Το Ubuntu δεν θα έχει Xorg , ούτε Wayland; Τι θα έχει;

Εκδόσεις Ubuntu υπό ανάπτυξη (alpha, beta κλπ), δοκιμές (testing) και σφάλματα (bugs).
Eδώ συζητάμε για την εκάστοτε δοκιμαστική έκδοση του Ubuntu.

Συντονιστής: Geochr

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή συζητάμε θέματα και προβλήματα που αφορούν μόνο τις εκάστοτε υπό ανάπτυξη/δοκιμαστικές εκδόσεις του Ubuntu και των παραγώγων του.
Οι εκδόσεις υπό ανάπτυξη είναι δοκιμαστικές για τους προγραμματιστές και όσους συμμετέχουν στην διαδικασία με διορθώσεις, αναφορές bugs κτλ. Δεν συστήνονται για χρήστες καθώς μπορεί να έχουν αρκετά σφάλματα.
Αν ενδιαφέρεστε για συμμετοχή σε δοκιμές (testing) των υπό ανάπτυξη εκδόσεων του Ubuntu, δείτε πληροφορίες εδώ: https://wiki.ubuntu.com/GreekTeam/QA.

Το Ubuntu δεν θα έχει Xorg , ούτε Wayland; Τι θα έχει;

Δημοσίευσηαπό sotos21 » 05 Μαρ 2013, 01:19

Μήπως απομακρυνόμαστε από τις υπόλοιπες διανομές;
Όλοι ξέρουμε ότι με το unity διαφοροποιηθήκαμε από τις άλλες διανομές linux με gnome 3.
Σύμφωνα με αυτό απομακρυνόμαστε κι άλλο από το gnome γιατί μειώνονται οι gtk βιβλιοθήκες http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTMxNzM
Τέλος σύμφωνα με αυτό http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTMxNzI αν ισχύει, τότε σημαίνει οριστική διαφοροποίηση, γιατί το παρελθόν(Xorg) και το μέλλον(Wayland) είναι δυο δρόμοι που δεν θα ακολουθήσει το ubuntu, κάτι σαν android θα γίνουμε για desktop. Οδηγοί γραφικών για παράδειγμα μόνο για ubuntu θα πρέπει να γράφουν. Στο τέλος μόνο ο πυρήνας θα είναι κοινός.
Τα παραπάνω βέβαια τα επικροτώ γιατί είναι μονόδρομος για την πρόοδο.
Τελευταία επεξεργασία από sotos21 και 05 Μαρ 2013, 01:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Καθόλου
2 Ubuntu 23.10 Mantic Minotaur 6.3.0-7-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity:Unity7:ubuntu unity)
3 AMD Ryzen 7 7730U with Radeon Graphics ‖ RAM 15368 MiB ‖ASUS TN3604YA - ASUS Vivobook_S_Flip TN3604YA_TN3604YA
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Barcelo [1002:15e7] {amdgpu}
5 wlp1s0: MEDIATEK Corp. Device [14c3:7922]
Άβαταρ μέλους
sotos21
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 6303
Εγγραφή: 21 Φεβ 2011, 21:28
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Μήπως απομακρυνόμαστε από τις υπόλοιπες διανομές;

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 05 Μαρ 2013, 01:45

Η μία άποψη είναι αυτή, ότι το Ubuntu πλέον διαχωριζεται από τα άλλα Linux.
Από την άλλη,
  • Το Unity υπάρχει πλέον για Arch και Gentoo Linux. Κάποια στιγμή ήθελε να το υιοθετήσει και η Fedora και το openSUSE, αλλά κάπου κόλλησε...
  • Αν ο MIR αποδειχθεί καλύτερος ή αναπτυχθεί ταχύτερα από τον wayland, τότε όλες οι διανομές θα μεταπηδήσουν εκεί.
  • Αν το Ubuntu γίνει τελικά rolling και αυτό πετύχει, θα ακολουθήσουν και (τουλάχιστον) όλες οι διανομές που βασίζονται πάνω του, δηλαδή το μισό Linux.
Διαχωρίζεται ή πρωτοπορεί και θα αναγκάσει και τους υπολοίπους;
Θα δείξει.

