Για να γνωριστούμε...

...χαλαρή κουβεντούλα, γενικός σχολιασμός, φιλοσοφικές συζητήσεις, meeting point / γνωριμία

Συντονιστής: konnn

Για να γνωριστούμε...

Δημοσίευσηαπό teoferes » 14 Μάιος 2008, 23:10

Γεια σας παιδιά.
Πολύ χαίρομαι που σας βρήκα.
Γενικά με linux και ubuntu είμαι άσχετος.
Είμαι μέλος του Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network (twmn).
Με την βοήθεια ενός φίλου που ξέρει αρκετά Linux είπαμε να στήσουμε καμια υπηρεσία στο δίκτυο μας.
Λοιπόν στήσαμε το xubuntu.
Στο οποίο φιλοξενώ κάποιες ιστοσελίδες δικές μου, μόνο για το δίκτυο μας.
Στήσαμε επίσης το "phpBB 2.0.22-3 (Debian) © 2001, 2005" προσπαθώντας να ασχολήθω, λίγο με forum.
Βάλαμε ένα dc client έτσι ώστε να μην χρειάζεται να έχω αναμένο συνέχεια τον υπολογιστή που δουλευώ.
Γενικά δοκιμάζουμε διάφορα πραγματάκια..
Αυτά τα λίγα από μένα.
teoferes
Υ.Σ. Μην είστε αυστηροί μαζί μου για τις λίγες γνώσεις περί linux, που έχω.
teoferes
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 22:41
Εκτύπωση

Re: Για να γνωριστούμε..

Δημοσίευσηαπό manosdoc » 19 Μάιος 2008, 01:18

Καλημέρα ;)

Και γω μόλις πέρισυ γνώρισα τον θαυμαστό κόσμο του Open-source και δη του Ubuntu.
Μην ανησυχείς, σιγά-σιγά, θα εξοικοιωθείς.
Κανείς δεν κάνει διαγωνισμό γνώσεων!
Το να προσπαθείς να συζητήσεις με έναν άνθρωπο που έχει απαρνηθεί την λογική του είναι σαν να δίνεις φάρμακα σε έναν νεκρό.
Άβαταρ μέλους
manosdoc
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 19 Μάιος 2008, 00:51
Εκτύπωση

Re: Για να γνωριστούμε..

Δημοσίευσηαπό ftso » 19 Μάιος 2008, 02:31

Χαιρετώ και εγώ,
λέγομαι Δημήτρης και ασχολούμαι με το ubuntu εδώ και ενάμιση χρόνο (με linux 2 περίπου).
Ελπίζω το forum (και το ubuntu) να αρχίσει να γίνετε πιο ενεργό απο θέμα μελών και αποτελεσματικό για αυτό χρειάζεται
η προσπάθεια όλων μας!
Καλός τον @manosdoc!(ωραίο avatar, εχμ...όχι αυτό εδώ ;) )
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Για να γνωριστούμε..

Δημοσίευσηαπό dimitrak » 19 Μάιος 2008, 09:51

Γεια σας και από εμένα.
Με λένε Δημήτρη και είμαι καλά.....εχμμμ....λάθος forum....ή μάλλον σωστό,
μιας και προσπαθώ να απεξαρτηθώ όσο γίνεται από τα πορτοπαράθυρα.

Η 1η μου επαφή με Linux είναι αρκετά πρόσφατη (Ubuntu 7.04) αλλά δεν πειράζει...έχω υπομονή.
Πλέον έχω αρχίσει τους πειραματισμούς και σε Mac OS, έτσι ώστε να δουλεύω άνετα και το φωτομάγαζο.
Ελπίζω πως μελλοντικά θα καταφέρω να αποκοπώ από τα windows ;)
| iMac 24" - Mac OS X El Capitan |
| Macbook Pro 13" Retina - Mac OS X El Capitan |
| HP xw6400 Workstation - Ubuntu 14.04 LTS Server 64bit + Ajenti|
Άβαταρ μέλους
dimitrak
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 22:45
Τοποθεσία: εντός δικτύου...
IRC: dimitrak
Εκτύπωση

Re: Για να γνωριστούμε..

