Εργασία εκτός Ελλάδας, εμπειρίες, εντυπώσεις και συμβουλές.

...χαλαρή κουβεντούλα, γενικός σχολιασμός, φιλοσοφικές συζητήσεις, meeting point / γνωριμία

Συντονιστής: konnn

Εργασία εκτός Ελλάδας, εμπειρίες, εντυπώσεις και συμβουλές.

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 09 Δεκ 2016, 23:33

Εδώ λέμε τις εμπειρίες μας από το εργασιακό μας και μη βίο σε χώρες εκτός Ελλάδας. Παρακαλώ πείτε και την διάρκεια τις εργασίας και πως σας βρέθηκε η ευκαιρία.

Ξεκινώντας από εμένα, το καλοκαίρι δούλεψα επί 3 μήνες σε εταιρεία με branch στην Λεμεσό της Κύπρου που δραστηροποιούταν στον τομέα Homeland Security, παρόλο το μυστήριο του τομέα τα άτομα ήταν αρκετά φιλικά και αρκετά άνετο εργασιακό περιβάλλον, εκεί έμαθα unit testing και ασχολήθηκα με το docker και δούλεψα με agile μεθοδολογίες. Γενικά δούλεψα με μια ενδιαφέρουσα στοίβα λογισμικού και έλαβα σε σύντομο χρονικό διάστημα πολίτιμη εμπειρία. Η ευκαιρία μου δόθηκε δια μέσου recruiter από ένα email ή απάντηση αποδοχής έγινε αρκετά γρήγορα (~2 εβδομάδες).

Δε η Λεμεσός είναι ένα καλό business center με αρκετές εταιρείες. Στον τομέα της πληροφορικής μπορεί να ασχοληθεί με εταιρείες forex (που η Κύπρος σφίζει απο αυτές) και γενικά η Κύπρος από ότι έχω δει δίνει το αίσθημα της "λεφτουδιάς" ειδικά με τα ακριβά αμάξια να κυκλοφορούν στην παραλία και με αρκετές πολυεθνικές να έχουν branch η και έδρα στην Κύπρο. Aκόμη έχει καλές εποχιακές εργασίες όπως σερβιτόρος και γενικά που εάν και επίπονη δίνει σχετικά καλές αποδοχές (4 ψήφιος μισθός) με κοινωνική ασφάλιση από το Κυπριακό Δημόσιο, που είναι η στάνταρτ πρακτική (δλδ εκεί δουλεύεις με ασφάλιση). Ακόμη βλέπεις έντονο το Ρώσικο στοιχείο που κατά την γνώμη μου είναι μια η πηγή πλούτου.

Από φορολογικής άποψης το ύψος του αφορολόγητου είναι στα 19.500 ευρώ, ενώ για διαμονή μικρότερη των 6 μηνών στην Κύπρο δεν φορολογείτε. Ενώ για εργασία στην Κύπρο από για τους Ελλαδίτες και γενικά μέλη της ΕΕ χρειάζεται να βγάλει κίτρινη κάρτα εντός 4 μηνών από την στιγμή που θα πατήσουν το πόδι σε Κυπριακό έδαφος. Ενώ είναι αρκετά δύσκολο όσοι δεν έχουν μια μόνιμη - αποδείξιμη διεύθυνση (μέσω ενοικιαστηρίου συμβολαίου ή λογαριασμό ρεύματος, νερού) να ανοίξουν τραπεζικό λογαριασμό. Τέλος σε όσες δημόσιες υπηρεσίες έχω πάει για να εξυπηρετηθεί κάποιος υπάρχει μια γραμματεία η οποία σου δίνει ένα χρωματιστό χαρτάκι με έναν αριθμό ανάλογα το είδος της εξυπηρέτησης, μετά περιμένεις σε αίθουσα αναμονής να σε καλέσουν με το χρώμα που έχει το καρτελάκι και το νούμερο, δεν ξέρω αλλά μου φάνηκε ωραίο μοντέλο εξυπηρέτησης.

Τέλος το νοίκι είναι αρκετά "βολικό" που και για εποχιακή εργασία βρίσκεις και δωμάτιο με νοίκι ~200 ευρώ (και δεν χρειάζεται να πληρώνεις ηλεκτρισμό, νερό, internet) αλλά και διαμέρισμα με 300κάτι ευρώ (γκαρσονιέρα). Στο συγκρότημα δωματίων που έμενα είχε αρκετές κατσαρίδες αλλά ήταν ο οικονομικότερος τρόπος διαμονής και οι κοινόχρηστοι χώροι ήταν αρκετά βρώμικοι (πχ. ξεχασμένα τρόφιμα που λήγαν στο κοινόχρηστο ψυγείο) αλλά έδινε καλή ευκαιρία επικοινωνίας και φυσικής κοινωνικής δικτύωσης.

