Η γωνιά του Ηπειρώτη (περι free software...και περί ανέμων)

...χαλαρή κουβεντούλα, γενικός σχολιασμός, φιλοσοφικές συζητήσεις, meeting point / γνωριμία

Συντονιστής: konnn

Η γωνιά του Ηπειρώτη (περι free software...και περί ανέμων)

Δημοσίευσηαπό Epirotes » 25 Μαρ 2009, 19:18

Συνέχεια από εδώ: viewtopic.php?f=9&t=2415&start=30


Off topic:

Epirotes έγραψε:Το ένα δεν αποκλείει το άλλο! ;) :geek: :ugeek: :mrgreen: Σοβαρά τώρα: εμένα σαν χρήστη δεν με ενδιαφέρει αν το α ή β πρόγραμμα είναι ανοικτού ή κλειστού κώδικα. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να είναι ελεύθερο λογισμικό. :) ;) :mrgreen: :geek: :ugeek: :mrgreen:

Διαβάζοντας τα παραπάνω καταλαβαίνω ότι παρόλο που θεωρείς ότι έχεις γνώση του θέματος, μπερδεύεις έννοιες.
Φαίνεται ότι μπερδεύεις το απλά τζάμπα λογισμικό με το ελεύθερο.


Δυστυχώς για σένα έχω αρκετές γνώσεις επί του θέματος. ;) Και δεν μπερδεύω έννοιες, απλά χρησιμοποιώ τις έννοιες όπως εγώ γουστάρω. Ως Ακαδημαϊκός δικαιούμαι να ορίζω εγώ τις έννοιες κι όχι να τις παίρνω έτοιμες από τον οποιοδήποτε και να τις αναμασάω. Κι ως συνταξιούχος μεταφραστής έχω κάθε δικαίωμα να αμφισβητώ οποιαδήποτε μετάφραση Αγγλικού ή Γερμανικού όρου. Νομίζω; :?

Και ναι, το free σημαίνει και τζάμπα και ελεύθερο.
Η μεγάλη διαφορά είναι ότι το ένα αφορά την τιμή-κόστος ενώ το άλλο το πολυτιμότερο αγαθό!


Δεν διαφωνώ καθόλου, αλλά δες και παρακάτω. Έχω μια επιφύλαξη κατά πόσο ένα σύνολο από κώδικα μπορεί να έχει εικονική ανθρώπινη υπόσταση ούτως ώστε να του αποδώσουμε και το χαρακτηριστικό του ελεύθερου με την έννοια του υπέρτατου αγαθού.

Για αυτήν την αδυναμία της αγγλικής όμως έχει δημιουργηθεί το όλο θέμα Free software - Open source software.
Το πρότυπο Open source δημιουργήθηκε γιατί το Free software απομάκρυνε τις εταιρίες λόγο του ότι περιείχε την λέξη Free και την οποία ερμήνευαν ως τζάμπα!

http://www.gnu.org/philosophy/free-sw.html

We maintain this free software definition to show clearly what must be true about a particular software program for it to be considered free software. From time to time we revise this definition to clarify it. If you would like to review the changes we've made, please see the History section below for more information.

"Free software" is a matter of liberty, not price. To understand the concept, you should think of "free" as in "free speech," not as in "free beer."

Free software is a matter of the users' freedom to run, copy, distribute, study, change and improve the software. More precisely, it refers to four kinds of freedom, for the users of the software:

* The freedom to run the program, for any purpose (freedom 0).
* The freedom to study how the program works, and adapt it to your needs (freedom 1). Access to the source code is a precondition for this.
* The freedom to redistribute copies so you can help your neighbor (freedom 2).
* The freedom to improve the program, and release your improvements (and modified versions in general) to the public, so that the whole community benefits (freedom 3). Access to the source code is a precondition for this.


Δεν είναι αδυναμία της Αγγλικής γλώσσας η ρίζα του κακού, αλλά το μάρκετιγκ. Free διαφημίζονται στο διαδύκτυο τα πάντα και συνήθως όταν τα εξετάζεις από κοντά είναι μούφα. Δικαίωμα του GNU να ορίζει τον όρο όπως θέλει και δεν διαφωνώ με τις λεπτομέρειες του ορισμού. Από πρακτική άποψη, μου είναι εντελώς αδιάφορο αν κάτι είναι ανοικτού ή κλειστού κώδικα, αρκεί να είναι freeware (όχι επειδή δεν γουστάρω να πληρώνω, αλλά επειδή μπούχτισα από πληρωμένα λειτουργικά και προγράμματα), να είναι καθαρό (από ιούς, δούρειους και τα συναφή) και να έχει μια στοιχειώδη ασφάλεια κατά την πλοηγήση.

[/quote]Τώρα αν εσύ χρησιμοποιείς το λογισμικό (είτε ελεύθερο είτε μη) με το αν είναι τζάμπα ή όχι, πρόβλημά σου. Δεν θα σου πω εγώ τι να κάνεις :)
Χαίρομαι όμως που προτιμάς "κατά τύχη" όπως φαίνεται από τα γραφόμενά σου το ελεύθερο λογισμικό (το οποίο στην περίπτωση του ubuntu τυχαίνει να είναι και τζάμπα)[/quote]

Αν πας και δεις το πρώτο μου μήνυμα στο νήμα "Για να γνωριστούμε" θα δεις ότι με βυσμάτωσε ο κολλητός να βάλω Ουμπούντου και να το μάθω καλά για να το βάλουμε μετά και στο δικό του μηχάνημα. Αυτό έγινε πέρισυ το Φθινόπωρο, κι από τότε μόλις πριν από μερικές ημέρες βάλαμε και στο δικό του μηχάνημα την 8.10 κι ακόμα να φανεί από εδώ να πει ένα γειά, κατάλαβες; :lol: Οπότε δεν ήταν "κατά τύχη", αλλά συνειδητή επιλογή να βάλω Ουμπούντου και να μείνω κι επίσης συνειδητά προσπαθώ να τρέξω τα λειτουργικά του Μπιλάκου σε εικονική μηχανή μπας και καταφέρω τουλάχιστον να κάνω την βιντεοκάμερά μου να δουλέψει.

Όσο για το λογισμικό ανοικτού κώδικα η πρώτη μου επαφή ήταν ο firefox, ο οποίος ήταν και είναι πολύ πιο καλύτερος σε πολλά ζητήματα (ασφάλεια προφανώς) από τον ΙΕ. Τότε που τον πρώτο έβαλα τον firefox ο ΙΕ δεν είχε καν πλοήγηση με καρτέλες.

Απλά επειδή η ελληνική έχει μεγαλύτερη ευελιξία από την αγγλική, κάνε χρήση της σωστής λέξης εφόσον λες ότι γνωρίζεις περί του θέματος και την οποία θα διαβάσουν και άλλοι οι οποίοι δεν έχουν γνώση.

Αυτά, φιλικά πάντα :D


Αυτό το θεωρώ κάπως σοβινιστικό μπορώ να πω. Δεν υπάρχει πιο απλή και πιο ευέλικτη γλώσσα από την Αγγλική, για μένα. Αλλά εγώ μεγάλωσα από τα 8 μου χρόνια στην Γερμανία, έμαθα πρώτα Γερμανικά (αυτή να δεις ευελιξία που έχει, αλλά παλούκι στην εκμάθηση) και μετά Αγγλικά.

