Υπηκοότητα των μεταναστών (Πολιτική συζήτηση)

...χαλαρή κουβεντούλα, γενικός σχολιασμός, φιλοσοφικές συζητήσεις, meeting point / γνωριμία

Συντονιστής: konnn

Να μπορούν να πάρουν ελληνική υπηκοότητα οι μετανάστες που ζουν χρόνια στην Ελλάδα;

Ναι
34
72%
Οχι
11
23%
Δεν ξερω / δεν απαντω
2
4%
 
Σύνολο ψήφων : 47

Re: Περι ..... μεταναστες

Δημοσίευσηαπό mixalns » 19 Ιαν 2010, 11:39

Στην ελευθερία του ανθρώπου, δεν υπάρχουνε ούτε σύνορα ούτε σημαίες, ούτε του είδους δημοσκοπήσεις.
Το ελεύθερο λογισμικό δεν είναι απλά να το έχεις σαν λειτουργικό στον υπολογιστή σου και να το υποστηρίζεις, αλλά και να το πιστεύεις και σαν μια γενική ιδεολογία.
Άβαταρ μέλους
mixalns
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: 22 Μάιος 2009, 20:01
Εκτύπωση

Re: Περι ..... μεταναστες

Δημοσίευσηαπό ofotis » 19 Ιαν 2010, 12:49

Συμφωνώ & επαυξάνω: forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=44&t=6492&start=40#p99550
Οι γονείς μας πήγαν σε άλλες χώρες μετανάστες.
Μην ξεχνάμε τον ξένιο Δία.
Και τελικά, δεν μπορεί να κλείνουμε τα μάτια, σε καταστάσεις σαν την ΑΊΤΗ, να χτίζουμε ψηλούς τοίχους στα σπίτια μας ή στη γειτονιά μας και με ΙΧ ασφάλεια να προσπαθούμε να απομονωθούμε από τα "μιάσματα", όπως έκαναν παλιότερα οι λίγοι πλούσιοι λευκοί στη Νότια Αφρική των εξαθλιωμένων μαύρων.
Αν καίγεται το σπίτι του "γείτονα"...
Άβαταρ μέλους
ofotis
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 02 Δεκ 2009, 08:52
Εκτύπωση

Re: Περι ..... μεταναστες

Δημοσίευσηαπό stavrosLinux » 19 Ιαν 2010, 13:39

μήπως πρέπει να διορθωθεί το θέμα "Για εσας ενας αλλοδαπος που ζει χρονια στην ελλαδα πρεπεi να ονομαζονται ελληνες ?"

ξεκινάει με Ενικό και καταλήγει σε Πληθυντικό;
Υ.Γ.
Για να απαντήσουμε στο ερώτημα, πρώτα πρέπει να κάνουμε την εξής ερώτηση: "Τι στοιχεία προδιορίζουν έναν έλληνα;" (φοβάμαι ότι τα κριτήρια σήμερα είναι πολύ χαμηλά οπότε τα πιάνουν οι κάθε λογής..).
Επ. Γνώσεων: Linux, Μέτριο┃ Προγρ/σμός, Όχι ┃ Αγγλικά, Kαλά
PC's: i) Lubuntu 13.10 @ Lenovo G550 "Droopy" broadcom BCM4312 {PCI-ID 14e4:4315} Intel GMA 4500MHD
ii) CentOS 6.4 @ "Speedy Gonzales" Core2duo E6400 2.13 Gz, ATI Radeon X1950 (free driver)
iii) Lubuntu 13.10 @ "monkey" Pentium D 3.40 GHZ, NV44 [GeForce 6200 LE](rev a1)
Άβαταρ μέλους
stavrosLinux
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1319
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2008, 19:20
Τοποθεσία: Μυτιλήνη
Εκτύπωση