Δημοσίευσηαπό Babis » 19 Μάιος 2008, 16:28

Παιδιά ένα καλησπέρα και από εμένα.

Νέος χρήστης linux και ubuntu 7.10 (μόλις δυο εβδομάδων) αλλά μαθαίνω γρήγορα. Στα windows είμαι από τότε σχεδόν που πρωτοεμφανίστηκαν αλλά ποτε δεν τα συμπαθησα. Ο αδερφός μου επίσης από προχθές ανακαλυπτει
το ubuntu και ενας φίλος που ετυχε να δει την εφαρμογή χθές, σήμερα την εγκατέστησε.

Δεν μπορούσα να φανταστώ ότι θα κάνω σχεδόν τα ίδια πράγματα τόσο γρήγορα εύκολα και freeeee...


Μπάμπης
Linux: ΚαλόΠρογραμματισμός: ΌχιΑγγλικά: πολύ καλά
Ubuntu 9.10 Karmic Koala i386-GNOME
Laptop : Acer aspire 1642WLMi
Processor: Intel M740 1.72GHz +│ RAM: 2024Mb +│ Graphics Card: Intel GMA900 125MB +│15.4'' WXVGA TFT LCD + 802.11b/g wireless LAN
Άβαταρ μέλους
Babis
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 08:52
Εκτύπωση

Re: Για να γνωριστούμε..

Δημοσίευσηαπό cOzAtS » 29 Μάιος 2008, 14:41

Καλησπέρα και από εμένα,
Με λένε Κώστα, είμαι γραφίστας (στην διάθεση της κοινότητας αν χρειαστεί), και ασχολούμαι με ubuntu 3 μήνες ενώ με linux είχα κάποιες, εχμ, αποτυχημένες επαφές απ'το 2004...

BTW καλορίζικο το forum!!!!
cOzAtS
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 29 Μάιος 2008, 13:39
Εκτύπωση

Re: Για να γνωριστούμε..

Δημοσίευσηαπό taratatzoum » 29 Μάιος 2008, 23:35

εδώ Χανιά.
είμαι ο Γιάννης και ασχολούμαι ενεργά 3-4 μήνες με Linux ,
από ανοιχτό κώδικα μόνο με openoffice είχα επαφή σε καθημερινή βάση όταν είχα παράθυρα.
είμαι απο τους αρχάριους δηλαδή του φόρουμ.
Ιστολόγιο
1 Γνώσεις → Linux: Προχωρημένος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Λειτουργικό → Slackware 13.37.0 64-bit (el_GR.utf-8)
3 Προδιαγραφές → CPU: 8x Intel Core i7 CPU Q 740 1.73GHz ‖ RAM 3894 MiB ‖ Dell Inc. - Dell Inc. Inspiron N5010
4 Κάρτες γραφικών: ATI Redwood [Radeon HD 5600 Series] ⎨1002:68c1⎬
5 Δίκτυα: wlan0: Broadcom BCM4313 802.11b/g/n Wireless LAN Controller ⎨14e4:4727⎬ ⋮ eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller ⎨10ec:8136⎬
taratatzoum
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:29
Τοποθεσία: Χανιά
Launchpad: rizitis
IRC: rizitis or rtz
Εκτύπωση

Re: Για να γνωριστούμε..