Τέλος, όλα αυτά τα λέω όχι με διάθεση να τσακωθώ μαζί σου (δεν με παίρνει άλλωστε, με μια κίτρινη κάρτα στην πλάτη), αλλά χάρην της συζήτησης. Συμφωνώ ότι οι νέοι χρήστες του Ουμπούντου θα πρέπει να μάθουν σιγά-σιγά τις σωστές έννοιες (και όντως σωστή έννοια είναι αυτή όπως ορίζεται από την/τον GNU ή όποιον άλλο οργανισμό έχει λόγο σ' αυτό). Δεν είναι όμως δουλειά μου αυτή να δασκαλεύω (παρότι και Ακαδημαϊκός) τα νεούδια (άλλωστε αόμματος ή μονόφθαλμός είμαι κι εγώ ακόμα). Αυτή είναι δική σου δουλειά (και της υπόλοιπης ομάδας διαχείρισης του παρόντος φόρουμ. Στην δική μου ελευθερία της έκφρασης οφείλεται λοιπόν οποιοδήποτε στραβοπάτημα από την πεπατημένη κι από φιλοσοφικούς ορισμούς που έχουν την ιστορική τους αξία, αλλά πρακτικά, εγώ θα επιμείνω ότι ως απλός "Joe Shmuck" χρήστη δεν με ενδιαφέρει ο ακριβώς ορισμός, αλλά το εκάστοτε πρόγραμμα να κάνει την δουλειά του καλά.
Τελευταία επεξεργασία από Epirotes και 05 Δεκ 2009, 21:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Οδηγίες για νέα μέλη ---- Οδηγοί - How to - Tutorials
1 Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Ubuntu 16.04 precise 64bit (el_GR.UTF-8), Windows 10
3 Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz ‖ RAM 8 GB ‖ Gigabyte X48-DS4
4 Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Caicos [Radeon HD 6450] [1002:6779]
5 eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 02)
Άβαταρ μέλους
Epirotes
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3185
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 00:25
Τοποθεσία: Ιωάννινα, Ήπειρος
Εκτύπωση

Re: Η γωνιά του Ηπειρώτη

Δημοσίευσηαπό michael_k » 25 Μαρ 2009, 20:16

Εμ, συγγνώμη αλλά εμένα πάλι η συζήτηση δεν μου κολλάει ούτε ως τίτλος ούτε ως περιοχή του φόρουμ. Εδώ να πούμε για καμιά ηπειρώτικη πίτα;
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Χαμηλό / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό Ubuntu 10.10 (32bit)
Η/Υ&Μοντέλο: Intel Core2 Duo 6400 @ 2.13GHz / 2GB / NVidia GF 7300 LE / Intel HDA VIA VT82xx / 23" LΕD, 1920x1080
Εκτυπωτής Canon Pixma MP510, Webcam Trust WB6250X
michael_k
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 23:03
IRC: michael_k
Εκτύπωση

Re: Η γωνιά του Ηπειρώτη

Δημοσίευσηαπό Epirotes » 25 Μαρ 2009, 20:51

Το Ουμπούντου είναι άπαιχτο. Κι όχι δεν είμαι ζηλωτής των Λίνουξ. Είμαι ένας μέτριος πολύπειρος χρήστης που έχει ένα τριπλό σύστημα εκκίνησης (Ubuntu 8.10 64-bit, Vista 64-bit, XP Pro 32-bit). Και τα τρία έχουν τις αδυναμίες και τα δυνατά σημεία τους. Όμως, κατά την εμπειρία μου και την ακράδαντη πεποίθησή μου το Ουμπούντου είναι πολύ πιο ανώτερο σε σύγκριση με οποιοδήποτε λειτουργικό σύστημα (ΛΣ) της ΜS. Και ιδού γιατί:

1. Είναι ελεύθερο [σημ. μετ.: με την έννοια του δωρεάν, αλλά και με την κανονική έννοια και πάλι μέσα είμαι] κι είναι ανοικτού κώδικα.
2. Είναι πιο σταθερό σε σύγκριση με ΛΣ της ΜS (Δεν είχα μέχρι τώρα καμία κατάρρευση εφαρμογής ή μπλε οθόνη στο Ουμπούντου κι αναρωτιέμαι γιατί άραγε;)
3. Δεν απαιτείται εγκατάσταση οδηγών. Εξαίρεση: οδηγοί καρτών γραφικών, αλλά ακόμα και σ' αυτή την περίπτωση το Ουμπούντου είναι ανώτερο, καθώς αναγνωρίζει σωστά την κάρτα γραφικών και προσφέρει να κατεβάσει τον ενημερωμένο οδηγό, χωρίς εσύ να χρειάζεται καν επισκεφτείς την ιστοσελίδα του κατασκευαστή.
Αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι δεν χρειάζεται εγκατάσταση οδηγών για την/τις κάρτα/-ες δικτύου. Μόλις εγκαταστήσεις το Ουμπούντου και επανεκκινήσεις το σύστημα μέχρι την επιφάνεια εργασίας σου, η σύνδεση επιτυγχάνεται άμεσα. [σημ.μετ.: εδώ όντως ισχύει το σλόγκαν ότι το Ουμπούντου απλά παίζει]
4. Εκκινήσιμο Live CD, το οποίο δεν σε βγάζει απλά σ' ένα περιβάλλον που σου επιτρέπει να εγκαταστήσεις ή να επιδιορθώσεις το ΛΣ, όπως κάνουν τα ΛΣ της MS, αλλά σε βγάζει σε μία πλήρως λειτουργική επιφάνεια εργασίας με άμεση σύνδεση στο διαδίκτυο, αν και -για ευνόητους λόγους- το ΛΣ τρέχει σε αρκετά χαμηλότερες ταχύτητες σε σύγκριση με μια κανονική και πλήρη εγκατάσταση. Αυτό σου επιτρέπει, π.χ., να προσπαθήσεις να βρεις λύσεις για πρόβλημα ΛΣ της ΜS ή να κατεβάσεις οδηγούς συσκευών για Windows. Στο προηγούμενο μηχάνημά μου δεν είχα ποτέ ένα CD με οδηγούς για την μητρική πλακέτα, κι έτσι μετά από μια επανεγκατάσταση των ΧΡ, π.χ., είχα αρκετές άγνωστες συσκευές στη διαχείριση συσκευών, μεταξύ άλλων και των οδηγών για τις κάρτες δικτύου. Έτσι, απλά ξεκίνησα το μηχάνημα από το Live CD, κατέβασα τους οδηγούς και τέλος καλά όλα καλά.
5. Αντικατάσταση ή αναβάθμιση συσκευών (hardware) δεν επηρεάζουν το ΛΣ. Και δεν μιλάω για την επανενεργοποίηση των Windows, κάθε φορά που απλά αλλάζεις μια μνήμη RAM, για παράδειγμα. Πριν από κάνα δύο μήνες αποφάσισα να αναβαθμίσω το μηχάνημά μου, δηλ. μητρική πλακέτα, επεξεργαστή και μνήμες RAM. Αποφάσισα επίσης να το κάνω δίχως να φορμάρω τους δίσκους και να εγκαταστήσω τα πάντα από την αρχή. Έτσι, στα Windows έπρεπε να επιδιορθώσω την εγκατάσταση, να ξαναφορτώσω όλους του οδηγούς συσκευών και μετά να καθαρίσω όλες τις συσκευές φαντάσματα στην διαχείριση συσκευών. Στο Ubuntu το μόνο που έπρεπε να κάνω ήταν να εκκινήσω το σύστημα (άργησε ελάχιστα περισσότερο απ' ότι συνήθως, αλλά μόλις εμφανίστηκε η επιφάνεια εργασίας, τα πάντα λειτουργούσαν όπως και πριν. Δεν χρειάστηκε καμία άλλη ενέργεια εκ μέρους μου.
6. Κατατμήσεις: ένα ΛΣ της MS αναγνωρίζει μόνο και μπορεί να επεξεργαστεί [σημ.μετ.: με την έννοια να δουλέψεις, ν' ανοίξεις και να μεταφέρεις αρχεία κλπ.] τις δικές του ενδογενείς κατατμήσεις. Το Ουμπούντου αναγνωρίζει και μπορεί να επεξεργαστεί όλες τις κατατμήσεις.
7. Ενσωματωμένο λογισμικό, συμπεριλαμβανόμενων παιχνιδιών: Το Ubuntu διατίθεται με ενσωματωμένο λογισμικό για δουλειές γραφείου κι άλλα πολλά, μεταξύ άλλων και παιχνιδιών. Ενώ ένα λειτουργικό της MS έχει δύο ή τρία παιχνίδια πασιέντζας, π.χ., το Ubuntu έχει μια πλήρη συλλογή με πασιέντζες.
8. Ευελιξία: Είναι πάρα πολύ εύκολο να τροποποιήσεις μια εγκατάσταση διανομής Ουμπούντου και να την μετατρέψεις σε μια άλλη διανομή Λίνουξ (Kubuntu, Edubuntu, Xubuntu, κι ότι άλλο μπορείς να φανταστείς) απλά κατεβάζοντας τα κατάλληλα αρχεία και εγκαθιστώντας τα. Φαντάσου για παράδειγμα, μια αναβάθμιση από ΧΡ Home σε XP Pro να γινόταν κατ' αυτό τον τρόπο.