Re: Περι ..... μεταναστες

Δημοσίευσηαπό kriti » 19 Ιαν 2010, 15:33

Μεγαλη συζητηση χρειαζεται για το θεμα και γνωσεις,γνωμες απο νομικους και πολιτικους επιστημονες
Σιγουρα κατι πρεπει να γινει ωστε να απολαμβανουν τα δικαιωματα τους οπως πρεπει σε καθε συγχρονη κοινωνια.
Δεν νομιζω να εχουμε το δικαιωμα να ψηφιζουμε εμεις οι πολιτες,ειναι θεμα ανθρωπινων δικαιωματων και σε αυτα δεν κανει η πλειοψηφια οτι θελει.
Παραδειγμα δεν γινεται να ψηφισουμε το 99,9% να φυλακισουμε καποιον ο οποιος ειναι αθωος απο την δικαιοσυνη.
Αυτο προσπαθει και το ΛΑΟΣ με το δημοψηφισμα βασισμενο στον οποιο ρατσισμο των ελληνων,δεν ειναι ομως σωστο.
manjaro - hp pavilion -geforce 7400 -1,73 dualcore
Άβαταρ μέλους
kriti
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: 01 Ιουν 2008, 22:21
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
IRC: kriti
Εκτύπωση

Re: Περι ..... μεταναστες

Δημοσίευσηαπό ant_0611 » 19 Ιαν 2010, 15:57

Η γνώμη μου είναι η εξής:
Θεωρώ, οτι Έλληνες πρέπει να λέγονται (με την έννοια του οτι θα έχει τις ιδιες αξιώσεις απο το ελληνικό κράτος και βέβαια και τις ίδιες υποχρεώσεις καθώς και να νιώθει την Ελλάδα σαν πατρίδα του) με επίσημο τρόπο, μόνο, όσοι αλλοδαποί έχουν γεννηθεί στην Ελλάδα και έχουν φοιτήσει σε ελληνικά σχολεία τουλάχιστον κατα την υποχρεωτική εκπαιδευσή τους. Για όσους δεν έχουν γεννηθεί στην Ελλάδα, έχω επιφυλλάξεις όσων αφορα το οτι νιώθουν ΟΛΟΙ την Ελλάδα σαν δεύτερη πατρίδα τους. Όλα εξαρτώνται απο το πώς μεγάλωσε κάποιος και με τί ήθη και έθιμα έζησε.

Έχω γνωρίσει αλλοδαπούς ( και κάνω και παρέα μαζί τους), οπου παρόλο που έχουν μεγαλώσει στην πατρίδα τους, και έχουν μεταναστευσει εδώ για οικονομικους λόγους, νιώθουν την Ελλάδα σαν δευτερη πατρίδα τους. Δεν επιδέχονται ουτε σε φοροδιαφυγή, που κάνουν πολλοί Ελληνες. Απο την άλλη, ξέρω και 2-3, που απο την στιγμή που πάτησαν το πόδι τους στην Ελλάδα, σκόπος τους είναι να τα πέρνουν απο όπου μπορούν. Ακόμα και στους εργοδότες τους, παίζουν μπινιές, όπως κλοπή εργαλείων λέγοντας τάχα οτι χάθηκαν/κλαπηκαν απο την οικοδομή, βάζουν 30 ευρώ πετρέλαιο αντι για 35 στο όχημα της δουλειάς, παίρνουν παραπάνω απο ότι τους λέει να παρουν ο εργοδότης τους απο τους πελάτες του κλπ, την στιγμή που αυτός ειναι σε όλα εντάξει (ΙΚΑ+πληρωμή τους).

Αυτα ειναι αισχρά πραγματα, και σαφώς τα κατακρίνω.
Επίσης θεωρώ οτι δεν πρεπει να δίνονται πολιτικά δικαιώματα σε αυτους που δεν έχουν μεγαλώσει στην Ελλάδα, γιατι πολύ απλα αυτο αποτελεί νοθεία υπέρ της κυβέρνησης που ήταν όταν αυτοι βολέυτηκαν (νομιμοποιήθηκαν ή βρήκαν δουλεια) στην Ελλάδα.