ΥΓ.
Ας με συγχωρέσουν οι Gnome-άδες, αλλά νομίζω πως το καλύτερο από όλα αυτά τα νέα είναι πως το Unity θα γράφεται πλέον σε Qt...
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Το Ubuntu δεν θα έχει Xorg , ούτε Wayland; Τι θα έχει;

Δημοσίευσηαπό Learner » 05 Μαρ 2013, 02:18

fkol k4 έγραψε:Το Unity υπάρχει πλέον για Arch και Gentoo Linux. Κάποια στιγμή ήθελε να το υιοθετήσει και η Fedora και το openSUSE, αλλά κάπου κόλλησε...

Στο OpenSuse μπορείς να εγκαταστήσεις Unity
fkol k4 έγραψε:Αν ο MIR αποδειχθεί καλύτερος ή αναπτυχθεί ταχύτερα από τον wayland, τότε όλες οι διανομές θα μεταπηδήσουν εκεί.

Μαύρα μεσάνυχτα σχετικά με MIR , ξεκινάω διάβασμα ταχέως :geek:

fkol k4 έγραψε:ΥΓ.
Ας με συγχωρέσουν οι Gnome-άδες, αλλά νομίζω πως το καλύτερο από όλα αυτά τα νέα είναι πως το Unity θα γράφεται πλέον σε Qt...

Όταν ακούω QT μου έρχεται το KDE στο μυαλό.. σωστά ;
Δεν γνωρίζω όμως γιατί θεωρείται καλύτερο από GTK.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Το Ubuntu δεν θα έχει Xorg , ούτε Wayland; Τι θα έχει;

Δημοσίευσηαπό abramis » 05 Μαρ 2013, 05:55

sotos21 έγραψε: Οδηγοί γραφικών για παράδειγμα μόνο για ubuntu θα πρέπει να γράφουν. Στο τέλος μόνο ο πυρήνας θα είναι κοινός.
Τα παραπάνω βέβαια τα επικροτώ γιατί είναι μονόδρομος για την πρόοδο.

Σύμφωνα με το 2ο λινκ: "Existing DRM/KMS/Mesa/GBM (the open-source Linux graphics drivers) will work." δεν κατάλαβα πως έβγαλες το παραπάνω συμπέρασμα, εννοείς μήπως κλειστούς; και δεν συμφωνώ ότι αυτό είναι πρόοδος. να αποφασίζει μια εταιρεία για τόσο ριζικές αλλαγές. δεν νομίζω να ακολουθήσουν και οι άλλες διανομές όπως δεν ακολούθησαν και το unity (εννοώ δεν το βάλαν default περιβάλλον). εγώ δεν θα θελα να γινει το ubuntu τύπου android διανομή.
Off topic:
προσωπικά δεν έχω ούτε πρόκειται να πάρω android κινητό-ταμπλετ ποτέ γτ το θεωρώ ένα κλειστό περιβάλλον με "βιτρίνα" ανοιχτού (λόγω linux-kernel). πχ ο αδερφός μου που χει, βλέπει τι εφαρμογές του αρέσουν στο google play και τις κατεβάζει μετά σπασμένες για να μην πληρώσει. άμα είναι έτσι παίρνω και windows phone 8. σε 1-2 χρόνια που θα χει βγει και ωριμάσει το firefox OS ίσως το προτιμήσω.
1 Γνώσεις Linux: Μέτρια┃ Προγραμματισμού: Μέτρια ┃ Αγγλικών: Μέτρια
2 Ubuntu 20.04 focal 5.4.0-33-generic 64bit (el_GR.UTF-8, KDE plasma), Windows 10
3 AMD Ryzen 5 1400 Quad-Core Processor ‖ RAM 16021 MiB ‖ Gigabyte B450M S2H
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Bonaire XTX [Radeon R7 260X/360] [1002:6658] {radeon}
5 enp8s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 16)
laptop:
Spoiler: show
Ubuntu 18.04 bionic 5.3.0-40-generic 64bit(GNOME gnome),Windows 10, Lenovo B50-80, Intel Celeron 3205U @ 1.50GHz, RAM 7902 MiB, Intel Broadwell-U Graphics [8086:1606] {i915}
Άβαταρ μέλους
abramis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 757
Εγγραφή: 02 Αύγ 2011, 03:01
Τοποθεσία: Θεσ/νίκη
Launchpad: goldmetal
Εκτύπωση

