Πρώτη σύλληψη για "πειρατεία" στην Ελλάδα

...χαλαρή κουβεντούλα, γενικός σχολιασμός, φιλοσοφικές συζητήσεις, meeting point / γνωριμία

Συντονιστής: konnn

Re: Πρώτη σύλληψη για "πειρατεία" στην Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό jemadux » 23 Δεκ 2009, 18:57

αμα ειναι πχ για απο τορρεντς να κατεβασεις μια ταινια ειναι ενα παρανομο
αμα θες να κατεβασεις opensource προγραμματα τοτε δεν ειναι παρανομο.
βασικα οι ιδιες εταιριες θελουν κατεβαζεις με τορρεντς ωστε να το δοκιμασεις το λογισμικο τους
και μετα να το αγορασεις με διαφορου τυπου μυνμηματα. πχ πρεπει να το αγορασεις το λογισμικο πχ αμα
κανενα ps4 αλλα ή σου δινει την αδεια .........
ευυχως οτι εμεις δεν εχουμε τετοια προβληματα και χρησιμοποιυμε νομιμα πραγματα!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :|
1 Γνώσεις Linux: ✅✅✅✔️✔️ ┃ Προγραμματισμού: ✔️✔️✔️✔️✔️ ┃ Αγγλικών: ✅✅✅✔️✔️
2 Debian Stable (en_US.UTF-8)
3 AMD Ryzen 5 2500U Radeon Vega Mobile Gfx ‖ RAM 16MiB ‖ Dell Inspiron 3585
4 Radeon Vega Mobile Gfx
5 Qualcomm Atheros QCA9377 802.11ac Wireless Network Adapter
Άβαταρ μέλους
jemadux
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 841
Εγγραφή: 27 Σεπ 2009, 19:39
Τοποθεσία: /dev/null
IRC: jemadux
Εκτύπωση

Re: Πρώτη σύλληψη για "πειρατεία" στην Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό ntinos_ » 23 Δεκ 2009, 19:05

αμα ειναι πχ για απο τορρεντς να κατεβασεις μια ταινια ειναι ενα παρανομο
αμα θες να κατεβασεις opensource προγραμματα τοτε δεν ειναι παρανομο.


usernameKG κατάλαβα τι θέλεις να πεις αλλά υπάρχει ένα μικρό ανοιχτό παραθυράκι εδώ ;)
δηλαδή. αν αγοράσω μια ταινία, ένα πρόγραμμα, ένα cd με τραγούδια και έχω τις άδειες κτλ. μπορώ να τα περάσω στον υπολογιστή ή να κάνω αντιγραφές για προσωπική χρίση αλλά δεν μπορώ να τα μοιραστώ με άλλους. νομίζω όμως με P2P δεν δουλεύει ακριβός έτσι... :think:
Desktop :CPU intel 4400 core 2 duo 2.0Ghz M/b ASUS P5VD2-X GPU MSI GeForce GT 630 4GB RAM 2x1GB single channel 667Mhz DDR2 HDD (SATA)WD 160 GB windows ,(IDE) WD 40GB ubuntu 12.04(IDE), SG 200GB data, (SATA)SG 160GB data
Άβαταρ μέλους
ntinos_
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 11 Σεπ 2008, 00:53
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Εκτύπωση

Re: Πρώτη σύλληψη για "πειρατεία" στην Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό panligo » 23 Δεκ 2009, 19:28

ntinos_ έγραψε:usernameKG κατάλαβα τι θέλεις να πεις αλλά υπάρχει ένα μικρό ανοιχτό παραθυράκι εδώ ;)
δηλαδή. αν αγοράσω μια ταινία, ένα πρόγραμμα, ένα cd με τραγούδια και έχω τις άδειες κτλ. μπορώ να τα περάσω στον υπολογιστή ή να κάνω αντιγραφές για προσωπική χρίση αλλά δεν μπορώ να τα μοιραστώ με άλλους. νομίζω όμως με P2P δεν δουλεύει ακριβός έτσι... :think:


