Το Ubuntu δεν θα έχει Xorg , ούτε Wayland; Τι θα έχει;

Εκδόσεις Ubuntu υπό ανάπτυξη (alpha, beta κλπ), δοκιμές (testing) και σφάλματα (bugs).
Eδώ συζητάμε για την εκάστοτε δοκιμαστική έκδοση του Ubuntu.

Συντονιστής: Geochr

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή συζητάμε θέματα και προβλήματα που αφορούν μόνο τις εκάστοτε υπό ανάπτυξη/δοκιμαστικές εκδόσεις του Ubuntu και των παραγώγων του.
Οι εκδόσεις υπό ανάπτυξη είναι δοκιμαστικές για τους προγραμματιστές και όσους συμμετέχουν στην διαδικασία με διορθώσεις, αναφορές bugs κτλ. Δεν συστήνονται για χρήστες καθώς μπορεί να έχουν αρκετά σφάλματα.
Αν ενδιαφέρεστε για συμμετοχή σε δοκιμές (testing) των υπό ανάπτυξη εκδόσεων του Ubuntu, δείτε πληροφορίες εδώ: https://wiki.ubuntu.com/GreekTeam/QA.

Re: Το Ubuntu δεν θα έχει Xorg , ούτε Wayland; Τι θα έχει;

Δημοσίευσηαπό sotos21 » 05 Μαρ 2013, 11:32

Το ubuntu μπλα μπλα μπλα επίσης το ubuntu μπλα μπλα μπλα ακόμα το ubuntu μπλα μπλα μπλα
Όπου μπλα μπλα μπλα βάλτε όποια ανακοίνωση της canonical θέλετε.
Στρατηγική της canonical είναι το παραπάνω και όχι μόνο δικιά της, αλλά των εταιρειών που θέλουν να μένουν πάντα στο προσκήνιο, ακόμα και όταν δεν έχουν να πουν τίποτα. Επειδή ως γνωστό όλοι έχουμε πολιτική μνήμη(μνήμη χρυσόψαρου)
Στο τέλος αυτό που μένει είναι
Το ubuntu ... το ubuntu ... το ubuntu....
Είναι όμως θεμιτό το παραπάνω στα πλαίσια του ανταγωνισμού. Το περίεργο και που για πρώτη φορά το έκανε ήταν το παρακάτω.
Ενώ είχε αρχίσει από τον Ιούνιο να γράφει με προγραμματιστές το mir, μόλις χτες ανακοίνωσε την ύπαρξη του.
Γράφω τις ημερομηνίες:
Το Νοέμβριο του 2010 είχε αναγγείλει το Wayland και είχε δηλώσει πως θα το χρησιμοποιεί στο ubuntu 12.10
Ποτέ δεν βοήθησε στη συγγραφή του έργου ή δεν συνείσφερε κατά οποιοδήποτε τρόπο
Τον Ιούνη του 2012 αρχίζει να γράφει μόνη της το mir.
Τον Αύγουστο του 2012 ανακοινώνει ότι δεν θα έχει το 12.10 τον Wayland γιατί δεν είναι έτοιμο και ίσως να το έχει στο 13.10 (δεν βοήθησε καθόλου βέβαια και χτες καταλάβαμε το γιατί και φυσικά αυτή η ανακοίνωση ήταν ψεύτικη, γιατί ήδη έγραφε το δικό της)
Χτες ανακοινώνει ότι δεν θα φοράει τον Wayland ούτε τον Xorg αλλά τον mir που γράφει ήδη από τον Ιούνη και θα είναι έτοιμο στο 14.04LTS
Άγνωσται αι βουλαί της Canonical λοιπόν.

