Εάν ήμουν ο Προθυπουργός

...χαλαρή κουβεντούλα, γενικός σχολιασμός, φιλοσοφικές συζητήσεις, meeting point / γνωριμία

Συντονιστής: konnn

Εάν ήμουν ο Προθυπουργός

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 08 Μάιος 2017, 22:05

Ουκ ολίγες φορές εξεφράζουμε την δυσφορία μας στα εκάστοτε μέτρα της εκάστοτε κυβέρνησης και γενικά για την εκάστοτε πολιτική εξουσία στην χώρα.

Έτσι σκέφτηκα το εξής ερώτημα "Τι θα έκανα εάν ήμουν εγώ πρωθυπουργός για το Χ,Ψ ζήτημα;" και από ότι κατάλαβα είναι ότι μεν βλέπουμε ένα πρόβλημα (πχ. οικονομική κρίση και μέτρα) αλλά δεν κάνουμε εμείς σαν λαός κάτι για την λύση αυτού έστω και στο ελάχιστο.

Έτσι θέλω να δώ ότι εάν είχατε εσείς εξουσία τι θα κάνατε προκειμένου να λύσετε ένα πρόβλημα που μαστίζει την Ελλάδα.

Και ξεκινώ εγώ με τι μέτρα θα λάμβανα για την οικονομική κρίση της χώρας:
Πρώτον θα έβαζα ΦΠΑ την αγοραπωλησία των μετοχών σε χρηματιστήριο πχ. η τιμή της μετοχής θα είναι κατά 1% ακριβότερη και γι αυτό πρώτον:
  1. Λογικά όποιος πουλά και αγοράζει μετοχές σε χρηματιστήριο σημαίνει ότι έχει κάποιο ποσό για να βγάζει τα προς το ζην.
  2. Το χρηματιστήριο είναι ένα μέσο όπου συγκεντρώνει πλούτο με αγοραπωλησία μετοχής έτσι οδήγεί σε άνηση κατανομή πλούτου.
Δεύτερον θα εκμεταλευόμουνα ότι το Λιμάνι του Πειραιά είναι εμπορικός κόμβος για την Ευρώπη και Ασία έτσι θα έβαζα αντίτιμο που θα πρέπει να πληρώνει ο εκάστοτε πλοιοκτήτης στο Ελληνικό δημόσιο προκειμένου εμπορικά καράβια να μπορούν να προσλημενωθούν και να ξεφορτώσουν.
Τρίτον ή θα ζητούσα να μην συνεισφέρω ποσοστό του ΑΕΠ για το ΝΑΤΟ ειδάλλως θα αποχωρούσα από αυτό. Είναι ακριβή η επιλογή.
Τέταρτον εάν η διαπραγμάτευση ξεπερνούσε κάποια όρια θα διέκοπτα κάθε είδους διαπραγμάτευση για νέα δάνεια. Εαν είσαι φεσωμένος δεν θές και άλλο φέσι. Εάν η επιλογή οδηγεί σε εθνικό νόμισμα τότε το νέο νόμισμα θα είναι υποτιμημένο όχι κατά πολύ από το ρούβλι και το Κινέζικο γουάν (για ευνόητους λόγους) δε θα επέτρεπα την χρήση αυτών στα Ελληνικά νησία.
Πέμπτων θα προσκαλούσα νέες χώρες να ανοίξουν στρατιωτικές βάσεις στην Ελλάδα με προϋπόθεση ότι θα τρέφονται και θα καταναλώνουν Ελληνικά προϊόντα για διατροφή σίτιση και Ένδυση και Υπόδηση.

Λοιπόν πείτε εσείς τι θα κάνατε για ένα Εθνικό ζήτημα εάν ήσασταν πρωθυπουργός.
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

Re: Εάν ήμουν ο Προθυπουργός

Δημοσίευσηαπό dim459 » 09 Μάιος 2017, 22:48

Δεν θα απαντήσω επί της ουσίας, είναι αρκετά πολύπλοκο, θα πω μόνο ότι θεωρώ το εθνικό νόμισμα (με ότι αυτό συνεπάγεται) μονόδρομο, αλλά αυτό είναι από μόνο του μια τεράστια συζήτηση, η οποία ούτε ταιριάζει στο χώρο και για να είμαι ειλικρινής βαριέμαι και να την κάνω.

