Για να γνωριστούμε...

...χαλαρή κουβεντούλα, γενικός σχολιασμός, φιλοσοφικές συζητήσεις, meeting point / γνωριμία

Συντονιστής: konnn

Re: Για να γνωριστούμε...

Δημοσίευσηαπό lef50 » 07 Ιουν 2008, 20:44

Γεια σας και εγω εδω και καλως σας βρηκα ολα πανε ρολοι η xubuntu 8.ο4 σκιζει και εγω βρισκομαι αναμεσα σε χρηστες ομογαλακτους τι αλλο να ζητησω απο την ζωη?
Ubuntu 8.04 σε acer extensa pc e261 linux
lef50
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 05 Ιουν 2008, 20:49
Εκτύπωση

Re: Για να γνωριστούμε...

Δημοσίευσηαπό soc2u » 11 Ιουν 2008, 21:49

Γεια χαρά από Ορεστιάδα,
Ασχολήθηκα με Linux (Ubuntu) τους τελευταίους 9 μήνες περίπου. Μετά τα πρώτα δύσκολα έχω να πω ότι γλίτωσα το άγχος που είχα με τα "σπασμένα" win & τις εφαρμογές τους. Σε λίγο δεν θα έχω καθόλου παράθυρα, παρά μόνο σε virtual machine και αυτό γιατί δεν υποστηρίζεται το scanner του πολυμηχανήματός μου. Είμαι ευτυχισμένος και κυρίως νοιώθω ιδεολογικά κοντά στο ελεύθερο λογισμικό, άρα και στην κοινότητα με την φανταστική δουλειά της πάνω στη γνώση. Παίδες σας ζηλεύω!!!
Διανομή: Ubuntu 12.04 (64bit)
Υπολογιστής : Μητρική Asus P8H61-M PRO, CPU Intel Core i3, Ram 8GB, Γραφικά NVIDIA GeForce 9500 GT.
Άβαταρ μέλους
soc2u
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:59
Τοποθεσία: Ν. Ορεστιάδα
Εκτύπωση

Re: Για να γνωριστούμε...

Δημοσίευσηαπό tonyspanos » 12 Ιουν 2008, 13:08

Γειά σας κι απο μένα!!! Με λένε Αντώνη, είμαι 19, σπουδάζω στο τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών εδώ στην Αθήνα.
Είμαι απο την Κάλυμνο, ασχολούμαι απο πολύ μικρός με τους υπολογιστές. Με το να είναι κι ο μπαμπάς πληροφορικάριος-μαθηματικός δεν είχα πρόβλημα από περιοδικά όπως RAM, Computer Για όλους, PC- magazine, PC-world (... τα όλα έχω απο το 1ο τεύχος!!!) και TOTAL XAKER (το αγαπημένο μου!!), απο υλικό υπολογιστή. Ξεκίνησα με DOS και Windows 3.1 σε Turbo-X 386sx. Μέχρι και πρόπερσι δούλευα μόνο σε windows (95, 98SE, XP Home, τώρα Vista)... Α' Λυκείου πήρα επιτέλους τον πρώτο πραγματικά δικό μου υπολογιστή με το χαρτζιλίκι μου, έναν Toshiba M40X-105. Η πρώτη μου επαφή με linux ήταν με το livecd των DSL (Damn Small Linux), ακολούθησαν κι άλλα livecd, αλλά η πραγματική πρώτη επαφή έγινε στα SUN Solaris της σχολής και ο έρωτας έγινε πριν από λίγες μέρες με το UBUNTU 8.04. Μέχρι τότε ήμουν μόνο θεωρία διαβάζοντας άρθρα και tutorials, φτιάχνοντας τα δικά μου απλοϊκά προγράμματα σε Γλωσσομάθεια.
Δεν είμαι και ο πιο σχετικός ούτε όμως και ο τελείως άσχετος... Στο μέλλον θέλω να πάρω έναν iMac αλλά από Αμερική γιατί εδώ μας κλέβουν...
Τελευταία επεξεργασία από tonyspanos και 17 Ιουν 2008, 10:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Χαμηλό / Προγραμματισμός: Ναι / Αγγλικά: Καλά
Toshiba A200-1J0: 15,4" WXGA/ T7500(2,2Ghz, 4MB) / 2GB RAM/ ATi HD2600 256ΜΒ/ Intel 4965AGN/ Bluetooth/ HD Audio
Vista Home Pre 32bit + Ubuntu 8.04.1 LTS 64bit
Άβαταρ μέλους
tonyspanos
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 07 Ιουν 2008, 23:08
Εκτύπωση

Re: Για να γνωριστούμε...

