Openbox από το μηδέν

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Re: Openbox από το μηδέν

Δημοσίευσηαπό monkgr » 30 Οκτ 2010, 11:17

Ἐρώτηση κρίσεως: γιατὶ δὲν μοῦ λειτουργεῖ τὸ ἀσύρματο δίκτυο στὸ περιβάλλον openbox, ἐνῶ λειτουργεῖ κανονικὰ σὲ gnome, gnome/enlightment, gnome/openbox καὶ ἄλλους συνδυασμούς; Συγκεκριμένα, δὲν μπορῶ οὔτε τό ροῦτερ μου νὰ δῶ στὴ διεύθυνσή του (192.168.1.1), μήπως ὑπάρχει ἀπὸ ἐκεῖ πρόβλημα.
Τὸ ἀστεῖο εἶναι ὅτι δὲν κάνω ἐπανεκκίνηση τοῦ συστήματος, ἀλλὰ ἁπλῶς ἔξοδο ἀπὸ τὸ γραφικὸ περιβάλλον (Alt-Ctl-Backspace), ὁπότε κανονικὰ δὲν θὰ ἔπρεπε νὰ χάνονται οἱ δικτυακὲς συνδέσεις. Ἢ ὄχι;
Μήγαρις ἔχω ἄλλο στὸ νοῦ μου, πάρεξ ἐλευθερία καὶ γλῶσσα; (Διονύσιος Σολωμός)

[i][color=#FF0040]Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Μόνο LaTeX ┃ Ἀγγλικά: Καλά
Άβαταρ μέλους
monkgr
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 924
Εγγραφή: 26 Μαρ 2009, 21:07
Τοποθεσία: Ρόδος
Εκτύπωση

Re: Openbox από το μηδέν

Δημοσίευσηαπό headless » 30 Οκτ 2010, 12:00

Δές το autostart.sh που παρέθεσα στην προηγούμενη σελίδα και αφαιρεσε το # από την γραμμή
Κώδικας: Επιλογή όλων
#(sleep 4s && nm-applet) &
Γνώσεις ⇛ Linux: Καλές ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: debian wheezy/sid 64-bit (en_US.utf8)
Προδιαγραφές ⇛ CPU: 2x Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz │ RAM 3965 MiB │ ASUS INC. P5QL/EPU
Κάρτα γραφικών: nVidia GF104 [GeForce GTX 460] [10de:0e22]
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168]
My Blog
Άβαταρ μέλους
headless
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 17:30
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: headl3ss
IRC: h3adl3ss
Εκτύπωση

Re: Openbox από το μηδέν

Δημοσίευσηαπό monkgr » 30 Οκτ 2010, 12:03

Thx - θὰ τὸ δοκιμάσω μόλις ἐπιστρέψω ἀπὸ τὰ ψώνια τῆς ἑβδομάδας (ἐργένης γάρ).
Μήγαρις ἔχω ἄλλο στὸ νοῦ μου, πάρεξ ἐλευθερία καὶ γλῶσσα; (Διονύσιος Σολωμός)

[i][color=#FF0040]Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Μόνο LaTeX ┃ Ἀγγλικά: Καλά
Άβαταρ μέλους
monkgr
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 924
Εγγραφή: 26 Μαρ 2009, 21:07
Τοποθεσία: Ρόδος
Εκτύπωση

Re: Openbox από το μηδέν

Δημοσίευσηαπό bendersteed » 30 Οκτ 2010, 12:31

headless έγραψε:Επίσης αν θέλετε σώνει και καλά να έχετε εικονίδια στο Openbox desktop σας,υπάρχει το iDesk
http://ns2.canonical.com/maverick/idesk
http://idesk.sourceforge.net/wiki/index.php/Idesk-usage


Επίσης ο ROX file manager μπορεί να απεικονίζει στο desktop φάκελο αλλά χάνεις τα μενού του openbox με μεσαίο και δεξί κλικ. Πολύ ωραίος οδηγός, υπάρχουν πολλά ωραία ελαφριά προγράμματα και διάφορες επιλογές, πχ εγώ χρησιμοποιώ fbpanel για panel που είναι πιο πλήρες από το , εξαιρετικό, tint2. Πολύ καλό και το gmrun, δεν ήξερα την ύπαρξη του. Ωραία και γνωστή επιλογή για terminal και το rxvt-unicode.
Πάντως με λίγη δουλειά μπορείς να έχεις ένα πολύ ελαφρύ και όμορφο περιβάλλον. Μια προσπάθεια από εμένα πριν μερικές μέρες σε ένα PIII@1ghz + 256mb RAM που πάει σφαίρα, με τη βοήθεια debian testing. Βέβαια στο screenshot τα fonts είναι λίγο χάλια αλλά τωρα τα έφτιαξα.
Εικόνα
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛Arch 64bit@Compal Fl90
Προδιαγραφές ⇛ T8100 │ RAM 2GB │ NVIDIA 8600GT │ 4965 │ Bluetooth │ HD Audio │ TFT 15.4"
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bendersteed
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 24 Δεκ 2009, 04:49
Εκτύπωση

