Για να γνωριστούμε...

...χαλαρή κουβεντούλα, γενικός σχολιασμός, φιλοσοφικές συζητήσεις, meeting point / γνωριμία

Συντονιστής: konnn

Re: Για να γνωριστούμε...

Δημοσίευσηαπό dim459 » 07 Μαρ 2014, 14:25

Καλώς ήλθες Γιώργο.
Άνοιξε θέμα για ότι θες να ρωτήσεις και ρίξε μια ματιά στους οδηγούς του φόρουμ, πιθανώς θα σου λυθούν διάφορες απορίες.
Θα διαπιστώσεις ότι είναι πια ελάχιστα τα πράγματα που γίνονται αποκλειστικά από κονσόλα και αυτά μάλλον εσκεμμένα, για να μην σπάνε οι εντελώς αρχάριοι το σύστημα.
Εννοείται ότι όποιος ξέρει κάνει στην κονσόλα τη δουλειά του πολύ πιο εύκολα και γρήγορα.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: χαιρετώ την κοινότητα

Δημοσίευσηαπό giwrgosatma » 12 Μαρ 2014, 19:56

Γεια σας παιδία:) Αποφάσισα και εγω να δοκιμασω το ubuntu κατεβασα τα 13.10v για να τα εγκαταστησω.Πανω κατω ξερω πως να το κανω.Αλλα εχω καποιες αποριες για τα προγραμματα που χρησιμοποιω ευκολα στα win7 αν θα μπορω αντιστοιχα να ειμαι το ιδιο αποδοτικος στο Ubuntu.Εχω καποιες ερωτησεις οι οποιες ειναι:
1)Ποιες οι διαφορες αναμεσα στης εκδοσης του λινουχ?..(π.χ Kubuntu και καποια αλλα που εχω δει)
2)Θα μπορω να χρησιμοποιω τα προγραμματα:
Adobe DreamWiever
-\\- Photoshop cs6
-\\- After Effect Studio
Notepad ++
Oracle
TeamViewer
DaemoonTools
Bandicam
Office package
YoutubeCathcer
εχω διαβασει οτι ναι μεν δεν τρεχουν τα λινουν .exe επεκτασεις,αλλα με το "wine" μπορουν να τρεχουν μερικα(ομως με bug's)
Καμια προταση?
1 Linux: Μέτριο┃ Προγρ: Visual Basic,Java,CSS 3,HTML 5 ┃ Αγγλ: Καλά
2 Operating System:||Lubuntu 15.04|| CPU: Intel Core 2 Duo E7400 @ 2.80GHz, RAM: 4,00GB Dual-Channel DDR2 @ 333MHz, Motherboard: ASRock G41C-GS (CPUSocket),Graphics:2047MB NVIDIA GeForce GT 610 (Gigabyte)
Άβαταρ μέλους
giwrgosatma
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 10 Ιαν 2014, 16:46
Εκτύπωση

Re: χαιρετώ την κοινότητα

Δημοσίευσηαπό Dimitrios.gr » 12 Μαρ 2014, 19:59

giwrgosatma έγραψε:Γεια σας παιδία:) Αποφάσισα και εγω να δοκιμασω το ubuntu κατεβασα τα 13.10v για να τα εγκαταστησω.Πανω κατω ξερω πως να το κανω.Αλλα εχω καποιες αποριες για τα προγραμματα που χρησιμοποιω ευκολα στα win7 αν θα μπορω αντιστοιχα να ειμαι το ιδιο αποδοτικος στο Ubuntu.Εχω καποιες ερωτησεις οι οποιες ειναι:
1)Ποιες οι διαφορες αναμεσα στης εκδοσης του λινουχ?..(π.χ Kubuntu και καποια αλλα που εχω δει)
2)Θα μπορω να χρησιμοποιω τα προγραμματα:
Adobe DreamWiever
-\\- Photoshop cs6
-\\- After Effect Studio
Notepad ++
Oracle
TeamViewer
DaemoonTools
Bandicam
Office package
YoutubeCathcer
εχω διαβασει οτι ναι μεν δεν τρεχουν τα λινουν .exe επεκτασεις,αλλα με το "wine" μπορουν να τρεχουν μερικα(ομως με bug's)
Καμια προταση?