Απλά ήθελα να παρατηρήσω ότι είναι τόσες πολλές οι αλληλεξαρτήσεις, που είναι μάλλον δύσκολο το ναι ή όχι σε αυτά που γράφεις.
Επιβάρυνση 1% σε ένα χρηματιστήριο που πάει κατά διαόλου, όταν ταυτόχρονα εμμένεις στην (φιλ)ελεύθερη οικονομία και απορρίπτεις τον έστω ελεγχόμενο κρατικό παρεμβατισμό ;
Αντίτιμο στα λιμάνια, επιβαρύνοντας έναν από τους βασικότερους πόλους της ελληνικής οικονομίας, δηλαδή τη ναυτιλία ; Αν πάλι εννοείς μόνο πλοία υπό ξένη σημαία, εκτός της επιεικώς αμφίβολης νομιμότητας μιας τέτοιας πρακτικής, εφόσον μεν πρόκειται για εσωτερικό εμπόριο, είναι βέβαιο ότι η επιβάρυνση θα εμφανιστεί στην τελική τιμή του προϊόντος στην αγορά, και εφόσον πρόκειται για διέλευση προς τρίτους προορισμούς δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα εξακολουθούν να προτιμούν τα βεβαρυμένα λιμάνια σου.
Έξοδος από το ΝΑΤΟ ; Χμμμ.. ελαφρώς επικίνδυνο, αν και η ιστορία δείχνει ότι όταν χρειάστηκε δεν πολυέδειξε και την επιρροή του προς το συμφέρον μας, τέλος πάντων...
Στρατιωτικές βάσεις ; Σχετίζεται άμεσα με το προηγούμενο ερώτημα, αλλά πέραν του πυρήνα του θέματος (με τον οποίο είμαι κάθετα αντίθετος), τι αριθμό ατόμων θα προσδοκούσες ώστε να είναι αξιόλογο το οικονομικό όφελος ;

Μην το θεωρήσεις κριτική των απόψεών σου, πιο πολύ προβληματισμοί είναι.
Ούτως ή άλλως δεν βρίσκω βιώσιμη λύση εντός του υφισταμένου οικονομικού μοντέλου...
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Εάν ήμουν ο Προθυπουργός

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 10 Μάιος 2017, 12:59

dim459 έγραψε:Δεν θα απαντήσω επί της ουσίας, είναι αρκετά πολύπλοκο, θα πω μόνο ότι θεωρώ το εθνικό νόμισμα (με ότι αυτό συνεπάγεται) μονόδρομο, αλλά αυτό είναι από μόνο του μια τεράστια συζήτηση, η οποία ούτε ταιριάζει στο χώρο και για να είμαι ειλικρινής βαριέμαι και να την κάνω.

Απλά ήθελα να παρατηρήσω ότι είναι τόσες πολλές οι αλληλεξαρτήσεις, που είναι μάλλον δύσκολο το ναι ή όχι σε αυτά που γράφεις.
Επιβάρυνση 1% σε ένα χρηματιστήριο που πάει κατά διαόλου, όταν ταυτόχρονα εμμένεις στην (φιλ)ελεύθερη οικονομία και απορρίπτεις τον έστω ελεγχόμενο κρατικό παρεμβατισμό ;
Αντίτιμο στα λιμάνια, επιβαρύνοντας έναν από τους βασικότερους πόλους της ελληνικής οικονομίας, δηλαδή τη ναυτιλία ; Αν πάλι εννοείς μόνο πλοία υπό ξένη σημαία, εκτός της επιεικώς αμφίβολης νομιμότητας μιας τέτοιας πρακτικής, εφόσον μεν πρόκειται για εσωτερικό εμπόριο, είναι βέβαιο ότι η επιβάρυνση θα εμφανιστεί στην τελική τιμή του προϊόντος στην αγορά, και εφόσον πρόκειται για διέλευση προς τρίτους προορισμούς δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα εξακολουθούν να προτιμούν τα βεβαρυμένα λιμάνια σου.
Έξοδος από το ΝΑΤΟ ; Χμμμ.. ελαφρώς επικίνδυνο, αν και η ιστορία δείχνει ότι όταν χρειάστηκε δεν πολυέδειξε και την επιρροή του προς το συμφέρον μας, τέλος πάντων...
Στρατιωτικές βάσεις ; Σχετίζεται άμεσα με το προηγούμενο ερώτημα, αλλά πέραν του πυρήνα του θέματος (με τον οποίο είμαι κάθετα αντίθετος), τι αριθμό ατόμων θα προσδοκούσες ώστε να είναι αξιόλογο το οικονομικό όφελος ;

Μην το θεωρήσεις κριτική των απόψεών σου, πιο πολύ προβληματισμοί είναι.
Ούτως ή άλλως δεν βρίσκω βιώσιμη λύση εντός του υφισταμένου οικονομικού μοντέλου...