Εδώ υπάρχει ένα πολύ καλό άρθρο για το Wayland http://osarena.net/hacks-guides/wayland-vs-x-server-architecture.html
Επίσης αν τα καταφέρει και έχει με το 14.04 Mir, Unity σε Qt/Qml και οδηγούς δροσερούς και αποδοτικούς, θα είναι ότι καλύτερο έχει επιτύχει το gnu/linux μετά από τον πυρήνα του και την φιλοσοφία του.
Τελευταία επεξεργασία από sotos21 και 05 Μαρ 2013, 14:39, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Καθόλου
2 Ubuntu 23.10 Mantic Minotaur 6.3.0-7-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity:Unity7:ubuntu unity)
3 AMD Ryzen 7 7730U with Radeon Graphics ‖ RAM 15368 MiB ‖ASUS TN3604YA - ASUS Vivobook_S_Flip TN3604YA_TN3604YA
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Barcelo [1002:15e7] {amdgpu}
5 wlp1s0: MEDIATEK Corp. Device [14c3:7922]
Άβαταρ μέλους
sotos21
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 6303
Εγγραφή: 21 Φεβ 2011, 21:28
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Το Ubuntu δεν θα έχει Xorg , ούτε Wayland; Τι θα έχει;

Δημοσίευσηαπό abramis » 05 Μαρ 2013, 12:05

fkol k4 έγραψε:
abramis έγραψε:ας βγάλει 2 τελείως ξεχωριστές εκδόσεις ubuntu. όχι τους συμβιβασμούς που προσπαθεί να πετύχει τώρα. desktop έχω, desktop περιβάλλον θέλω και desktop OS. προς το παρών έχω χάσει το περιβάλλον

Ο πυρήνας Linux τρέχει ο ίδιος παντού. Δεν έχει άλλη έκδοση για servers, άλλη για κινητά και άλλη για τους υπολογιστές.
Αυτό είναι η μεγαλύτερη δύναμή του. Το ότι η canonical ακολουθεί αυτό το ίδιο πρότυπο που καθιερώνει ο πυρήνας, θα έπρεπε να το χειροκροτούμε και όχι να το κατακρίνουμε.

το λέω με την έννοια να μην φτάσει στο σημείο να βγάζει ubuntu phone, ubuntu tablet και ubuntu desktop όλα ένα ή να εστιάσει πιο πολύ στα 2 πρώτα και να χτίζει την διανομή ανάλογα.
1 Γνώσεις Linux: Μέτρια┃ Προγραμματισμού: Μέτρια ┃ Αγγλικών: Μέτρια
2 Ubuntu 20.04 focal 5.4.0-33-generic 64bit (el_GR.UTF-8, KDE plasma), Windows 10
3 AMD Ryzen 5 1400 Quad-Core Processor ‖ RAM 16021 MiB ‖ Gigabyte B450M S2H
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Bonaire XTX [Radeon R7 260X/360] [1002:6658] {radeon}
5 enp8s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 16)
laptop:
Spoiler: show
Ubuntu 18.04 bionic 5.3.0-40-generic 64bit(GNOME gnome),Windows 10, Lenovo B50-80, Intel Celeron 3205U @ 1.50GHz, RAM 7902 MiB, Intel Broadwell-U Graphics [8086:1606] {i915}
Άβαταρ μέλους
abramis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 757
Εγγραφή: 02 Αύγ 2011, 03:01
Τοποθεσία: Θεσ/νίκη
Launchpad: goldmetal
Εκτύπωση

Re: Το Ubuntu δεν θα έχει Xorg , ούτε Wayland; Τι θα έχει;

Δημοσίευσηαπό Learner » 05 Μαρ 2013, 13:50

sotos21 έγραψε:
Δεν γνωρίζω όμως γιατί θεωρείται καλύτερο από GTK.

Είναι πιο προηγμένο τεχνολογικά και ζητά λιγότερους πόρους από το σύστημα, δεν είναι τυχαίο που το unity 2d σήκωνε ανετότατα το dash και τον launcher, χωρίς να χρησιμοποιεί την κάρτα γραφικών.
Επειδή το ζητούμενο για τηλέφωνα και tablet είναι όσο των δυνατόν λιγότερη κατανάλωση πόρων, επιβάλλονται Qt και καλύτεροι οδηγοί.