για το Linux

http://www.youtube.com/watch?v=f2gYeE-oqVI
για το ubuntu και γενικα για τις διανομές

http://www.youtube.com/watch?v=1YWBLYnAijY
απαντήσεις του δευτερου video για το ubuntu viewtopic.php?f=14&t=26129
Spoiler: show
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Μέτριο
Λειτουργικό ⇛ Linux x32
Προδιαγραφές ⇛ AMD FX 8350 │4GB │ Audio Realtek ALC889│ TFT 19"
Κάρτα Γραφικών ⇛ NVIDIA gtx 650 TI BOOST

-------------------------------------------------------------------------------------------
Η Εξουσία που αποκτήθηκε παράνομα,ποτέ δεν χρησιμοποιείται για το καλό των ανθρώπων (Τάκιτος)
Όσο ποιο σάπιο είναι ένα κράτος τόσο πληθύνονται οι νόμοι. (Τάκιτος)
πᾶ­σά τε ἐ­πι­στή­μη χω­ρι­ζο­μέ­νη δι­και­ο­σύ­νης καὶ τῆς ἄλ­λης ἀ­ρε­τῆς πα­νουρ­γί­α, οὐ σο­φί­α φα­ί­νε­ται .(Πλάτων)
Dimitrios.gr
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 880
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2011, 19:17
Εκτύπωση

Re: Για να γνωριστούμε...

Δημοσίευσηαπό lepidas » 12 Μαρ 2014, 21:44

giwrgosatma έγραψε:Γεια σας παιδία:) Αποφάσισα και εγω να δοκιμασω το ubuntu κατεβασα τα 13.10v για να τα εγκαταστησω.Πανω κατω ξερω πως να το κανω.Αλλα εχω καποιες αποριες για τα προγραμματα που χρησιμοποιω ευκολα στα win7 αν θα μπορω αντιστοιχα να ειμαι το ιδιο αποδοτικος στο Ubuntu.Εχω καποιες ερωτησεις οι οποιες ειναι:
1)Ποιες οι διαφορες αναμεσα στης εκδοσης του λινουχ?..(π.χ Kubuntu και καποια αλλα που εχω δει)
2)Θα μπορω να χρησιμοποιω τα προγραμματα:
Adobe DreamWiever
-\\- Photoshop cs6
-\\- After Effect Studio
Notepad ++
Oracle
TeamViewer
DaemoonTools
Bandicam
Office package
YoutubeCathcer
εχω διαβασει οτι ναι μεν δεν τρεχουν τα λινουν .exe επεκτασεις,αλλα με το "wine" μπορουν να τρεχουν μερικα(ομως με bug's)
Καμια προταση?
Καλώς όρισες.
1. οι διαφορές κυρίως είναι αισθητικές και αυτό πάει να πει οτι είναι και "βάρους" διότι μερικοί παλαιοι υπολογιστές προτιμούν το lubuntu αντι του kubuntu.
2. οχι. αλλα υπαρχουν αντιστοιχες, θα χρειαστει χρονος να μαθεις πως λειτουργουν τα νεα προγραμματα που θα βαλεις. Εν τω μεταξύ είναι όλες δωρεάν χωρίς trial κλπ
*το teamviewer υπαρχει
γνωμη μου ειναι το wine ξεχασε το, μη βασισεις εκει την αποφαση σου
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Για να γνωριστούμε...