Υ.Γ.: Για να προνοήσω αυτους που ίσως με πουν ρατσιστή. Τους προκαλώ να έρθουν να το δουν απο το φιλικό μου περιβάλλον.
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός:Ναι ┃ Αγγλικά: Μέτρια
Laptop:
Spoiler: show
Ubuntu 9.10 σε Fujitsu-Siemens A1667G2
Προδιαγραφές ⇛ Επεξεργαστής : AMD Turion 64 ML-37 │ Μνήμη : 1GB│ Κάρτα Γραφικών : ATI X700 128MB │ Κάρτα Ασύρματη : Broadcom Corporation BCM4318 [AirForce One 54g] 802.11g (rev 02) │ Κάρτα Ήχου : VIA 8237 │ 15.4" Glossy 1280x800

Desktop:
Spoiler: show
Ubuntu 10.04
Προδιαγραφές ⇛ Επεξεργαστής : AMD Αthlon 1800+ │ Μνήμη : 1GB│ Κάρτα Γραφικών : Geforce 4 mx440 64MB │ 17" Glossy 1280x1024
Άβαταρ μέλους
ant_0611
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 294
Εγγραφή: 11 Απρ 2009, 15:16
Τοποθεσία: Χανιά
Εκτύπωση

Re: Περι ..... μεταναστες

Δημοσίευσηαπό nioniosmeg » 19 Ιαν 2010, 18:12

Μιας και έχω δει τι τραβάνε οι περισσότεροι μετανάστες, και επειδή ο κολλητός μου γεννήθηκε Ελλάδα αλλά είναι από Αλβανία, σίγουρα θα έπρεπε να δίνεται η Ελληνική Υπηκοότητα, στο κάτω κάτω ξέρω μετανάστες που "νιώθουν", όπως λένε κάποιοι, περισσότερο Έλληνες από εμένα...
Εικόνα

Γνώσεις ⇛ Linux: Χάλια ┃ Προγραμματισμός: Κάτι λίγα... ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικά ⇛ Mac OS 10.4.11 σε macmini/Ubuntu 9.10 σε Asus EeePC.
Προδιαγραφές Macmini ⇛ 1.5 GHz PowerPC G4 │ 1 GB DDR SDRAM │ ATI Radeon 9200 │ AirPort Xtreme 405.1 | Philips 170P: Brilliance -> 1280 x 1024 @ 75 Hz
Προδιαγραφές Asus ⇛ Intel Atom Z520 1.3GHz | 2GB DDR2 | Intel GMA950 | Wifi 802.11n | Bluetooth V2.1 | SRS Premium True-to-life 5.1 surround audio | HD 1366 X768 -> 1024 x 600
Άβαταρ μέλους
nioniosmeg
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 17 Ιαν 2010, 17:07
Τοποθεσία: Λαμία, Δήμος Κωλοπετινίτσας, Νομού Κατσικοράχης.
Εκτύπωση

