, 18:34
Εκτύπωση

Re: Σύντροφοι γλώσσας

Δημοσίευσηαπό Arathorn » 27 Μάιος 2016, 23:42

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

dim459 έγραψε:Μια άλλη αρκετά καλή μέθοδος είναι να βλέπεις ταινίες χωρίς ελληνικούς υπότιτλους.
Αρχικώς με αγγλικούς, τους οποίους διαβάζεις μόνο αν δεν κατάλαβες τι λέχθηκε και σταδιακά χωρίς κανέναν υπότιτλο.


To κάνω αυτό εδώ και καιρό δεν στο κρύβω όμως πως ακόμα δυσκολεύομαι (κάποιες φορές απλά δεν γίνεται τους καταλάβεις) ! Απλώς θα ήθελα κάτι πιο «interactive» ώστε ο ίδιος να με διδάσκει και να με διορθώνει. Συν τοις άλλοις φυσικά να εξασκήσω και το προφορικό.

asvos έγραψε:[Για να ασχοληθεί ένας native speaker μαζί σου πρέπει:
Να ενδιαφέρεραι για Ελληνικά (χλωμό) ή
να έχεται ένα κοινό ενδιαφέρον-χόμπι και να κατάφερες να τραβήξεις την προσοχή (συμβαίνει συχνά) ή
να ενδιαφέρεται για σενα προσωπιικά.(τουρίστρια πχ..)


Φίλε και εγώ το ίδιο σκέφτομαι· σιγά να μη θέλει κάποιος να μάθει Ελληνικά. Όσο ψάξιμο έκανα στο site, δεν βρήκα κάποιον να θέλει να μάθει Ελληνικά.

Με τις τουρίστριες πρέπει να μιλάς ο ίδιος. Κάποτε στο στρατό είχα γνωρίσει ενώ ταξίδευα με πλοίο κάποια απο Αυστραλία. Μιλούσαμε πολλές ώρες αλλά η καρδιά μου ξέρει τι τράβηξα. Πάντως συμφωνήσαμε να κρατάμε επαφή. Ένα παιδί απο το στρατό θέλησε να με βοηθήσει (μεταφραστής στο επάγγελμα) γράφοντάς της ένα e-mail. Εγώ τον εμπιστεύτηκα. Απο τότε η Kate δεν μου ξαναμίλησε ποτέ..οπότε καλύτερα μόνος μου :Ρ

By the way spanos και asvos σας ευχαριστώ και για τα link που παραθέσατε.
Άβαταρ μέλους
Arathorn
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 24 Μαρ 2014, 20:33
Εκτύπωση

Re: Σύντροφοι γλώσσας

Δημοσίευσηαπό dim459 » 28 Μάιος 2016, 20:51

Arathorn έγραψε:To κάνω αυτό εδώ και καιρό δεν στο κρύβω όμως πως ακόμα δυσκολεύομαι (κάποιες φορές απλά δεν γίνεται τους καταλάβεις) !

Εντάξει, λογικό. Θα σε βοηθήσει ιδιαίτερα η χρήση ακουστικών, αν υπάρχει η δυνατότητα.

Off topic:
Την πρώτη φορά που με πήγε η κόρη μου να δούμε ταινία 3d, ένοιωσα ιδιαίτερα προνομιούχος που μπορώ να βλέπω ταινίες χωρίς υπότιτλους. Μου έδιναν την αίσθηση ότι αιωρούνταν κάπου στο κενό και μπροστά στα μάτια μου, οπότε η οποιαδήποτε απόπειρα να τους διαβάσω μου προκαλούσε ζαλάδα. Μάλλον γερνάω, δεν είναι αυτά τα πράγματα για μένα...
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Σύντροφοι γλώσσας

Δημοσίευσηαπό Arathorn » 30 Μάιος 2016, 22:03

dim παρακολουθώντας τους υποτίτλους χάνεις τις εκφράσεις των ηθοποιών (σημαντικό στο σινεμά). Ένας ακόμα λόγος που θέλω να μάθω καλά αγγλικά ^_^
Άβαταρ μέλους
Arathorn
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 24 Μαρ 2014, 20:33
Εκτύπωση

Re: Σύντροφοι γλώσσας

Δημοσίευσηαπό Geochr » 05 Ιουν 2016, 09:59

dim459 έγραψε:Μια άλλη αρκετά καλή μέθοδος είναι να βλέπεις ταινίες χωρίς ελληνικούς υπότιτλους.
Αρχικώς με αγγλικούς, τους οποίους διαβάζεις μόνο αν δεν κατάλαβες τι λέχθηκε και σταδιακά χωρίς κανέναν υπότιτλο.

Καλή και αποτελεσματική μέθοδος...το είχα κάνει στο παρελθόν με δυσκολότερη γλώσσα από τα αγγλικά με ικανοποιητικό αποτέλεσμα.
Απλά θέλει υπομονή στην αρχή...Όμως αφού έχεις συγκεκριμένο σκοπό, τότε δε θα σε πολυενδιαφέρει η ταινία, αλλά θα έχεις το νου σου στην προφορά και λίγο στους υπότιτλους.
Εγώ ξεκίνησα με ταινίες που είχα δει πριν με ελληνικούς υπότιτλους κάτι το οποίο με βοηθούσε λίγο παραπάνω στην κατανόηση.
Γνώσεις ⇛Linux: Μαθαίνω αργά ┃ Προγραμματισμός: Ελάχιστο ┃ Αγγλικά: Μέτρια

  • Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 16,04LTS
    ⇛Intel Core i3-2365M CPU @1.40GHz ‖ RAM 7780 MB ‖ Acer Aspire V5-571
Άβαταρ μέλους
Geochr
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 2466
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2010, 01:39
Τοποθεσία: Περιστέρι - Αίγινα
Launchpad: geochr
IRC: Geochr
Εκτύπωση

Re: Σύντροφοι γλώσσας

Δημοσίευσηαπό the_eye » 20 Ιουν 2016, 15:23

Είδα και αυτό, δεν το ξέρω, αλλά δες το.

https://www.italki.com/home
Όσο λιγότερο κλειστό λογισμικό έχεις, τόσα λιγότερα προβλήματα.
1 Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι PHP, MySQL ┃ Αγγλικά: Καλά
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, ubuntu:GNOME ubuntu)
3 Intel Core i3-6100 CPU @ 3.70GHz ‖ RAM 7836 MiB ‖ Gigabyte B150M-HD3 DDR3-CF - Gigabyte B150M-HD3 DDR3
4 Intel HD Graphics 530 [8086:1912] {i915}
5 enp1s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Οδηγοί Ubuntu Βίντεο Οδηγοί
Άβαταρ μέλους
the_eye
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 11672
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010, 17:19
Launchpad: ntoulasd
IRC: the_eye_
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Περί ανέμων