Δημοσίευσηαπό giwrgosatma » 12 Μαρ 2014, 21:50

qsd330 έγραψε:χαιρετω την παρεα... ειμαι ο γιωργος... χρονια στους υπολογιστες ειτε επαγκελματικα ειτε ερασιτεχνικα .παντα πειραματιζομουν και εχουν περασει παρα πολλες διανομες απο τους υπολογιστες που κατα καιρους κατειχα, αλλα παντα γυριζα στα ms ισως λογω συνηθειας παιχνιδιων ευκολιας κτλπ... τωρα λιγο η ανεργια λιγο η βαρεμαρα ειπα να δοκιμασω ξανα και εβαλα τα 13,10 μπορω να πω εξεπλαγειν ευχαριστα , τα εχω μια βδομαδα περιπου και τρεχω μονο αυτα... ψαχνοντας στο Νet εκανα πολλα βηματα μπροστα και εγκατεστησα σχεδον οτι προγραμμα χρειαζομαι. σημερα βρηκα και την κοινοτητα σας οποτε φανταζομαι θα μου ληθουν πολλες αποριες (μιας και καλα καλα δεν ξερω τι εκανα αυτες τις μερες στην κονσολα... αλλα αφου δουλευουν δεν εχω παραπονο :-) ) παραμενουν μερικα θεματακια και πιστευω οτι με τη βοηθεια σας θα βρω τις απαντησεις που χρειαζομαι

Δεν μου λες ρε Γιορικα,και εγω θελω να βαλω προγραμματα απο win που εχω και μου ειναι χρησιμα στο ubuntu το εκανες μεσο "wine"? .Ακομα σχεδιαζω πως θα το κανω απο αυριο θα εγκαταστησω και εγω το 13.10 να το δω.το προβλημα μου ειναι στα προγραμματα..(αλλα οπως και στα μαθηματικα ολα τα προβλημματα εχουν λυσεις ετσι θα το λυσω και αυτο που θα παει) (:
1 Linux: Μέτριο┃ Προγρ: Visual Basic,Java,CSS 3,HTML 5 ┃ Αγγλ: Καλά
2 Operating System:||Lubuntu 15.04|| CPU: Intel Core 2 Duo E7400 @ 2.80GHz, RAM: 4,00GB Dual-Channel DDR2 @ 333MHz, Motherboard: ASRock G41C-GS (CPUSocket),Graphics:2047MB NVIDIA GeForce GT 610 (Gigabyte)
Άβαταρ μέλους
giwrgosatma
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 10 Ιαν 2014, 16:46
Εκτύπωση

Re: Για να γνωριστούμε...

Δημοσίευσηαπό giwrgosatma » 12 Μαρ 2014, 21:54

lepidas έγραψε:
giwrgosatma έγραψε:Γεια σας παιδία:) Αποφάσισα και εγω να δοκιμασω το ubuntu κατεβασα τα 13.10v για να τα εγκαταστησω.Πανω κατω ξερω πως να το κανω.Αλλα εχω καποιες αποριες για τα προγραμματα που χρησιμοποιω ευκολα στα win7 αν θα μπορω αντιστοιχα να ειμαι το ιδιο αποδοτικος στο Ubuntu.Εχω καποιες ερωτησεις οι οποιες ειναι:
1)Ποιες οι διαφορες αναμεσα στης εκδοσης του λινουχ?..(π.χ Kubuntu και καποια αλλα που εχω δει)
2)Θα μπορω να χρησιμοποιω τα προγραμματα:
Adobe DreamWiever
-\\- Photoshop cs6
-\\- After Effect Studio
Notepad ++
Oracle
TeamViewer
DaemoonTools
Bandicam
Office package
YoutubeCathcer
εχω διαβασει οτι ναι μεν δεν τρεχουν τα λινουν .exe επεκτασεις,αλλα με το "wine" μπορουν να τρεχουν μερικα(ομως με bug's)
Καμια προταση?
Καλώς όρισες.
1. οι διαφορές κυρίως είναι αισθητικές και αυτό πάει να πει οτι είναι και "βάρους" διότι μερικοί παλαιοι υπολογιστές προτιμούν το lubuntu αντι του kubuntu.
2. οχι. αλλα υπαρχουν αντιστοιχες, θα χρειαστει χρονος να μαθεις πως λειτουργουν τα νεα προγραμματα που θα βαλεις. Εν τω μεταξύ είναι όλες δωρεάν χωρίς trial κλπ
*το teamviewer υπαρχει
γνωμη μου ειναι το wine ξεχασε το, μη βασισεις εκει την αποφαση σου