Re: Περι ..... μεταναστες

Δημοσίευσηαπό sparus » 19 Ιαν 2010, 20:04

Ο διαχωρισμός των ανθρώπων ανάλογα με το κράτος που έτυχε να γεννηθούν δεν μας λέει και πολλά από μόνο του.
Σε όλους τους λαούς υπάρχουν άνθρωποι καλοί και κακοί καθώς και άνθρωποι που ταιριάζουμε ή όχι. Όσοι ταξιδεύετε θα το γνωρίζετε καλύτερα από εμένα.
Τον τελευταίο καιρό ζω στην Πορτογαλία και κάνω παρέα με ανθρώπους από όλες τις γωνιές της υφηλίου. Είναι καταπληκτικό να βλέπεις πόσο καλή παρέα μπορούν να κάνουν άνθρωποι από 5 ηπείρους, με χίλια δυο διαφορετικά βιώματα ο καθένας. Κερδίζεις πάρα πολλά.
Η εντύπωση που σου αφήνει η τηλεόραση είναι πικρή, μια απογοήτευση για τα πάντα. Η αγνή ανθρώπινη επικοινωνία είναι αυτή που κάνει την ζωή πιο όμορφη και σε γεμίζει αισιοδοξία. Βλέπεις ότι υπάρχει τεράστια καλοσύνη ακόμα στον κόσμο.
Τα έχουμε στερηθεί όλα αυτά γιατί μας έχουν μάθει να φοβόμαστε. Τους ξένους, τους αλλόθρησκους, ακόμα και μεταξύ μας δεν τολμάμε να επικοινωνήσουμε.
Γνώρισα και αρκετούς Τούρκους. Η κουλτούρα μας είναι απίστευτα κοντά, πιο κοντά σε σχέση με οποιοδήποτε Ευρωπαίο και οι συγκεκριμένοι τουλάχιστον είναι έξω καρδιά, καλόκαρδοι και κουβαρντάδες, κάτι που μπορείς να ξανασυναντήσεις μόνο στην λατινική Αμερική. Τα πράγματα δεν είναι όπως θέλουν ορισμένοι να μας παρουσιάσουν.
Το νόημα είναι να προοδεύουμε σαν άνθρωποι και σαν κοινωνία όχι να κοιτάμε πίσω για να δούμε που μας αδίκησε η ιστορία.
Κάνω μια προτροπή στους νεότερους τώρα που μπορούν να γυρίσουν και να ταξιδέψουν, να γνωρίσουν ανθρώπους και κουλτούρες. Είναι πιο εύκολο παρά ποτέ. ΟΙ περισσότεροι ξέρουμε μια ξένη γλώσσα, υπάρχουν φτηνά αεροπορικά, backpacks, erasmus, τραίνα. Δεν θα σας ξαναδοθεί αυτή η ευκαιρία και σίγουρα δεν είναι πεταμένα λεφτά. Φροντίστε να το κάνετε εμπειρία ζωής! ;)
Debian Squeeze (64bit)/ Ubuntu 10.10 (32bit)
AMD Athlon 64 (3200+) / Asus A8N5X / Gainward GeForce 6500 / 2GB DDR
Άβαταρ μέλους
sparus
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 439
Εγγραφή: 31 Μάιος 2008, 15:41
Εκτύπωση

Re: Περι ..... μεταναστες

Δημοσίευσηαπό Mitsakos » 19 Ιαν 2010, 21:31

@sparus

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες καθώς αυτό το έχω συναντήσει σε ταξίδια που είχα στο παρελθόν και γνώρισα ανθρώπους άλλης κουλτούρας, άλλης χώρας.
Υπάρχουν θέματα και κουβέντες που θίγεις και συζητάς που με Έλληνα δεν τις κάνεις.. Είναι αλήθεια χωρίς να θέλω να μας μειώσω. Είναι η διαφορά κουλτούρας.
Στο θέμα όπως τον μεταναστών και της υπηκοότητας έχω αρνητική άποψη και όχι γιατί δεν τους "θέλω".
Γιατί αν κοιτάξεις το αύριο θα ζούμε όπως στην Αμερική που όλοι τους κουβαλάνε τη δική τους νοοτροπία, ένα μεγάλο τσουκάλι με "απ όλα μέσα". Βγαίνει συνταγή?
Θα σας αρέσει να δείτε ξαφνικά ένα πρωί δίπλα στο σπίτι σας μία εκκλησία για πακιστανούς? Εκεί που πιτσιρικάς έπαιζες? Εμένα όχι...
Το ότι θα σε κοιτάνε με μισό μάτι γιατί ξαφνικά πήραν ένα δικαίωμα θα σου αρέσει?
Υπάρχουν περιπτώσεις που έχω συναντήσει και δεν μου αρέσουν οπότε κρατάω αρνητική στάση..

Οι Έλληνες του εξωτερικού ακόμα και σήμερα -πιστεύω- ότι έχουν σκυμμένο κεφάλι και σέβονται τη χώρα που τους φιλοξενεί.
Εδώ τα πράγματα δεν είναι έτσι... Η Ελλάδα είναι μικρή και όλα έχουν απήχηση έντονη...

