Υπηκοότητα των μεταναστών (Πολιτική συζήτηση)

...χαλαρή κουβεντούλα, γενικός σχολιασμός, φιλοσοφικές συζητήσεις, meeting point / γνωριμία

Συντονιστής: konnn

Να μπορούν να πάρουν ελληνική υπηκοότητα οι μετανάστες που ζουν χρόνια στην Ελλάδα;

Ναι
34
72%
Οχι
11
23%
Δεν ξερω / δεν απαντω
2
4%
 
Σύνολο ψήφων : 47

Re: Υπηκοότητα των μεταναστών (Πολιτική συζήτηση)

Δημοσίευσηαπό jennie » 20 Ιαν 2010, 23:52

Εδώ και 7.5 χρόνια ζω και εργάζομαι στο Βέλγιο.
Δε θεωρώ τον εαυτό μου μετανάστη με την αυστηρή έννοια. Και όμως, η βασική διαφορά μου από τους "κλασικούς" μετανάστες είναι ότι εγώ πληρώνομαι καλύτερα. Και ότι, μπορεί να μην έχω βέλγικη ταυτότητα, αλλά έχω καλό διαβατήριο: από την Ελλάδα, που είναι χώρα μέλος της ΕΕ και του Σένγκεν.
Όταν πάω λοιπόν να βγάλω άδεια παραμονής, περιμένω στην "καλή" ουρά, για τους υπηκόους της ΕΕ. Αυτή που περιμένεις μόνο 2 ώρες και όχι 2 μέρες για να κάνεις τη δουλειά σου. Φυσικά, μου ζητάνε να τους δείξω τη μισθοδοσία μου για όλο το προηγούμενο έτος και τα χαρτιά από το ασφαλιστικό ταμείο. Αλλά είπαμε, δεν ανησυχώ, γιατί έχω καλή και σταθερή δουλειά. Μπορεί να δουλεύω ελεύθερη επαγγελματίας, αλλά οι εργοδότες μου μου προσφέρουν πλήρη ασφάλιση και μου δίνουν τα χρήματα νόμιμα, όχι μαύρα κάτω από το τραπέζι.
Επίσης, είμαι τυχερή γιατί στο Βέλγιο δε ζητούν επικυρωμένο αντίγραφο ταυτότητας, πιστοποιητικό γεννήσεως και 45 άλλα δικαιολογητικά για κάθε ψύλλου πήδημα. Ακόμη και όταν ζητούν χαρτιά, συνήθως καλύπτονται με μια απλή φωτοτυπία του "καλού" Ελληνικού διαβατηρίου μου. Προτιμώ να μη γνωρίζω πώς θα ήταν αν κάθε τρεις και λίγο μου ζητούσαν πιστοποιητικό γεννήσεως από ένα χωριουδάκι στο Τιμπουκτού.
Ακόμη και στο αεροδρόμιο, πάλι περνάω από την "καλή" έξοδο, αυτή για τις χώρες Σένγκεν. Και δεν κινδυνεύω να την πατήσω σαν τη συνάδελφο από χώρα του πρώην ανατολικού μπλοκ, που σταματήσανε τον εικοσάχρονο αδελφό της στο αεροδρόμιο και χρειάστηκε να επέμβει αυτή, ως υπάλληλος του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, για να τους πείσει ότι δεν ήταν μέλος της Βαλκανικής μαφίας.

Στο Βέλγιο οι μετανάστες έχουν τη δυνατότητα να αποκτήσουν υπηκοότητα μετά από 5 χρόνια νόμιμης διαμονής. Δεν την έχω ζητήσει ακόμη. Αν είχα διαβατήριο ασιατικής ή αφρικανικής χώρας, θα το είχα κάνει. Αν αύριο παντρευτώ εδώ και κάνω παιδιά, εννοείται ότι θα το κάνω. Όχι γιατί θα αισθάνομαι λιγότερο Ελληνίδα, ούτε και γιατί θα αισθάνομαι περήφανη απόγονος της χώρας που μας χάρισε την πραλίνα και τα στρουμφάκια. Απλά, γιατί δε θα θέλω να διακινδυνεύσω ότι τα παιδιά μου θα έχουν λίγο λιγότερες ευκαιρίες από τα υπόλοιπα, μόνο και μόνο επειδή δε θα έχουν ταυτότητα. Γιατί εδώ θα βρίσκεται το σπίτι μου. Γιατί τα παιδιά μου, όσο και αν προσπαθήσω με βιβλία και μαθήματα Ελληνικών και διακοπές στην Ελλάδα, πάλι θα μιλούν λίγο καλύτερα Γαλλικά από ότι Ελληνικά, πάλι θα αισθάνονται λίγο πιο άνετα στο Βέλγιο από ότι στην Ελλάδα.