Συμπερασματικά, το μόνο πράγμα που με εμποδίζει ακόμα να εγκαταλείψω όλα τα ΛΣ της MS και να στραφώ ολοκληρωτικά στο Ubuntu είναι η αγάπη μου για παιχνίδια που απαιτούν DirectX. Αλλά δεν φταίει το Ubuntu' που η βιομηχανία παιχνιδιών έχει υποκλιθεί στην MS κι αναπτύσσει παιχνίδια σχεδόν αποκλειστικά γι' αυτή τη πλατφόρμα.

Πηγή: http://forums.obsidian.net/index.php?sh ... 1599&st=30

Μετάφραση από τα Αγγλικά: © 2009 Ηλίας Ηπειρώτης
Τελευταία επεξεργασία από Epirotes και 07 Δεκ 2009, 11:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Οδηγίες για νέα μέλη ---- Οδηγοί - How to - Tutorials
1 Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Ubuntu 16.04 precise 64bit (el_GR.UTF-8), Windows 10
3 Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz ‖ RAM 8 GB ‖ Gigabyte X48-DS4
4 Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Caicos [Radeon HD 6450] [1002:6779]
5 eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 02)
Άβαταρ μέλους
Epirotes
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3185
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 00:25
Τοποθεσία: Ιωάννινα, Ήπειρος
Εκτύπωση

Re: Η γωνιά του Ηπειρώτη

Δημοσίευσηαπό Epirotes » 25 Μαρ 2009, 20:55

michael_k έγραψε:Εμ, συγγνώμη αλλά εμένα πάλι η συζήτηση δεν μου κολλάει ούτε ως τίτλος ούτε ως περιοχή του φόρουμ. Εδώ να πούμε για καμιά ηπειρώτικη πίτα;


Καθώς ο συντονιστής/διαχειριστής μάρκαρε όλη την απάντησή του ως off topic, συμπεριλαμβανομένων και των δικό μου αποσπασμάτων, θεώρησα καλό να μεταφέρω την συζήτηση εδώ.

Κατά τ' άλλα το τίτλος είναι αυτός που είναι, γιατί ενδεχομένως να προσθέσω κι άλλα διάφορα που όντως ανήκουν ή θα ανήκουν εδώ.
Τελευταία επεξεργασία από Epirotes και 13 Δεκ 2009, 22:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Οδηγίες για νέα μέλη ---- Οδηγοί - How to - Tutorials
1 Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Ubuntu 16.04 precise 64bit (el_GR.UTF-8), Windows 10
3 Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz ‖ RAM 8 GB ‖ Gigabyte X48-DS4
4 Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Caicos [Radeon HD 6450] [1002:6779]
5 eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 02)
Άβαταρ μέλους
Epirotes
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3185
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 00:25
Τοποθεσία: Ιωάννινα, Ήπειρος
Εκτύπωση

Re: Η γωνιά του Ηπειρώτη (περι free software...)

Δημοσίευσηαπό ftso » 26 Μαρ 2009, 01:15

Epirotes έγραψε:Τέλος, όλα αυτά τα λέω όχι με διάθεση να τσακωθώ μαζί σου (δεν με παίρνει άλλωστε, με μια κίτρινη κάρτα στην πλάτη), αλλά χάρην της συζήτησης.

Αν υπονοείς ότι λόγο της διαφωνίας μας θα εκμεταλλευτώ εναντίον σου την ιδιότητα και δυνατότητα που έχω ως συντονιστής τότε έχεις πολύ λάθος.
Σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να γίνει αυτό. Όταν γράφω, γράφω ως απλό μέλος και όταν συντονίζω το κάνω ως συντονιστής.
Επίσης μιας και είμαι και μέλος και συντονιστής έχω μεγαλύτερη ευθύνη όταν κάνω την χρήση της πρώτης ιδιότητας απέναντι στο φόρουμ.
Αν πάλι δεν υπονοείς κάτι απλά ξέχνα τα παραπάνω. :D


Τώρα στο θέμα μας...
Epirotes έγραψε:Δυστυχώς για σένα έχω αρκετές γνώσεις επί του θέματος. ;) Και δεν μπερδεύω έννοιες, απλά χρησιμοποιώ τις έννοιες όπως εγώ γουστάρω.

Επειδή όμως με αυτά που γράφεις απευθύνεσαι σε άλλους οι οποίοι δεν ξέρουν με ποια έννοια κάνεις χρήση ενός όρου δημιουργείται σύγχυση.

Κάποιος που θα διαβάσει το παρακάτω...
Epirotes έγραψε: εμένα σαν χρήστη δεν με ενδιαφέρει αν το α ή β πρόγραμμα είναι ανοικτού ή κλειστού κώδικα. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να είναι ελεύθερο λογισμικό.

...και δεν γνωρίζει τι είναι το "ελεύθερο λογισμικό" θα καταλάβει ότι το "ελεύθερο λογισμικό" μπορεί να είναι "ανοιχτού" και "κλειστού κώδικα".
Ο όρος "ελεύθερο λογισμικό" εφευρέθηκε από το Ίδρυμα Ελεύθερου Λογισμικού και δηλώνει κάποια συγκεκριμένα πράγματα.
Αν εσύ επιθυμείς να κάνεις διαφορετική χρήση του όρου, τότε απλά παραπληροφορείς.