Το ότι αναφέρομαι στα παραπάνω σε πρώτο πρόσωπο είναι γενικό σαν να κουβεντιάζω με κάποιον απο εσάς. Δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα.
Γνώσεις ⇛ Linux: Not bad ┃ Προγραμματισμός: Λίγο┃ Αγγλικά: Πολύ Καλά
Λειτουργικό ⇛ 18.04 LTS x64
Προδιαγραφές ⇛ SONY VAIO VGN-NW21EF & DELL Inspiron 15 Series
>>Οδηγοί-How To-Tutorials<< && >>Οδηγίες προς νεοεισερχόμενους<<
Άβαταρ μέλους
Mitsakos
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1705
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 09:05
Τοποθεσία: Πειραιάς/ Νίκαια
Εκτύπωση

Re: Περι ..... μεταναστες

Δημοσίευσηαπό ilpara » 19 Ιαν 2010, 21:58

pkst έγραψε:Ο τρόπος που θέτεις την ερώτηση είναι"πονηρός" και με σαφείς ιδεολογικές προεκτάσεις. Τα βασικά δημοκρατικά δικαιώματα δεν μπαίνουν σε ζυγαριά ή ψηφοφορία, ούτε ισχύει για αυτά το "δίκαιο αίματος" ή ο νόμος της "αρείας φυλής". Ο σεβασμός των δικαιωμάτων όλων των ανθρώπων, ανεξαρτήτως φύλου, χρώματος, καταγωγής πρέπει να είναι αυτονόητος και όχι υπό διαπραγμάτευση ή υπό προϋποθέσεις.

+1 Ως εκ τούτου αρνούμαι να συμμετέχω σε σχετική ψηφοφορία και παροτρύνω και τους υπόλοιπους να πράξουν το ίδιο.

Επιπλέον το θέμα είναι παντελώς άσχετο με το αντικείμενο του φόρουμ, καλό είναι να γίνονται τέτοιες συζητήσεις, αλλά σε άλλα φόρουμ διαφορετικού ή γενικότερου αντικειμένου ;)
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: Περι ..... μεταναστες

Δημοσίευσηαπό dim459 » 19 Ιαν 2010, 22:22

Καταρχήν ψήφισα ναι, αν και πιστεύω ότι θα προτιμούσα και εγώ μια επιλογή τύπου "υπό προϋποθέσεις".
Πιστέυω ότι όντως άνθρωποι οι οποίοι έχουν συνδέσει την τύχη τους και τη ζωή τους με αυτόν τον τόπο, πρέπει να μπορούν να πάρουν την υπηκοότητα.
Αυτό μου λέει η λογική μου (για μια πληθώρα λόγων) και συνήθως την ακολουθώ, γι αυτό και ψήφισα ναι.
Οφείλω βεβαίως να ομολογήσω ότι στην πραγματικότητα ούτε τους έχω αποδεχθεί υπό την έννοια που ανέφερε ένας προλαλήσαντας και ενδόμυχα η θεώρησή μου απέναντί τους είναι μάλλον ρατσιστική, παρότι ως προανέφερα ως άνθρωπος λογικός δεν εκδηλώνω απέναντί τους τέτοιου είδους συμπεριφορές.
Δεν είμαι περήφανος γι αυτό, διότι θεωρώ πως το θυμικό του ανθρώπου πρέπει να μην υπερισχύει της λογικής του, αλλά θα ήταν υποκριτικό να ισχυριστώ κάτι διαφορετικό από τη στιγμή που δεν μπορώ να φανταστώ οποιαδήποτε άλλη μου σχέση με μετανάστη, εκτός από αυτή του προϊσταμένου-υφισταμένου.
Τουλάχιστον είμαι σε θέση να αξιολογήσω ως λανθασμένη την αρνητική μου προδιάθεση, παρότι δεν μπορώ (ακόμη) να την ξεπεράσω.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Περί ανέμων

cron