Re: Openbox από το μηδέν

Δημοσίευσηαπό kzlazy » 31 Οκτ 2010, 09:43

Βρίσκω το δρόμο σιγά σιγά... Εχω όμως κάποιες ερωτήσεις :

πως καταφέρνετε να συνδυάζετε τα θέματα (εμφάνιση) ;
Παρατήρησα ότι οι gtk εφαρμογές έχουν το απαίσιο γκρί. Βρήκα το lxappearance και το ρύθμισα αλλά... τώρα έχω πια διχασμένο οπτικό αποτέλεσμα! Οι gtk εφαρμογές έχουν πια ένα ωραίο theme αλλά έξω από αυτές, υπάρχει το άλλο (openbox theme). Φαντάζομαι ότι μπορείς να βάλεις ίδιο obtheme και gtk theme όπως βρίσκονται σε διάφορα site αλλά έχει βρει κανείς τρόπο να βάλει ένα gtk theme παντού; [το λέω γιατί έχω διαμορφώσει ένα όπως το θέλω και θα ήθελα να το χρησιμοποιήσω αν είναι δυνατόν].

EDIT : Χρησιμοποιώ το OB χωρίς DE ως πιο ελαφριά λύση για ένα πανάρχαιο laptop.
Now there sits a man with an open mind. You can feel the draft from here...
Groucho (τι θα πει ποιός Groucho) ?

Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Μέτριο / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
Arch 64b με KDE
Acer Aspire 5680 laptop / Intel core 2 duo / 2 x 2048 Mb / nVidia GeForce Go 7600 / 1280x800
Άβαταρ μέλους
kzlazy
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2008, 15:02
Εκτύπωση

Re: Openbox από το μηδέν

Δημοσίευσηαπό headless » 31 Οκτ 2010, 10:43

Αυτό που είπες,πρέπει να εφαρμόσεις matching themes.
Στα Openbox themes που θα βρείς στο http://box-look.org/ συνήθως υπάρχει και matching gtk2 theme.
Είτε χρησιμοποιείς το lxappearance είτε το gnome-settings-daemon όπως εγώ,το αποτέλεσμα πρέπει να είναι το ίδιο.
Γνώσεις ⇛ Linux: Καλές ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: debian wheezy/sid 64-bit (en_US.utf8)
Προδιαγραφές ⇛ CPU: 2x Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz │ RAM 3965 MiB │ ASUS INC. P5QL/EPU
Κάρτα γραφικών: nVidia GF104 [GeForce GTX 460] [10de:0e22]
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168]
My Blog
Άβαταρ μέλους
headless
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 17:30
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: headl3ss
IRC: h3adl3ss
Εκτύπωση

Re: Openbox από το μηδέν

Δημοσίευσηαπό monkgr » 31 Οκτ 2010, 10:50

Off topic:
@bendersteed
Ἂν εἶχες τὴν καλωσύνη νὰ μοῦ πεῖς ποῦ βρῆκες τὴν ἀφίσσα τοῦ Λωτρέκ (Le chat noir) σὲ μορφὴ εἰκονιδίου καὶ ἂν ὑπάρχουν καὶ ἄλλες παρόμοιες ἐκεῖ ποὺ τὴ βρῆκες...
Εὐχαριστῶ
Μήγαρις ἔχω ἄλλο στὸ νοῦ μου, πάρεξ ἐλευθερία καὶ γλῶσσα; (Διονύσιος Σολωμός)

[i][color=#FF0040]Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Μόνο LaTeX ┃ Ἀγγλικά: Καλά
Άβαταρ μέλους
monkgr
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 924
Εγγραφή: 26 Μαρ 2009, 21:07
Τοποθεσία: Ρόδος
Εκτύπωση

Re: Openbox από το μηδέν

Δημοσίευσηαπό MakisM1 » 31 Οκτ 2010, 12:03

Off topic:
O Google ειναι ο φιλος σου... πες ποιες θελεις (η αναζητηση με images σου δινει URLs...), και στις φτιαχνω στο GIMP στην αναλυση που θελεις (υψος Χ πλατος σε pixel)... τιμης ενεκεν!

