Πολιτική απορρήτου σε Σελίδα Κοινότητας Ελευθέρου λογισμικού

...χαλαρή κουβεντούλα, γενικός σχολιασμός, φιλοσοφικές συζητήσεις, meeting point / γνωριμία

Συντονιστής: konnn

Πολιτική απορρήτου σε Σελίδα Κοινότητας Ελευθέρου λογισμικού

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 07 Νοέμ 2016, 14:06

Παίδες στην Κύπρο γίνεται μια προσπάθεια οργάνωσης σωματείο για την προώθηση του ελευθέρου λογισμικού και συμμετέχω όπως μπορώ στην προσπάθεια (αν και είμαι πολάν καλαμαράς).

Η σελίδα μας είναι η http://ellak.org και πρότεινα η κεντρική σελίδα να ακολουθά την εξής πολιτική απορρήτου - cookies:
https://github.com/ellakcy/privacy-poli ... /README.md

Και θα ήθελα την άποψή σας περί του ζητήματος.
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

Re: Πολιτική απορρήτου σε Σελίδα Κοινότητας Ελευθέρου λογισμ

Δημοσίευσηαπό Learner » 07 Νοέμ 2016, 16:14

Αν θες τη γνώμη μου,

καταρχήν η σελίδα είναι "άκυρη". Εννοώ το domain name. Υπάρχει ήδη ellak.gr και το ellak.org δείχνει ως άλλο ένα κεντρικό site του ellak.
Θα έπρεπε να δηλώνει την κυπριακή κοινότητα-ιδιότητα με πχ: ellakcy.gr ή ellak-cy.gr.
Το ιδανικό βέβαια εδώ θα ήταν ένα .cy κατάληξης domain name, αλλά δε ξέρω τι παίζει με το συγκεκριμένο. Ρίξτε μια ματιά εδώ: http://www.nic.cy/index.htm
Με μια σελίδα όπως ellak.org το μόνο που θα συμβεί είναι... μπέρδεμα.

Σε ότι αφορά την πολιτική απορρήτου, φαίνεται ότι είναι γραμμένη από άτομο(α) που δεν έχει(ουν) εξειδίκευση στο αντικείμενο. Προτείνω να ρωτήσετε κάποιον Νομικό ή ζητήστε βοήθεια από την ellak.gr.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Πολιτική απορρήτου σε Σελίδα Κοινότητας Ελευθέρου λογισμ

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 07 Νοέμ 2016, 16:58

Βασικά εγώ σύνταξα το κείμενο αυτό.
Ενώ για να έχουμε .cy domain πρέπει να υπογραφεί το καταστατικό της κοινότητας από τους αρμόδιους φορείς εκεί πέρα πράγμα που κολλάει. Ενώ ο server είναι της ελλάκ (Της Ελληνικής).
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

Re: Πολιτική απορρήτου σε Σελίδα Κοινότητας Ελευθέρου λογισμ

Δημοσίευσηαπό Learner » 07 Νοέμ 2016, 18:51

pc_magas έγραψε:Ενώ ο server είναι της ελλάκ (Της Ελληνικής).

Τουλάχιστον ένα ellak-cy.org θα ήταν καλύτερο, κατά τη γνώμη μου, αλλά εάν έχετε συνεννοηθεί με την ellak.gr, ΟΚ.
Πάντως όταν αρχίσει το caching από την Google θα υπάρξει μπέρδεμα στα αποτελέσματα.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Πολιτική απορρήτου σε Σελίδα Κοινότητας Ελευθέρου λογισμ

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 07 Νοέμ 2016, 22:22

Ό,τι ακριβώς σχολίασε και ο Learner.
Ειδικά για την πολιτική απορρήτου, πάρτε ως βάση μια ήδη υπάρχουσα, βάλτε κάτι ρεφενέ και πηγαίνετε σε κάποιον με νομικές γνώσεις για να την συντάξει σύμφωνα με τις αλλαγές που θέλετε.

Το εγχείρημα σύνταξης ενός τέτοιου κειμένου είναι πολύ δυσκολότερο από όσο φαντάζονται οι περισσότεροι.
Πχ:
Εμείς, η Κοινότητα ΕΛ/ΛΑΚ Κύπρου, φροντίζουμε να μην λαμβάνουμε και επεξεργαζόμαστε για εμπορικό ή μη θεμιτό σκοπό τα προσωπικά σας δεδομένα. Παρόλα αυτά κρατάμε κάποιες πληροφορίες με το μέγιστο βαθμό ανωνυμίας που είναι δυνατόν

Αφήνοντας στην άκρη τη γραμματική, στην φράση μπορούμε να βρούμε αοριστίες όπως:
    «Εμείς, η Κοινότητα ΕΛ/ΛΑΚ Κύπρου». Αυτό δεν λέει τίποτα, διότι σε περίπτωση που δεν τηρηθεί η πολιτική απορρήτου (έστω και από λάθος), ο χρήστης δεν έχει καν που να παραπονεθεί.
    «για εμπορικό ή μη θεμιτό σκοπό». Δεν ορίζεται τι είναι «θεμιτό» και τι όχι. Είναι υποκειμενική η κρίση του. Ουσιαστικά λες «εμπιστευθείτε με, ξέρω εγώ»
    «τα προσωπικά σας δεδομένα» Ποιά είναι τα προσωπικά δεδομένα στα οποία έχεις πρόσβαση, ποια από αυτά συλλέγεις;
    «Παρόλα αυτά κρατάμε κάποιες πληροφορίες» Ποιές;
    «μέγιστο βαθμό ανωνυμίας που είναι δυνατόν» Είναι δυνατόν με βάση τι; τις τεχνικές σας δυνατότητες; την ενδεχόμενη πίεση από υπηρεσίες ασφαλείας; Ως τι ορίζεις «μέγιστο βαθμό ανωνυμίας»;

Καταλαβαίνω τη λογική του DIY. Όλοι οι λινουξάδες την έχουμε, αλλά στην προκειμένη περίπτωση μην παίζετε.
Υπάρχει λόγος που για να γίνεις δικηγόρος πρέπει να λιώσεις στο διάβασμα για χρόνια και όταν τελικά γίνεις είσαι η 3η ισχυρότερη εξουσία στον κόσμο ( Θεός > Γιατρός > Δικηγόρος)...
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Περί ανέμων

cron