Το metacity (Unity-2D) , GTK+ δεν είναι ; ή κάτι άλλο ήθελες να πεις και δεν το κατάλαβα.

Αυτό με τα κινητά (και τα tablets) που λες , πιστεύω πως έχει άμεση σχέση με το λειτουργικό Ubuntu. Είναι ακριβώς αυτό που λέει ο abramis
abramis έγραψε:το λέω με την έννοια να μην φτάσει στο σημείο να βγάζει ubuntu phone, ubuntu tablet και ubuntu desktop όλα ένα ή να εστιάσει πιο πολύ στα 2 πρώτα και να χτίζει την διανομή ανάλογα.

Θέλουν πιθανών να συνδέσουν τις τεχνολογίες. Δηλαδή να χρησιμοποιούν όλα την ίδια τεχνολογία (Qt) παρά διαφορετική. Ubuntu for tablets , Ubuntu for Phones , Ubuntu desktop .. κλπ , όλα ένα.

fkol k4 έγραψε:Υπάρχουν αρκετές θεωρήσεις του γιατί κάτι είναι τελικά ελεύθερο λογισμικό:

Εγώ μια ξέρω. Αυτή που έχω βαρεθεί να ακούω συνέχεια σε κάθε βίντεο που βλέπω με τον Stalman. Οι 4 αρχές του Ελεύθερου λογισμικού...κλπ. Αν αρχίσει ο καθένας τις δικές του θεωρίες , την χάσαμε την μπάλα. Αφού ο MIR (όπως έδειξες) είναι υπό άδεια GNU GPL , είναι Free Software. Τέλος .

Τώρα σε θέματα marketing και αν η Canonical θέλει να τραβήξει την προσοχή πάνω της .. κλπ.. εντάξει , το έχουμε πει και ξαναπεί ... είναι εταιρία. Εταιρία !

Το αν θα κάνει καλό ή κακό αυτή η διαφοροποίηση.. δεν ξέρω. Θα το δείξει ο χρόνος μόνο.
Τέλος, το ότι η Canonical θέλει να είναι (ή μάλλον να γίνει εντελώς) ο Leader όλων των Linux-based λειτουργικών , αυτό νομίζω πως δεν είναι κάτι κρυφό. Εν μέρη το έχει καταφέρει κιόλας
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Το Ubuntu δεν θα έχει Xorg , ούτε Wayland; Τι θα έχει;

Δημοσίευσηαπό sotos21 » 05 Μαρ 2013, 14:09

Το metacity (Unity-2D) , GTK+ δεν είναι ; ή κάτι άλλο ήθελες να πεις και δεν το κατάλαβα.

Δεν μίλησα για διαχειριστή παραθύρων αλλά για βιβλιοθήκες. Διάβασε εδώ
http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTA5OTA όταν έπεσε το 2d

Δηλαδή θα είναι καλύτερο αν χρησιμοποιούν όλα την ίδια τεχνολογία (Qt) παρά διαφορετική. Ubuntu for tablets , Ubuntu for Phones , Ubuntu desktop .. κλπ , όλα ένα.

Συμφωνώ απόλυτα, είναι καλύτερα να χρησιμοποιούν όλα την ίδια τεχνολογία, και συγκεκριμένα την Qt.
Αν επέλεγαν να έχουν kwin αντί compiz θα ήταν ακόμα καλλίτερα.
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Καθόλου
2 Ubuntu 23.10 Mantic Minotaur 6.3.0-7-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity:Unity7:ubuntu unity)
3 AMD Ryzen 7 7730U with Radeon Graphics ‖ RAM 15368 MiB ‖ASUS TN3604YA - ASUS Vivobook_S_Flip TN3604YA_TN3604YA
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Barcelo [1002:15e7] {amdgpu}
5 wlp1s0: MEDIATEK Corp. Device [14c3:7922]
Άβαταρ μέλους
sotos21
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 6303
Εγγραφή: 21 Φεβ 2011, 21:28
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Το Ubuntu δεν θα έχει Xorg , ούτε Wayland; Τι θα έχει;