Αναμένουμε τις δικές σας ιστορίες.
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

Re: Εργασία εκτός Ελλάδας, εμπειρίες, εντυπώσεις και συμβουλ

Δημοσίευσηαπό jsalatas » 09 Δεκ 2016, 23:50

pc_magas έγραψε: σχετικά καλές αποδοχές (4 ψήφιος μισθός)


Δεν βοηθας! 4 ψήφιο είναι και το 1000 και το 9999. :p
jsalatas
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 17 Ιουν 2016, 03:38
Τοποθεσία: USA
Εκτύπωση

Re: Εργασία εκτός Ελλάδας, εμπειρίες, εντυπώσεις και συμβουλ

Δημοσίευσηαπό lepidas » 10 Δεκ 2016, 08:54

jsalatas έγραψε:
pc_magas έγραψε: σχετικά καλές αποδοχές (4 ψήφιος μισθός)


Δεν βοηθας! 4 ψήφιο είναι και το 1000 και το 9999. :p

Επειδή δε βλέπω να σου απαντάει σύντομα στο ερώτημα σου, προτείνω να πας στο φούρνο του χωριού να φας μια στριφτή τυρόπιτα γιατι φαινεται να πεινάς, απο εχτες με έχεις ταράξει στο μύθο και στο σπαμ.
Τέλος, όταν απαντηθεί το ερώτημα σου τότε μπορείς να πιείς και μια σόδα για τη χόνεψη.
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Εργασία εκτός Ελλάδας, εμπειρίες, εντυπώσεις και συμβουλ

Δημοσίευσηαπό Th P » 10 Δεκ 2016, 09:56

jsalatas έγραψε:Δεν βοηθας! 4 ψήφιο είναι και το 1000 και το 9999. :p


Εκτός από το οικονομικό υπάρχουν και άλλοι σημαντικοί παράγοντες (τρόπος ζωής, κοινωνικές συνθήκες, ξενοφοβία κλπ).
Η εμπειρία σου από αυτά (στην Καλιφόρνια αν δεν κάνω λάθος);

Φιλικά
Θανάσης Π.
Σταθερή είναι η διανομή που προσπαθείς ανεπιτυχώς να κρασσάρεις
Linux: Low┃Προγραμματισμός: No┃Αγγλικά: Good
Είμαι αναλφάβητος, ανιστόρητος και άξιος της μοίρας μου
Άβαταρ μέλους
Th P
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1981
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009, 10:46
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
IRC: ThP1
Εκτύπωση

Re: Εργασία εκτός Ελλάδας, εμπειρίες, εντυπώσεις και συμβουλ

Δημοσίευσηαπό jsalatas » 10 Δεκ 2016, 10:04

lepidas έγραψε:
jsalatas έγραψε:
pc_magas έγραψε: σχετικά καλές αποδοχές (4 ψήφιος μισθός)


Δεν βοηθας! 4 ψήφιο είναι και το 1000 και το 9999. :p

Επειδή δε βλέπω να σου απαντάει σύντομα στο ερώτημα σου, προτείνω να πας στο φούρνο του χωριού να φας μια στριφτή τυρόπιτα γιατι φαινεται να πεινάς, απο εχτες με έχεις ταράξει στο μύθο και στο σπαμ.
Τέλος, όταν απαντηθεί το ερώτημα σου τότε μπορείς να πιείς και μια σόδα για τη χόνεψη.


Εεεεεεεε;;;;;;;; :\
jsalatas
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 17 Ιουν 2016, 03:38
Τοποθεσία: USA
Εκτύπωση

Re: Εργασία εκτός Ελλάδας, εμπειρίες, εντυπώσεις και συμβουλ

Δημοσίευσηαπό jsalatas » 10 Δεκ 2016, 10:27

Th P έγραψε:
jsalatas έγραψε:Δεν βοηθας! 4 ψήφιο είναι και το 1000 και το 9999. :p


Εκτός από το οικονομικό υπάρχουν και άλλοι σημαντικοί παράγοντες (τρόπος ζωής, κοινωνικές συνθήκες, ξενοφοβία κλπ).
Η εμπειρία σου από αυτά (στην Καλιφόρνια αν δεν κάνω λάθος);


Ε προφανώς δεν είναι μόνο το οικονομικό αλλά ρε φίλε, αστό μην το αναφέρεις καθόλου έτσι! :)