Όσο για αυτούς που λένε: ναι, αλλά πολλοί μετανάστες είναι απατεώνες, δόλιοι, κτλ.
Στη Γαλλία που ήμουν Erasmus το '98, πήγα στην τράπεζα με δική μου πρωτοβουλία για να τους ενημερώσω ότι επειδή θα έφευγα από τη χώρα, ίσως προέκυπτε πρόβλημα με μια επιταγή. Η απάντησή του υπάλληλου: "Ναι, θα μπορούσα να σας εξυπηρετήσω, αλλά δε θα το κάνω, ακόμη και αν ζημιωθείτε οικονομικά. Γιατί την προηγούμενη βδομάδα που φύγανε οι φίλες σας από τη χώρα, κάνανε υπερανάληψη από τα ΑΤΜ. Οπότε ό,τι χρήματα κερδίσουμε από εσάς, θα τα χρησιμοποιήσουμε για να καλύψουμε αυτά που μας φάγανε οι φίλες σας".
Οι "φίλες" μου ήταν απλώς φοιτήτριες στο ίδιο Πανεπιστήμιο με τις οποίες δεν είχα κάποια σχέση. Προφανώς, ο υπάλληλος ήταν της νοοτροπίας "Όλοι οι Έλληνες το ίδιο είναι". Οπότε όχι, εγώ δεν πρόκειται ποτέ να πω "Όλοι οι ξένοι το ίδιο είναι", ούτε "Υπάρχουν και μερικοί καλοί, αλλά οι περισσότεροι ξένοι..."
1 Γνώσεις Linux: Μέτριες ┃ Προγραμματισμού: Ελάχιστες ┃ Αγγλικών: Εξαιρετικές
2 Ubuntu 12.04 LTS σε όλους τους υπολογιστές της οικογένειάς μου
Άβαταρ μέλους
jennie
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 24 Δεκ 2008, 13:57
Εκτύπωση

Re: Υπηκοότητα των μεταναστών (Πολιτική συζήτηση)

Δημοσίευσηαπό vista killer » 21 Ιαν 2010, 15:40

Δεν νομίζω να υπάρχει αντίρρηση στο να βοηθήσουμε αυτούς τους ανθρώπους που αναγκάζονται να φύγουν μακριά από τις πατρίδες τους και από τον τόπο που γεννήθηκαν για να βρουν μια καλύτερη ζωή.
Είναι τραγικό να ζούμε εμείς στις ανέσεις μας και συνάθρωποί μας σε αυτό τον κόσμο να ζούνε στην ανέχεια στην πείνα και στην δυστηχία. Είναι εγκληματικό χώρες σαν τις Ηνωμένες πολιτείες την αγγλία να καταστρέφουν υποδομές και κοινωνίες και να μην νιώθουν καμια υποχρέωση προς αυτούς τους ανθρώπους που κατάστρεψαν την ζωή τους. Και φυσικά είναι εγκληματική αδιαφορία να αφήνουν χώρες σαν την Ελλάδα μόνες τους να αντιμετωπίσουν τα προβλήματα που δημιουργούν άλλοι.
Το θέμα είναι ότι έχουμε και εμείς μια ιστορική ευθύνη σαν κάτοικοι που γεννηθήκαμε σε ένα τόπο. Εχούμε το δικαίωμα εμείς που πήραμε απο την προηγούμενη γενιά Ελλάδα να παραδώσουμε στην επόμενη Ινδία? Και αν ναι ας πάρουμε συλλογικά μια απόφαση ότι νιώθουμε ντροπή για την ταυτότητα μας η ότι θέλουμε να φτιάξουμε μια πολυεθνική χώρα στα πρότυπα της Αμερικής.
Εγώ πιστεύω ότι πλέον σε αυτήν την χώρα να αρχίσουμε να μιλάμε ανοιχτά και χωρίς μισόλογα. Είναι καιρός να ανοίξει ένας εθνικός διάλογος για όλα τα συμαντικά θέματα όπως έχει και σε άλλες ευρωπαικές χώρες όπως η Γαλλια ώστε να δούμε και που βαδιζουμέ η που θέλουμε να πάμε στο μέλλον.
Άβαταρ μέλους
vista killer
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1550
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 11:57
Εκτύπωση

Re: Υπηκοότητα των μεταναστών (Πολιτική συζήτηση)

Δημοσίευσηαπό MakisM1 » 21 Ιαν 2010, 18:47

Να συνεχισω με ενα μικρο ποστακι, αν δεν εχετε αντιρρηση...