Epirotes έγραψε:Ως Ακαδημαϊκός δικαιούμαι να ορίζω εγώ τις έννοιες κι όχι να τις παίρνω έτοιμες από τον οποιοδήποτε και να τις αναμασάω. Κι ως συνταξιούχος μεταφραστής έχω κάθε δικαίωμα να αμφισβητώ οποιαδήποτε μετάφραση Αγγλικού ή Γερμανικού όρου. Νομίζω; :?

Φυσικά και έχεις. Δικαίωμά σου. Μπορείς να κάνεις την ένστασή σου στην επίσημη μετάφραση του όρου εδώ (http://www.gnu.org/philosophy/free-sw.el.html).
Ως τότε, όλοι αυτήν χρησιμοποιούμε και θα χρησιμοποιούμε.


Epirotes έγραψε:Έχω μια επιφύλαξη κατά πόσο ένα σύνολο από κώδικα μπορεί να έχει εικονική ανθρώπινη υπόσταση ούτως ώστε να του αποδώσουμε και το χαρακτηριστικό του ελεύθερου με την έννοια του υπέρτατου αγαθού.

Αν αυτήν την στιγμή δεν υπήρχε το ελεύθερο λογισμικό τότε πολύ πιθανό εγώ και εσύ να μην μπορούσαμε να συζητάμε εδώ με τον τρόπο και τα μέσα που εμείς θέλουμε. Πολύ πιθανό το διαδίκτυο να μην ήταν όπως είναι τώρα γιατί θα επιβάλλονταν η "χούντα" μιας μόνο εταιρίας.
Εφόσον η τεχνολογία έχει περάσει σε όλους του τομείς της ζωής μας (και σε λίγο, όπως προβλέπετε από πολλούς, η έννοια του αναλφάβητου θα έχει άμεση σχέση με την τεχνολογία), τότε ναι, ένα σύνολο γραμμών κώδικα μπορεί και είναι κρίσιμο χαρακτηριστικό του υπέρτατου αγαθού στην σημερινή κοινωνία.

Epirotes έγραψε:Δεν είναι όμως δουλειά μου αυτή να δασκαλεύω (παρότι και Ακαδημαϊκός) τα νεούδια (άλλωστε αόμματος ή μονόφθαλμός είμαι κι εγώ ακόμα). Αυτή είναι δική σου δουλειά (και της υπόλοιπης ομάδας διαχείρισης του παρόντος φόρουμ.

Όχι, είναι δουλεία όλων των μελών της κοινότητας. Η ομάδα διαχείρισης έχει ως σκοπό την σωστή λειτουργία του φόρουμ και τίποτα παραπέρα.

Epirotes έγραψε:Αν πας και δεις το πρώτο μου μήνυμα στο νήμα "Για να γνωριστούμε" θα δεις ότι με βυσμάτωσε ο κολλητός να βάλω Ουμπούντου και να το μάθω καλά για να το βάλουμε μετά και στο δικό του μηχάνημα. Αυτό έγινε πέρισυ το Φθινόπωρο, κι από τότε μόλις πριν από μερικές ημέρες βάλαμε και στο δικό του μηχάνημα την 8.10 κι ακόμα να φανεί από εδώ να πει ένα γειά, κατάλαβες;

Αν δεν φανεί μέχρι και αύριο, πες του ότι θα έχει κατευθείαν μια "κίτρινη κάρτα" απο μένα με το καλημέρα :lol: :P

ΥΓ: Αν θέλεις να γράψεις κάτι offtopic, όπως η δεύτερη απάντηση σου εδώ, τότε καλύτερα να το κάνεις σε νέο θέμα ώστε να μπορεί να σχολιαστεί και να συζητηθεί καλύτερα και ευκολότερα. Επίσης βλέπω και διαβάζω ότι έχεις άριστη γνώση της αγγλικής.
Θα ήταν πολύ χρήσιμο αν μπορείς να μεταφράζεις ειδήσεις ή οδηγούς απο την αγγλική... Είναι κάτι το οποίο λείπει και είναι αναγκαίο στο φόρουμ :)

Αυτά :D
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Η γωνιά του Ηπειρώτη (περι free software...)

Δημοσίευσηαπό Epirotes » 27 Μαρ 2009, 04:18

ftso έγραψε:
Epirotes έγραψε:Τέλος, όλα αυτά τα λέω όχι με διάθεση να τσακωθώ μαζί σου (δεν με παίρνει άλλωστε, με μια κίτρινη κάρτα στην πλάτη), αλλά χάρην της συζήτησης.

Αν υπονοείς ότι λόγο της διαφωνίας μας θα εκμεταλλευτώ εναντίον σου την ιδιότητα και δυνατότητα που έχω ως συντονιστής τότε έχεις πολύ λάθος.
Σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να γίνει αυτό. Όταν γράφω, γράφω ως απλό μέλος και όταν συντονίζω το κάνω ως συντονιστής.
Επίσης μιας και είμαι και μέλος και συντονιστής έχω μεγαλύτερη ευθύνη όταν κάνω την χρήση της πρώτης ιδιότητας απέναντι στο φόρουμ.
Αν πάλι δεν υπονοείς κάτι απλά ξέχνα τα παραπάνω. :D

Όχι, δεν υπονοώ κάτι τέτοιο. Αυτό που εννοώ είναι ότι δεν έχω καμία διάθεση να τσακωθώ σε στιλ flame, αλλά ακόμα κι αν πάνω στην συζήτηση αρπαχτώ και ξεφύγω προς τα εκεί αυτό δεν θα ήταν καθόλου συνετό, γιατί θα ανάγκαζα τους συντονιστές και διαχειριστές να προβούν στις κατάλληλες ενέργειες. Αυτό που ήθελα να τονίσω ήταν ότι δεν αντιλέγω για να ξεκίνησω έναν επικό πόλεμο σε στιλ flame μαζί σου ή με άλλους χρήστες εδώ. Η απάντηση σου μου δείχνει όμως ότι αντιλαμβάνεσαι σωστά τον ρόλο σου ως συντονιστής και αυτό με χαροποιεί ιδιαίτερα, γιατί υπήρξα κι εγώ συντονιστής σε διεθνές φόρουμ και λειτουργούσα παρόμοια.
ftso έγραψε:Τώρα στο θέμα μας...
Epirotes έγραψε:Δυστυχώς για σένα έχω αρκετές γνώσεις επί του θέματος. ;) Και δεν μπερδεύω έννοιες, απλά χρησιμοποιώ τις έννοιες όπως εγώ γουστάρω.

Επειδή όμως με αυτά που γράφεις απευθύνεσαι σε άλλους οι οποίοι δεν ξέρουν με ποια έννοια κάνεις χρήση ενός όρου δημιουργείται σύγχυση.

Δίκιο έχεις, αλλά νομίζω ξεκαθάρισα ότι εκφράζω μια προσωπική άποψη κι όχι την επίσημη γραμμή κάποιου νεφελώδεις για μένα οργανισμού. Και η σύγχυση που δημιουργείται όταν εγώ εκφράζω μια προσωπική άποψη, όπως συνέβηκε στην προκειμένη περίπτωση, διαλύεται όταν κάποιος σαν εσένα με βάζει στην θέση μου με τον τρόπο που το έκανες εσύ. Και πάλι σε συγχαίρω γι' αυτό.
ftso έγραψε:Κάποιος που θα διαβάσει το παρακάτω...
Epirotes έγραψε: εμένα σαν χρήστη δεν με ενδιαφέρει αν το α ή β πρόγραμμα είναι ανοικτού ή κλειστού κώδικα. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να είναι ελεύθερο λογισμικό.