Δημοσίευσηαπό g-kiss » 12 Ιουν 2008, 18:40

Καλησπερα σε ολους με λενε Νικο και η γνωσεις μου περι ηυ ειναι ελαχιστες.Εχω εναν φορητο TOSHIBA και η πρωτη επαφη με το ελευθερο λογισμικο εγινε πριν 3 βδομαδες που εγκατεστησα σε εξωτ σκληρο τον hardy. Exω μεινει εκπληκτος απο την ευκολια προσαρμογης αν και πρεπει να εμβαθυνω στο να κατανοησω πληρως το λειτουργικο.Απο τοτε δεν ξαναγυρισα σε windows,και ειναι πιο βαρια αλλα και μη παραμετροποιησημα.
g-kiss
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 28 Μάιος 2008, 23:21
Εκτύπωση

Re: Για να γνωριστούμε...

Δημοσίευσηαπό ilpara » 12 Ιουν 2008, 23:00

Νίκο με λίγη υπομονή και επιμονή θα εκπλαγείς ευχάριστα. Αρκεί να μην τα παρατήσεις τις πρώτες εβδομάδες και να προσπαθήσεις να είσαι 100% σε linux. Μη διστάσεις να ρωτήσεις ότι θες! Ρίξε και μια ματιά εδώ http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=2&t=279&p=1947#p1947
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: Για να γνωριστούμε...

Δημοσίευσηαπό Arielis » 02 Ιούλ 2008, 03:09

Καλησπέρα παιδιά. Καλώς σας βρήκα. Ξεκίνησα την πρώτη μου επαφή με το linux πρίν περίπου 3 χρόνια, ωστόσο πέρισυ το Μάρτη (λίγο μετά δηλαδή την κυκλοφορία της stable version του NTFS driver) αποχαιρετήσα τα Windows! :lol:
Στο σταθερό μου έχω εγκαταστήσει openSuse 11.0, ενώ ο φορητος (Toshiba Satellite A100-036) τρέχει Kubuntu 8.04 (μετά από αναβαθμίσεις)
Γνώσεις ⇛ Linux: Προχωρημένος ┃ Προγραμματισμός: Προχωρημένος ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
Λειτουργικό: Ubuntu 10.10 maverick 32-bit (el_GR.UTF-8)
Προδιαγραφές ⇛ CPU: 2x Genuine Intel CPU T2300 1.66GHz │ RAM 2003 MiB │ Intel CAPELL VALLEY(NAPA) CRB - TOSHIBA Satellite A100
Κάρτες γραφικών: Intel Mobile 945GM/GMS, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller (rev 03)
Δίκτυα: Atheros Communications Inc. AR5001 Wireless Network Adapter (rev 01), Intel PRO/100 VE Network Connection (rev 02)
Arielis
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2008, 03:02
Εκτύπωση

Re: Για να γνωριστούμε...

Δημοσίευσηαπό dpol » 02 Ιούλ 2008, 09:23

Γειά χαρά και από μένα, συστήνομαι κάπως καθυστερημένα αν και είμαι μέλος του forum εδώ και μερικές μέρες... :P

Η σταδιοδρομία μου ξεκίνησε με έναν Comodore 64 όπου εκτός από παιχνίδια έμαθα και λίγο προγραμματισμό με Basic.
Κατόπιν περάσαμε σε 286 και το παλιό καλό DOS με διάφορες γνωστές γλώσσες προγραμματισμού της εποχής εκείνης Pascal, Clipper, C, Cobol κλπ.

Πλέον δεν ασχολούμε με προγραμματισμό αλλά η επαφή μου με τους υπολογιστές είναι καθημερινή λόγο δουλειάς και χόμπι, με ασχολίες που αφορούν τα παράθυρα κυρίως και πάρα πολύ h/w...


