Για να γνωριστούμε...

...χαλαρή κουβεντούλα, γενικός σχολιασμός, φιλοσοφικές συζητήσεις, meeting point / γνωριμία

Συντονιστής: konnn

Re: Για να γνωριστούμε...

Δημοσίευσηαπό taratatzoum » 04 Αύγ 2008, 03:38

για τον ήχο στο θα σου προτείνω να επισκεφτείς το οδηγό του ftso viewtopic.php?f=9&t=32
θα σε βοηθήσει και σε άλλα πιθανά προβλήματα με ήχους ή videos

για το πρόβλημα όταν κλείνεις το καπάκι, γνώμη μου είναι να πατήσεις δεξί κλικ στην πάνω μπάρα εκεί που δείχνει την πρίζα ή την μπαταρία και να επιλέξεις Προτιμήσεις.
δες εκεί τι εντολή έχεις δώσει να δίνετε όταν κλείνεις το καπάκι.
Εικόνα
Ιστολόγιο
1 Γνώσεις → Linux: Προχωρημένος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Λειτουργικό → Slackware 13.37.0 64-bit (el_GR.utf-8)
3 Προδιαγραφές → CPU: 8x Intel Core i7 CPU Q 740 1.73GHz ‖ RAM 3894 MiB ‖ Dell Inc. - Dell Inc. Inspiron N5010
4 Κάρτες γραφικών: ATI Redwood [Radeon HD 5600 Series] ⎨1002:68c1⎬
5 Δίκτυα: wlan0: Broadcom BCM4313 802.11b/g/n Wireless LAN Controller ⎨14e4:4727⎬ ⋮ eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller ⎨10ec:8136⎬
taratatzoum
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:29
Τοποθεσία: Χανιά
Launchpad: rizitis
IRC: rizitis or rtz
Εκτύπωση

Re: Για να γνωριστούμε...

Δημοσίευσηαπό ilpara » 04 Αύγ 2008, 09:52

HeLLbOrN έγραψε:εχο 2 προβλιματακια μονο που ειναι σοβαρα καπως και δεν μπορο να καταλαβω γιατη
το ενα ειναι οτι στο youtube δεν παιζει ο ηχος
και το πιο συμαντικο ειναι οτι οταν κλεινω το pc
κλεινη η οθονη και λιπα αλα δεν μου δειχνη τιν μπαρα μαβριζουν ολα με τη μια
και το pc παρολο που τα εχει κλειση ολα παραμενει σε λειτουργια
παταο πληκτρα αλα δεν ανηγη αρα δεν ειναι σε καμια αναμονη
οποτε το κλινω καθε φορα απο το τροφοδοτικο
αν μπορη καπιος να βοιθηση τον ευχαριστω προκαταβολικα


Καλύτερα να ανοίξεις ξεχωριστό(!) νήμα για κάθε πρόβλημα αν δεν βρεις λύση ψάχνοντας στο forum, στο ubuntuforums, στο google κλπ. Ρίξε πρώτα μια ματιά στο Φιλικές οδηγίες προς νεοεισερχόμενους σε forum ή linux
Για τον ήχο στο youtube κοίτα ακι τον οδηγό του ftso http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=32
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: Για να γνωριστούμε...

Δημοσίευσηαπό The_Mentor » 04 Αύγ 2008, 11:44

Άκυρον...
The_Mentor
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 15 Μάιος 2008, 14:34
Εκτύπωση

Re: Για να γνωριστούμε...

Δημοσίευσηαπό HeLLbOrN » 05 Αύγ 2008, 01:01

thnx για τη βοηθια ελπηζω να το καταφερω :D
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Χαμηλό / Προγραμματισμός: Όχι Αγγλικά: Ελάχιστα
Ubuntu 8.04
Η/Υ&Μοντέλο:Intel Celeron 2.6 / 1024 + 512MB/ATI Radeon HD 2600 PRO (512) / 17" Philips
Άβαταρ μέλους
HeLLbOrN
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 04 Αύγ 2008, 02:18
Εκτύπωση

Re: Για να γνωριστούμε...