Το θεμα το εθεσα οικογενειακα... επι σκοπου! :D Εχουμε ολοι ακουσει τις γονιδιακες θεωρειες, ο 'καθαρος' Ελληνας, ο ανανταμ παπανταμ κλπ κλπ. Οταν δεν υπηρχε μεγαλη κινητικοτητα πληθυσμου, ο τοπος γεννησης ειχε σημασια. Συνηθως η πρωτη ερωτηση που κανουμε σαν Ελληνες ειναι 'απο που εισαι;', οχι ποσων χρονων εισαι, τι δουλεια κανεις, εισαι παντρεμενος κλπ. Ετσι εχουμε συνηθισει...

Λοιπον, πισω στα οικογενειακα, για να κανουμε το συνηγορο του διαβολου... :D Ας πουμε οτι εβγαινε καποιος και ελεγε, οχι, ο γιος σου ειναι 50% (σκαρτα) γονιδιακα Ελληνας και δεν μου κανει για Ελληνας...

Σε τι ποσοστο να πουμε; (Καθε δυναμη του 1/2 ειναι μια γενια παπουγιαγια...).

Οι μακαριτες Αδολφος και Αδολφος (Χιτλερ και Αϊχμανν αντιστοιχα) αν θυμαμαι καλα το ειχαν θεσει στο 1/64. Αν ησουν 1/64 Εβραιος, σε εκαναν σταχτη.

Για να δουμε, 6 γενιες πισω για το γιο μου θα ηταν ο Μαρης Βεργωτης, Ρωσσος... Αλλα ενα λεφτο... για τους υπολοιπους θα ηταν κατι-κατι Οθωμανος, ραγιας.... Μαλλον δεν ειναι προς το Εθνικον Συμφερον να ακολουθησουμε την συνταγη Αδολφου & Αδολφου...

Να το αφησω στο 12,5% ? 3 γενιες? Ο παππους μου ο Κωστας, Ακαρναν γεννηθεις το 1887. Χμμ... αυτος Ελληνας υπηκοος, αλλα τα συνορα της χωρας τοτε ηταν καπου στη Λαρισσα... Αφηνουμε εξω τηους μισους σημερινους Ελληνες...χμμμ! Μαλλον δεν βολευει το Εθνικον Συμφερον.

Να παμε στον πατερα μου γεννηθεντα το 22? Τοτε δεν εγινε η Μικρασιατικη καταστροφη και ανταλλαγη πληθυσμων? Σημαντικο μερος των εχοντων επιθετα σε -ιδης, -αδης, -ογλου στην απεξω; Χμμ... ουτε αυτο βολευει το Εθνικον Συμφερον...

Στην τελικη, ας αφησουμε της μ@λ...ες περι DNA γιατι οχι μονον δεν βολευει, αλλα και δεν μας παιρνει... Απο πλευρας Δικαιου.

Ας παμε στο επομενο βημα και το κλεινω για σημερα.

Συγγενεις εξ αγχιστειας πρωτου βαθμου, ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ να ειναι νομιμα στην Ελλαδα, μονιμως, και να παρουν την Ελληνικη υπηκοοτητα ΕΦ'ΟΣΟΝ ΤΟ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ. Ετσι το βλεπω εγω...

Οποιος εχει αντιρρηση, ας το γραψει... οι Αδολφοι ειναι μακαριτες και δεν νομιζω οτι θα μπουν στον κοπο...

Βεβαια το μονιμα εχει τα δικα του προβληματα. Το Ελληνικο Δημοσιο, ειτε δεν εχει προβλεψη μονιμου κατοικου, ειτε δεν την χορηγει. Η πρακτικη ειναι πανω απο 10 χρονια με πολυετη βιζα (συνεχομενα και δεν ξερω αν και ποσο μετρανε τις πιθανες απουσιες, κατι σαν το Γυμνασιο ενα πραγμα να πουμε, με 30 αδικαιολογητες, μενεις μετεξεταστεος...).

