Ubuntu 10.10 .. και το όνομα αυτής...

Εκδόσεις Ubuntu υπό ανάπτυξη (alpha, beta κλπ), δοκιμές (testing) και σφάλματα (bugs).
Eδώ συζητάμε για την εκάστοτε δοκιμαστική έκδοση του Ubuntu.

Συντονιστής: Geochr

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή συζητάμε θέματα και προβλήματα που αφορούν μόνο τις εκάστοτε υπό ανάπτυξη/δοκιμαστικές εκδόσεις του Ubuntu και των παραγώγων του.
Οι εκδόσεις υπό ανάπτυξη είναι δοκιμαστικές για τους προγραμματιστές και όσους συμμετέχουν στην διαδικασία με διορθώσεις, αναφορές bugs κτλ. Δεν συστήνονται για χρήστες καθώς μπορεί να έχουν αρκετά σφάλματα.
Αν ενδιαφέρεστε για συμμετοχή σε δοκιμές (testing) των υπό ανάπτυξη εκδόσεων του Ubuntu, δείτε πληροφορίες εδώ: https://wiki.ubuntu.com/GreekTeam/QA.

Re: Ubuntu 10.10 .. και το όνομα αυτής...

Δημοσίευσηαπό Nisok » 03 Απρ 2010, 16:15

vista killer έγραψε:Γιατί τότε θα έμενε αρκετά πίσω στις εκδόσεις προγραμμάτων.


Γιατί?? Το upgrade κάποιας εφαρμογής μπορεί να γίνει χωρίς να αλλάξει το ζώο.
Μέσα από apt-get. Δηλαδή πώς μπορούν να κάνουν online το upgrade??

@nikosal
Ναι, οκ ... όχι ακριβώς.. Δηλαδή άμα είχα το feisty θα είχα ureadahead? nop...
Άβαταρ μέλους
Nisok
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 2637
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 15:00
Τοποθεσία: /home
IRC: nisok
Εκτύπωση

Re: Ubuntu 10.10 .. και το όνομα αυτής...

Δημοσίευσηαπό positron » 03 Απρ 2010, 16:44

Εγω πάντως είμαι ένα βήμα πριν το Arch...
Προδιαγραφές ⇛ AMD Phenom 9950 Quad-Core Processor│Mobo :Asus M3A78 Pro│ 2 GiB Ram│ nVidia 9800 GS │ Intel HDA │ 1440x900

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
positron
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: 30 Ιουν 2009, 17:50
Τοποθεσία: Eindhoven
Εκτύπωση

Re: Ubuntu 10.10 .. και το όνομα αυτής...

Δημοσίευσηαπό emmsarris » 03 Απρ 2010, 21:36

positron έγραψε:Εγω πάντως είμαι ένα βήμα πριν το Arch...


:thumbup: +1
Spoiler: show
⇛ Linux:Μαθαίνω┃Προγραμματισμός:DVF77 :lol: στη σχολή┃Αγγλικά:Καλά┃Ιταλικά:Μέτρια┃Γαλλικά:Λίγα
Desktop ubuntu 20.04
Intel Celeron G3900@2.8GHz┃8GB RAM(2400MHz)┃AsRock H110M-HDV┃LG 22MT84DFs@1920x1080
Laptop ubuntu 20.04
HP Probook 430 G2: Intel Core i5 4200 @1,7GHz┃Intel HD 4400┃8GB RAM DDR3(1600MHz)┃1TB SSD SAMSUNG 860 EVO
Άβαταρ μέλους
emmsarris
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 740
Εγγραφή: 15 Ιαν 2009, 21:55
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Εκτύπωση

Re: Ubuntu 10.10 .. και το όνομα αυτής...

