lubuntu

Εκδόσεις Ubuntu υπό ανάπτυξη (alpha, beta κλπ), δοκιμές (testing) και σφάλματα (bugs).
Eδώ συζητάμε για την εκάστοτε δοκιμαστική έκδοση του Ubuntu.

Συντονιστής: Geochr

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή συζητάμε θέματα και προβλήματα που αφορούν μόνο τις εκάστοτε υπό ανάπτυξη/δοκιμαστικές εκδόσεις του Ubuntu και των παραγώγων του.
Οι εκδόσεις υπό ανάπτυξη είναι δοκιμαστικές για τους προγραμματιστές και όσους συμμετέχουν στην διαδικασία με διορθώσεις, αναφορές bugs κτλ. Δεν συστήνονται για χρήστες καθώς μπορεί να έχουν αρκετά σφάλματα.
Αν ενδιαφέρεστε για συμμετοχή σε δοκιμές (testing) των υπό ανάπτυξη εκδόσεων του Ubuntu, δείτε πληροφορίες εδώ: https://wiki.ubuntu.com/GreekTeam/QA.

lubuntu

Δημοσίευσηαπό sakisnavigate » 29 Απρ 2014, 00:06

Καλησπέρα
Έχω βάλει το lubuntu για δοκιμή και το βρίσκω μια χαρά ,βασικά είναι αρκετά ..ελαφρύ .
Το πρόβλημα που έχω είναι οτι δεν εμφανίζεται το εικονίδιο με το dvd player στο παράθυρο /home/sakisz....... με τα υπόλοιπα μαζί (flopy ,σκληρός δίσκος κλπ),
Οταν βαζω ένα dvd εμφανίζεαι το εικονίδιο και πέζει κανονικά αλλα όταν βάζω ένα άδειο δεν εμφανίζεται τίποτα και στην προσπάθεια να γράψω με το μπρασέρο μου βγάζει οτι το το dvd είναι κενό.
Τι πρέπει να κάνω;
sakisnavigate
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2011, 22:22
Εκτύπωση

Re: lubuntu

Δημοσίευσηαπό lepidas » 29 Απρ 2014, 00:52

σωστα και λογικα ειναι αυτα
αν δεν εχεις δισκο μεσα δεν υπαρχει λογος να υπαρχει εικονιδιο.
εαν βαλεις ενα dvd γραμμενο τοτε παιζει
εαν βαλεις ενα dvd κενο λεει οτι εβαλες ενα κενο dvd

τι θες να κανεις?
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: lubuntu

Δημοσίευσηαπό apóstolos » 29 Απρ 2014, 01:09

sakisnavigate έγραψε:Καλησπέρα
Έχω βάλει το lubuntu για δοκιμή και το βρίσκω μια χαρά ,βασικά είναι αρκετά ..ελαφρύ .
Το πρόβλημα που έχω είναι οτι δεν εμφανίζεται το εικονίδιο με το dvd player στο παράθυρο /home/sakisz....... με τα υπόλοιπα μαζί (flopy ,σκληρός δίσκος κλπ),
Οταν βαζω ένα dvd εμφανίζεαι το εικονίδιο και πέζει κανονικά αλλα όταν βάζω ένα άδειο δεν εμφανίζεται τίποτα και στην προσπάθεια να γράψω με το μπρασέρο μου βγάζει οτι το το dvd είναι κενό.
Τι πρέπει να κάνω;


Όταν λέει κενό δεν εννοεί πως η συσκευή δεν περιέχει CD/DVD αλλά πως το CD/DVD δεν είναι γραμμένο. Επομένως μπορείς να κάνεις κανονικά ό,τι θα έκανες με το brasero, φαντάζομαι.
1 Γνώσεις Linux: OK
3 Intel Celeron CPU G1820 @ 2.70GHz ‖ RAM 7676 MiB ‖ MSI H81M-E33
4 Intel Xeon E3-1200 v3/4th Gen Core Processor Integrated Graphics [8086:0402] {i915}
apóstolos
Ubuntistas
Ubuntistas
 
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 22 Αύγ 2013, 14:55
Εκτύπωση

Re: lubuntu

Δημοσίευσηαπό sakisnavigate » 29 Απρ 2014, 09:06

Λάθος ........δεν μου λεέι οτι είναι κενο αλλα ότι δεν υπάρχει δίσκος στο dvd player
sakisnavigate
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2011, 22:22
Εκτύπωση

Re: lubuntu

Δημοσίευσηαπό sotos21 » 29 Απρ 2014, 12:29

Μήπως θέλει καθαρισμό το ματάκι;
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Καθόλου
2 Ubuntu 23.10 Mantic Minotaur 6.3.0-7-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity:Unity7:ubuntu unity)
3 AMD Ryzen 7 7730U with Radeon Graphics ‖ RAM 15368 MiB ‖ASUS TN3604YA - ASUS Vivobook_S_Flip TN3604YA_TN3604YA
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Barcelo [1002:15e7] {amdgpu}
5 wlp1s0: MEDIATEK Corp. Device [14c3:7922]
Άβαταρ μέλους
sotos21
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 6302
Εγγραφή: 21 Φεβ 2011, 21:28
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: lubuntu

Δημοσίευσηαπό dim459 » 29 Απρ 2014, 12:47

Αν και αυτή η κατηγορία αφορά prereleased εκδόσεις του ubuntu, με συντομία :
1) Όπως είπε και ο sotos βρώμικο ματάκι ή πρόβλημα στο drive (αν καλά θυμάμαι είναι άλλη ακτίνα αυτή που διαβάζει και άλλη αυτή που καίει το δισκάκι, μπορεί να κάνω και λάθος. Εκεί που μάλλον δεν κάνω λάθος είναι ότι άλλη η ακτίνα για τα cd και άλλη για τα dvd, μπορεί να βλέπει το ένα εγγράψιμο και όχι το άλλο, κάνε μια δοκιμή).
2) Κακής ποιότητας δισκάκι, δοκιμάζεις με άλλο.
3) Το brasero πάλι κάνει αηδίες, ποια άλλη εφαρμογή έχει εγκατεστημένη, αν θυμάμαι καλά στο lubuntu υπάρχει το xfburn.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: lubuntu

Δημοσίευσηαπό sakisnavigate » 29 Απρ 2014, 14:16

με τα win πέζει κανονικά

sakisnavigate@sakisnavigate-System-Product-Name:~$ mount /cdrom
mount: can't find /cdrom in /etc/fstab or /etc/mtab
sakisnavigate
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2011, 22:22
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Ubuntu +1