Αλλα αυτα θα τα πουμε σε επομενο ποστ.

Φιλικα

ΜακηςΜ
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: Ubuntu 22.04.2 (English) σε HP Pavillion TG01 | Eγκατασταση αναβαθμισμενη απο 20.04
Προδιαγραφές ⇛ Intel i5-1040F @ 2.9 GHz Comet Lake│ RAM 16GB │Καρτα γραφικων: nVidia GTX 1650 Μητρικη: HP 8767
WiFi: rtw_8821ce │ Bluetooth: Not used │ Κάρτα Ήχου: Intel Corporation Comet Lake PCH cAVS│ Αναλυση Οθονης: 3840Χ2160 │ Webcam Logitech C210 USB
Οδηγος για νεοεισερχομενους: http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=2&t=279
Άβαταρ μέλους
MakisM1
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2804
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2009, 11:29
Τοποθεσία: Houston, TX
Εκτύπωση

Re: Υπηκοότητα των μεταναστών (Πολιτική συζήτηση)

Δημοσίευσηαπό vista killer » 22 Ιαν 2010, 03:08

Μα η εθνική ταυτότητα δεν ορίζετε από την καθαρότητα της φυλής όπως προσπαθούν να περάσουν οι νεοέλληνες εθνικιστές. Νομίζω είναι παραλογισμός και καθαρή βλακεία να ισχυριστεί κάποιος για καθαρότητα της ελληνικής φυλής σε ένα γεωγραφικό χώρο που είναι γεωγραφικό σταυροδρόμη.
Από την άλλη είναι και πηχτή βλακεία να ισχυριστεί κανείς ότι δεν υπάρχει συνέχεια του ελληνισμού και ότι ξαφνικά όλοι οι ελληνες που κατοικούσαν σε αυτόν τον χώρο εξαφανίστηκαν η αφανίστηκαν και αντικαταστάθηκαν από άλλους λαούς.
Θέλουμε δεν θέλουμε στην πλάτη μας κουβαλάμε μια ιστορική υποχρέωση να παραδώσουμε στις επόμενες γενιές ένα περιβάλλον για να ζήσουνε καλύτερο από αυτό που παραλάβαμε από τους προηγούμενους.
Γιαυτό και νομίζω ότι τέτοια σημαντικά ζητήματα που θα επειρεάσουν άμεσα την ζωή μας πρέπει να αποφασίζονται συλλογικά και μετά από ανοιχτό διάλογο της κοινωνίας.
Άβαταρ μέλους
vista killer
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1550
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 11:57
Εκτύπωση

Re: Υπηκοότητα των μεταναστών (Πολιτική συζήτηση)

Δημοσίευσηαπό sparus » 22 Ιαν 2010, 03:23

Off topic:
Στην αρχαία Ελλάδα δεν έλεγαν ότι Έλληνες είναι όσοι έλαβαν την Ελληνική παιδεία;
Σύμφωνα με αυτό τον ορισμό δεν απέμειναν και πολλοί Έλληνες, γιατί πάει πολύς καιρός από τότε που είχαμε παιδεία.
Debian Squeeze (64bit)/ Ubuntu 10.10 (32bit)
AMD Athlon 64 (3200+) / Asus A8N5X / Gainward GeForce 6500 / 2GB DDR
Άβαταρ μέλους
sparus
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 439
Εγγραφή: 31 Μάιος 2008, 15:41
Εκτύπωση

Re: Υπηκοότητα των μεταναστών (Πολιτική συζήτηση)