Re: Το Ubuntu δεν θα έχει Xorg , ούτε Wayland; Τι θα έχει;

Δημοσίευσηαπό headless » 05 Μαρ 2013, 08:04

Αυτό που κάνει η Canonical είναι οτι αναπτύσσει software που είναι open source μόνο στα χαρτιά.
Στην πράξη είναι από δύσκολο εως αδύνατoν να το τρέξεις εκτός περιβάλλον ubuntu.
Σε αυτή την κατηγορία υπάγονται και το unity, και το launchpad, και το ubuntu 1 (o client γιατί το server-side κομμάτι ούτως ή άλλως δεν είναι open source)
Αναμφίβολα κάτι τέτοιο θα είναι και το MIR.

Eφόσον διάλεξαν να πορευτούν με κάτι που δεν είναι και ποτέ δεν πρόκειται να ανεβεί upsteam στο gnome, προσωπικά το τί θα κάνουν με αφήνει αδιάφορο.
Άποψή μου είναι πάντως οτι δεν θα προλάβουν να ολοκληρώσουν κανένα από τα μεγαλεπήβολα σχέδιά τους.
Γνώσεις ⇛ Linux: Καλές ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: debian wheezy/sid 64-bit (en_US.utf8)
Προδιαγραφές ⇛ CPU: 2x Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz │ RAM 3965 MiB │ ASUS INC. P5QL/EPU
Κάρτα γραφικών: nVidia GF104 [GeForce GTX 460] [10de:0e22]
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168]
My Blog
Άβαταρ μέλους
headless
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 17:30
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: headl3ss
IRC: h3adl3ss
Εκτύπωση

Re: Το Ubuntu δεν θα έχει Xorg , ούτε Wayland; Τι θα έχει;

Δημοσίευσηαπό sotos21 » 05 Μαρ 2013, 10:37

Καταρχήν θα τοποθετηθώ για την στρατηγική της Canonical αργότερα.
Δεν γνωρίζω όμως γιατί θεωρείται καλύτερο από GTK.

Είναι πιο προηγμένο τεχνολογικά και ζητά λιγότερους πόρους από το σύστημα, δεν είναι τυχαίο που το unity 2d σήκωνε ανετότατα το dash και τον launcher, χωρίς να χρησιμοποιεί την κάρτα γραφικών.
Επειδή το ζητούμενο για τηλέφωνα και tablet είναι όσο των δυνατόν λιγότερη κατανάλωση πόρων, επιβάλλονται Qt και καλύτεροι οδηγοί.
δεν κατάλαβα πως έβγαλες το παραπάνω συμπέρασμα

Με οδηγούς open sources δεν πάμε πουθενά γιατί όσο αφορά την διαχείριση της ενέργειας είναι πολύ πίσω. Μόνο σε desktop μπορείς να τα λειτουργήσεις κανονικά, επειδή έχεις ανεμιστήρες και συνεχή παροχή ρεύματος. Tablet, τηλέφωνα και laptop, υπολειτουργούν(εξαιρείται η intel).
Τα τηλέφωνα θα δανειστούν τους οδηγούς του android, τα tablet είναι υβριδική κατάσταση και τα αδύναμα θα πάρουν από το android πάλι, ενώ τα ισχυρά όπως και τα laptop χρειάζονται επειγόντως νέους οδηγούς(ο nouveau δεν λειτουργεί στο mir)
Εδώ http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=24238 στο τέλος του άρθρου γράφω για την διαδικασία που χρειάζεται για να ενσωματωθεί η διαχείριση ενέργειας στους ανοικτούς.(AMD)
Να προσθέσω ότι τον Νοέμβριο κατατέθηκε από τους προγραμματιστές το νέο pm, αλλά έφαγαν πόρτα από το νομικό τμήμα της εταιρείας(καταπάτηση πνευματικών δικαιωμάτων). To παραπάνω σημαίνει ότι θέλει πάλι γράψιμο-δοκιμή-έγκριση.(δηλαδή στην καλύτερη 1 χρόνο ακόμα)
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Καθόλου
2 Ubuntu 23.10 Mantic Minotaur 6.3.0-7-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity:Unity7:ubuntu unity)
3 AMD Ryzen 7 7730U with Radeon Graphics ‖ RAM 15368 MiB ‖ASUS TN3604YA - ASUS Vivobook_S_Flip TN3604YA_TN3604YA
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Barcelo [1002:15e7] {amdgpu}
5 wlp1s0: MEDIATEK Corp. Device [14c3:7922]
Άβαταρ μέλους
sotos21
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 6303
Εγγραφή: 21 Φεβ 2011, 21:28
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Το Ubuntu δεν θα έχει Xorg , ούτε Wayland; Τι θα έχει;