Δημοσίευσηαπό FleXcan » 31 Μάιος 2008, 23:41

Γεία σας και από μένα,

Με λένε Σπύρο και είμαι απο Ηλιούπολη.
Είμαι σχετικά αρχάριος με linux παρόλο που είμαι εκπαιδευτικός πληροφορικής.
Από unix, linux και open-source γενικότερα έχω αρκετές γνώσεις από τα μαθήματα στη σχολή, που όμως θέλουν ξεσκόνισμα και φρεσκάρισμα γιατί πέρασε αρκετός καιρός. Είχα προσπαθήσει αρκετές φορές στο παρελθόν να κάνω το pass-over από win σε linux, όμως απογοητεύτικα με κάτι εκδόσεις mandrake, redhat κλπ που δεν με διευκόλυναν ιδιαίτερα και το σημαντικότερο δεν υποστήριζαν πλήθος απο το hardware μου(αυτά μιλάμε γύρω στο 2000-01 τώρα). Έκτοτε δοκίμαζα συνεχώς διάφορες εκδόσεις τις οποίες απεγκαθιστούσα γιατί μου έσπαγαν τα νεύρα στο τέλος. Ποτέ δεν συμπάθησα τα win με τους ιούς τους, τα spam και τα υπόλοιπα που γνωρίζεται. Τελικά αποφάσισα να περάσω το ubuntu πριν μισό χρόνο περίπου(7.10) και στην κυριολεξία έπαθα την πλάκα μου(!!!) όταν είδα τη διαφορά του linux του ...."τότε" που ήμουν στη σχολή με το "τώρα". Δεν πίστευα ότι θα μου αναγνωρίσει μέχρι και τα μικρόφωνα και τις cameres και τα usb. Εγώ είχα μείνει στην εποχή που έπρεπε μόνος σου manual να τα εγκαταστήσεις σχεδόν όλα. Τέλοσπάντων και για να μην σας τα πολυλογώ έχω πορωθεί!!! Εννοείται πως έχω εξαφανίσει από παντού τα win αφού δεν ασχολούμε πλέον με παιχνίδια κ έτσι τρέχω τα πάντα, άμεσα, γρήγορα και ασφαλέστατα. Επειδή μάλιστα κάνω μαθήματα υπολογιστών και σε δημοτικά, σκοπεύω του χρόνου να στήσω πειραματικά στην αρχή 1-2 υπολογιστές του εργαστηρίου με edubuntu. Είδα περιέχει φοβερές εφαρμογές εκπαίδευσης που θα αρέσουν στα πιτσιρίκια ενώ αρκετές έχει και το ubuntu στα αποθετήρια. Είναι ευκαιρία πιστεύω να μάθω τα παιδία από την πρώτη τους επαφή με το computer με ελεύθερο λογισμικό ώστε μετά να το θεωρούν δεδομένο όπως σήμερα κάπιοι νομίζουν ότι υπολογιστής είναι κάτι που τρέχει windows και τίποτα άλλο.
Εννοείται πως είμαι στη διάθεση της κοινότητας για ότι μπορώ φυσικά να βοηθήσω.
Σκοπός όλων μας φαντάζομαι εδω μέσα είναι να βοηθηθούμε αλλά και να βοηθάμε όπου μπορούμε.
Προτείνω σε όλα τα μέλη(όσα δεν το έχουν κάνει ακόμα δηλαδή) να γράψουν εδώ λίγα λόγια για τον εαυτό τους ώστε να γνωριστούμε καλύτερα και να έχουμε και ο καθένας όσο γίνεται μια εικόνα για τον άλλο και τις γνώσεις του γύρω από το αντικείμενο έτσι ώστε να εξυπηρετούμαστε καλύτερα και γενικότερα να μην είναι απρόσωπο το forum.

Ευχαριστώ,

Σπύρος ;)
Διανομή: Ubuntu 8.04(hardy) / Gnome 2.22.3
Υπολογιστής: Μητρική: Asus P4P800, CPU: Pentium 4 @ 2,4GHz, RΑΜ: 1,5GB, Γραφικά: ATI Radeon 9600Pro (256MB), Ήχος: Audigy2
Άβαταρ μέλους
FleXcan
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 00:16
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Εκτύπωση

Re: Για να γνωριστούμε...

