Για να γνωριστούμε...

...χαλαρή κουβεντούλα, γενικός σχολιασμός, φιλοσοφικές συζητήσεις, meeting point / γνωριμία

Συντονιστής: konnn

Re: Για να γνωριστούμε...

Δημοσίευσηαπό cordoban » 30 Ιούλ 2008, 11:19

Το μεγάλο Ατου σε ΟΛΕΣ τις διανομες είναι η κοινοτητα τις οποίας τα μέλη είναι διατεθιμένα να σε βοηθησουν ακόμα και στην ποιο extreme ερωτηση σου.
cordoban
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2008, 19:49
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Εκτύπωση

Re: Για να γνωριστούμε...

Δημοσίευσηαπό Blacksand » 30 Ιούλ 2008, 14:45

Καλησπέρα και από μένα έστω και λιγάκι καθυστερημένα, λέγομαι Μιχάλης και χρησιμοποιώ το Ubuntu ως βασικό λειτουργικό εδώ και λίγες μέρες.

Παλιότερα είχα εγκαταστήσει τα Mandrake αλλά δεν είχα καταφέρει να τα βάλω ποτέ στο ίντερνετ (νομίζω τα 8 ήταν) ενώ άλλη μια προσπάθεια μου με προηγούμενη έκδοση των Ubuntu έμεινε στη μέση μιας και το μηχάνημα ήταν υπερβολικά παλιό και δεν μπορούσα να κάνω αυτά που ήθελα. Ελπίζω αυτή τη φορά να πάνε όλα καλά.

Μου αρέσει να ψάχνω τι κάνει το κάθετι στο λίνουξ γνωρίζοντας πως είμαι πολύ πιο ασφαλής σε σχέση με τα win και σε εξωτερική ασφάλεια (επιτέλους σερφάρω) και εμένα προσωπικά μου φαίνεται πολύ πιο δύσκολο να κάνω βλακεία (να κολήσουν) σε αυτά άσε που είναι πολύ εύκολο και απλό να βρείς άμεση βοήθεια στην κοινότητα για το κάθετι, βήμα προς βήμα, ούτε μπλέ οθόνες ούτε πράσινα άλογα και αξιοποιεί τις δυνατότητες του συστήματος στο μάξιμουμ.

Απορώ πως και δεν τα χρησιμοποιούν ΑΜΕΣΑ όσοι βλέπουν τι μπορούν να κάνουν με τις επιλογές του compiz-fusion και κάθονται και μιλάνε για το αερο-λουκ των βίστα λές και είναι τίποτα εξωπραγματικό.

Καλώς σας βρήκα όλους και χαίρομαι που θα μοιραστώ μαζί σας το ψάξιμο από την περιέργεια μου για τα λίνουξ και φυσικά σιγά σιγά θα το χρησιμοποιώ και για τις διάφορες δουλειές μου χωρίς το παραμικρό άγχος για τις άδειες κτλ μιας και ο προσωπικός μου υπολογιστής αυτή τη στιγμή βρίσκεται σε επιχείρηση που μπορεί να ελεγχθεί ανά πάσα στιγμή και πλέον δεν υπάρχει το παραμικρό να κρύψει. Ένα τεράστιο ευχαριστώ σε όλους που φροντίζουν για αυτό μιας και από μόνο του είναι ένας πολύ σοβαρός λόγος για τη μετάβαση όλων εμάς που θέλουμε να είμαστε εντάξει αλλά δεν έχουμε μια περιουσία να δώσουμε σε λογισμικό για να κάνουμε όλα αυτά που μας είναι απαραίτητα στο pc μας.
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Χαμηλό / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
Ubuntu 8.04.1 32bit
Desktop, Intel (3.0GHZ Core 2 Duo) E6850 / 2X1024MB + 1x2048mb (4gb) / NVIDIA 8800 GT (512MB) / 24" LG Flatron L246WH
Blacksand
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2008, 13:26
Εκτύπωση

Re: Για να γνωριστούμε...

Δημοσίευσηαπό aflaouras » 31 Ιούλ 2008, 09:54

γεια και απο μενα!!!!ειμαι ο γιωργος και εχω βαλει το λινουξ εδω και λιγες μερες και ομολογω οτι ειμαι αρκετα ικανοποιημενος!!!να ναι καλα και τα παιδια βεβαια του φορουμ (ftso , linuxman , logari81) που με βοηθησαν και εφτιαξα το ιντερνετ στο laptop μου!



περιμενω ανυπομονα σαν χρηστης πλεον του λινουξ να δω στην αγορα να πωλειται υπολογιστης με λειτουργικο συστημα λινουξ....ο καιρος γαρ εγγυς (που λεει και ο λιακοπουλος!!!!)
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.04 LTS 32bit σε Toshiba Satellite A210-1A0
Προδιαγραφές ⇛ AMD Turion(tm) 64 X2 Mobile Technology TL-60 │ 2GB │ATI Radeon Mobility HD 2600 Series│Atheros AR242x │HDA - Intel│ TFT 15.4" 1280x720
Άβαταρ μέλους
aflaouras
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2008, 15:39
Τοποθεσία: Granada (Spain)
Launchpad: lennondtps
IRC: aflaouras
Εκτύπωση

Re: Για να γνωριστούμε...

