Οδηγός Χρήσης του Transmission Torrent Client (ver.1.83)

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Re: Οδηγός Χρήσης του Transmission Torrent Client (ver.1.83)

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 27 Φεβ 2010, 00:28

2010 έγραψε:Οταν ανοιγω ενα torrent, κανω untick αρχεια που δεν με ενδιαφερουν, π.χ. sample, αρχεια .nfo, αγγλικους υποτιτλους srt κλπ).
Ωστοσο τα κατεβαζει ολα.

panligo έγραψε:Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να ενημερώσουμε τους προγραμματιστές, κάτι το οποίο και μόλις έκανα..

Δεν ξέρω που οφείλεται το πρόβλημα αλλά σίγουρα όποιος ενδιαφέρετε μπορεί να κάνει αυτό που πρότεινε ο panligo και πολύ καλά έπραξε ο ίδιος.
Αυτό μου το έκανε το Deluge σε μένα παλιότερα, πράγματι συμβαίνει και στο transmission.
Τώρα τελευταία χρησιμοποιώ το transmission το οποίο σπάνια το έχω δει να ξεπερνάει τα 10 mb στην μνήμη, θετικό στοιχείο.
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Οδηγός Χρήσης του Transmission Torrent Client (ver.1.83)

Δημοσίευσηαπό panligo » 27 Φεβ 2010, 00:38

filippos.xf έγραψε:Τώρα τελευταία χρησιμοποιώ το transmission το οποίο σπάνια το έχω δει να ξεπερνάει τα 10 mb στην μνήμη, θετικό στοιχείο.

Εμένα πάλι είναι σταθερά στα 11,4mb... δεν πειράζει χαλάλι του!!! :P

Βέβαια τα ποσά της τάξεως των 10-20mb μνήμης την σημερινή εποχή είναι ασήμαντα κατά την γνώμη μου καθώς όσοι έχουν παλαιά μηχανήματα μπορούν να προσθέσουν μνήμη με μικρό κόστος και τα καινούρια έρχονται με άφθονη μνήμη...
Άβαταρ μέλους
panligo
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1150
Εγγραφή: 29 Ιαν 2009, 22:44
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Οδηγός Χρήσης του Transmission Torrent Client (ver.1.83)

Δημοσίευσηαπό lamprakis » 27 Φεβ 2010, 17:39

panligo έγραψε: :think: ... Δεν το είχα παρατηρήσει αυτό...
Προφανώς είναι κάποιο bug το οποίο παραμένει και στην έκδοση 1.8.3 αλλά και στην 1,90 την οποία έχω εγκατεστημένη.
Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να ενημερώσουμε τους προγραμματιστές, κάτι το οποίο και μόλις έκανα..


Καλησπέρα,
Μπράβο για τον οδηγό.
Μιας και εχεις εγκατεστημένη beta εκδοση στο 9.10 μήπως μπορείς να δώσεις τα φώτα σου;
Έχω προσπαθήσει αρκετές φορές να εγκαταστήσω beta έκδοση αλλά μάταια.
Προσπάθησα απο τη σελίδα του transmission μέσω launchpad να εγκαταστήσω αποθετήρια και δεν καταφερα τίποτα.
Προσπάθησα επίσης να χτίσω (build: χτίζω μεταφράζεται στα ελληνικά;) έκδοση beta κι επίσης δεν τα κατάφερα.
Ευχαριστώ
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.10 64bit σε Toshiba Satellite A200 19L
Προδιαγραφές ⇛ Intel Core 2 Duo T7200 │ 2 X 1024MB │ NVIDIA GeForce Go 7300 │ Realtek HD ALC861D │ 15.4" 1280X800
lamprakis
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 06 Δεκ 2008, 00:00
Εκτύπωση

Re: Οδηγός Χρήσης του Transmission Torrent Client (ver.1.83)

Δημοσίευσηαπό panligo » 27 Φεβ 2010, 19:13

Βασικά αυτή που έχω περάσει δεν είναι beta... Γενικά βγάζουν πολύ συχνά νέες εκδόσεις..