Δημοσίευσηαπό nikosal » 03 Απρ 2010, 22:21

Παιδιά, δεν νιώθω «πατριωτισμό» με το ubuntu, αν έβλεπα κάτι που με βολεύει περισσότερο, θα το εγκατέλειπα. Αντίθετα όμως, δύο και πλέον χρόνια μετά την οριστική απεγκατάσταση των win από κάθε σύστημά μου (ακόμα και στο γραφείο μου πλέον), έχω ένα λειτουργικό που λειτουργεί (κάνει δηλαδή αυτό που λέει το όνομά του, «λειτουργικό»...), ενημερώνεται, αλλάζει μένοντας ίδιο, μου αρέσει κλπ. και όλα αυτά έχοντας το κεφάλι μου ήσυχο... Άντε να εξηγούσα στη γυναίκα μου, ότι «ναι, βεβαίως... ευχαριστώ που έκανες υπομονή που φύγαμε από τα παράθυρα και τώρα έμαθες κάτι άλλο, αλλά να σου πω, με κουράζει ο εξαμηνιαίος κύκλος και θα πάμε στο Χ έτερο linux» χεχε, θα με χωρίσει...
Με δυο λόγια: Καταλαβαίνω ότι δεν είμαστε όλοι ίδιοι. Υπάρχουν αυτοί που θέλουν τον ένα ή τον άλλο τρόπο για να δουλέψουν. Εμένα το σύστημα της canonical με βολεύει. Επιπλέον, η κοινότητα, είναι αναντικατάστατη, ένα τεράστιο «συν»... Περιμένω με χαρά το 10.04 και είτε η ανανέωση μείνει στον εξάμηνο ρυθμό, είτε πάει στον δωδεκάμηνο, είτε σε οποιοδήποτε ενδιάμεσο, νομίζω εδώ θα είμαι...
Desktop στο σπίτι: ubuntu 14.04 σε AMD Athlon II 435X3 (αναβάθμιση) με Samsung SSD 500GB
Desktop στην εργασία windows xp (δυστυχώς!)
Laptop: ubuntu 13.10 σε i3 (new install) με Samsung SSD 250GB
Netbook των τέκνων: lubuntu 13.10 σε Atom 450 (new install)
Smartphone: Android 4.1.2 Jelly Bean σε Samsung Nexus S
Tablet: Android 4.4.2 KitKat σε LG G pad 8.3
Άβαταρ μέλους
nikosal
Ubuntistas
Ubuntistas
 
Δημοσιεύσεις: 1536
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 23:29
Τοποθεσία: Ερμούπολη
Εκτύπωση

Re: Ubuntu 10.10 .. και το όνομα αυτής...

Δημοσίευσηαπό kzlazy » 04 Απρ 2010, 00:02

emmsarris έγραψε:
positron έγραψε:Εγω πάντως είμαι ένα βήμα πριν το Arch...


:thumbup: +1


Ετσι για να σας γαργαλήσω λιγο παραπάνω, δείτε κι αυτό

viewtopic.php?f=44&t=10547&start=20

μια δοκιμή θα σας πείσει. Δεν είναι καθόλου κακό.
Now there sits a man with an open mind. You can feel the draft from here...
Groucho (τι θα πει ποιός Groucho) ?

Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Μέτριο / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
Arch 64b με KDE
Acer Aspire 5680 laptop / Intel core 2 duo / 2 x 2048 Mb / nVidia GeForce Go 7600 / 1280x800
Άβαταρ μέλους
kzlazy
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2008, 15:02
Εκτύπωση

Re: Ubuntu 10.10 .. και το όνομα αυτής...

Δημοσίευσηαπό positron » 04 Απρ 2010, 01:18

Off topic:
@kzlazy

Αυτο το νημα ηταν η αφορμη για να ψαξω περι Arch..και ομολογω πως με εχει ψησει... :D :D
Προδιαγραφές ⇛ AMD Phenom 9950 Quad-Core Processor│Mobo :Asus M3A78 Pro│ 2 GiB Ram│ nVidia 9800 GS │ Intel HDA │ 1440x900

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
positron
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: 30 Ιουν 2009, 17:50
Τοποθεσία: Eindhoven
Εκτύπωση

Re: Ubuntu 10.10 .. και το όνομα αυτής...