Δημοσίευσηαπό ilpara » 31 Ιούλ 2008, 11:04

aflaouras έγραψε:περιμενω ανυπομονα σαν χρηστης πλεον του λινουξ να δω στην αγορα να πωλειται υπολογιστης με λειτουργικο συστημα λινουξ....ο καιρος γαρ εγγυς (που λεει και ο λιακοπουλος!!!!)


Προσωπικά μόνο ως ηθική ανταμοιβή / αναγνώριση του linux θα αντιμετώπιζα θετικά το ενδεχόμενο να πωλειται υπολογιστης με προεγκατεστοιμένο λειτουργικο συστημα linux και ο λόγος είναι αφενός η ευκολία εγκατάστασης κάποιας διανομής ακόμη και από αρχάριο και αφετέρου ότι στον κόσμο του ελεύθερου λογισμικού πρώτον οι διανομές ανανεώνονται πολύ γρήγορα και δεύτερον πρέπει να περάσουμε την σωστή νοοτροπία ότι ο καθένας εγκαθιστά ότι του αρέσει και όπως του αρέσει...

Αυτό που θα ήθελα να δω είναι Η/Υ χωρίς λειτουργικό με επιμέρους υλικά (κάρτες κλπ) πιστοποιημενα για linux, είτε με υποστήριξη απευθείας από τον kernel είτε με driver (κατά προτίμηση ανοιχτό) για linux! Αυτό ζητάω! ;)
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: Για να γνωριστούμε...

Δημοσίευσηαπό aflaouras » 31 Ιούλ 2008, 12:22

ilpara έγραψε:]



Αυτό που θα ήθελα να δω είναι Η/Υ χωρίς λειτουργικό με επιμέρους υλικά (κάρτες κλπ) πιστοποιημενα για linux, είτε με υποστήριξη απευθείας από τον kernel είτε με driver (κατά προτίμηση ανοιχτό) για linux! Αυτό ζητάω! ;)



ακομα καλυτερο αυτο που λες!βασικα κατι τετοιο εννοουσα και εγω..εναν υπολογιστη που να πωλειτε χωρις λειτουργικο και να αφηνει να βαλεις εσυ οτι εκδοση θελεις
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.04 LTS 32bit σε Toshiba Satellite A210-1A0
Προδιαγραφές ⇛ AMD Turion(tm) 64 X2 Mobile Technology TL-60 │ 2GB │ATI Radeon Mobility HD 2600 Series│Atheros AR242x │HDA - Intel│ TFT 15.4" 1280x720
Άβαταρ μέλους
aflaouras
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2008, 15:39
Τοποθεσία: Granada (Spain)
Launchpad: lennondtps
IRC: aflaouras
Εκτύπωση

Re: Για να γνωριστούμε...

Δημοσίευσηαπό linuxman » 31 Ιούλ 2008, 12:40

Η ακόμα καλύτερα να σου προτείνει το κατάστημα τη θέλετε να εγκαταστήσουμε αν δεν έχετε τις γνώσεις να το κάνετε , ναι άλλα σε αυτή την περίπτωση που να δείς το Λινουξάκη να βάζουν :lol: :lol: :lol:

Υ.Γ. Αν δεν πέσει κράξιμο στους προμηθευτές για την κατάσταση που υπάρχει δεν πρόκειται να αλλάξει , Παράδειγμα Dell , ακόμα και τώρα αν μπορείς να πάρεις χωρίς OS .
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: Για να γνωριστούμε...

Δημοσίευσηαπό The_Mentor » 31 Ιούλ 2008, 19:06

όλα τα πράγματα έχουν τον χρόνο τους. Για το GNU\Linux η επανάσταση άρχισε τώρα (οκ, τα τελευταία χρόνια εννοώ) με διανομές εξαιρετικά φιλικές προς τους χρήστες. Καλός η κακός ο όγκος των χρηστών δεν ενδιαφέρετε να μπλέκει με κονσόλα και περίεργα σχέδια και θέλει με 5 κλικ να κάνει την δουλειά του. Αυτό ήρθε πλέον, είναι εδώ, και μπορείς να το έχεις χωρίς καν να γνωρίζεις τι τρέχει στις φλέβες του μηχανήματος σου.
Και το μεγαλύτερο ατού είναι τα άτομα που απαρτίζουν την κοινότητα του GNU\Linux που μέρα με την μέρα αυξάνονται και πληθύνονται.
Και το κέρδος έρχεται από ανθρώπους όπως ο φίλος crazy70 στη λίστα που θέλει να διδάξει το γιο του και χρησιμοποιεί Ubuntu για αυτό τον λόγο. Αυτό το παιδί μεγαλώνει μαθαίνοντας για το ελεύθερο λογισμικό. Πήγαινε σε αυτόν λοιπόν αύριο και πες του για Winblows και λοιπά προγράμματα για να κάνει την ΙΔΙΑ δουλειά που κάνει με το Ubuntu του... θα σε κοιτάξει σαν alien.
The_Mentor
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 15 Μάιος 2008, 14:34
Εκτύπωση

Re: Για να γνωριστούμε...