Το linux το γνώρισα πριν 1 περίπου χρόνo με ένα livecd που μου έδωσε ένας φίλος (Ubuntu 7.04) αλλά η έλλειψη γρήγορης σύνδεσης με απέτρεψε από το να ασχοληθώ περισσότερο.
Πριν από κάνα μήνα, με την κυκλοφορία του Hardy το έβαλα πείσμα να το γνωρίσω και έκτοτε ασχολούμε (προσπαθώ να το μάθω δηλαδή) κάθε μέρα.

Είμαι χρόνια μέλος σε διάφορα μεγάλα ελληνικά forums και χαίρομαι ιδιαίτερα για την προσπάθεια που γίνεται για το linux και το ανοικτό λογισμικό γενικότερα.
Ελπίζω να γνωριστούμε καλύτερα.

Δημήτρης.
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Χαμηλoμεσαίο / Προγραμματισμός: Ναι / Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό (σε αναζήτηση/δοκιμές)
Abit IP35Pro-C2D-4Gb ram-Nvidia 8800GT-250Gb hdd
dpol
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 27 Ιουν 2008, 14:50
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Για να γνωριστούμε...

Δημοσίευσηαπό Nsk » 02 Ιούλ 2008, 13:24

Γεια σας και απο εμένα.

Με λένε Νίκο, είμαι απο Αστυπάλαια και είμαι Ιχθυολόγος.
Πριν ένα μήνα μπήκα στον θαυμαστό κόσμο του Linux και είμαι ενθουσιασμένος με το Ubuntu και την όλη φιλοσοφία που το περιβάλει. Χωρίς δεύτερη σκέψη αποχαιρέτησα τα winblows για πάντα. :lol: Μιας και απο θέμα δουλειάς το μόνο που χρειαζόμαι και το έχω στο Linux είναι οι εφαρμογές του OpenOffice. Όσο για τα προβλήματα που θα υπάρξουν έχω την υπομονή για να βρω την λύση.



Φιλικά Νίκος...
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Χαμηλό / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Μέτρια
Ubuntu 10.10

Για όποιον τολμάει MyBryte!!!!
Άβαταρ μέλους
Nsk
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2008, 13:57
Τοποθεσία: Κως
Εκτύπωση

Re: Για να γνωριστούμε...

Δημοσίευσηαπό konfou » 10 Ιούλ 2008, 19:34

Γεια κι από εμένα...

Με λένε Κωνσταντίνο και είμαι από Φάρσαλα. Σχετικά καινούργιος είμαι με το Linux αφού άρχισα πριν περίπου 2,5 μήνες με Ubuntu, το οποίο έχω ακόμη.

Στον σταθερό έχω Ubuntu, dual boot με Windows XP, ενώ στο φορητό Kubuntu, dual boot με Windows Vista.
Άβαταρ μέλους
konfou
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 16:33
Εκτύπωση

Re: Για να γνωριστούμε...

Δημοσίευσηαπό frikouflios » 10 Ιούλ 2008, 22:08

και εγώ θέλω....... και εγώ ......

γεια σας από μένα..... χαίρομαι που υπάρχει συγκεκριμένα forum για το ubuntu στα Ελληνικά μιας και με αυτό ξεκίνησα εδώ και 8 μέρες!!! Μπράβο στην προσπάθεια σας.......

υ.γ. 1
θυμάμαι έναν καθηγητή που είχα στην σχολή και έλεγε....... "Βάλτε ένα λινουξάκι, καρφώστε του και Java που είναι και τζάμπα και είστε έτοιμοι!!!! Από αυτή την φράση κατάλαβα ότι υπάρχει κάτι άλλο εκεί έξω πέρα από την M$....... :twisted: :twisted:

υ.γ. 2
χαίρομαι που όταν έκανα εγκατάσταση το ubuntu κατέστρεψα τα Win :D τους άξιζε!!!
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Χαμηλό / Προγραμματισμός: Ναι / Αγγλικά: Καλά
Ubuntu 8.04 32bit
Athlon 1800+ XP / 2X1024MB / ATI Radeon 7500 / Wireless WMP54G v4.1 / SoundBlaster Live 5.1 / CRT Sony G200 1024x768
Άβαταρ μέλους
frikouflios
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2008, 16:57
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Περί ανέμων

cron