Η θεωρία για το 1% φόρο στις μετοχές είναι ότι αντί να κόψω συντάξεις και μισθούς που στην ουσία κάνει φτωχότερο τον λαό θα χτυπήσω στην καρδιά που συγκεντρώνετε ο πλούτος. Ακόμη μια μετοχή αλλάζει χέρια γρήγορα έτσι κάθε φορά που αλλάζει χέρια έτσι κάθε φορά που πωλείτε η μετοχή θα λαμβάνω ένα μικρό ποσό.

Ακόμη με τις βάσεις πατώ στο σε δοκιμασμένη λύση ότι ένας στρατιώτης θα χρειαστεί κάποιες ανάγκες όπως γυαλιστικό παπουτσιών, τρόφιμα ρούχα εάν όλα αυτά είναι Ελληνικά προϊόντα ουσιαστικά δημιουργώ καταναλωτές Ελληνικών προϊόντων άρα κερδίζω από το ΦΠΑ σε συνδυασμό με υποτιμημένο νόμισμα ουσιαστικά φέρνω καταναλωτές. Δηλαδή η ιδέα είναι να γεμίσει η Ελλάδα ξένα στρατόπεδα προκειμένου να έχω καταναλωτές. Δηλαδή θα έθετα σαν στόχο να έχω τουλάχιστον 10.000 άτομα ανά ξένη μονάδα να μην πω ότι θα βάζω και νοίκι για εκάστοτε μονάδες.

Ακόμη με τα πλοία σαφώς εννοώ εμπορικά πλοία (container ships, tanker) υπό ξένη σημαία. Το Πειραιάς είναι το ιδανικότερο Λιμάνι, λόγο ότι ένα πλοίο για να μετακινηθεί έχει υψηλό κόστος εξ' ου καίει και μαζούτ και έχει την Μικρότερη απόσταση από το Σουέζ ακόμη είναι το Λιμάνι που συμφέρει στις μεταφορές για Ευρώπη συν ότι η Ελλάδα είναι Κομβικό σημείο Ευρώπης, Ασίας και Αφρικής άρα πατώ σε αυτό το δεδομένο και το εκμεταλεύομαι προς όφελος της χώρας. Σαφώς το χαράτσι θα πρέπει να είναι σωστά μελετημένο γιατί ο αλγόριθμός των δρομολογίων θα μπορεί να ορίζει άλλο λιμάνι. Ακόμη πάλι εάν επιλέξουν Ελληνική σημαία πάλι κερδίζω διότι ο πλοιοκτήτης πληρώνει κάποιο ποσό για να σαλπάρει με Ελληνική σημαία.

Ακόμη με το ΝΑΤΟ απλά λέω εάν θες να είσαι μαζί σου δώσε κάτι ειδάλλως πάω κατά Ρωσία, Κίνα μεριά. Δηλαδή ο φίλος μου είναι αυτός που μου τα σκάει η μου κόβει το χρέος. Πχ. εάν η Ρωσία απλόχερα μου δώσει κάποια $$ άνετα τις λέω άνοιξε μια βάση στην Σύρο δώρο μια βάση στην Ρόδο απλά τρώγε τις Ελληνικές πατάτες και Ελληνικά γουρούνια κλπ κλπ δλδ τρώγε Ελληνικά. Α! σου είπα πόσο σ' αγαπάω Ρωσία; Δλδ τέτοιου στυλ πολιτική.

Σαφώς εννοείτε ότι δα μείωνα ΦΠΑ, και φορολογία σε εισόδημα και αγαθά και ΕΝΦΙΑ.

Δε επέλεξα αυτό το φόρουμ διότι εάν και τεχνολογικό δύσκολα βρίσκεις φόρουμ που μπορείς να έχεις ουσιαστική κουβέντα.
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Περί ανέμων