Δημοσίευσηαπό giannis12a » 03 Αύγ 2008, 17:00

aflaouras έγραψε:


περιμενω ανυπομονα σαν χρηστης πλεον του λινουξ να δω στην αγορα να πωλειται υπολογιστης με λειτουργικο συστημα λινουξ....ο καιρος γαρ εγγυς (που λεει και ο λιακοπουλος!!!!)



Χωρίς να είμαι σίγουρος, αλλά έχω την εντύπωση πως το Πλαίσιο πουλάει υπολογιστή με προεγκατεστημένο το ubuntu. Κάπου το είδα , δεν μπορεί να κάνω τέτοιο λάθος, διότι μου είχε κάνει εντύπωση.

Α, είμαι ο Γιάννης όπως είναι και το ψευδώνυμο και μένω Αθήνα. Άρχισα ν' ασχολούμαι με το λίνουξ ξανά περίπου εδώ και 10 μήνες περίπου. Η πρώτη δοκιμή ήτανε πριν από 4 περίπου χρόνια με το Mandrake, αλλά λόγω έλλειψης διαδυκτίου τότε το ψιλοπαράτησα. Μετά έπεσα πάνω στο ubuntu και ξανακόλλησα άσχημα.
Εικόνα
το link παραπέμπει σε ανθρωπιστικού περιεχομένου σελίδα
pleiades place
Γνώσεις ⇛ Linux: Είμαι Χάκερ ┃ Προγραμματισμός: Όχι δεν προγραμματίζω ποτέ τίποτα, τ' αφήνω όλα στην τύχη ┃ Αγγλικά: Γαλλικά/Χορός/Πιάνο
Άβαταρ μέλους
giannis12a
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 03 Αύγ 2008, 14:26
Τοποθεσία: ΒΥΡΩΝΑΣ
Εκτύπωση

Re: Για να γνωριστούμε...

Δημοσίευσηαπό linuxman » 03 Αύγ 2008, 17:12

Έτσι είναι το είχε στο καταλόγο τους για B2B για επειχιρήσης ειδού η απόδεξη
Εικόνα

Το πρόβλημα δεν είναι εκεί , άλλα αν πας εκεί και ρωτήσεις έναν πολίτη μπορείς να το δείς θα σου απαντήσουν δεν υπάρχει η μάλλον δεν υπάρχει , αν δεν θα υπάρξει στο στον κανονικό κατάλογο και δεν θα υπάρχει στημένο στα ράφια δύσκολα να μαθευτεί .
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: Για να γνωριστούμε...

Δημοσίευσηαπό HeLLbOrN » 04 Αύγ 2008, 03:02

Για και απο μενα ειμαι καινουριο μελος στο φορουμ και γενικα στο ubuntu
με λενε Κωστα ειμαι μελος του A.W.M.N (αθηναικο ασυμαρτο μητροπολητικο δικτιο)
εδω και 2 βδομαδεσ χρισιμοπιο Ubuntu 8.04
ειχα καπιες επαφες με Linux κανα χρονο πριν αλλα μονο τα ειχα δει
ακουγα πως ειναι δισκολα στο χειρισμο τους Κ.Τ.λ
τελικα πηρα αποφαση οταν ενα φιλαρακι εκανε παραγελια 5cd
μου εμαθε τα βασικα και τωρα μονο UBUNTU
εχω καπιες δισκολιες αλα μπορω να πω
οτι ειναι καλητερα απ' οτι περιμενα.....

εχο 2 προβλιματακια μονο που ειναι σοβαρα καπως και δεν μπορο να καταλαβω γιατη
το ενα ειναι οτι στο youtube δεν παιζει ο ηχος
και το πιο συμαντικο ειναι οτι οταν κλεινω το pc
κλεινη η οθονη και λιπα αλα δεν μου δειχνη τιν μπαρα μαβριζουν ολα με τη μια
και το pc παρολο που τα εχει κλειση ολα παραμενει σε λειτουργια
παταο πληκτρα αλα δεν ανηγη αρα δεν ειναι σε καμια αναμονη
οποτε το κλινω καθε φορα απο το τροφοδοτικο
αν μπορη καπιος να βοιθηση τον ευχαριστω προκαταβολικα


σιγουγαρα θα εχω πολλα ορθογραφικα :oops: αλλα γραφο στα γκρεκλις πολι κερο χορης
ορ8ογριαφια και δεν θημαμε και πολλα πλεον :oops:
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Χαμηλό / Προγραμματισμός: Όχι Αγγλικά: Ελάχιστα
Ubuntu 8.04
Η/Υ&Μοντέλο:Intel Celeron 2.6 / 1024 + 512MB/ATI Radeon HD 2600 PRO (512) / 17" Philips
Άβαταρ μέλους
HeLLbOrN
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 04 Αύγ 2008, 02:18
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Περί ανέμων

cron