Δημοσίευσηαπό nikosal » 05 Απρ 2010, 13:26

Λίγα λόγια από τον ΜΣ για το 10.10, το perfect 10 όπως το ονομάζει. Θα βρείτε και παραπομπή στο blog του για περισσότερα.

http://www.omgubuntu.co.uk/2010/04/ubuntu-1010-named-maverick-meerkat.html
Desktop στο σπίτι: ubuntu 14.04 σε AMD Athlon II 435X3 (αναβάθμιση) με Samsung SSD 500GB
Desktop στην εργασία windows xp (δυστυχώς!)
Laptop: ubuntu 13.10 σε i3 (new install) με Samsung SSD 250GB
Netbook των τέκνων: lubuntu 13.10 σε Atom 450 (new install)
Smartphone: Android 4.1.2 Jelly Bean σε Samsung Nexus S
Tablet: Android 4.4.2 KitKat σε LG G pad 8.3
Άβαταρ μέλους
nikosal
Ubuntistas
Ubuntistas
 
Δημοσιεύσεις: 1536
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 23:29
Τοποθεσία: Ερμούπολη
Εκτύπωση

Re: Ubuntu 10.10 .. και το όνομα αυτής...

Δημοσίευσηαπό vista killer » 05 Απρ 2010, 14:22

Είναι τι ζητάει ο καθένας. Αν ο υπολογιστής του είναι για την εργασία του τότε με τίποτα δεν θα πάει σε rolling distro διανομές σαν το arch. Αυτές οι διανομές όσο καλές και αν ακούγονται είναι αρκετά ασταθής και θέλουν μεγάλη συντήριση από τον χρήστη για να παίζουν σωστά. Δλδ εδώ που τα λέμε το μόνο που κάνει ο χρήστης τους είναι να τις συντηρεί..
Η σταθερότητα είναι και ο λόγος που σε server προτιμούν διανομές με αρκετά παλιά πακέτα όπως είναι το debian stable η lts εκδόσεις του ubuntu
Άβαταρ μέλους
vista killer
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1550
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 11:57
Εκτύπωση

Re: Ubuntu 10.10 .. και το όνομα αυτής...

Δημοσίευσηαπό kzlazy » 05 Απρ 2010, 19:14

vista killer έγραψε:Είναι τι ζητάει ο καθένας. Αν ο υπολογιστής του είναι για την εργασία του τότε με τίποτα δεν θα πάει σε rolling distro διανομές σαν το arch. Αυτές οι διανομές όσο καλές και αν ακούγονται είναι αρκετά ασταθής και θέλουν μεγάλη συντήριση από τον χρήστη για να παίζουν σωστά. Δλδ εδώ που τα λέμε το μόνο που κάνει ο χρήστης τους είναι να τις συντηρεί..
Η σταθερότητα είναι και ο λόγος που σε server προτιμούν διανομές με αρκετά παλιά πακέτα όπως είναι το debian stable η lts εκδόσεις του ubuntu


Εχεις δίκιο βουνό. Η αλήθεια είναι αυτή. Γι'αυτό και στο post του link όπου παραπέμπω, έχω κρατήσει επιφύλαξη για το τι μπορεί να πάει άσχημα που δεν φαίνεται με το πρώτο μάτι. Η δική μου προσπάθεια, οφείλεται σε περιέργεια, δεδομένου ότι δεν είχα δοκιμάσει καμία άλλη διανομή, αλλά και στο ότι, κάπου κατά βάθος θέλω να έχω την αίσθηση ότι δεν έχω το κάνει το ubuntu windows στη θέση των windows (με την έννοια της προσκόλλησης και της άρνησης να δει κανείς παρά πέρα).