Με κρεμασες τωρα......Δεν εχω ακουσει καλυτερο προγραμμα απο το photoshop:/ ασε που το εμαθα καλα στο inteface κτλπ..Αλλα αν δεν κανω λαθος αυτα τα προγραμματα εχουν την ιδια λογικη τι στο photoshop του win,ή τι στο αντιστοιχο προγραμμα του linuχ. και κατι ακομα να βαλω ubuntu 13.10? ή αυτο το LTS?
1 Linux: Μέτριο┃ Προγρ: Visual Basic,Java,CSS 3,HTML 5 ┃ Αγγλ: Καλά
2 Operating System:||Lubuntu 15.04|| CPU: Intel Core 2 Duo E7400 @ 2.80GHz, RAM: 4,00GB Dual-Channel DDR2 @ 333MHz, Motherboard: ASRock G41C-GS (CPUSocket),Graphics:2047MB NVIDIA GeForce GT 610 (Gigabyte)
Άβαταρ μέλους
giwrgosatma
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 10 Ιαν 2014, 16:46
Εκτύπωση

Re: Για να γνωριστούμε...

Δημοσίευσηαπό lepidas » 12 Μαρ 2014, 21:55

και κάτι που ξέχασα. Στο Ubuntu 13.10 θα λήξει η υποστήριξη τον Ιούλιο οπότε δεν υπάρχει λόγος ένας νέος χρήστης να μπει σε διαδικασία αναβαθμισης τόσο σύντομα. Βάλε κατευθειαν 14.04
http://cdimage.ubuntu.com/daily-live/current/
επελεξε το σωστο image iso αναλογα με την αρχιτεκτονικη του υπολογιστη σου
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Για να γνωριστούμε...

Δημοσίευσηαπό lepidas » 12 Μαρ 2014, 21:58

giwrgosatma έγραψε:
lepidas έγραψε:
giwrgosatma έγραψε:Γεια σας παιδία:) Αποφάσισα και εγω να δοκιμασω το ubuntu κατεβασα τα 13.10v για να τα εγκαταστησω.Πανω κατω ξερω πως να το κανω.Αλλα εχω καποιες αποριες για τα προγραμματα που χρησιμοποιω ευκολα στα win7 αν θα μπορω αντιστοιχα να ειμαι το ιδιο αποδοτικος στο Ubuntu.Εχω καποιες ερωτησεις οι οποιες ειναι:
1)Ποιες οι διαφορες αναμεσα στης εκδοσης του λινουχ?..(π.χ Kubuntu και καποια αλλα που εχω δει)
2)Θα μπορω να χρησιμοποιω τα προγραμματα:
Adobe DreamWiever
-\\- Photoshop cs6
-\\- After Effect Studio
Notepad ++
Oracle
TeamViewer
DaemoonTools
Bandicam
Office package
YoutubeCathcer
εχω διαβασει οτι ναι μεν δεν τρεχουν τα λινουν .exe επεκτασεις,αλλα με το "wine" μπορουν να τρεχουν μερικα(ομως με bug's)
Καμια προταση?
Καλώς όρισες.
1. οι διαφορές κυρίως είναι αισθητικές και αυτό πάει να πει οτι είναι και "βάρους" διότι μερικοί παλαιοι υπολογιστές προτιμούν το lubuntu αντι του kubuntu.
2. οχι. αλλα υπαρχουν αντιστοιχες, θα χρειαστει χρονος να μαθεις πως λειτουργουν τα νεα προγραμματα που θα βαλεις. Εν τω μεταξύ είναι όλες δωρεάν χωρίς trial κλπ
*το teamviewer υπαρχει
γνωμη μου ειναι το wine ξεχασε το, μη βασισεις εκει την αποφαση σου

