Υπηκοότητα των μεταναστών (Πολιτική συζήτηση)

...χαλαρή κουβεντούλα, γενικός σχολιασμός, φιλοσοφικές συζητήσεις, meeting point / γνωριμία

Συντονιστής: konnn

Να μπορούν να πάρουν ελληνική υπηκοότητα οι μετανάστες που ζουν χρόνια στην Ελλάδα;

Ναι
34
72%
Οχι
11
23%
Δεν ξερω / δεν απαντω
2
4%
 
Σύνολο ψήφων : 47

Υπηκοότητα των μεταναστών (Πολιτική συζήτηση)

Δημοσίευσηαπό jemadux » 18 Ιαν 2010, 22:21

Εβλεπα χθες στους πρωταγωνιστες οτι αλλοδαποι ερχονται στην ελλαδα και θελουν να παρουν την ελληνικη υποικοτητα.
Μεν καλο ειναι να την παρουν και να μενουν στην ελλαδα αλλα πολλοι λενε οχι στους αλλοδαπους ....
Εσεις τι γνωμη εχετε για τους ξενους που θελουν να ζησουν στην ελλαδα... το ειδα αυτο και αρχισα να προβληματιζομαι ωσπου να βρω μια ακρη ...
Ειναι καλο ενας που ειναι αλλοδαποπος να ζει στην ελλαδα εστω και απο μωρο να ονομαζεται Ελληνας :?:

Off topic:
μιλαμε για τους αλλοδαπους που θελουν να ονομαζονται ελληνες , επειδη μερικοι δεν θελουν να ονομαζονται ...
μερικοι απο την Ιαπωνια αν του πουνε οτι ειναι ελληνικο το ονομα του ο ιαπωνας θα τρελαθει
Τελευταία επεξεργασία από pros και 20 Ιαν 2010, 15:39, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Μεταβολή τίτλου
1 Γνώσεις Linux: ✅✅✅✔️✔️ ┃ Προγραμματισμού: ✔️✔️✔️✔️✔️ ┃ Αγγλικών: ✅✅✅✔️✔️
2 Debian Stable (en_US.UTF-8)
3 AMD Ryzen 5 2500U Radeon Vega Mobile Gfx ‖ RAM 16MiB ‖ Dell Inspiron 3585
4 Radeon Vega Mobile Gfx
5 Qualcomm Atheros QCA9377 802.11ac Wireless Network Adapter
Άβαταρ μέλους
jemadux
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 841
Εγγραφή: 27 Σεπ 2009, 19:39
Τοποθεσία: /dev/null
IRC: jemadux
Εκτύπωση

Re: Περι ..... μεταναστες

Δημοσίευσηαπό jennie » 18 Ιαν 2010, 22:32

Δεν ξέρω κατά πόσο το θέμα είναι κατάλληλο για το φόρουμ, αλλά, μια σημείωση: άλλο το ονομάζομαι/αυτοπροσδιορίζομαι Έλληνας και άλλο το έχω Ελληνική υπηκοότητα.
1 Γνώσεις Linux: Μέτριες ┃ Προγραμματισμού: Ελάχιστες ┃ Αγγλικών: Εξαιρετικές
2 Ubuntu 12.04 LTS σε όλους τους υπολογιστές της οικογένειάς μου
Άβαταρ μέλους
jennie
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 24 Δεκ 2008, 13:57
Εκτύπωση

Re: Περι ..... μεταναστες

Δημοσίευσηαπό ark@s » 18 Ιαν 2010, 22:44

Επέλεξα ναι. Δεν μπορώ να σκεφτώ αυτή την στιγμή κάτι το αρνητικό πάνω σε αυτό. Άλλωστε οι περισσότεροι έρχονται με σκοπό να κάτσουν λίγα χρόνια και μετά να πάνε προς την κεντρική Ευρώπη. Και το να αποκτήσουν την υποκοότητα θα τους διευκολύνει. Αν πήγαιναν όλοι στην Βουλγαρία για παράδειγμα θα παίρνανε την αντίστοιχη υποκοότητα. Επιλέγουν την Ελλάδα επειδή είναι στην Ε.Ε και άρα πιστεύουν ότι έχουν περισσότερες πιθανότητες να συνεχίσουν το ταξίδι τους. Όπως επίσης πιστεύουν ότι θα βρουν και καμια δουλεια για να φανε....
Άβαταρ μέλους
ark@s
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: 21 Οκτ 2008, 17:44
Τοποθεσία: Θεσ/νίκη
Εκτύπωση

Re: Περι ..... μεταναστες

Δημοσίευσηαπό jemadux » 18 Ιαν 2010, 23:00

jennie έγραψε:Δεν ξέρω κατά πόσο το θέμα είναι κατάλληλο για το φόρουμ, αλλά, μια σημείωση: άλλο το ονομάζομαι/αυτοπροσδιορίζομαι Έλληνας και άλλο το έχω Ελληνική υπηκοότητα.