...και δεν γνωρίζει τι είναι το "ελεύθερο λογισμικό" θα καταλάβει ότι το "ελεύθερο λογισμικό" μπορεί να είναι "ανοιχτού" και "κλειστού κώδικα".
Ο όρος "ελεύθερο λογισμικό" εφευρέθηκε από το Ίδρυμα Ελεύθερου Λογισμικού και δηλώνει κάποια συγκεκριμένα πράγματα.
Αν εσύ επιθυμείς να κάνεις διαφορετική χρήση του όρου, τότε απλά παραπληροφορείς.

Και θα είναι η τελευταία φορά που το κάνω. Παρ' όλα αυτά ισχύει στο ακέραιο ότι πραγματικά δεν με ενδιαφέρει αν κάτι είναι ανοικτού ή κλειστού κώδικα, αρκεί να κάνει την δουλειά για την οποία προορίζεται καλά. Η από μέρους μου λανθασμένη χρήση του όρου ελεύθερο λογισμικό οφείλεται στην λανθασμένη εντύπωση μου ότι freeware και free software είναι το ίδιο πράγμα, δηλαδή λογισμικό που διατίθεται δωρεάν και ελεύθερα δίχως περιορισμούς χρήσης. Επειδή εγώ δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις δεν με ενδιαφέρει, εμένα προσωπικά, αν θα είναι ανοικτού ή κλειστού κώδικα ένα δωρεάν κι ελεύθερα διατιθέμενο λογισμικό. Παρ' όλα αυτά όταν υπάρχει η επιλογή μεταξύ δύο ισάξιων προγραμμάτων ανοικτού και κλειστού κώδικα, πάντα προτιμώ το λογισμικό ανοικτού κώδικα, διότι ξέρω ότι υπάρχουν εκατομμύρια χρήστες παγκοσμίως που συνεχώς θα επεμβαίνουν στον ανοικτό κώδικα και θα τον βελτιώνουν και θα μπαλώνουν τρύπες και bugs. Στο κλειστού κώδικα λογισμικό θα πρέπει να περιμένω μέχρι να δεήσει η εκδότρια να αναγνωρίσει ότι υπάρχει κάποια τρύπα και να την μπαλώσει.
ftso έγραψε:
Epirotes έγραψε:Ως Ακαδημαϊκός δικαιούμαι να ορίζω εγώ τις έννοιες κι όχι να τις παίρνω έτοιμες από τον οποιοδήποτε και να τις αναμασάω. Κι ως συνταξιούχος μεταφραστής έχω κάθε δικαίωμα να αμφισβητώ οποιαδήποτε μετάφραση Αγγλικού ή Γερμανικού όρου. Νομίζω; :?

Φυσικά και έχεις. Δικαίωμά σου. Μπορείς να κάνεις την ένστασή σου στην επίσημη μετάφραση του όρου εδώ (http://www.gnu.org/philosophy/free-sw.el.html).
Ως τότε, όλοι αυτήν χρησιμοποιούμε και θα χρησιμοποιούμε.

Έχεις δίκιο και πάω πάσο. Θα προτιμούσα να το λένε δωρεάν διατιθέμενο λογισμικό ανοικτού κώδικα, αλλά είναι πολύ μεγάλο και καθόλου πιασιάρικο, οπότε δεν νομίζω να το προτείνω. Άλλωστε βασικά δεν με ενδιαφέρει και ιδιαίτερα πως το λένε το παιδί, αλλά τι χαρακτήρα έχει. Και ο επίσημος ορισμός με καλύπτει και εμένα.
ftso έγραψε:
Epirotes έγραψε:Έχω μια επιφύλαξη κατά πόσο ένα σύνολο από κώδικα μπορεί να έχει εικονική ανθρώπινη υπόσταση ούτως ώστε να του αποδώσουμε και το χαρακτηριστικό του ελεύθερου με την έννοια του υπέρτατου αγαθού.

Αν αυτήν την στιγμή δεν υπήρχε το ελεύθερο λογισμικό τότε πολύ πιθανό εγώ και εσύ να μην μπορούσαμε να συζητάμε εδώ με τον τρόπο και τα μέσα που εμείς θέλουμε. Πολύ πιθανό το διαδίκτυο να μην ήταν όπως είναι τώρα γιατί θα επιβάλλονταν η "χούντα" μιας μόνο εταιρίας.
Εφόσον η τεχνολογία έχει περάσει σε όλους του τομείς της ζωής μας (και σε λίγο, όπως προβλέπετε από πολλούς, η έννοια του αναλφάβητου θα έχει άμεση σχέση με την τεχνολογία), τότε ναι, ένα σύνολο γραμμών κώδικα μπορεί και είναι κρίσιμο χαρακτηριστικό του υπέρτατου αγαθού στην σημερινή κοινωνία.

Δεν διαφωνώ καθόλου, απλά μια γραμμή κώδικα είναι άψυχη. Ελεύθερος είναι ο άνθρωπος που ελεύθερα σκεπτόμενος γράφει την γραμμή κώδικα.
ftso έγραψε:
Epirotes έγραψε:Δεν είναι όμως δουλειά μου αυτή να δασκαλεύω (παρότι και Ακαδημαϊκός) τα νεούδια (άλλωστε αόμματος ή μονόφθαλμός είμαι κι εγώ ακόμα). Αυτή είναι δική σου δουλειά (και της υπόλοιπης ομάδας διαχείρισης του παρόντος φόρουμ.

Όχι, είναι δουλεία όλων των μελών της κοινότητας. Η ομάδα διαχείρισης έχει ως σκοπό την σωστή λειτουργία του φόρουμ και τίποτα παραπέρα.

Συμφωνώ κι εγώ σε γενικές γραμμές και θα έχεις ίσως δει ότι όπου μπορώ βοηθάω όσο μπορώ. Στην προκειμένη περίπτωση όμως απλά εξέφρασα μια προσωπική γνώμη/άποψη επί του θέματος. Εάν αυτό θεωρείται κακό διότι δημιουργεί σύγχυση σε κάποιον νέο χρήστη, τότε μάλλον είμαι σε λάθος φόρουμ και καιρός να την κάνω. Δεν νομίζω όμως να συμβαίνει αυτό. Θεωρώ το φόρουμ εδώ από τα καλύτερα φόρουμ που έχω δει και έχω συμμετάσχει. Αυτό που με έκανε να γίνω μέλος και να είμαι και τακτικό μέλος, είναι ότι υπάρχει γενικά μια πολύ φιλική ατμόσφαιρα και μια τεράστια διάθεση από όλους να βοηθήσουν κάποιον που έχει κάποιο πρόβλημα.
ftso έγραψε:
Epirotes έγραψε:Αν πας και δεις το πρώτο μου μήνυμα στο νήμα "Για να γνωριστούμε" θα δεις ότι με βυσμάτωσε ο κολλητός να βάλω Ουμπούντου και να το μάθω καλά για να το βάλουμε μετά και στο δικό του μηχάνημα. Αυτό έγινε πέρυσι το Φθινόπωρο, κι από τότε μόλις πριν από μερικές ημέρες βάλαμε και στο δικό του μηχάνημα την 8.10 κι ακόμα να φανεί από εδώ να πει ένα γεια, κατάλαβες;