Με κρεμασες τωρα......Δεν εχω ακουσει καλυτερο προγραμμα απο το photoshop:/ ασε που το εμαθα καλα στο inteface κτλπ..Αλλα αν δεν κανω λαθος αυτα τα προγραμματα εχουν την ιδια λογικη τι στο photoshop του win,ή τι στο αντιστοιχο προγραμμα του linuχ. και κατι ακομα να βαλω ubuntu 13.10? ή αυτο το LTS?
το ειπα και πριν, επελεξε LTS και συγκεκριμενα το 14.04 (αν και ακομα ειναι σε beta αλλα ειναι οκ).
οσο για το interface του αντιστοιχου PS6 ενταξει μη νομιζεις οτι θα εχει ενα κειμενογραφο και θα πρεπει να κανεις μαγικα ;)
GIMP λεγεται και υπαρχει και σε windows οποτε μπορεις να παρεις μια καλη γευση
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Για να γνωριστούμε...

Δημοσίευσηαπό giwrgosatma » 12 Μαρ 2014, 22:02

lepidas έγραψε:και κάτι που ξέχασα. Στο Ubuntu 13.10 θα λήξει η υποστήριξη τον Ιούλιο οπότε δεν υπάρχει λόγος ένας νέος χρήστης να μπει σε διαδικασία αναβαθμισης τόσο σύντομα. Βάλε κατευθειαν 14.04
http://cdimage.ubuntu.com/daily-live/current/
επελεξε το σωστο image iso αναλογα με την αρχιτεκτονικη του υπολογιστη σου

Με προλαβες..πηγα να καψω το 13.10 αμεσως τωρα :)και κατι ακομα ειχα κανει ενα σιντι (δεν θυμαμε ποτε) με την εκδοση 10 η 11.10...και στο update κολλησε η οθονη και δεν μπορουσα να κανω τιποτε...το εκλεισα απο το amx_ και μετα μολις ξαναεκανα βοοτ το λινουν δεν μου εβγαζε τιποτα μια μπλε οθονη ειχα και τον κερσορα να με κανει παρεα :)
1 Linux: Μέτριο┃ Προγρ: Visual Basic,Java,CSS 3,HTML 5 ┃ Αγγλ: Καλά
2 Operating System:||Lubuntu 15.04|| CPU: Intel Core 2 Duo E7400 @ 2.80GHz, RAM: 4,00GB Dual-Channel DDR2 @ 333MHz, Motherboard: ASRock G41C-GS (CPUSocket),Graphics:2047MB NVIDIA GeForce GT 610 (Gigabyte)
Άβαταρ μέλους
giwrgosatma
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 10 Ιαν 2014, 16:46
Εκτύπωση

Re: Για να γνωριστούμε...

Δημοσίευσηαπό giwrgosatma » 12 Μαρ 2014, 22:06

lepidas έγραψε:το ειπα και πριν, επελεξε LTS και συγκεκριμενα το 14.04 (αν και ακομα ειναι σε beta αλλα ειναι οκ).
οσο για το interface του αντιστοιχου PS6 ενταξει μη νομιζεις οτι θα εχει ενα κειμενογραφο και θα πρεπει να κανεις μαγικα
GIMP λεγεται και υπαρχει και σε windows οποτε μπορεις να παρεις μια καλη γευση

Την ξερω αυτην την αλεπου,αλλα κριμα που δεν κανει τοσο καλη δουλεια οσο το photoshop :/
1 Linux: Μέτριο┃ Προγρ: Visual Basic,Java,CSS 3,HTML 5 ┃ Αγγλ: Καλά
2 Operating System:||Lubuntu 15.04|| CPU: Intel Core 2 Duo E7400 @ 2.80GHz, RAM: 4,00GB Dual-Channel DDR2 @ 333MHz, Motherboard: ASRock G41C-GS (CPUSocket),Graphics:2047MB NVIDIA GeForce GT 610 (Gigabyte)
Άβαταρ μέλους
giwrgosatma
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 10 Ιαν 2014, 16:46
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Περί ανέμων

cron