Εγώ αυτό που έχω κάνει είναι να περάσω τα αποθετήρια με την χρήση του ubuntu tweak. Υπάρχει σχετικός οδηγός στο forum...
Άβαταρ μέλους
panligo
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1150
Εγγραφή: 29 Ιαν 2009, 22:44
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Οδηγός Χρήσης του Transmission Torrent Client (ver.1.83)

Δημοσίευσηαπό Stefanos » 29 Μαρ 2010, 02:16

Μπράβο!!!! Φαίνεται πολλύ καλόσ οδηγός και εξηγεί ορολογίες που τις αγνοούσα!!!! :clap:

Ερώτηση 1: το ubuntu 9.10 έχουν μια default έκδοση του transmission. Είναι η 1.83 ή παλαιότερη; Αν είναι παλαιότερη "πρεπει" να βάλουμε καινούρια;

Ερώτηση 2: Torrents κατεβάζουμε απο site όπως isohunt ή mininova και τα κάνουμε add...?
Γνώσεις ⇛ Linux: Ελάχιστες ┃ Προγραμματισμός: Ελαχιστος┃ Αγγλικά: Πολύ Καλά
Λειτουργικό ⇛ Linux Ubuntu 16.04
Προδιαγραφές ⇛ Dual core Intel i5-5200U CPU @ 2,2 GHz│4GB Ram│ AMD Radeon R5 M330 1 GB│ Intel Wildcat Point-LP High Definition Audio Controller
Laptop ⇛ Lenovo G50-80
Stefanos
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: 03 Αύγ 2008, 03:59
Εκτύπωση

Re: Οδηγός Χρήσης του Transmission Torrent Client (ver.1.83)

Δημοσίευσηαπό Stefanos » 29 Μαρ 2010, 02:31

Υπάρχει η δυνατότητα να προσθέσεις ένα URL όσο αναφορα τον tracker... υπαρχει περίπτωση ποτέ κάποιος να ξέρει τη διεύθυνση του tracker????? :? :crazy: Αν όντως το έκανε τι θα εξυπηρετούσε περισσότερο ?
Γνώσεις ⇛ Linux: Ελάχιστες ┃ Προγραμματισμός: Ελαχιστος┃ Αγγλικά: Πολύ Καλά
Λειτουργικό ⇛ Linux Ubuntu 16.04
Προδιαγραφές ⇛ Dual core Intel i5-5200U CPU @ 2,2 GHz│4GB Ram│ AMD Radeon R5 M330 1 GB│ Intel Wildcat Point-LP High Definition Audio Controller
Laptop ⇛ Lenovo G50-80
Stefanos
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: 03 Αύγ 2008, 03:59
Εκτύπωση

Re: Οδηγός Χρήσης του Transmission Torrent Client (ver.1.83)

Δημοσίευσηαπό panligo » 29 Μαρ 2010, 09:33

Stefanos έγραψε:Ερώτηση 1: το ubuntu 9.10 έχουν μια default έκδοση του transmission. Είναι η 1.83 ή παλαιότερη; Αν είναι παλαιότερη "πρεπει" να βάλουμε καινούρια;

Η προεγκατεστημένη έκδοση είναι η 1,8,3. Όχι δεν είναι ανάγκη να βάλεις την νέα έκδοση.. και με την παλιά μπορείς να κάνεις αυτό που θες...
Βέβαια με κάθε νέα έκδοση το πρόγραμμα βελτιώνεται, διορθώνονται αρκετά bugs και προσθέτονται νέες δυνατότητες
Stefanos έγραψε:Ερώτηση 2: Torrents κατεβάζουμε απο site όπως isohunt ή mininova και τα κάνουμε add...?