Δημοσίευσηαπό nikosal » 01 Ιουν 2008, 14:18

Γεια και από εμένα.
Λέγομαι Νίκος, κατοικώ και εργάζομαι στην Ερμούπολη. Η πρώτη μου επαφή με λίνουξ ήταν το... Suse 5, το οποίο εκείνη την εποχή είχα ελάχιστα καταφέρει να το κάνω να δουλέψει αλλά λίγο μετά (δεν θυμάμαι αν ήταν με το Suse 6 ή οτιδήποτε άλλο) τα είχα πάει καλύτερα. Το πρώτο μου πλήρως λειτουργικό λίνουξ ήταν το Μαντρέικ 8 και συνέχισα με αυτό πριν περάσω ξανά στο Suse 9 αν θυμάμαι καλά, κατόπιν στο 10, μετά πιο πρόσφατα στο Μαντρίβα 2008 και τελικά στο ubuntu 7.10 που πραγματικά με εντυπωσίασε και έκλεισε... οριστικά την πόρτα των windows στο σπίτι μου. Τους τελευταίους μήνες, ίσως 4-5 δεν χρησιμοποιώ καθόλου win σπίτι (στη δουλειά τα χρησιμοποιώ υποχρεωτικά, λόγω της δομής της εταιρίας) ενώ επίσης εδώ και 4 χρόνια έχω πάντα ένα φορητό mac, στο οποίο τώρα βέβαια έχω 10.5. Επίσης χρησιμοποιώ openoffice εδώ και πολλά χρόνια, έχω παντελώς κόψει (απεγκαταστήσει) το word από το 2001 ή κάτι τέτοιο. Και φυσικά firefox, thunderbird από τις πρώτες μέρες, όταν ακόμα ήταν 0.Χ ή κάτι τέτοιο.

Αυτά, όσον αφορά τα υπολογιστικά.
Σπουδές έχω κάνει χημικό και φιλοσοφική ενώ επίσης είμαι γραμμένος στο μεταπτυχιακό του ΕΑΠ πληροφορικής, χωρίς... ιδιαίτερη επιτυχία ως τώρα. Εργάζομαι ως υπάλληλος, ασχολούμαι όμως με αρκετά άλλα πράγματα, έχω δύο παιδιά, τι άλλο μπορεί να ενδιαφέρει; Θα τα ξαναπούμε αργότερα.
Desktop στο σπίτι: ubuntu 14.04 σε AMD Athlon II 435X3 (αναβάθμιση) με Samsung SSD 500GB
Desktop στην εργασία windows xp (δυστυχώς!)
Laptop: ubuntu 13.10 σε i3 (new install) με Samsung SSD 250GB
Netbook των τέκνων: lubuntu 13.10 σε Atom 450 (new install)
Smartphone: Android 4.1.2 Jelly Bean σε Samsung Nexus S
Tablet: Android 4.4.2 KitKat σε LG G pad 8.3
Άβαταρ μέλους
nikosal
Ubuntistas
Ubuntistas
 
Δημοσιεύσεις: 1536
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 23:29
Τοποθεσία: Ερμούπολη
Εκτύπωση

Re: Για να γνωριστούμε..

Δημοσίευσηαπό sparus » 01 Ιουν 2008, 15:19

Γεία σας κι από εμένα!
Με λένε Βασίλη και είμαι φοιτητής βιολογίας.
Πάντα άκουγα για το ελεύθερο λογισμικό (ξαδέρφια πληροφορικάριοι) αλλά ποτέ δεν το είχα δοκιμάσει.
Ομολογώ ότι με τρόμαζε όπως το άκουγα αλλά είχε και μια σκοτεινή γοητεία :twisted:
Πρίν από λίγες εβδομάδες εγκατέστησα το 8.04 και είμαι ξετρελαμένος!! Είναι πιο φιλικό προς το χρήστη απ'ότι περίμενα. Νόμιζα ότι θα κάθομαι να το κοιτάω χωρίς να μπορώ να κάνω τπτ. Είναι πολύ σημαντικό λοιπόν, ιδίως για τους αρχάριους, να υπάρχει ελληνικό φόρουμ! Καλορίζικό λοιπόν και πάλι! Να τα χιλιάσουμε!
Τα windows δυστυχώς όμως τα έχω αναγκη για τη σχολή, για να ανοίγω online παρουσιασεις στον ie με powerpoint.
Από πληροφορική δε σκίζω αλλά μου αρέσει να μαθαίνω.
Τέλος έχω να δηλώσω ότι είμαι καθαρός (από παράθυρα!!) εδώ και μια εβδομάδα και αυτό είναι μεγάλη πρόοδος για μένα! :lol: :lol:
Debian Squeeze (64bit)/ Ubuntu 10.10 (32bit)
AMD Athlon 64 (3200+) / Asus A8N5X / Gainward GeForce 6500 / 2GB DDR
Άβαταρ μέλους
sparus
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 439
Εγγραφή: 31 Μάιος 2008, 15:41
Εκτύπωση

Επόμενο

Επιστροφή στο Περί ανέμων

cron