Τεσπα..... Ναι εγώ είμαι Καλιφόρνια εδώ και 4 χρόνια και κάτι μήνες. Είναι πολύ καλά και από άποψη δουλειάς και ζωής. Αν και η οργάνωση γενικότερα στην Αμερική είναι πολύ διαφορετική σε σχέση με την Ευρώπη και ίσως να μην αρέσει/ταιριάζει σε όλους (εχω γνωρίσει πολύ κόσμο που την έκανε και επέστρεψε Ελλάδα για του άρεσε εδώ). Εμένα πάντως μ' αρέσει :)

Οι συνθήκες δουλειάς είναι ότι καλύτερο έχω πετύχει (έχω δουλέψει και Ευρώπη λίγο) αν και ίσως έχει να κάνει με το γεγονός ότι δεν δουλεύω σε εταιρία αλλά σε πανεπιστήμιο και δεν έχω άποψη τι συνθήκες επικρατούν στον ιδιωτικό τομέα. Έχει πολύ δουλειά όχι από άποψης ωραρίου που είναι ευέλικτο γενικότερα (όχι όμως την ευελιξία που εννοούν στην Ελλάδα) αλλά παρ' όλα αυτά είναι κάψιμο το οποίο όμως έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον, τόσο από την άποψη των technical challenges όσο και από καθαρά ερευνητικής άποψης. Τα λεφτά είναι καλά αν και όχι τόσο καλά όσο ακούγεται σε κάποιον που δεν έχει ζήσει εδώ, μιας και το 1/3 του καθαρού μισθού πάει σε ενοίκια τα οποία είναι τα μόνα που είναι (δυσανάλογα) ακριβά. Τα βασικά είδη διαβίωσης (φαγητό, ενέργεια, ένδυση) είναι σχετικά πολύ φτηνά και επίσης είναι όχι φτηνή αλλά πολύ προσιτή η τεχνολογία (από υπολογιστές μέχρι και αυτοκίνητα).

Τελος οι άνθρωποι (τουλάχιστον εδω στην Καλιφόρνια) είναι πολύ φιλικοί και open σε βαθμο που ξενίζει αρκετά στην αρχή (σου πιάνουν κουβέντα ακόμα και στο ασανσερ ή στην ουρά του σουπέρ μάρκετ). Εχουν συνηθίσει τους ξένους και δεν έχουν κανένα θέμα. Αντίθετα μάλιστα όποτε μας ακούν να μιλάμε ελληνικά μας ρωτάνε από πού είμαστε και δείχνουν ενδιαφέρον τόσο για τις χώρες όσο και για το τι κάνουμε στην Αμερική και αν μας αρέσει εδώ (χαίρονται αν τους πεις ότι σου αρέσει η χώρα τους και μάλιστα στην αρχή που τους έλεγα ότι είμαι μερικούς μήνες εδώ έδιναν και συμβουλές).

Αν σας δωθεί η ευκαιρία δουλειάς στην Αμερική μην την αφήσετε! :)
jsalatas
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 17 Ιουν 2016, 03:38
Τοποθεσία: USA
Εκτύπωση

Re: Εργασία εκτός Ελλάδας, εμπειρίες, εντυπώσεις και συμβουλ

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 10 Δεκ 2016, 16:00

Th P έγραψε:
jsalatas έγραψε:Δεν βοηθας! 4 ψήφιο είναι και το 1000 και το 9999. :p


Εκτός από το οικονομικό υπάρχουν και άλλοι σημαντικοί παράγοντες (τρόπος ζωής, κοινωνικές συνθήκες, ξενοφοβία κλπ).
Η εμπειρία σου από αυτά (στην Καλιφόρνια αν δεν κάνω λάθος);

Φιλικά
Θανάσης Π.


Για να καλύψω το θέμα τις ξενοφοβίας και lifestyle στην Λεμεσό υπάρχουν μετανάστες από Vietnam και Sri Lanka που ουκ ολίγες φορές τους βλέπεις μαζί να γευματίζουν στην παραλία και να έχουν και παραλιακά mini market (εκεί τα λένε περίπτερο) αλλά και κυρίες από τις χώρες αυτές να καλωπίζονται στον παριαλιακό δρόμο (κυρίες βγάζουν τα φρύδια άλλης κυρίας). Οι Κύπριοι γενικά δεν βλέπουν με τόσο καλό μάτι αυτά τα άτομα αλλά παραδόξως ουκ ολίγοι είναι οι Κύπριοι που μας θεωρούν "δικούς τους". Δε κάποιες κυρίες από αυτές τις χώρες ενδίδονται στο επαγγελματικό "ξεμάτιασμα"