πολυ καλη σημειωση τζενη ...
1 Γνώσεις Linux: ✅✅✅✔️✔️ ┃ Προγραμματισμού: ✔️✔️✔️✔️✔️ ┃ Αγγλικών: ✅✅✅✔️✔️
2 Debian Stable (en_US.UTF-8)
3 AMD Ryzen 5 2500U Radeon Vega Mobile Gfx ‖ RAM 16MiB ‖ Dell Inspiron 3585
4 Radeon Vega Mobile Gfx
5 Qualcomm Atheros QCA9377 802.11ac Wireless Network Adapter
Άβαταρ μέλους
jemadux
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 841
Εγγραφή: 27 Σεπ 2009, 19:39
Τοποθεσία: /dev/null
IRC: jemadux
Εκτύπωση

Re: Περι ..... μεταναστες

Δημοσίευσηαπό jennie » 18 Ιαν 2010, 23:13

Οπότε μήπως να άλλαζες το ερώτημα σε: Πρέπει να έχουν δυνατότητα απόκτησης ελληνικής υπηκοότητας οι μετανάστες που ζουν πολλά χρόνια στην Ελλάδα;
1 Γνώσεις Linux: Μέτριες ┃ Προγραμματισμού: Ελάχιστες ┃ Αγγλικών: Εξαιρετικές
2 Ubuntu 12.04 LTS σε όλους τους υπολογιστές της οικογένειάς μου
Άβαταρ μέλους
jennie
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 24 Δεκ 2008, 13:57
Εκτύπωση

Re: Περι ..... μεταναστες

Δημοσίευσηαπό jemadux » 18 Ιαν 2010, 23:43

jennie έγραψε:Οπότε μήπως να άλλαζες το ερώτημα σε: Πρέπει να έχουν δυνατότητα απόκτησης ελληνικής υπηκοότητας οι μετανάστες που ζουν πολλά χρόνια στην Ελλάδα;

κατι πιο συντομο ? εχει οριο στους 100 χαρακτηρες
1 Γνώσεις Linux: ✅✅✅✔️✔️ ┃ Προγραμματισμού: ✔️✔️✔️✔️✔️ ┃ Αγγλικών: ✅✅✅✔️✔️
2 Debian Stable (en_US.UTF-8)
3 AMD Ryzen 5 2500U Radeon Vega Mobile Gfx ‖ RAM 16MiB ‖ Dell Inspiron 3585
4 Radeon Vega Mobile Gfx
5 Qualcomm Atheros QCA9377 802.11ac Wireless Network Adapter
Άβαταρ μέλους
jemadux
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 841
Εγγραφή: 27 Σεπ 2009, 19:39
Τοποθεσία: /dev/null
IRC: jemadux
Εκτύπωση

Re: Περι ..... μεταναστες

Δημοσίευσηαπό jennie » 19 Ιαν 2010, 00:02

Να μπορούν να πάρουν ελληνική υπηκοότητα οι μετανάστες που ζουν χρόνια στην Ελλάδα;
1 Γνώσεις Linux: Μέτριες ┃ Προγραμματισμού: Ελάχιστες ┃ Αγγλικών: Εξαιρετικές
2 Ubuntu 12.04 LTS σε όλους τους υπολογιστές της οικογένειάς μου
Άβαταρ μέλους
jennie
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 24 Δεκ 2008, 13:57
Εκτύπωση

Re: Περι ..... μεταναστες

Δημοσίευσηαπό kzlazy » 19 Ιαν 2010, 00:52

Μεγάλες ερωτήσεις και διλήμματα που μας δημιουργεί η κατάσταση... Λύσαμε όλα τα άλλα θέματα που μας πνίγουν ως κοινωνία και φτάσαμε και σ'αυτό (το σχόλιο δεν αφορά φυσικά το αρχικό post, αλλά όλη τη δημόσια συζήτηση των τελευταίων ημερών που -μάλλον- ενέπνευσε τον αρχικό post-er)

Τώρα θα μου πεις «εμένα αυτό με ενδιαφέρει, αν έχεις άποψη πες τη ή παράτα μας».

Λοιπόν αν η συζήτηση για την απόκτηση της υπηκοότητας είναι σοβαρή και όχι απλά ένας τρόπος να ξεχάσουμε άλλα θέματα πιο άμεσα και μίζερα (οικονομία, κρίση κλπ), τότε κατά τη γνώμη μου μάλλον φτάσαμε στο πέμπτο σκαλοπάτι της κλίμακας πηδώντας τα άλλα τέσσερα. Ας δούμε πρώτα αν έχουμε δεχτεί τους μετανάστες ως συνανθρώπους που μοιράζονται το άμεσο περιβάλλον μας (πολλοί δεν τους έχουν δεχτεί ούτε σαν υπάρξεις εκεί που βρίσκονται αρχικά...), αργότερα ως γείτονες, μετά ως συνεργάτες, συνεταίρους ή συναδέλφους, και περαιτέρω ως πραγματικούς φίλους ή μέλη της οικογένειάς μας. Οταν όλα αυτά θα είναι πια πολύ συνήθη και κοινά, δεν θα προκαλούν εκπλήξεις, μισόλογα και σχόλια ή κακές/ρατσιστικές συμπεριφορές, μπορούμε πολύ πολύ άνετα να τους δούμε και ως συμπατριώτες. Θα ήμουν πολύ θερμός σε αυτό.