Ακριβώς :thumbup:

Stefanos έγραψε:Υπάρχει η δυνατότητα να προσθέσεις ένα URL όσο αναφορα τον tracker... υπαρχει περίπτωση ποτέ κάποιος να ξέρει τη διεύθυνση του tracker????? :? :crazy: Αν όντως το έκανε τι θα εξυπηρετούσε περισσότερο ?

Φυσικά και υπάρχει περίπτωση κάποιος να γνωρίζει τη διεύθυνση του tracker. Τη διεύθυνση την βάζουμε σε ένα torrent όταν θέλουμε να κάνουμε διαθέσιμο ένα αρχείο στο διαδίκτυο μέσω κάποιου συγκεκριμένου site. Με αυτό τον τρόπο ο tracker (το site ουσιαστικά) μπορεί να συλλέγει στατιστικά δεδομένα σχετικά με το αρχείο τα οποία του στέλνει ο torrent client στην συγκεκριμένη διεύθυνση. Επίσης με αυτόν τον τρόπο δίνετε η δυνατότητα σε κάποιον torrent client να ξέρει από που να ζητήσει περισσότερους διαμοιραστέs.
Άβαταρ μέλους
panligo
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1150
Εγγραφή: 29 Ιαν 2009, 22:44
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Οδηγός Χρήσης του Transmission Torrent Client (ver.1.83)

Δημοσίευσηαπό mike1962 » 06 Ιουν 2010, 23:45

Οκ.... ευχαριστω ..αλλα
πως μπορω να παω απο την 1.75 που εχω στην 1.92 που βλεπω στο site...αλλα πως να την 'κατεβασω'?
Home user, Μαθηματικος,
Γνώσεις ⇛ Linux: Απλος Χρηστης ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Μέτρια
dual boot (ubuntu 14.10 & win ) σε laptop Dell Inspirion 15
Προδιαγραφές ⇛ i5 │ ram 4 Gb │ intel 4000│ Κάρτα Ασύρματη ... │ Κάρτα Buetooth, Yes │ 500 Gb HD │
15,6vga TFT LCD 1366x768,
mike1962
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 20 Οκτ 2009, 16:18
Εκτύπωση

Re: Οδηγός Χρήσης του Transmission Torrent Client (ver.1.83)

Δημοσίευσηαπό panligo » 06 Ιουν 2010, 23:55

Κοίταξε στην αρχή του οδηγού που αναφέρω για την προσθήκη των αποθετηρίων... Πρόσθεσε τα ανάλογα αποθετήρια για την έκδοση που έχεις και μετά απλά κανεις αναβάθμηση.
Άβαταρ μέλους
panligo
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1150
Εγγραφή: 29 Ιαν 2009, 22:44
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Οδηγός Χρήσης του Transmission Torrent Client (ver.1.83)

Δημοσίευσηαπό mike1962 » 07 Ιουν 2010, 00:23

OK....δικιο εχεις, και ειχα διαβασει τον οδηγο, οταν εψαχνα για το upload αλλα τα προσπερασαγιατι αλλο εψαχνα...

το εκανα συνδεεται με το ntua, κατεβαζει.... αλλα στο τελος
E: Αδύνατο το κλείδωμα /var/lib/dpkg/lock - open (11: Resource temporarily unavailable)
E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), is another process using it?
και παραμενω στην 1.75... αυτα για σημερα αυριο θα το ξαναδω
σε ευχαριστω
Home user, Μαθηματικος,
Γνώσεις ⇛ Linux: Απλος Χρηστης ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Μέτρια
dual boot (ubuntu 14.10 & win ) σε laptop Dell Inspirion 15
Προδιαγραφές ⇛ i5 │ ram 4 Gb │ intel 4000│ Κάρτα Ασύρματη ... │ Κάρτα Buetooth, Yes │ 500 Gb HD │
15,6vga TFT LCD 1366x768,
mike1962
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 20 Οκτ 2009, 16:18
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials

cron