Εδώ κάνεις λάθος, ναι μεν τα αγοράζεις τα παραπάνω αλλά η άδεια που έρχεται με αυτά είναι μόνο η άδεια για προσωπική χρήση. Δηλαδή μπορείς να χρησιμοποιήσεις το προϊόν για τον σκοπό τον οποίο κατασκευάστηκε και μόνο. Η αντιγραφή και αναδιανομή του προϊόντος είναι παράνομη ακόμα και η αντιγραφή της ταινίας από το dvd στον υπολογιστή!! (ναι καλά διάβασες!!). Όταν λέμε προσωπική χρήση εννοούμε εντάξει να δεις μια ταινία με τους φίλους στο σπίτι αλλά δεν επιτρέπεται να αναπαραχθεί αυτή η ταινία δημόσια (π.χ. σε κάποια εκδήλωση) από εσένα.
Οτιδήποτε έχει αποκτήσει κάποιος με την άδεια για προσωπική χρήση είναι παράνομο να περνάει σε 2p2 δίκτυα και γενικά στο διαδίκτυο ή αντιγραμμένο σε άλλο cd/dvd καθώς να χρησιμοποιηθεί από πολλούς χρήστες δημόσια και ταυτόχρονα.
Άβαταρ μέλους
panligo
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1150
Εγγραφή: 29 Ιαν 2009, 22:44
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Πρώτη σύλληψη για "πειρατεία" στην Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό ntinos_ » 23 Δεκ 2009, 19:36

panligo μάλλον έχεις δίκαιο... απο ότι διάβασα κι εγώ πριν λίγο είναι πάνω κάτω τα ίδια. η ουσία σίγουρα είναι η ίδια αλλά απο ότι είδα στην Ελλάδα είναι πολύ χαλαρά τα πράγματα :D
Desktop :CPU intel 4400 core 2 duo 2.0Ghz M/b ASUS P5VD2-X GPU MSI GeForce GT 630 4GB RAM 2x1GB single channel 667Mhz DDR2 HDD (SATA)WD 160 GB windows ,(IDE) WD 40GB ubuntu 12.04(IDE), SG 200GB data, (SATA)SG 160GB data
Άβαταρ μέλους
ntinos_
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 11 Σεπ 2008, 00:53
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Εκτύπωση

Re: Πρώτη σύλληψη για "πειρατεία" στην Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό tolis_01 » 23 Δεκ 2009, 19:42

Να αντιγράψεις μια ταινία μπορείς. Γι'αυτό και υπάρχουν προγράμματα τύπου anydvd, dvdfab κλπ και είναι νομιμότατα προγράμματα. Απαγορεύεται να την αντιγράψεις για μη-προσωπική χρήση.
Γνώσεις => Linux: χαμηλό | Προγραμματισμός: όχι | Αγγλικά: μέτρια
PC => Intel Celeron 430 | Asrock G31M-S (onboard gpu) | 2GB DDR2 ram | 160GB HDD | Acer 19" | OS: Windows 7 (Debian, Fedora σε virtualbox)
http://linuxhcl.com/
http://kmuto.jp/debian/hcl/
Common sense is the best antivirus software.
Άβαταρ μέλους
tolis_01
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1372
Εγγραφή: 05 Φεβ 2009, 23:03
Τοποθεσία: Athens
Εκτύπωση

Re: Πρώτη σύλληψη για "πειρατεία" στην Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό panligo » 23 Δεκ 2009, 19:51

tolis_01 έγραψε:Να αντιγράψεις μια ταινία μπορείς. Γι'αυτό και υπάρχουν προγράμματα τύπου anydvd, dvdfab κλπ και είναι νομιμότατα προγράμματα. Απαγορεύεται να την αντιγράψεις για μη-προσωπική χρήση.