Αν δεν φανεί μέχρι και αύριο, πες του ότι θα έχει κατευθείαν μια "κίτρινη κάρτα" απο μένα με το καλημέρα :lol: :P

Δεν πρόλαβα, γ*****, ήταν απόψε εδώ, αλλά δεν πρόλαβα να δω το μήνυμά σου. Θα τα πούμε αύριο πάντως και θα του το θυμίσω. Του τονίζω άλλωστε συνέχεια ότι είναι κάτι που πρέπει να το κάνει, για να μπορέσει να σταθεί στα πόδια του και να βρίσκει λύσεις μόνος του δίχως να ζαλίζει εμένα.
ftso έγραψε:ΥΓ: Αν θέλεις να γράψεις κάτι offtopic, όπως η δεύτερη απάντηση σου εδώ, τότε καλύτερα να το κάνεις σε νέο θέμα ώστε να μπορεί να σχολιαστεί και να συζητηθεί καλύτερα και ευκολότερα. Επίσης βλέπω και διαβάζω ότι έχεις άριστη γνώση της αγγλικής.
Θα ήταν πολύ χρήσιμο αν μπορείς να μεταφράζεις ειδήσεις ή οδηγούς απο την αγγλική... Είναι κάτι το οποίο λείπει και είναι αναγκαίο στο φόρουμ :)
Αυτά :D

Βασικά, όπως ήδη εξήγησα, η ιδέα πίσω από τον τίτλο ήταν μια γωνιά για την πάρτη μου, όπου θα μπορώ να συζητάω με όποιον ενδιαφέρεται επί ανέμων και υδάτων. Το δε δεύτερο ποστ είναι η μετάφραση από ένα ποστ που είχα κάνει στο φόρουμ που παραπέμπω ως πηγή και αποτελεί την έως τώρα ενασχόληση μου με τα εν λόγω λειτουργικά. Ότι μπορώ κάνω, αν έχετε κάποια επείγον παραγγελία για κάτι, μην διστάσετε να μου το πείτε. Όπως είπα είμαι και συνταξιούχος μεταφραστής και στην πόλη μου με θεωρούσαν κάποτε από τους καλύτερους αν όχι ο καλύτερος. Θα ήθελα να τονίσω όμως ότι δεν με ενδιαφέρει καθόλου μα καθόλου να ασχοληθώ επαγγελματικά με μεταφράσεις πλέον. Γι' αυτό μην νομίσει κανένας ότι απλά προσπαθώ μέσω του φόρουμ να ψωνίσω πελάτες. Είπα, ξείπα, είμαι συνταξιούχος πλέον κι ότι μετάφραση έχω κάνει και θα κάνω θα την κάνω αφιλοκερδώς και προς όφελος της κοινότητας.

Έχω γραφτεί και στην ομάδα Ελλήνων μεταφραστών, αλλά δυσκολεύομαι ακόμα να καταλάβω πως ακριβώς δουλεύει το σύστημα στην πράξη. Ξέρω υπάρχουν οδηγοί και πληροφορίες για τα πάντα, αλλά πολλές φορές έχω το πρόβλημα λόγω ακαδημαϊκής παιδείας και ενασχόλησης ότι διαβάζω διαγώνια, οπότε καταλαβαίνω περίπου τα μισά. Το μόνο που έχω καταφέρει μέχρι τώρα στο launchpad είναι να δω κάποιες μεταφράσεις και να τις ελέγξω και τις βρήκα όλες άψογες μέχρι στιγμής. Πάντως ξανατονίζω ότι αν υπάρχει κάτι που θα ήθελα κάποιος εδώ να μεταφράσω για να αναρτηθεί μετά ως οδηγός ευχαρίστως να βοηθήσω.

Όταν θα έχω καταφέρει να στήσω την Sun xVM VirtualBox σωστά και στην εντέλεια να δουλεύουν όλα άψογα σε Ουμπούντου 9.04 θα γράψω ο ίδιος έναν οδηγό ή αν βρω κάποιον αξιόλογο θα τον μεταφράσω.

Υ.Γ.: Παρεμπιπτόντως από την όλη συζήτηση στο αρχικό φόρουμ τσιμπήσαμε κι έναν πελάτη, δηλ. μέσα από την δική μου απάντηση αλλά και άλλων που δεν κυκλοφορούν με παρωπίδες στα φόρουμ, ενδιαφέρθηκε ένας χρήστης για το Ουμπούντου.
Τελευταία επεξεργασία από Epirotes και 07 Δεκ 2009, 11:36, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Οδηγίες για νέα μέλη ---- Οδηγοί - How to - Tutorials
1 Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Ubuntu 16.04 precise 64bit (el_GR.UTF-8), Windows 10
3 Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz ‖ RAM 8 GB ‖ Gigabyte X48-DS4
4 Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Caicos [Radeon HD 6450] [1002:6779]
5 eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 02)
Άβαταρ μέλους
Epirotes
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3185
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 00:25
Τοποθεσία: Ιωάννινα, Ήπειρος
Εκτύπωση

Re: Η γωνιά του Ηπειρώτη

Δημοσίευσηαπό tolis_01 » 27 Μαρ 2009, 13:44

Epirotes έγραψε:
1. Είναι ελεύθερο [σημ. μετ.: με την έννοια του δωρεάν, αλλά και με την κανονική έννοια και πάλι μέσα είμαι] κι είναι ανοικτού κώδικα.


Σωστός.

Epirotes έγραψε:2. Είναι πιο σταθερό σε σύγκριση με ΛΣ της ΜS (Δεν είχα μέχρι τώρα καμία κατάρρευση εφαρμογής ή μπλε οθόνη στο Ουμπούντου κι αναρωτιέμαι γιατί άραγε;)


Έχεις δει μπλέ οθόνη σε vista; Αν ναι, είσαι απ'τους λίγους.

Epirotes έγραψε:3. Δεν απαιτείται εγκατάσταση οδηγών. Εξαίρεση: οδηγοί καρτών γραφικών, αλλά ακόμα και σ' αυτή την περίπτωση το Ουμπούντου είναι ανώτερο, καθώς αναγνωρίζει σωστά την κάρτα γραφικών και προσφέρει να κατεβάσει τον ενημερωμένο οδηγό, χωρίς εσύ να χρειάζεται καν επισκεφτείς την ιστοσελίδα του κατασκευαστή.
Αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι δεν χρειάζεται εγκατάσταση οδηγών για την/τις κάρτα/-ες δικτύου. Μόλις εγκαταστήσεις το Ουμπούντου και επανεκκινήσεις το σύστημα μέχρι την επιφάνεια εργασίας σου, η σύνδεση επιτυγχάνεται άμεσα. [σημ.μετ.: εδώ όντως ισχύει το σλόγκαν ότι το Ουμπούντου απλά παίζει]


Αυτό βέβαια οφείλεται στο ότι παίζεις με τον νεότερο kernel. Κι αν βάλεις τώρα Vista SP1 (που έχουν όλα τα updates μέσα), πιθανότατα όλα θα παίξουν.
Εκτός κι αν μιλάμε για ασύρματο που πιθανότατα θα σε ταλαιπωρήσει στο linux.