Εξηγούμαι : όταν βρεις κάτι καλό δεν υπάρχει λόγος να αλλάζεις μόνο για να αλλάζεις. Από την άλλη ο πειραματισμός δεν είναι και το τέλος του κόσμου. Επειδή, κάπου, κάπως, κάποτε, η Canonical μπορεί να πάρει άλλη κατεύθυνση ή αποφάσεις που μπορεί να μη μας αρέσουν, η εξοικείωση και με κάτι άλλο στο χώρο του linux είναι μια καλή δικλείδα ασφαλείας. Μακροπρόθεσμα, ο κάθε χρήστης θα κινηθεί μπρος πίσω σαν εκκρεμές, και θα διαλέξει, όταν κατασταλάξει, τα προβλήματα που του πάνε καλύτερα...

Μεταξύ μας περίμενα πως και πως την 10.04. Οταν βγήκε η προηγούμενη LTS το ubuntu ακόμα ανέβαινε κι εγώ ήμουν στα πρώτα μου ακόμα βήματα (δεν είχα κλεισει ούτε χρόνο, μια που πρόλαβα την 7.04 που ήταν η πρώτη μου διανομή και έκδοση). Τώρα πιστεύω ότι θα «παρκάρω» τα περισσότερα από τα μηχανήματά μου -πλην της εργασίας και το πειραματικό- και ειδικά τα πιο παλιά στο lucid.

EDIT : και μια απορία, για να μη μου έρθει καμιά κεραμίδα : Τι εργασία απαιτείται για συντήρηση; Γιατί εγώ δεν κάνω τίποτα και μάλλον θα το σμπαραλιάσω. Δεν είναι ίσως θέμα του φορουμ αυτού, αλλά κάποια κατεύθυνση θα βοηθούσε στο να αρχίσω ψάξιμο...
Now there sits a man with an open mind. You can feel the draft from here...
Groucho (τι θα πει ποιός Groucho) ?

Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Μέτριο / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
Arch 64b με KDE
Acer Aspire 5680 laptop / Intel core 2 duo / 2 x 2048 Mb / nVidia GeForce Go 7600 / 1280x800
Άβαταρ μέλους
kzlazy
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2008, 15:02
Εκτύπωση

Re: Ubuntu 10.10 .. και το όνομα αυτής...

Δημοσίευσηαπό vista killer » 05 Απρ 2010, 21:07

Καταρχήν θα πρέπει να είσαι προσεκτικός στο τι κάνεις εγκατάσταση στο σύστημα σου. Δλδ αν βγει κάποιο νέο πακέτο δεν το κάνεις εγκατάσταση άμεσα αλλά πρώτα θα πρέπει να ενημερώνεστε για τυχόν προβλήματα που έχουν προκύψει. Ιδίως σε συμαντικά προγράμματα του συστήματος όπως στο xorg, kernel, xserver. Ακόμα και για προγράμματα που θα χρησιμοποιείς συχνά θα πρέπει να ενημερώνεστε για τις νέες τους εκδόσεις και κατά πόσο υπάρχουν τπτ bug.
Γενικά απαιτεί δουλειά από τον χρήστη και θέλει προσοχή σε αυτές τις διανομές τι πακέτα βάζεις. Ακόμα και κάποιο πρόβλημα να σου παρουσιαστεί είναι αρκετά δύσκολο μερικές φορές να φτάσεις στην λύση του γιατί απλά κανείς δεν θα έχει το ίδιο λογισμικό με το δικό σου σύστημα.
Φυσικά όλη αυτή η διαδικασία θα σου δώσει γνώσεις για το πως λειτουργεί ένα linux σύστημα στα ενδότερα του. Οσό για την Canonical η την Redhat η οποιαδήποτε εμπορική εταιρεία στον χώρο αποφασίσει να κάνει κατι άλλο κανείς μας δεν θα δυσκολευτεί να αλλάξει διανομή. Αν μάθεις καλά μια linux διανομή μετά δεν θα είναι και τόσο δύσκολο να προσαρμοστείς σε κάτι άλλο. Και μην ξεχνάμε ποτέ το debian που είναι και η βάση όλων των deb διανομών και είναι η κατεξοχήν open source διανομή.
Άβαταρ μέλους
vista killer
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1550
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 11:57
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Ubuntu +1