Δημοσίευσηαπό sokoban4ever » 22 Ιαν 2010, 04:02

Το ζήτημα είναι και οικονομικό αν όχι μόνο οικονομικό η οικονομία παίζει τεράστιο ρόλο όπως και να έχει
το θέμα λοιπόν είναι να δεί ποιούς σημφέρει και τι.
Αν σημφέρει να δώσουν υποκοότητα σε μετανάστες θα δώσουν όχι γιατί συγκινήθηκαν και έγιναν άγιοι ξαφνηκά
αλλά γιατι για παράδειγμα οι μετανάστες δουλεύουν σκληρά ,θέλουν δουλειά, δεν έχουν κληρονομικά και ανέσεις...
δεν αποτελουν έξοδα καθώς δουλεύουν συνέχεια για να παραμείνουν ως τώρα στην χώρα (άδεια παραμονής) υπομένουν να βγάζουν πολλά περισσότερα ένσημα από τους έλληνες ( τι άλλο να κάνουν στην ξενιτιά ;)
δηλαδή δίνουν πολύ χρήμα στα ταμεία ...μπόλικο...
άσε που είναι λόγω δουλειάς οι περισσότεροι θηρία σε σχέση με τους έλληνες που έχουν γίνει οι περισσότεροι κοιλαράδες .
για δείτε εικόνες του 60 στην αθήνα να δείτε πόσο μιάζαμε στην σωματική κατάσταση με τους μετανάστες τώρα...
Με λίγα λόγια είναι οι σούπερ εργάτες για το κεφάλαιο ...

Μέχρι να "παλιώσουν" και να "ελληνοιποιθούν" τα παιδιά των ξένων και να αρχίσουν να ζητάνε δικαιώματα θα περάσει κάμποσος καιρός
μέχρι τότε το κεφάλαιο θα απολαμβάνει αποφασισμένους εργάτες να παραμείνουν εργάτες με λιγότερα δικαιώματα ,κληρονομιές κλπ
αλλά με ένα χαρτί που θα τους δίνει την δυνατότητα να τα δουλέψουν ώστε να γίνουν και αυτοί κάποτε ...ποιός ξέρει... χοντροί και κληρονόμοι...

Επειδή η εποχή είναι λιγάκι... ζόρικη και επειδή έχουμε καιρό μπει στην παγκοσμιοποιήση του κεφαλαίου (του εμπορίου αλλά και του ανθρώπινου δυναμικού)
θα είναι άκρως αντιοικονομικό να προτιμήσουν τα αφεντικά τον έλληνα που θέλει πχ να δουλεύει 1 μήνα και μετά να πληρώνεται από το ταμείο...
Φυσικά θα διαλέξει τον ξένο που με μια υπόσχεση ότι θα του κάνουν ελληνόπουλα τα παιδιά του ,θα δουλεύει σαν τρελός...
τα λεφτά κινούν το κόσμο χρόνια τώρα...

Μπορεί κάποιοι ρομαντικοί πατριώτες ,κάποιοι εθνικιστές εκτός εποχής και διάφοροι άλλοι να γκρινιάζουν αλλά
κανείς δεν τους πέρνει στα σοβαρά αν δεν δείξουν ότι μπορουν να αντικαταστήσουν τους 1 εκατομμύριο και παραπάνω μετανάστες
που είναι έτοιμοι να δουλέψουν σκληρά με μερικές υποσχέσεις ( ήδη δουλεύουν σκληρά και χωρίς υποσχέσεις γιατί έχουν υψηλές ανάγκες)


Το κεφάλαιο... "ευγενικά " μας απαλάσσει από το να δεχτούμε κάποιο υποβιβασμό στους μισθούς , στα ωράρια μας απαλλάσει από το να μας ζητήσει
για το καλό ολίγων ( και την ξεχρέωση των δανείων) να δουλεύουμε για να πάρει μπρος το "κολυμμένο" οικονομικό σύστημα ...
μας ρίχνει όλους στην ανεργία και απλώς... ψάχνει για φτηνότερα εργατικά χέρια .....
Γιατι όσο πολύτιμη και αν είναι η υποκοότητα για κάποιους δεν είναι τίποτα άλλο από ένα κομμάτι χαρτί , οικονομικά δηλαδή κοστίζει όσο ένα κομμάτι χαρτι... άσε που υπήκοος ενοιολογικά είναι αυτός που είναι υπό κάποιον δεν είναι καν φυλετικό χαρακτιριστικό αλλά ιδιότιτα κάποιου υποτελή σε κάποιον αφέντη( κάποιο κράτος για παράδειγμα)
Ο έλληνας δεν είναι καπιταλιστικά εκμεταλλεύσιμος πλέον ... θέλει δικαιώματα ,θέλει γενικώς πολλά ...αλλά...
όπως είπα είναι δύσκολες εποχές και το χρήμα αποφασίζει
Ίσως να φένεται κάπως το κείμενο αλλά δεν είναι ο σκοπός μου να θίξω τους μετανάστες (επειδή δουλεύουν σκληρά )ή τους έλληνες ( επειδή έγιναν κοιλαράδες)
αλλά να θυμίσω ότι κουμάντο κάνει το χρήμα
Τέλος

Τα "οικονομικά" κάποιων χωρών... διέλυσαν τα κράτη τους και έφτασαν εδώ κάποιοι μετανάστες
άμα θέλουν τα "οικονομικά" και Έλληνες θα τους κάνουν και ότι θέλουν ....