Epirotes έγραψε:5. Αντικατάσταση ή αναβάθμιση συσκευών (hardware) δεν επηρεάζουν το ΛΣ. Και δεν μιλάω για την επανενεργοποίηση των Windows, κάθε φορά που απλά αλλάζεις μια μνήμη RAM, για παράδειγμα. Πριν από κάνα δύο μήνες αποφάσισα να αναβαθμίσω το μηχάνημά μου, δηλ. μητρική πλακέτα, επεξεργαστή και μνήμες RAM. Αποφάσισα επίσης να το κάνω δίχως να φορμάρω τους δίσκους και να εγκαταστήσω τα πάντα από την αρχή. Έτσι, στα Windows έπρεπε να επιδιορθώσω την εγκατάσταση, να ξαναφορτώσω όλους του οδηγούς συσκευών και μετά να καθαρίσω όλες τις συσκευές φαντάσματα στην διαχείριση συσκευών. Στο Ubuntu το μόνο που έπρεπε να κάνω ήταν να εκκινήσω το σύστημα (άργησε ελάχιστα περισσότερο απ' ότι συνήθως, αλλά μόλις εμφανίστηκε η επιφάνεια εργασίας, τα πάντα λειτουργούσαν όπως και πριν. Δεν χρειάστηκε καμμία άλλη ενέργεια εκ μέρους μου.


Αυτό που έκανες δεν είναι απόλυτα σωστό. Μετά από τόσο μεγάλη αλλαγή hardware το format επιβάλεται. Είναι σαν να συνδέσω για παράδειγμα τον δίσκο του λαπτοπ στο desktop να στήσω εκεί το ubuntu και να τον μεταφέρω μετά στο λαπτοπ και να πω "ωχ, δουλεύει!". Θα μου το πρότεινε κανείς εδώ μέσα αυτό;

Epirotes έγραψε:6. Κατατμήσεις: ένα ΛΣ της MS αναγνωρίζει μόνο και μπορεί να επεξεργαστεί [σημ.μετ.: με την έννοια να δουλέψεις, ν' ανοίξεις και να μεταφέρεις αρχεία κλπ.] τις δικές του ενδογενείς κατατμήσεις. Το Ουμπούντου αναγνωρίζει και μπορεί να επεξεργαστεί όλες τις κατατμήσεις.


Νομίζω οτι υπάρχουν 3d party drivers για ext2/3.

Epirotes έγραψε:7. Ενσωματωμένο λογισμικό, συμπεριλαμβανόμενων παιχνιδιών: Το Ubuntu διατίθεται με ενσωματωμένο λογισμικό για δουλειές γραφείου κι άλλα πολλά, μεταξύ άλλων και παιχνιδιών. Ενώ ένα λειτουργικό της MS έχει δύο ή τρία παιχνίδια πασιέντζας, π.χ., το Ubuntu έχει μια πλήρη συλλογή με πασιέντζες.


Ε, δεν θα κρίνουμε απ'τις πασιέτζες ένα λειτουργικό.

Epirotes έγραψε:8. Ευελιξία: Είναι πάρα πολύ εύκολο να τροποποιήσεις μια εγκατάσταση διανομής Ουμπούντου και να την μετατρέψεις σε μια άλλη διανομή Λίνουξ (Kubuntu, Edubuntu, Xubuntu, κι ότι άλλο μπορείς να φανταστείς) απλά κατεβάζοντας τα κατάλληλα αρχεία και εγκαθιστώντας τα. Φαντάσου για παράδειγμα, μια αναβάθμιση από ΧΡ Home σε XP Pro να γινόταν κατ' αυτό τον τρόπο.


Συμφωνώ.

Epirotes έγραψε:Αλλά δεν φταίει το Ubuntu' που η βιομηχανία παιχνιδιών έχει υποκλιθεί στην MS κι αναπτύσσει παιχνίδια σχεδόν αποκλειστικά γι' αυτή τη πλατφόρμα.


Αλλά δεν φταίνε ούτε οι εταιρίες παραγωγής games. Πες ότι βγάζουν ένα game για linux. Σε τι θα το βγάλουν; deb; rpm; Θα τρέχει το ίδιο σε ubuntu 8.04 και 8.10; Κι αν έχεις mint; Κι αν εχεις mepis; Όλες οι debian based έχουν τα ίδια libraries;; Πιθανότατα δεν θα τρέχει πουθενά ή μόνο στην current ubuntu version. Να σου δώσουν το source code; Yeah, right. Γι'αυτό πληρώνανε τους devs για την νεα cry-engine του crysis, για να την δώσουν μετά και να ανοίξουν μανάβικο :p (αφού δεν θα υπάρχει ανταγωνισμός)
Γνώσεις => Linux: χαμηλό | Προγραμματισμός: όχι | Αγγλικά: μέτρια
PC => Intel Celeron 430 | Asrock G31M-S (onboard gpu) | 2GB DDR2 ram | 160GB HDD | Acer 19" | OS: Windows 7 (Debian, Fedora σε virtualbox)
http://linuxhcl.com/
http://kmuto.jp/debian/hcl/
Common sense is the best antivirus software.
Άβαταρ μέλους
tolis_01
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1372
Εγγραφή: 05 Φεβ 2009, 23:03
Τοποθεσία: Athens
Εκτύπωση

Re: Η γωνιά του Ηπειρώτη

Δημοσίευσηαπό Epirotes » 28 Μαρ 2009, 18:00

1. Tην μετάφραση της αρχικής δημοσίευσης την δημοσίευσα εδώ απλά και μόνο για να δείξω ότι δεν έχω κάτι με τα Λίνουξ γενικά, απεναντίας μάλλιστα. Κατά τ' άλλα πρέπει κανείς να την κρίνει μέσα στο γενικό πλαίσιο της αρχικής δημοσίευσης, δηλ. ένα διεθνές φόρουμ μιας εταιρίας που φτιάχνει παιχνίδια κι όπου πριν από μένα λέχθηκαν διάφορα κουλά κι ανυπόστατα.

2. Κι όμως έχω δει μπλε οθόνη σε (Σ)Βίστα. Βέβαια δεν φταίει πάντα το λειτουργικό για κάποια μπλε οθόνη, αλλά στο πλαίσιο της αρχικής δημοσίευσης δεν ήθελα να το αναφέρω αυτό. Παρ' όλα αυτά ισχύει ότι το Ουμπούντου είναι γενικά πιο σταθερό.

3. Το παράδειγμα με τους οδηγούς που ανέφερα αναφερόταν σε ΧΡ δίχως SP (όταν το έπαθα αυτό δεν είχα βρει ακόμα πως να φτιάξω ένα CD εγκατάστασης με ενσωματωμένα τα SP). Για (Σ)Βίστα έχεις δίκιο, καθώς έχω την έκδοση με ενσωματομένο SP1.

4. Το είχα μελετήσει πριν το κάνω και η επιλογές ήταν βασικά τρεις:
α. φορμάτ κι επανεγκατάσταση -κάτι που ήθελα να αποφύγω πάση θυσία.
β. αλλαγή του ελεγκτή δίσκου (αν θυμάμαι καλά) σε generic driver -αυτή ήταν και η πιο απλή λύση, αλλά για ποιον λόγο που δεν θυμάμαι τώρα δεν την προτίμησα.
γ. επιδιόρθωση της εγκατάστασης μετά την αναβάθμιση του hardware και σβήσιμο των συσκευών φαντασμάτων -αυτό έκανα και όλα δούλεψαν άψογα.
Βαριέμαι τώρα να ψάξω αν βρω τους κατάλληλους συνδέσμους σε σελίδες που περιγράφουν την όλη διαδικασία.

tolis_01 έγραψε:Νομίζω οτι υπάρχουν 3d party drivers για ext2/3.