Δημοσίευσηαπό billys_z » 06 Αύγ 2008, 09:50

Παιδιά την καλημέρα μου και από εμένα καθώς και τις καλύτερες ευχές μου για το forum...
Με λένε βασίλη και είμαι από την Θεσσαλονίκη.
Ασχολούμαι επαγγελματικά με την γραφιστική και είμουν μέχρι τώρα χρήστης OsX και Windows ανάλογα τις ανάγκες μου και το περιβάλλον... "Δουλειά - σπίτι"
Είχα κάνει παλαιότερα μια προσπάθεια να εγκαταστήσω Madriva στο Laptopaki μου αλλά τότε δεν τα είχα καταφέρει... Αυτή την φορά όμως δοκίμασα το Ubuntu και είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Το μόνο που λείπει μάλλον είναι γνώσεις από την δική μου μεριά... και ελπίζω να το λύσω και αυτό το θεματάκι.
Χαίρομαι που σας γνωρίζω.
billys_z
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 08:36
Εκτύπωση

Re: Για να γνωριστούμε...

Δημοσίευσηαπό ftso » 06 Αύγ 2008, 10:18

Welcome @billys_z :D
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Για να γνωριστούμε...

Δημοσίευσηαπό Antithesis » 06 Αύγ 2008, 22:09

Χαίρετε! Είμαι windows free εδώ και τρεις μήνες. Αν και τα XP μου στάθηκαν καλά (συγκριτικά με τα 98), πάντοτε τα ένοιωθα "ακατάστατα". Αργότερα, όταν γνώρισα την έννοια του ελεύθερου/ανοιχτού λογισμικού αποφάσισα να μεταναστεύσω για τα καλά. Οι απαιτήσεις μου από τον υπολογιστή είναι κοινές και υπερκαλύπτονται από το εναλλακτικό λειτουργικό και αναρωτιέμαι -ειδικά για τη μεγαλύτερη μερίδα χρηστών που έχουν μέτριες απαιτήσεις όπως εγώ- γιατί οι άνθρωποι αγοράζουν πανάκριβα μηχανήματα και πληρώνουν (ή κλέβουν) λογισμικό. Στην πορεία συνειδητοποίησα ότι οι περισσότεροι θεωρούν δεδομένο και αυτονόητο να έχει ο υπολογιστής τους windows και δεν έχουν ιδέα για την παγκόσμια συνωμοσία [:evil:] που έχει στηθεί σε βάρος τους. Το λίνουξ ήταν μία ακόμα αφορμή για να μη θεωρώ ΤΙΠΟΤΑ δεδομένο.
Άβαταρ μέλους
Antithesis
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2008, 18:14
Εκτύπωση

Re: Για να γνωριστούμε...

Δημοσίευσηαπό mpliax » 07 Αύγ 2008, 00:01

Γεια σας, είμαι ο mpliax :lol: και μένω Αγγλία! Το φόρουμ είναι φοβερό! Μου αρέσει το kubuntu και το είχα πέρσι μόνιμα για κανα 3-4μηνο αλλά μετά από κάτι error το πέταξα :D Ελπίζω τώρα να μην το ξανακάνω :) και να μου λύσετε ένα πρόβλημα :( [θα κάνω ποστ...] που έχω ώστε να ξανά μπω στον κόσμο του LINUX
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Χαμηλό / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
kubuntu 8.04.1 32bit
mpliax pc: AMD Athlon 6000 X2 / 2x1024mb / 7900GTX 512 / L192WS - 1440x900
Άβαταρ μέλους
mpliax
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 23:45
Εκτύπωση

Re: Για να γνωριστούμε...

Δημοσίευσηαπό Antithesis » 07 Αύγ 2008, 01:14

Χμμ...είσαι ο μπλιαχ ή ο μπλιαξ; >->
Άβαταρ μέλους
Antithesis
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2008, 18:14
Εκτύπωση

Re: Για να γνωριστούμε...

Δημοσίευσηαπό ftso » 07 Αύγ 2008, 01:30

mpliax έγραψε:Γεια σας, είμαι ο mpliax :lol: και μένω Αγγλία! Το φόρουμ είναι φοβερό! Μου αρέσει το kubuntu και το είχα πέρσι μόνιμα για κανα 3-4μηνο αλλά μετά από κάτι error το πέταξα :D Ελπίζω τώρα να μην το ξανακάνω :) και να μου λύσετε ένα πρόβλημα :( [θα κάνω ποστ...] που έχω ώστε να ξανά μπω στον κόσμο του LINUX


Welcome @mpliax :D
Θα χαρούμε πολύ να σε βοηθήσουμε να λύσεις το πρόβλημα σου αν μπορούμε ώστε να μπορέσεις να ζήσεις τον κόσμο του linux και και εσύ με την σειρά σου να λύσεις το πρόβλημα του μελλοντικού νέου χρήστη του linux. ;)
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Περί ανέμων