Δημοσίευσηαπό headless » 05 Μαρ 2013, 14:40

Learner έγραψε:
fkol k4 έγραψε:Υπάρχουν αρκετές θεωρήσεις του γιατί κάτι είναι τελικά ελεύθερο λογισμικό:

Εγώ μια ξέρω. Αυτή που έχω βαρεθεί να ακούω συνέχεια σε κάθε βίντεο που βλέπω με τον Stalman. Οι 4 αρχές του Ελεύθερου λογισμικού...κλπ. Αν αρχίσει ο καθένας τις δικές του θεωρίες , την χάσαμε την μπάλα. Αφού ο MIR (όπως έδειξες) είναι υπό άδεια GNU GPL , είναι Free Software. Τέλος .

Εξήγησα καθαρά νομίζω πώς το εννοώ.
Γνώσεις ⇛ Linux: Καλές ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: debian wheezy/sid 64-bit (en_US.utf8)
Προδιαγραφές ⇛ CPU: 2x Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz │ RAM 3965 MiB │ ASUS INC. P5QL/EPU
Κάρτα γραφικών: nVidia GF104 [GeForce GTX 460] [10de:0e22]
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168]
My Blog
Άβαταρ μέλους
headless
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 17:30
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: headl3ss
IRC: h3adl3ss
Εκτύπωση

Re: Το Ubuntu δεν θα έχει Xorg , ούτε Wayland; Τι θα έχει;

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 05 Μαρ 2013, 14:45

sotos21 έγραψε:Αν επέλεγαν να έχουν kwin αντί compiz θα ήταν ακόμα καλλίτερα

Δεν είναι σίγουρο πως θα χρησιμοποιηθεί ο compiz για compositor, το παρακάτω σχέδιο δείχνει το κέλυφος ενοποιημένο με τον compositor.
Ίσως να τα αναλάβει όλα κατευθείαν το Unity, ειδικά τώρα που θα ξαναγραφτεί σε Qt είναι ευκαιρία.
Πάμε μάλλον δηλαδή για 4ο κύριο γραφικό περιβάλλον, οπότε θα έχουμε:
  1. Gtk (Gnome-gtk3, XFCE-gtk2, LXDE-gtk2)
  2. KDE (kdelibs & Qt)
  3. Enlightenment (EFL)
  4. Unity (Qt - Qml)
Ο kwin δε νομίζω πως είναι γραμμένος σε Qt, αλλά σε kde (kdelibs).
To Qt δεν είναι το KDE, απλά τα περισσότερα από τα προγράμματα που γράφονται για το KDE χρησιμοποιουν πλέον Qt.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Το Ubuntu δεν θα έχει Xorg , ούτε Wayland; Τι θα έχει;

Δημοσίευσηαπό sotos21 » 05 Μαρ 2013, 14:58

Αν ο mir είναι σαν το wayland τότε δεν χρειάζεται ούτε compiz ούτε τίποτα, θα είναι ο ίδιος και Display Server και compozitor.
Μήπως έχεις κάποιο σχέδιο για επικοινωνία kernel-mir-εφαρμογές;
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Καθόλου
2 Ubuntu 23.10 Mantic Minotaur 6.3.0-7-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity:Unity7:ubuntu unity)
3 AMD Ryzen 7 7730U with Radeon Graphics ‖ RAM 15368 MiB ‖ASUS TN3604YA - ASUS Vivobook_S_Flip TN3604YA_TN3604YA
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Barcelo [1002:15e7] {amdgpu}
5 wlp1s0: MEDIATEK Corp. Device [14c3:7922]
Άβαταρ μέλους
sotos21
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 6303
Εγγραφή: 21 Φεβ 2011, 21:28
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Το Ubuntu δεν θα έχει Xorg , ούτε Wayland; Τι θα έχει;

Δημοσίευσηαπό Learner » 05 Μαρ 2013, 15:07

sotos21 έγραψε:
Το metacity (Unity-2D) , GTK+ δεν είναι ; ή κάτι άλλο ήθελες να πεις και δεν το κατάλαβα.