Ένα άσχημο είναι η αστικές συγκοινωνίες που είναι αρκετά αραιές (άνα ~20 λεπτά είχε λεωφορείο που πήγαινε κέντρο και κάλυπτε) ενώ το εισιτήριο μπρος στις Αστικές Συγκοινωνίες της Αθήνας είναι ακριβότερο, καλό είναι να γνωρίζεται τι ώρα περνάει το λεωφορείο από την στάση. Έτσι για μόνιμη διαμονή ενδεικνύεται χρήση αυτοκίνητου η μηχανής. Όσο για την Αυτοκίνηση κάνει έντονη αίσθηση Κυκλοφορία "mitsubishi" αυτοκινήτων ειδικά του "Lancer" στους Κυπριακούς δρόμους, ενώ το ότι οδηγούν με την θέση του τιμονιού δεξιά αντί αριστερά έχει σαν αποτέλεσμα να κυκλοφορούν και εισαγόμενα αυτοκίνητα από Ιαπωνία (JDM αυτοκίνητα) αλλά και μοντέλα αυτοκινήτων να έχουν διαφορετικό όνομα από το αντίστοιχο αριστεροτίμονο (πχ ένα Τoyota Yaris στην Ελλάδα ονομάζετε Vitz στην Κύπρο).

Σαφώς λόγο της έντονης ζέστης και κλίματος προτείνεται η αγορά αμαξιού χρώματος λευκού. Το κλίμα της Κύπρου είναι ποιο θερμό σε σχέση με το Ελληνικό ενώ το καλοκαίρι είναι ποιο ζεστό με το καλοκαίρι πραγματικά να στάζεις, καλό είναι να διαμένετε σε διαμέρισμα - δωμάτιο με κλιματισμό.

Τέλος υπάρχει έντονο και πλούσιο το θρησκευτικό στοιχείο άνετα στην Λεμεσό βλέπεις Ορθόδοξες Εκκλησίες, Τζαμί αλλά και Αγγλικανικές, Προτεσταντικές και Καθολικές Εκκλησίες. Μάλιστα ακόμα και τα stand των Ματρύρων του Ιεχωβά έχουν ποιο πομπώδη μυνήματα πάνω τους. Μάλιστα υπάρχει περίπτωση να δεις να αναφέρονται ονόματα Επισκόπων της Ορθόδοξης Εκκλησίας της Κύπρου και σε Προτωσέλιδα οικονομικών Εφημερίδων.

jsalatas έγραψε:Δεν βοηθας! 4 ψήφιο είναι και το 1000 και το 9999. :p

Με 19500 αφορολόγητο και 13 μηνιάτικα ανά έτος μάντεψε πόσο είναι το κατώτερο μηνιάτικο που μπορείς να πάρεις.
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

Re: Εργασία εκτός Ελλάδας, εμπειρίες, εντυπώσεις και συμβουλ

Δημοσίευσηαπό jsalatas » 10 Δεκ 2016, 16:15

pc_magas έγραψε:Με 19500 αφορολόγητο και 13 μηνιάτικα ανά έτος μάντεψε πόσο είναι το κατώτερο μηνιάτικο που μπορείς να πάρεις.


1093.08 ευρω καθαρά :)
jsalatas
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 17 Ιουν 2016, 03:38
Τοποθεσία: USA
Εκτύπωση

Re: Εργασία εκτός Ελλάδας, εμπειρίες, εντυπώσεις και συμβουλ

Δημοσίευσηαπό Th P » 10 Δεκ 2016, 17:20

jsalatas έγραψε:Αν σας δωθεί η ευκαιρία δουλειάς στην Αμερική μην την αφήσετε! :)


Με ανάλογες αποδοχές που θα προτιμούσες να ζεις, Ελλάδα ή USA;
Σταθερή είναι η διανομή που προσπαθείς ανεπιτυχώς να κρασσάρεις
Linux: Low┃Προγραμματισμός: No┃Αγγλικά: Good
Είμαι αναλφάβητος, ανιστόρητος και άξιος της μοίρας μου
Άβαταρ μέλους
Th P
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1981
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009, 10:46
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
IRC: ThP1
Εκτύπωση

Re: Εργασία εκτός Ελλάδας, εμπειρίες, εντυπώσεις και συμβουλ

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 10 Δεκ 2016, 18:39

jsalatas έγραψε:
pc_magas έγραψε:Με 19500 αφορολόγητο και 13 μηνιάτικα ανά έτος μάντεψε πόσο είναι το κατώτερο μηνιάτικο που μπορείς να πάρεις.


1093.08 ευρω καθαρά :)


Ξέχασα να σου πω πως η ασφαλιστική εισφορά στην Κύπρο είναι 7.8%
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

Επόμενο

Επιστροφή στο Περί ανέμων

cron