Δυστυχώς όμως εμείς ως μεγάλοι μύστες της άρπα-κόλλας σε εθνική κλίμακα, δεν ψάχνουμε φυσικές διεργασίες ούτε ενσωμάτωση, ψάχνουμε σπασμωδικά σοκ με επικοινωνιακά πυροτεχνήματα και τεχνητή συγκόλληση. Και ακολουθούμε τη μεγάλη σχολή του «λύσε ένα πρόβλημα δημιουργώντας δύο μεγαλύτερα». Τουλάχιστον δεν πλήττουμε. Ας δούμε πως θα δουλέψει... Δε σας κρύβω, έχω μια περιέργεια.

ark@s έγραψε: ...οι περισσότεροι έρχονται με σκοπό να κάτσουν λίγα χρόνια και μετά να πάνε προς την κεντρική Ευρώπη. Και το να αποκτήσουν την υποκοότητα θα τους διευκολύνει. Αν πήγαιναν όλοι στην Βουλγαρία για παράδειγμα θα παίρνανε την αντίστοιχη υποκοότητα. Επιλέγουν την Ελλάδα επειδή είναι στην Ε.Ε και άρα πιστεύουν ότι έχουν περισσότερες πιθανότητες να συνεχίσουν το ταξίδι τους. Όπως επίσης πιστεύουν ότι θα βρουν και καμια δουλεια για να φανε....


Και ένα εισιτήριο μπορεί να τους διευκολύνει, αλλά η υπηκοότητα είναι πολλά παραπάνω από ένα εισιτήριο... Μάλλον ένα ζήτημα που πρέπει να σκεφτεί και να μελετήσει/ζυγίσει κανείς καλά είναι τι «πακέτο» έρχεται με την υπηκοότητα. Ειδικά με την προοπτική ΕΕ. Θα βρει ότι όλα λειτουργούν με βάση μια λογική. Αν διαφωνέι με αυτήν, καλό είναι να αντιπροτείνει κανείς μια συνολική νέα λογική, αλλιώς να παραμένει καλά μέσα στην παλιά. Το να είναι κανείς στη μέση δύο λογικών είναι αρκετά επώδυνο.
Now there sits a man with an open mind. You can feel the draft from here...
Groucho (τι θα πει ποιός Groucho) ?

Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Μέτριο / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
Arch 64b με KDE
Acer Aspire 5680 laptop / Intel core 2 duo / 2 x 2048 Mb / nVidia GeForce Go 7600 / 1280x800
Άβαταρ μέλους
kzlazy
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2008, 15:02
Εκτύπωση

Re: Περι ..... μεταναστες

Δημοσίευσηαπό Apopas » 19 Ιαν 2010, 04:20

Είναι εξαιρετικά πολύπλοκο θέμα για να απαντηθεί με ξερό ναι ή ένα όχι. Τουλάχιστον ας είχες την επιλογή «Υπό Προϋποθέσεις».
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apopas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1912
Εγγραφή: 26 Οκτ 2009, 00:52
Τοποθεσία: Σούνιο
IRC: Apopas
Εκτύπωση

Re: Περι ..... μεταναστες

Δημοσίευσηαπό pkst » 19 Ιαν 2010, 11:10

Ο τρόπος που θέτεις την ερώτηση είναι"πονηρός" και με σαφείς ιδεολογικές προεκτάσεις. Τα βασικά δημοκρατικά δικαιώματα δεν μπαίνουν σε ζυγαριά ή ψηφοφορία, ούτε ισχύει για αυτά το "δίκαιο αίματος" ή ο νόμος της "αρείας φυλής". Ο σεβασμός των δικαιωμάτων όλων των ανθρώπων, ανεξαρτήτως φύλου, χρώματος, καταγωγής πρέπει να είναι αυτονόητος και όχι υπό διαπραγμάτευση ή υπό προϋποθέσεις.
And the beast shall be made legion. Its numbers shall be increased a thousand thousand fold. The din of a million keyboards like unto a great storm shall cover the earth, and the followers of Mammon shall tremble.
Άβαταρ μέλους
pkst
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 427
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 19:45
Τοποθεσία: Nea Makri
IRC: pkst
Εκτύπωση

Επόμενο

Επιστροφή στο Περί ανέμων

cron