Φιλικά
Θέλουμε και μπορούμε να έχουμε μια καλύτερη ζωή και όσο θα ζούμε θα προσπαθούμε να την αποκτήσουμε ακόμα και αν πεθάνουμε προσπαθώντας, και αν κάποια στιγμή λιγίσουμε έχουμε το επίπεδο να πούμε κουράστηκα λίγο να ,να ξαποστάσουμε , ώστε να συνεχίσουμε πάλι δυνατοί ξανά.

Μήνυμα με αγάπη και αληλλεγγύη σε όλους τους ανθρώπους από όλους τους λαούς , ιδίως του Ελληνικού.
Άβαταρ μέλους
sokoban4ever
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: 13 Φεβ 2009, 02:22
Εκτύπωση

Re: Υπηκοότητα των μεταναστών (Πολιτική συζήτηση)

Δημοσίευσηαπό kzlazy » 22 Ιαν 2010, 10:07

sokoban4ever έγραψε:Επειδή η εποχή είναι λιγάκι... ζόρικη και επειδή έχουμε καιρό μπει στην παγκοσμιοποιήση του κεφαλαίου (του εμπορίου αλλά και του ανθρώπινου δυναμικού)...


Πόσο σωστό κι αυτό! Η μαρξιστική θεώρηση των πραγμάτων (οικονομικό θεμέλιο, κοινωνικό εποικοδόμημα) είναι φρεσκότατη και εύστοχη, σχεδόν δύο αιώνες μετά... Και θα είναι για πολύ ακόμα...
Now there sits a man with an open mind. You can feel the draft from here...
Groucho (τι θα πει ποιός Groucho) ?

Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Μέτριο / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
Arch 64b με KDE
Acer Aspire 5680 laptop / Intel core 2 duo / 2 x 2048 Mb / nVidia GeForce Go 7600 / 1280x800
Άβαταρ μέλους
kzlazy
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2008, 15:02
Εκτύπωση

Re: Υπηκοότητα των μεταναστών (Πολιτική συζήτηση)

Δημοσίευσηαπό MakisM1 » 22 Ιαν 2010, 12:12

vista killer έγραψε:Μα η εθνική ταυτότητα δεν ορίζετε από την καθαρότητα της φυλής όπως προσπαθούν να περάσουν οι νεοέλληνες εθνικιστές. Νομίζω είναι παραλογισμός και καθαρή βλακεία να ισχυριστεί κάποιος για καθαρότητα της ελληνικής φυλής σε ένα γεωγραφικό χώρο που είναι γεωγραφικό σταυροδρόμη.
Από την άλλη είναι και πηχτή βλακεία να ισχυριστεί κανείς ότι δεν υπάρχει συνέχεια του ελληνισμού και ότι ξαφνικά όλοι οι ελληνες που κατοικούσαν σε αυτόν τον χώρο εξαφανίστηκαν η αφανίστηκαν και αντικαταστάθηκαν από άλλους λαούς.
Θέλουμε δεν θέλουμε στην πλάτη μας κουβαλάμε μια ιστορική υποχρέωση να παραδώσουμε στις επόμενες γενιές ένα περιβάλλον για να ζήσουνε καλύτερο από αυτό που παραλάβαμε από τους προηγούμενους.
Γιαυτό και νομίζω ότι τέτοια σημαντικά ζητήματα που θα επειρεάσουν άμεσα την ζωή μας πρέπει να αποφασίζονται συλλογικά και μετά από ανοιχτό διάλογο της κοινωνίας.


Ετσι μπραβο! Και μεις διαλογο κανουμε αυτη τη στιγμη! :D Θα επιμεινω λιγο στο θεμα των (μη) 'οικονομικων μεταναστων' (αληθεια τι κομψος ορος... κατι σαν το non-whites που ακουσα καποτε..), ωστε να εδραιωσουμε ατρανταχτα τη συζητηση.