Δεν μίλησα για διαχειριστή παραθύρων αλλά για βιβλιοθήκες. Διάβασε εδώ
http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTA5OTA όταν έπεσε το 2d

Δεν είμαι υποστηρικτής βιβλιοθηκών. Είμαι υποστηρικτής αυτού που δουλεύει καλύτερα. Δεν θα μπω στο "τρυπάκι" να κάθομαι να διαβάζω άρθρα περί βιβλιοθηκών κλπ.. τα αφήνω αυτά για όσους γράφουν (εννοώ προγραμματιστές). Αυτοί μάλλον γνωρίζουν καλύτερα από εμένα τι είναι πιο εύκολο , πιο ευέλικτο , πιο αξιόπιστο ..κλπ.

Αυτό που ενδιαφέρει εμένα σαν χρήστη, είναι να δουλεύει το σύστημα μου σωστά και γρήγορα. Να μην γονατίζουν τα πάντα , ούτε να θέλω υπολογιστή τελευταίας γενιάς για να τρέξω την νέα διανομή Ubuntu. Αν μου το παρέχει αυτό η Qt , τότε μέσα.. QT.. !
Ούτε φυσικά θα μπω στην "ιδεολογία" σύγκρουσης QT , GTK ... κλπ.. (kde-αδες και gnome-αδες .. αυτά μας "φάγανε" )
Όπως προ-είπα ο χρόνος θα δείξει.
Off topic:
Παρεμπιπτόντως , έλαβα μήνυμα στη λίστα από τον simosx . Σήμερα το απόγευμα ξεκινά το UDS διαδικτυακά. Η έναρξη θα γίνει 16:00 ώρα Ελλάδος.
Περισσότερα εδώ
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Το Ubuntu δεν θα έχει Xorg , ούτε Wayland; Τι θα έχει;

Δημοσίευσηαπό simosx » 05 Μαρ 2013, 18:08

Περί Mir δείτε και στο http://www.cnx-software.com/2013/03/05/ ... s-drivers/

Επιγραμματικά,
1. Το Android είναι μεγάλο και οι κατασκευαστές παρέχουν υποστήριξη 3D και οδηγούς για το Android, και το κάνουν με χαρά. Ωστόσο αυτά που χρειάζεται το Android είναι λιγότερα για υποστήριξη σε παραδοσιακό X.Org.
2. Το Ubuntu φτιάχνει το Mir που θα είναι ένα στρώμα πάνω στους διαθέσιμους (!) οδηγούς που παρέχονται ως ελεύθερο λογισμικό (γαρ GPL και Linux).
Έτσι, θα είναι εφικτό, χάρις στην ευρεία χρήση του Android να φτιαχτεί κάτι με επιτάχυνση υλικού, που να δουλεύει σε πολλά προϊόντα, χωρίς να χρειαστεί να παρακαλάμε τους κατασκευαστές για ειδική υποστήριξη σε X.Org ή Wayland.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Το Ubuntu δεν θα έχει Xorg , ούτε Wayland; Τι θα έχει;

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 05 Μαρ 2013, 22:41

Μια συζήτηση περίπου 2 ωρών στο κανάλι του #wayland, αποκαλύπτει κάποια από τα σημεία τα οποία παίζουν ρόλο στην απόφαση της Canonical να προχωρήσει στη δημιουργία του δικού της display server αντί της χρησιμοποίησης του wayland.
Την Canonical και το dev team του Mir εκπροσωπεί στη συζήτηση ο RAOF.

Η συζήτηση, εκτός από τα συνηθισμένα flames επεκτείνεται και σε καθαρά τεχνικά (και πολλές φορές δυσνόητα) θέματα και είναι στα Αγγλικά, οπότε απαιτεί αρκετή ώρα για να βγει κάποιο συμπέρασμα.


Μπορείτε να διαβάσετε τις απόψεις που εκφράστηκαν εδώ.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Ubuntu +1