Δημοσίευσηαπό abramis » 05 Μαρ 2013, 10:54

sotos21 έγραψε: Με οδηγούς open sources δεν πάμε πουθενά γιατί όσο αφορά την διαχείριση της ενέργειας είναι πολύ πίσω. Μόνο σε desktop μπορείς να τα λειτουργήσεις κανονικά

μόνο αυτό με νοιάζει έτσι κι αλλιώς και έπρεπε να νοιάζει και την canonical. ας βγάλει 2 τελείως ξεχωριστές εκδόσεις ubuntu. όχι τους συμβιβασμούς που προσπαθεί να πετύχει τώρα. desktop έχω, desktop περιβάλλον θέλω και desktop OS. προς το παρών έχω χάσει το περιβάλλον (εξού και Kubuntu, Xubuntu), άμα χάσω και το άλλο, bye bye ubuntu. όπως bye bye windows 8 (7αρια όσο πάει... εδώ τα XP τα χα μέχρι τέλη '11 :P ).
1 Γνώσεις Linux: Μέτρια┃ Προγραμματισμού: Μέτρια ┃ Αγγλικών: Μέτρια
2 Ubuntu 20.04 focal 5.4.0-33-generic 64bit (el_GR.UTF-8, KDE plasma), Windows 10
3 AMD Ryzen 5 1400 Quad-Core Processor ‖ RAM 16021 MiB ‖ Gigabyte B450M S2H
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Bonaire XTX [Radeon R7 260X/360] [1002:6658] {radeon}
5 enp8s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 16)
laptop:
Spoiler: show
Ubuntu 18.04 bionic 5.3.0-40-generic 64bit(GNOME gnome),Windows 10, Lenovo B50-80, Intel Celeron 3205U @ 1.50GHz, RAM 7902 MiB, Intel Broadwell-U Graphics [8086:1606] {i915}
Άβαταρ μέλους
abramis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 757
Εγγραφή: 02 Αύγ 2011, 03:01
Τοποθεσία: Θεσ/νίκη
Launchpad: goldmetal
Εκτύπωση

Re: Το Ubuntu δεν θα έχει Xorg , ούτε Wayland; Τι θα έχει;

Δημοσίευσηαπό konnn » 05 Μαρ 2013, 10:59

Off topic:
Learner έγραψε:Όταν ακούω QT μου έρχεται το KDE στο μυαλό.. σωστά ;
Δεν γνωρίζω όμως γιατί θεωρείται καλύτερο από GTK.


Σωστά καταλαβαίνεις. Θεωρείται εν μέρη 'καλύτερο" διότι πχ είναι λιγότερο απαιτητικός, γρηγορότερος.
Αυτά τα έχω διαβάσει κατά καιρούς, δε ξέρω βέβαια αν ισχύουν απόλυτα.
1 Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Desktop : Ubuntu 16.04 64bit
a Intel Core i3 CPU 530 2.93GHz ‖ RAM 3824 MiB ‖ Intel DH55HC -
b nVidia Device [10de:1040] (rev a1)
c eth0: Intel 82578DC Gigabit Network Connection
3 Notebook : Ubuntu 16.04 64 bit
a Intel Core i3-2365M CPU @ 1.40GHz ‖ RAM 3854 MiB ‖ LENOVO 20197
b Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller
c 5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 2230 ⋮ eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E