Επειδη εχω ασχοληθει τελευταια να φτιαχνω εικονες για screensavers, αυτη τη δουλιτσα την εχω βιομηχανοποιησει.. :lol:
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: Ubuntu 22.04.2 (English) σε HP Pavillion TG01 | Eγκατασταση αναβαθμισμενη απο 20.04
Προδιαγραφές ⇛ Intel i5-1040F @ 2.9 GHz Comet Lake│ RAM 16GB │Καρτα γραφικων: nVidia GTX 1650 Μητρικη: HP 8767
WiFi: rtw_8821ce │ Bluetooth: Not used │ Κάρτα Ήχου: Intel Corporation Comet Lake PCH cAVS│ Αναλυση Οθονης: 3840Χ2160 │ Webcam Logitech C210 USB
Οδηγος για νεοεισερχομενους: http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=2&t=279
Άβαταρ μέλους
MakisM1
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2804
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2009, 11:29
Τοποθεσία: Houston, TX
Εκτύπωση

Re: Openbox από το μηδέν

Δημοσίευσηαπό xXx » 31 Οκτ 2010, 21:19

kzlazy έγραψε:πως καταφέρνετε να συνδυάζετε τα θέματα (εμφάνιση) ;

Δες μήπως μπορέσεις να βρείς την άκρη με το gnome-color-chooser
Έχει άπειρες δυνατότητες όσον αφορά την εμφάνιση των gtk2 εφαρμογών.
Επίσης άν θέλεις να κρατάς το σύστημά σου ελαφρύ, κάνε εγκατάσταση το
παραπάνω πρόγραμμα, κάνε δουλίτσα, και αφού τα φέρεις όπως θέλεις,
το απεγκαθιστάς με apt-get autoremove --purge gnome-color-chooser.
Έτσι φεύγουν ότι πακέτα μπήκαν με την εγκατάστασή του ώς εξαρτήσεις.
Επίσης καλό είναι να τροποποιήσεις το apt-get, ώστε να μη σου "φοράει"
suggested και recommended πακέτα.
Το έχω ξαναγράψει εδώ το πως γίνεται αυτό.
Καλή επιτυχία!
Κυρίως Desktop: MoBo: GA-MA78GM-S2H | CPU: AMD Phenom(tm) II X4 920 2.80 GHz | VGA: NVIDIA Corporation GF119 [GeForce GT 610] | RAM: 3GB DDR2 800 | Audio: Realtek ALC889A (ATI SB) | Audio: NVIDIA Corporation GF119 HDMI | OS: Debian jessie 64bit
Άβαταρ μέλους
xXx
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: 05 Μάιος 2010, 16:12
Τοποθεσία: Ελλάδα, Θεσσαλονίκη, Άνω Πόλη
Εκτύπωση

Re: Openbox από το μηδέν

Δημοσίευσηαπό bendersteed » 01 Νοέμ 2010, 13:06

monkgr έγραψε:Off topic:
@bendersteed
Ἂν εἶχες τὴν καλωσύνη νὰ μοῦ πεῖς ποῦ βρῆκες τὴν ἀφίσσα τοῦ Λωτρέκ (Le chat noir) σὲ μορφὴ εἰκονιδίου καὶ ἂν ὑπάρχουν καὶ ἄλλες παρόμοιες ἐκεῖ ποὺ τὴ βρῆκες...
Εὐχαριστῶ


Off topic:
Ακριβώς όπως είπε και ο φίλος MakisM1, κάπου βρήκα την εικόνα στο google και την μείωσα σε διαστάσεις.

@klazy Το openbox theme είναι για τη διακόσμηση του παραθύρου, μπορείς να το αλλάξεις εύκολα με το obconf, αν δε το έχεις εγκαταστήσει βολεύει πολύ. Να ρωτήσω κάτι το tint2 έχει tray και αν όχι ποιόν χρησιμοποιείτε; Να κάνω καμία αλλαγή στο panel.
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛Arch 64bit@Compal Fl90
Προδιαγραφές ⇛ T8100 │ RAM 2GB │ NVIDIA 8600GT │ 4965 │ Bluetooth │ HD Audio │ TFT 15.4"
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bendersteed
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 24 Δεκ 2009, 04:49
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials