Linux στον ΟΑΕΔ

...χαλαρή κουβεντούλα, γενικός σχολιασμός, φιλοσοφικές συζητήσεις, meeting point / γνωριμία

Συντονιστής: konnn

Linux στον ΟΑΕΔ

Δημοσίευσηαπό spirosvii » 27 Ιούλ 2019, 08:32

Καλησπέρα σας, είμαι παλιό μέλος αλλά σταμάτησα να μπαίνω λόγω δουλειάς οικογενειακών υποχρεώσεων αλλά και για το γνωστό θέμα των προγραμμάτων της δουλειάς μου που αφορούν τα windows...
Λοιπόν σήμερα πήγαινοντας στον ΟΑΕΔ, μου λέει ο υπάλληλος (γνωστός μου): Περίμενε λίγο Σπύρο γιατί έχουν αλλάξει τα πράγματα εδώ και δεν έχω συνηθίσει ακόμη. Τον ρωτάω περί τίνος πρόκειται, και μου το πετάει: "Μας έχουν βάλει linux!" Τρελάθηκα από την χαρά μου, του εξήγησα λοιπόν ότι εδώ και πολλά χρόνια στην Γαλλία χρησιμοποιούν linux, καθώς και ότι μπορεί να τα έχει και στο σπίτι του, αφού ανοίξουν τα windows, να ανοίγουν σαν πρόγραμμα και να μπαίνει στο περιβαλλόν του linux. Ενθουσιάστηκε (μιλάμε είναι 60+) και του φάνηκε πολύ ενδιαφέρον... Μιλήσαμε αρκετή ώρα και φεύγοντας άκουσα πίσω μου να λέει σε μια συνάδελφό του "Με ενδιαφέρει πολύ αυτό το πράγμα είναι κάτι διαφορετικό, νόμιμο και ελεύθερο"
Πρέπει να γράψω και σε ποιον ΟΑΕΔ πήγα; Δεν είναι ένα βήμα προς την σωστή κατεύθυνση;
Επίπεδο Γνώσεων Linux: Χαμηλό / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Μέτρια
Ubuntu 18.04.4
Memory 3,7GiB Intel® Pentium(R) CPU N3540 @ 2.16GHz × 4
Άβαταρ μέλους
spirosvii
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: 16 Οκτ 2008, 03:53
Εκτύπωση

Re: Linux στον ΟΑΕΔ

Δημοσίευσηαπό the_eye » 27 Ιούλ 2019, 10:24

Δεν χρειάζεται λεπτομέρειες για το κατάστημα ! Σαφώς και είναι μεγάλο βήμα.
Ουσιαστικά στις δημόσιες υπηρεσίες δεν χρειάζονται τα windows. Γιατί οι μεγαλύτεροι σκόπελοι έχουν ξεπεραστεί.
1. Το libreoffice έχει αντικαταστήσει επάξια το MS Office
2. Οι περισσότερες ειδικές εφαρμογές που έχουν οι υπηρεσίες έχουν αποκτήσει web περιβάλλον, οπότε δουλεύουν ανεξαρτήτου λειτουργικού.

Συγχαρητήρια και για τον γνωστό σου που έχει την διάθεση στα 60+ να μάθει νέα πράγματα, αυτοί οι άνθρωποι είναι αξιόλογοι.
Όσο λιγότερο κλειστό λογισμικό έχεις, τόσα λιγότερα προβλήματα.
1 Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι PHP, MySQL ┃ Αγγλικά: Καλά
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, ubuntu:GNOME ubuntu)
3 Intel Core i3-6100 CPU @ 3.70GHz ‖ RAM 7836 MiB ‖ Gigabyte B150M-HD3 DDR3-CF - Gigabyte B150M-HD3 DDR3
4 Intel HD Graphics 530 [8086:1912] {i915}
5 enp1s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Οδηγοί Ubuntu Βίντεο Οδηγοί
Άβαταρ μέλους
the_eye
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 11671
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010, 17:19
Launchpad: ntoulasd
IRC: the_eye_
Εκτύπωση

Re: Linux στον ΟΑΕΔ

Δημοσίευσηαπό messinisk35 » 29 Φεβ 2020, 17:03

Στην Γαλια λόγο και τους κλουτουρας έχουν λινοχ με παράθυρα νομίζω ματριχ η κάπως έτσι και πρέπει να έχουν ξεχωριστό πυρήνα η ίδια διανομή τους.
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Πρώτα βήματα ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 18.04 bionic 4.15.0-45-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity:Unity7:ubuntu unity)
3 Intel Celeron CPU N2840 2.16GHz ‖ RAM 3828 MiB ‖ Dell Inc. 04XH5N - Dell Inc. Inspiron 3551
4 Intel Atom Processor Z36xxx/Z37xxx Series Graphics & Display [8086:0f31] {i915}
5 wlp3s0: Qualcomm Atheros QCA9565 / AR9565 Wireless Network Adapter [168c:0036] (rev 01)
messinisk35
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 11:23
Τοποθεσία: Λευκάδα
Εκτύπωση

Re: Linux στον ΟΑΕΔ

Δημοσίευσηαπό dim459 » 01 Μαρ 2020, 14:07

Πιθανώς το έχω ξαναγράψει, αλλά εδώ και χρόνια (νομίζω από την εποχή του 11.04) έχουν ubuntu τα Διοικητικά Πρωτοδικεία και Εφετεία, πιθανώς σε όλην την επικράτεια, μετά βεβαιότητας στην Αθήνα, αλλά και σε όσα επαρχιακά έτυχε να πάω. Οφείλω να ομολογήσω ότι, αν και δεν συνδέεται απαραίτητα με το λειτουργικό, είναι τα πιο σωστά μηχανογραφημένα Δικαστήρια της χώρας. Επίσης έχει αλλάξει και η στάση των υπαλλήλων απέναντι το λειτουργικό, ενώ τον πρώτο καιρό γκρίνιαζαν, τώρα έχουν εξοικειωθεί και το χρησιμοποιούν απρόσκοπτα, θα έλεγα ότι διακρίνεται μία ικανοποίηση.
Επίσης, αυθαιρέτως, είχα εγκαταστήσει Lubuntu 12.04 σε παλιό υπολογιστή στο ΙΚΑ που εργάζεται η πρώην σύζυγος.
Τους εξυπηρέτησε για 8 περίπου χρόνια, σημειωτέον χωρίς να γίνονται ενημερώσεις, παρά μόνον όποτε τύγχανε να περνάω από εκεί και φυσικά μετά την λήξη της έκδοσης.
Ακόμα και σε αυτήν την κατάσταση είναι ο μόνος υπολογιστής που δεν παρουσίασε ποτέ προβλήματα και κατέληξε όλο το Υποκατάστημα να χρησιμοποιεί αυτόν όταν έβρισκε τα σκούρα.
Όταν παρέδωσε πνεύμα το hardware, τελείωσε και το Lubuntu, ο νέος υπολογιστής που τους πήγαν είχε windows 10, και αναπολούν ήδη το ταπεινό Lubunt-άκι....
Πραγματικά δεν τους εξυπηρετεί κάποια ανάγκη η χρήση windows, λαμβανομένου υπ' όψιν ότι αν τύχει να τρέχουν κάτι ιδιαίτερο συνήθως είναι web based, οπότε δεν υπάρχει ανάγκη συγκεκριμένης πλατφόρμας για να τρέξει η εφαρμογή.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Linux στον ΟΑΕΔ

Δημοσίευσηαπό matthew » 30 Απρ 2020, 03:18

Πάντως το Δεκέμβριο που μας πέρασε ξοδέψαμε πάνω από 39 εκατομμύρια ευρώ για την αγορά 110.000 αδειών λογισμικού για το Ελληνικό Δημόσιο. :thumbdown:
Και προφανώς μιλάμε για λογισμικά κλειστού κώδικα. :wtf: Αν χρησιμοποιούσαν ΕΛ/ΛΑΚ θα μπορούσε αυτό το ποσό να αξιοποιηθεί αλλού, πχ στα νοσοκομεία.
https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/ ... a-i-ellada
Γνώσεις Linux: Βασικές ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Ubuntu Mate 20.04 64-bit σε Fujitsu Amilo Xi3670 & HP Compaq 6910p
Άβαταρ μέλους
matthew
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1319
Εγγραφή: 25 Αύγ 2008, 01:35
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Περί ανέμων