Αυτόματη υπογραφή.
Άβαταρ μέλους
konnn
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 3568
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2010, 17:54
Τοποθεσία: Καλαμάτα
Launchpad: konnn
Εκτύπωση

Re: Το Ubuntu δεν θα έχει Xorg , ούτε Wayland; Τι θα έχει;

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 05 Μαρ 2013, 11:15

headless έγραψε:Αυτό που κάνει η Canonical είναι οτι αναπτύσσει software που είναι open source μόνο στα χαρτιά.
Στην πράξη είναι από δύσκολο εως αδύνατoν να το τρέξεις εκτός περιβάλλον ubuntu.
Σε αυτή την κατηγορία υπάγονται και το unity, και το launchpad, και το ubuntu 1 (o client γιατί το server-side κομμάτι ούτως ή άλλως δεν είναι open source)
Αναμφίβολα κάτι τέτοιο θα είναι και το MIR.

Εδώ είναι η φράση κλειδί.
Πρέπει να δούμε τι σημαίνει αυτό το «open source μόνο στα χαρτιά».

Νομικά κατ' αρχήν, ο Mir δεν είναι καν open source, αλλά κατά Stallman ελεύθερο λογισμικό. Στη σελίδα του προγράμματος στο launchpad, αναφέρει καθαρά:
Licences:
GNU GPL v3, GNU LGPL v3, MIT / X / Expat Licence, Other/Open Source
(Boost Software License - Version 1.0)
Commercial subscription expires 2022-09-24
This project’s licence has not been reviewed.

Ο κώδικας έχει ήδη δημοσιευτεί, θεωρητικά μπορεί να τον χρησιμοποιήσει ήδη ο καθένας (αν και μάλλον δεν θα είναι και πολύ λειτουργικός σε αυτό το στάδιο).


Υπάρχουν αρκετές θεωρήσεις του γιατί κάτι είναι τελικά ελεύθερο λογισμικό:
  • Κάποιοι μπορεί να θεωρούν πω ελεύθερο λογισμικό λόγου χάριν, είναι το GNU γιατί ξεκίνησε την ιδέα.
  • Άλλοι μπορεί να θεωρούν πως ελεύθερο λογισμικό είναι μόνο αυτό που αναπτύσσεται από μη κερδοσκοπικά ιδρύματα (πχ Ίδρυμα Mozilla, Ίδρυμα Linux κτλ).
  • Άλλοι μπορεί να θεωρούν πως ελεύθερο λογισμικό είναι οι διάφορες κοινοτικές πρωτοβουλίες, βασισμένες στην εθελοντική εργασία (πχ Debian, Gentoo, Slackware)
Κατ' αυτόν τον τρόπο, προωθούν την άποψη πως ένα εταιρικό ελεύθερο λογισμικό δεν είναι ελεύθερο λογισμικό.

Τώρα, το να επισημάνω εγώ το πόσο λανθασμένη και κοντόφθαλμη είναι ο άποψη αυτή δεν έχει κανένα νόημα, έτσι κι αλλιώς πάντα στον κόσμο θα υπάρχουν οπαδοί βασιλικότεροι του βασιλέως. Και τις κακομοίρες τις γυναικούλες στο Μεσαίωνα, χριστιανοί τις καίγαν..