Ευχαριστω και τα αλλα παιδια που συμμετεχουν, απλα ο vistakiller αγγιξε πολλα και γι'αυτο τον παραθετω.

Παιδια, μην ξεγελιωμαστε θεωρωντας αυτους τους περιφερειακους εθνικιστες βλακες... Ετσι τους βλεπουμε οι σκεπτομενοι ανθρωποι, αλλα αυτοι δεν παιζουν με την σκεψη και τον ορθολογισμο. Παιζουν με τις προκαταληψεις και τους φοβους, προς αγραν ψηφων (και της πολιτικης δυναμης που αυτοι συνεπαγονται). Ναι, δεν περιμενω τον χερι-χερι να παρει την λαϊκη πλειοψηφια στις εκλογες, αλλα...

α) Ερχονται δυσκολοι οικονομικοι καιροι. Η δυσαρεσκεια του κοσμου θα γινει πιο τυφλη στα χρωματα του πολιτικου φασματος. Η απελπισια θα οδηγησει τους εχοντες ψηφο σε πιο ακραιες επιλογες.

β) Σαν λαος γερναμε, και οι γεροι γινονται πιο απολυτοι και απλοϊκοι στις τοποθετησεις τους.

γ) Πρακτικα, η δημοκρατια μας ειναι δικομματικη, προσωποπαγης, οικογενειοκρατουμενη, διεφθαρμενη και οσο προχωραμε και πιο ανικανη (γιατι οι οικογενειοκρατες πολιτικοι αρχηγοι εχουν τις προτεραιοτητες -κρατες, αρχηγοι, οικογενειο-, πολιτικοι). Αυτο οδηγει σε τεραστια πολωση και αδιεξοδα.

Λοιπον, ας πουμε 5-6 χρονια απο τωρα με ενα ΠΑΣΟΚ που βωλοδερνει προσπαθωντας, τελικα αποτυχαινει (με ο,τι αυτο συνεπαγεται, ας πουμε οικονομικη χρεωκοπια), παμε σε εκλογες, μια πεινασμενη Νεα Δημοκρατια παιρνει 135 βουλευτες και ο χερι-χερι 20!

Και κυβερνηση συνασπισμου θα κανουν και τα Υπουργεια Εσωτερικων και Αμυνης θα απαιτησει... Και αν εχετε αμφιβολιες, διαβαστε την ιστορια της Γερμανιας του μεσοπολεμου και θα δειτε το σεναριο. Αν παρει το ΥΠΕΣ και μας εχουν πεταξει και απο την Ευρωζωνη, sieg heil!! Θα παιρνουμε την καινουρια ταυτοτητα μονο με εξεταση DNA και πιστοποιητικο πολιτικων φρονηματων (λεμε τωρα...).

Βεβαια, αν εχουν Ελληνοποιηθει 1 μυριο 'οικονομικοι' θα παρει τα @@ τους ο χερι-χερι, αλλα λεμε τωρα...

Πως θα τους παρει τους 20 ο χερι-χερι? Τρομαζοντας τα παπουγιαγια, τους απλοϊκους εθνικιστες, πειθοντας τους ανεργους, το σεναριο υπαρχει...

Εχω προσωπικη εμπειρια (και παλι...) η μανα μου ειναι 82, μενει στη Κυψελη και ακουει τον χερι-χερι σαν το μανα εξ ουρανου. Πριν τις τελευταιες εκλογες, της εξηγησα για μερες, ολα αυτα που συζηταμε τωρα, (μην ξεχναμε οτι εχει νυφη 'αλλοδαπη'), '...ναι ναι τα καταλαβαινω', ειδε τους Νιγηριανους να κανουν φιλησυχα την βολτα τους στην Κυψελη (ειναι στεκι...) την ημερα των εκλογων και πηγε χερι-χερι με τον Καρατζαφερη. Με τις υγειες μου...

Θα συνεχισω, τελικα ακομα δεν εφυγα για το προγραμματισμενο ταξιδι μου :D Σημερα...

Εις το επανακουειν, αν δουλεψει το 3G στο netbook.