Έχεις δίκιο, επιτρέπεται η δημιουργία αντιγράφου για λόγους..backup και μόνο ένα αντίγραφο, όχι παραπάνω. Δεν επιτρέπεται όμως αυτό που θα αντιγράψεις να το δώσεις σε τρίτο πρόσωπο πόσο μάλλον να το ανεβάσεις στο διαδίκτυο, υπόκειται δηλαδή αυτομάτως στην ίδια άδεια προσωπικής χρήσης.
Άβαταρ μέλους
panligo
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1150
Εγγραφή: 29 Ιαν 2009, 22:44
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Πρώτη σύλληψη για "πειρατεία" στην Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό Teddy » 23 Δεκ 2009, 23:36

Νομίζω επιτρέπεται το "παράνομο" κατέβασμα για εκπαιδευτικούς και άλλους σκοπούς. Πχ αν είμαι μουσικός μπορώ να κατεβάσω ένα τραγούδι για να το μελετήσω, ή αν είμαι σκηνοθέτης μια ταινία. Δεν επιτρέπεται να τα διαμοιράζω όμως. Αν βάλουμε και το γεγονός οτι πολύ δύσκολα θα υπάρξει άρση του απορρήτου το κόβω λιγάκι χλωμό να καταδικαστεί κάποιος για "παράνομο" dowloading για προσωπική χρήση. Περισσότερο για εκφοβισμό είναι προς το παρόν.

Επίσης, ακόμα απορώ γιατί το να δίνεις link είναι παράνομο. Δηλαδή με την ίδια λογική, έτσι όπως λέω οτι στην τάδε διεύθυνση χού-του-του-πού... υπάρχει αυτό το "παράνομο" αρχείο, δεν θα έπρεπε να είμαστε όλοι στην φυλακή επειδή λέμε οτι στην Σόλωνος έξω απο το Χημείο έχει παράνομα εκδιδόμενες;; Και άλλα πολλά παρόμοια παραδείγματα (ναρκωτικά, φοροδιαφυγές που είναι και της μόδας).
Οτι η κλούβα της αστυνομίας είναι 30 μέτρα μακρυά περιττόν να το αναφέρω. Μάλλον θα θέλουν επώνυμη καταγγελία. Ή καταγγελία πχ της Ένωσης Προστασίας του Δικαιώματος στον Αγνό Έρωτα για διαφυγόντα μην πω τι.

Το βρήκαμε τώρα, γιάπηδες, ξεπουλημένοι και φραγκάτοι κλαίνε για τα διαφυγόντα κέρδη και οικονομικές ζημίες. Να προσέχουν μην αρχίσουμε να λέμε και εμείς κάποια μέρα για τους διαφυγόντες μισθούς, για τα διαφυγόντα δικαιώματα και τις οικονομικές ζημίες που μας προκαλούν πληρώνοντάς μας με μισθούς πείνας. Ή για τα άθλια "καλλιτεχνικά" έργα που οι τυπάδες (βλ ΕΠΟΕ) μας πλασάρουν για ποιότητα κάθε μέρα και που μας προκαλούν ζημία του αυτιού και του λαβύρινθου.

Προσωπικά, αν υπάρξει κάτι που μου ακούω και μου αρέσει το αγοράζω. Απλά έχω να αγοράσω κάτι που θα αποφέρει κέρδος στους συγκεκριμένες "αδικημένες εταιρείες" πολύ καιρό. Γιατί τα περισσότερα καινούρια είναι άθλια, τα υπόλοιπα τα ακούω απο το ραδιάφωνο και τα παλιά τα βρίσκω μεταχειρισμένα ή σε βινύλιο. Βέβαια ικανοί είναι να μου κάνουν μύνηση οτι οι μουσικές μου προτιμήσεις τους προκαλούν ζημία εκατοντάδων ευρώ κάθε χρόνο.

Α, και κάτι τελευταίο. Παλιά δεν θυμάμαι κανένας να έλεγε για την πειρατεία που κάναμε όλοι μας με τις κασσέτες μουσικής και βίντεο. Αυτοί δηλαδή δεν δώσανε ποτέ αντιγραμμένη κασέτα σε φίλο τους; Ή δεν είχανε φίλους; Σε κοπέλα για να την συγκινήσουν; Ή είχαν πάρει απόφαση οτι δεν θα βρούνε ποτέ τους γκόμενα;
Γνώσεις ⇛ Linux: Οι φίλοι μου λένε οτι ξέρω ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Μονομαχος Lite
Προδιαγραφές ⇛ AMD Athlon Dual Core Processor 4850e (στα 2,5Ghz) │ RAM 4GB │ ΑΤΙ HD3650 │ M-Audio Audiophile 2496 │ TFT 22" 1680x1050 │
Teddy
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2009, 22:27
Εκτύπωση