Ομολογώ ότι αυτό δεν το ήξερα, αλλά και πάλι δεν αλλάζει το γεγονός ότι στο Ουμπούντου η λειτουργία αυτή είναι ενσωματωμένη.
tolis_01 έγραψε:Ε, δεν θα κρίνουμε απ'τις πασιέτζες ένα λειτουργικό.

Προφανώς όχι, απλά το ανέφερα γιατί είχε πριν από μένα διατυπωθεί η άποψη ότι δεν παίζουν παιχνίδια τα Λίνουξ.
tolis_01 έγραψε:Δεν φταίνε ούτε οι εταιρίες παραγωγής games. Πες ότι βγάζουν ένα game για linux. Σε τι θα το βγάλουν; deb; rpm; Θα τρέχει το ίδιο σε ubuntu 8.04 και 8.10; Κι αν έχεις mint; Κι αν εχεις mepis; Όλες οι debian based έχουν τα ίδια libraries;; Πιθανότατα δεν θα τρέχει πουθενά ή μόνο στην current ubuntu version. Να σου δώσουν το source code; Yeah, right. Γι'αυτό πληρώνανε τους devs για την νεα cry-engine του crysis, για να την δώσουν μετά και να ανοίξουν μανάβικο :p (αφού δεν θα υπάρχει ανταγωνισμός)

Θα μπορούσαν να το βγάλουν στην δημοφιλέστερη διανομή και να αφήσουν την κοινότητα των Λίνουξ να βγάλει άκρη πως να το κάνει να δουλέψει για άλλες διανομές. Ως απλό παράδειγμα θα σου αναφέρω το παιχνίδι Neverwinter Nights (το αρχικό όχι το sequel, των Bioware/Atari). Αφού γκρίνιαξε επί χρόνια η κοινότητα των Λίνουξ gamers κάπου εκέι προς το τέλος του κύκλου ζωής του παιχνιδιού, η κατασκευάστρια ενέδωσε και έκανε διαθέσιμο το παιχνιδι και σε Λίνουξ. Το έχω εγκατεστημένο αυτή την στιγμή σε Ουμπούντου 8.10 και παίζει άψογα. Είναι βέβαια παλιό και τα γραφικά είναι κατώτερα σε σχέση με τον διάδοχό του, για παράδειγμα, αλλά αυτό δεν με απασχολεί και τόσο. Όσο θα υπάρχει η κοινότητα των PW (persistent world -multiplayer), δεν πρόκειται ποτέ να βαρεθώ να το παίζω. Όταν μεταφέρω την εγκατάσταση του εν λόγω παιχνιδιού στην 9.04, θα σου πω αν συνεχίζει να παίζει άψογα ή όχι. Το πιο πιθανό, κατά την ταπεινή μου άποψη, είναι όμως ότι δεν θα αντιμετωπίσω απολύτως κανένα πρόβλημα.
Οδηγίες για νέα μέλη ---- Οδηγοί - How to - Tutorials
1 Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Ubuntu 16.04 precise 64bit (el_GR.UTF-8), Windows 10
3 Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz ‖ RAM 8 GB ‖ Gigabyte X48-DS4
4 Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Caicos [Radeon HD 6450] [1002:6779]
5 eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 02)
Άβαταρ μέλους
Epirotes
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3185
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 00:25
Τοποθεσία: Ιωάννινα, Ήπειρος
Εκτύπωση

Re: Η γωνιά του Ηπειρώτη (περι free software...)

Δημοσίευσηαπό bullgr » 30 Μαρ 2009, 11:06

tolis_01 έγραψε:δεν φταίνε ούτε οι εταιρίες παραγωγής games. Πες ότι βγάζουν ένα game για linux. Σε τι θα το βγάλουν; deb; rpm; Θα τρέχει το ίδιο σε ubuntu 8.04 και 8.10; Κι αν έχεις mint; Κι αν εχεις mepis; Όλες οι debian based έχουν τα ίδια libraries;;

Δες το άρθρο του Urban Terror στο τελευταίο τεύχος Ubuntistas... Θα δεις ότι δεν υπάρχει εγκατάσταση... Το μόνο που χρειάζεται είναι να κατεβάσεις το συμπιεσμένο αρχείο, να το αποσυμπιέσεις στο home folder σου, να αλλάξεις τα δικαιώματα του εκτελέσιμου αρχείου (chmod 774 ioUrbanTerror.xxx) και είσαι έτοιμος!!!

Έτσι λειτουργούν πάρα μα πάρα πολλά αξιόλογα 3d παιχνίδια για το linux... Άρα όλα αυτά περί deb, rpm, και διαφόρων διανομών, δεν ισχύουν...

Οι εταιρίες παιχνιδιών το ότι δεν ασχολούνται με το linux δεν έχει σχέση με το τεχνικό θέμα αλλά με το target group: Άλλο είναι να προσφέρεις το προϊόν σου στο 3% των χρηστών Η/Υ παγκοσμίως και άλλο στο 75-80%... Που σε συμφέρει ως εταιρία να απευθυνθείς για να βγάλεις περισσότερα χρήματα;

Money rulez... Απλά είναι τα πράγματα... Ούτε τεχνικό είναι το θέμα, ούτε είναι η αιτία τα DirectX των windows όπως διάβασα κάπου... Γιατί και επί εποχής MS-DOS υπήρχαν παιχνίδια, και 3d παρακαλώ που έτρεχαν απευθείας από το MS-DOS (DOOM, Duke Nukum 3D για τους παλιούς), χωρίς τη χρήση των DirectX...

Η όλη υπόθεση σκαλώνει στο χρήμα... Οι εταιρίες δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα, δεν κάνουν ψυχικά του τύπου "Ας βγάλουμε το παιχνίδι και για τους καημένους τους linuxάδες, κρίμα είναι". Ο σκοπός τους είναι να βγάλουν όσα περισσότερα χρήματα μπορούν με το δυνατότερο μικρότερο κόστος...
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Re: Η γωνιά του Ηπειρώτη (περι free software...)

Δημοσίευσηαπό Epirotes » 31 Μαρ 2009, 07:15

Εγώ το είπα αυτό το με το DirectX κι έχει σχέση με το πως οι εταιρείες δουλεύουν χέρι-χέρι. Όταν άνα παιχνίδι θέλει DirectX έκδοση τάδε για να παίξει σε αναγκάζει πρακτικά να αγοράσεις και λειτουργικό που να το υποστηρίζει. Βεβαίως υπάρχουν και εξομοιωτές (όπως το wine ή οι εικονικές μηχανές), αλλά η ουσία δεν αλλάζει (γιατί να τρέξω κάτι σε εξομοιωτή, εφόσον μπορώ να τρέξω όπως έχει σχεδιαστεί να τρέχει; :? )
Οδηγίες για νέα μέλη ---- Οδηγοί - How to - Tutorials
1 Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Ubuntu 16.04 precise 64bit (el_GR.UTF-8), Windows 10
3 Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz ‖ RAM 8 GB ‖ Gigabyte X48-DS4
4 Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Caicos [Radeon HD 6450] [1002:6779]
5 eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 02)
Άβαταρ μέλους
Epirotes
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3185
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 00:25
Τοποθεσία: Ιωάννινα, Ήπειρος
Εκτύπωση

Επόμενο

Επιστροφή στο Περί ανέμων

cron