Φιλικα

ΜακηςΜ
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: Ubuntu 22.04.2 (English) σε HP Pavillion TG01 | Eγκατασταση αναβαθμισμενη απο 20.04
Προδιαγραφές ⇛ Intel i5-1040F @ 2.9 GHz Comet Lake│ RAM 16GB │Καρτα γραφικων: nVidia GTX 1650 Μητρικη: HP 8767
WiFi: rtw_8821ce │ Bluetooth: Not used │ Κάρτα Ήχου: Intel Corporation Comet Lake PCH cAVS│ Αναλυση Οθονης: 3840Χ2160 │ Webcam Logitech C210 USB
Οδηγος για νεοεισερχομενους: http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=2&t=279
Άβαταρ μέλους
MakisM1
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2804
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2009, 11:29
Τοποθεσία: Houston, TX
Εκτύπωση

Re: Υπηκοότητα των μεταναστών (Πολιτική συζήτηση)

Δημοσίευσηαπό nowin » 22 Ιαν 2010, 13:17

Oσοι πολιτικοι δηθεν ενδιαφερονται για τους μεταναστες να μετακομισουν απο τα ευγενη προαστια που μενουν και να πανε να ζησουν στις φτωχες γειτονιες μαζι τους.
Δεν τους πηρε ο πονος για τους φτωχους αυτους ανθρωπους.Απλα εκπληρωνουν τις εντολες των χορηγών τους με σκοπο να διαλισουν την Ελλαδα.Σεβασμο σε καθε ανθρωπο απο οπου και αν ειναι ,αλλα Ελληνας δεν γινεσαι .Ελληνας γεννιεσαι.
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Ελαχιστα ┃ Αγγλικά: Καλά
ubuntu 10.04 σε Acer Aspire One A150
nowin
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 12 Μάιος 2009, 18:39
Εκτύπωση

Re: Υπηκοότητα των μεταναστών (Πολιτική συζήτηση)

Δημοσίευσηαπό MakisM1 » 22 Ιαν 2010, 14:28

nowin έγραψε:...αλλα Ελληνας δεν γινεσαι .Ελληνας γεννιεσαι.


Δεν φανταζομαι να εχεις διαβασει το thread απο την αρχη...

Με ολο το σεβασμο για το δικαιωμα να λες τη γνωμη σου:

Το οτι γεννιεσαι ειναι μια ληξιαρχικη επιβεβαιωση απο το Θεο οτι η συγχωνευση δυο ομαδων DNA (του φυσικου σου πατερα και της φυσικης σου μητερας) ειναι εγκυρη.

Αυτο καθοριζει αν θα εισαι ψηλος η κοντος, ξανθος η σκουρομαλης, γαλανοματης η καστανοματης και το κυριωτερο, εξυπνος η χαζος!

Ολα τα υπολοιπα, στα διδασκουν (αν στα διδαξουν, και ποσο σωστα...) και τα μαθαινεις (αν τα πιανεις...).

Ας υποθεσουμε οτι 1 μερας μωρο σε παιρνουν απο το νοσοκομειο και σε στελνουν στην Ουκρανια και δεν λενε στην οικογενεια που σε υιοθετει την προελευση σου; Εχεις καμμια πιθανοτητα να ξερεις και να εισαι Ελληνας; Καραουκρανος θα εβγαινες με διπλωμα! Αν σε στελναν στη Ζιμπαμπουε, θα σου επαιρνε καποια χρονια να συνηδειτοποιησεις οτι δεν εισαι αραπης...

Ας αφησουμε κατα μερος τις γονιδιακες φιλοσοφιες... Εχω γραψει παραπανω... παραπανω! Αν δεν βαριεσαι κοιτα το...

Φιλικα

ΜακηςΜ
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: Ubuntu 22.04.2 (English) σε HP Pavillion TG01 | Eγκατασταση αναβαθμισμενη απο 20.04
Προδιαγραφές ⇛ Intel i5-1040F @ 2.9 GHz Comet Lake│ RAM 16GB │Καρτα γραφικων: nVidia GTX 1650 Μητρικη: HP 8767
WiFi: rtw_8821ce │ Bluetooth: Not used │ Κάρτα Ήχου: Intel Corporation Comet Lake PCH cAVS│ Αναλυση Οθονης: 3840Χ2160 │ Webcam Logitech C210 USB
Οδηγος για νεοεισερχομενους: http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=2&t=279
Άβαταρ μέλους
MakisM1
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2804
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2009, 11:29
Τοποθεσία: Houston, TX
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Περί ανέμων