Re: Πρώτη σύλληψη για "πειρατεία" στην Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό vagrale13 » 10 Μαρ 2010, 19:06

Και η δουλεια του "Τμήμα Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος" :problem:
συνεχιζεται http://www.astynomia.gr/index.php?optio ... ew&id=3033
Desktop 1: Mint 13 Maya i386 / Ubuntu 14.10 Utopic Unicorn i386 (development branch)
CPU: AMD ATHLON II X2 215 │ RAM: 4026Mb │ Graphics Card: GeForce 210 512MB │ LG W2243S : 1920 x 1080
Desktop 2: Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangoli i386
AMD Athlon 64 X2 5800+ │ 1024Mb │ nForce 7600 256MB (onboard) | 1024 x 768
Laptop : Sony Vaio VGN-N11m : Ubuntu 14.04Lts Trusty Tahr i386 (Mate desktop)


*Οδηγοί - How to - Tutorials σε Κατηγορίες
*Oδηγίες προς νεοεισερχόμενους σε forum ή linux
Άβαταρ μέλους
vagrale13
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 7107
Εγγραφή: 04 Απρ 2009, 19:29
Τοποθεσία: κάπου εδώ μέσα στο net :P
Launchpad: vagrale
IRC: vagrale13
Εκτύπωση

Re: Πρώτη σύλληψη για "πειρατεία" στην Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό stavrosLinux » 10 Μαρ 2010, 20:50

έκλεισαν το gamato και συνέλαβαν διαχειριστές ..
Επ. Γνώσεων: Linux, Μέτριο┃ Προγρ/σμός, Όχι ┃ Αγγλικά, Kαλά
PC's: i) Lubuntu 13.10 @ Lenovo G550 "Droopy" broadcom BCM4312 {PCI-ID 14e4:4315} Intel GMA 4500MHD
ii) CentOS 6.4 @ "Speedy Gonzales" Core2duo E6400 2.13 Gz, ATI Radeon X1950 (free driver)
iii) Lubuntu 13.10 @ "monkey" Pentium D 3.40 GHZ, NV44 [GeForce 6200 LE](rev a1)
Άβαταρ μέλους
stavrosLinux
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1319
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2008, 19:20
Τοποθεσία: Μυτιλήνη
Εκτύπωση

Re: Πρώτη σύλληψη για "πειρατεία" στην Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό nikosal » 10 Μαρ 2010, 21:42

Η εν λόγω ιστοσελίδα είχε 850.000 μέλη και δεχόταν καθημερινά 16.000.000 επισκέψεις όπου ήταν το δημοφιλέστερο Ελληνικό site παράνομου διαμοιρασμού Κινηματογραφικών Ταινιών ,Μουσικών κομματιών, Λογισμικού, Παιχνιδιών κ.α. με αποτέλεσμα να υπάρχει μεγάλη οικονομική ζημιά στις εταιρείες εμπορίας αυτών παράλληλα με την φοροδιαφυγή.


Mα τι λένε οι άνθρωποι; Έχουν καμία βάση αυτά τα νούμερα; Εγώ που δεν το ήξερα πριν πέντε λεπτά ζω σε άλλο πλανήτη;
Desktop στο σπίτι: ubuntu 14.04 σε AMD Athlon II 435X3 (αναβάθμιση) με Samsung SSD 500GB
Desktop στην εργασία windows xp (δυστυχώς!)
Laptop: ubuntu 13.10 σε i3 (new install) με Samsung SSD 250GB
Netbook των τέκνων: lubuntu 13.10 σε Atom 450 (new install)
Smartphone: Android 4.1.2 Jelly Bean σε Samsung Nexus S
Tablet: Android 4.4.2 KitKat σε LG G pad 8.3
Άβαταρ μέλους
nikosal
Ubuntistas
Ubuntistas
 
Δημοσιεύσεις: 1536
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 23:29
Τοποθεσία: Ερμούπολη
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Περί ανέμων