  • Ελεύθερο λογισμικό, είναι αυτό που αν δεν σου αρέσει το προς τα που κατευθύνεται, το παίρνεις και συνεχίζεις προς εκεί που νομίζεις εσύ.
  • Ελεύθερο λογισμικό, είναι αυτό που αν δεν σου αρέσουν τα μούτρα αυτού που το φτιάχνει, το παίρνεις όπως είναι και το φτιάχνεις μόνος σου.
Το ότι η Canonical φτιάχνει έναν δικό της display server, οφείλεται καθαρά όχι στο ότι δεν τους κάνει ο wayland (αν μπορούν να φτιάξουν το δικό τους, τότε μπορούν επίσης να βοηθήσουν να γίνει ο wayland αυτό που θέλουν), αλλά στο ότι δεν θέλουν να χρειάζονται την έγκριση του upstream.
O wayland έχει ήδη άτομα που αποφασίζουν για το ποιο θα είναι το πλάνο και η Canonical δεν είναι εκεί μέσα.
Ο μόνος τρόπος για να γίνει κάτι όπως το θέλεις, είναι να το κάνεις μόνος σου και αυτό ακριβώς κάνει και η Canonical. Θέλει να παίρνει η ίδια τις αποφάσεις και καλά κάνει.
Και αυτός ακριβώς είναι και ο λόγος που οι κοινότητες δεν χρησιμοποιούν πράγματα της Canonical όπως αυτά που προαναφέρθηκαν. Γιατί όλοι οι project leaders στο χώρο του ελεύθερου λογισμικού είναι εγωίσταροι και θέλουν να παίρνουν τις αποφάσεις αυτοί. Και καλά κάνουν, αυτό είναι το νόημα του ελεύθερου λογισμικού.

Εκτός αν έχει κάποιος την εντύπωση πως θα μπορούσε η Canonical να πάει στην ομάδα του wayland και να πει «Παιδιά, θέλω να βάλω τον wayland αλλά επειδή θέλω να αλλάξω κάποια πράγματα, θέλω από τώρα βεβαίωση πως ότι δίνω θα ανεβαίνει upstream» χωρίς να τους πετάξουν έξω με τις κλωτσιές...
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Το Ubuntu δεν θα έχει Xorg , ούτε Wayland; Τι θα έχει;

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 05 Μαρ 2013, 11:28

abramis έγραψε:μόνο αυτό με νοιάζει έτσι κι αλλιώς και έπρεπε να νοιάζει και την canonical.

Το τι νοιάζει την canonical είναι δικός της λογαριασμός, εμάς δεν μας πέφτει λόγος. Αν θέλουμε το υποστηρίζουμε, αν θέλουμε την κάνουμε με ελαφρά και τότε δεν της πέφτει εκείνης λόγος.
abramis έγραψε:ας βγάλει 2 τελείως ξεχωριστές εκδόσεις ubuntu. όχι τους συμβιβασμούς που προσπαθεί να πετύχει τώρα. desktop έχω, desktop περιβάλλον θέλω και desktop OS. προς το παρών έχω χάσει το περιβάλλον

Ο πυρήνας Linux τρέχει ο ίδιος παντού. Δεν έχει άλλη έκδοση για servers, άλλη για κινητά και άλλη για τους υπολογιστές.
Αυτό είναι η μεγαλύτερη δύναμή του. Το ότι η canonical ακολουθεί αυτό το ίδιο πρότυπο που καθιερώνει ο πυρήνας, θα έπρεπε να το χειροκροτούμε και όχι να το κατακρίνουμε.
Learner έγραψε:Όταν ακούω QT μου έρχεται το KDE στο μυαλό.. σωστά ;
Δεν γνωρίζω όμως γιατί θεωρείται καλύτερο από GTK.

Δεν το είπα γιατί το θεωρώ καλύτερο, το είπα γιατί το Qt είναι ευρύτερα διαδεδομένο από το GTK μιας και έχει και έκδοση με ιδιοταγή άδεια και χρησιμοποιείται σε όλες τις πλατφόρμες.
Επίσης, παρέχει μεγαλύτερη ανεξαρτησία. Ως τώρα, οι διαφωνίες Canonical-Gnome κάνουν κακό και στους δύο.
Καλύτερα να χωρίσουν τα τσανάκια τους να προκόψουν.

Επίσης,
headless έγραψε:Άποψή μου είναι πάντως οτι δεν θα προλάβουν να ολοκληρώσουν κανένα από τα μεγαλεπήβολα σχέδιά τους

Σε αυτό συμφωνώ κι εγώ, μάλλον θα φάνε τα μούτρα τους, αλλά καλύτερα να πέφτεις παλεύοντας. Έτσι κι αλλιώς δεν έχουν να χάσουν τίποτα, δεν είναι και ότι το Linux κυριαρχεί στο desktop και θα χάσουν την κότα με τα χρυσά αυγά...
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Ubuntu +1

cron