Openbox από το μηδέν

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Re: Openbox από το μηδέν

Δημοσίευσηαπό headless » 01 Νοέμ 2010, 13:14

To tint2 έχει κανονικά tray.
Γνώσεις ⇛ Linux: Καλές ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: debian wheezy/sid 64-bit (en_US.utf8)
Προδιαγραφές ⇛ CPU: 2x Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz │ RAM 3965 MiB │ ASUS INC. P5QL/EPU
Κάρτα γραφικών: nVidia GF104 [GeForce GTX 460] [10de:0e22]
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168]
My Blog
Άβαταρ μέλους
headless
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 17:30
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: headl3ss
IRC: h3adl3ss
Εκτύπωση

Re: Openbox από το μηδέν

Δημοσίευσηαπό kzlazy » 01 Νοέμ 2010, 13:34

Ερώτηση :

για να γίνονται auto-mount usb-sticks κάνετε κάτι ιδιαίτερο;
Μπορεί να μην είναι δυνατή μια απάντηση εδώ (σε αυτό το forum), μια που παλεύω το openbox σε μηχάνημα που είναι παλιό και τρέχει archlinux.
Now there sits a man with an open mind. You can feel the draft from here...
Groucho (τι θα πει ποιός Groucho) ?

Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Μέτριο / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
Arch 64b με KDE
Acer Aspire 5680 laptop / Intel core 2 duo / 2 x 2048 Mb / nVidia GeForce Go 7600 / 1280x800
Άβαταρ μέλους
kzlazy
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2008, 15:02
Εκτύπωση

Re: Openbox από το μηδέν

Δημοσίευσηαπό bendersteed » 01 Νοέμ 2010, 13:47

Εγώ χρησιμοποιώ τον thunar μαζί με hal για automount. Έχει επιλογές στις ρυθμίσεις του, και επιπλέον προσθέτω ένα thunar --daemon στον .xinitrc ή στο .xsession.
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛Arch 64bit@Compal Fl90
Προδιαγραφές ⇛ T8100 │ RAM 2GB │ NVIDIA 8600GT │ 4965 │ Bluetooth │ HD Audio │ TFT 15.4"
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bendersteed
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 24 Δεκ 2009, 04:49
Εκτύπωση

Re: Openbox από το μηδέν

Δημοσίευσηαπό headless » 01 Νοέμ 2010, 14:17

Και εγώ χρησιμοποιώ hal,μέσω του pcmanfm που λειτουργεί και ως mount manager.
Γνώσεις ⇛ Linux: Καλές ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: debian wheezy/sid 64-bit (en_US.utf8)
Προδιαγραφές ⇛ CPU: 2x Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz │ RAM 3965 MiB │ ASUS INC. P5QL/EPU
Κάρτα γραφικών: nVidia GF104 [GeForce GTX 460] [10de:0e22]
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168]
My Blog
Άβαταρ μέλους
headless
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 17:30
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: headl3ss
IRC: h3adl3ss
Εκτύπωση

Re: Openbox από το μηδέν

Δημοσίευσηαπό kzlazy » 01 Νοέμ 2010, 14:26

Κι εγώ έχω το hal και το user ως μέλος, και τον daemon να τρέχει με την εκκίνηση (και το ntfs-3g) και έχω κάνει και ότι βρήκα σχετικό ψάχνοντας (fuse, pmount, udisks και άλλα) αλλά φως δεν είδα. Το ενδιαφέρον είναι ότι με lspci lsusb το στικ φαίνεται να αναγνωρίζεται...

@bendersteed :
έχεις τον thunar με το openbox;

Ισως δεν έχω ενημερώσει ότι αρχικά προσπάθησα να βάλω το openbox ως standalone χωρίς DE. Mετά προσπάθησα με το LXDE. Σε κάθε περίπτωση όμως, δεν «βλέπει» usb-sticks ούτε cd.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, και χρειάζομαι και καινούριες προτάσεις. Θα είμαι offline για κάποιες ώρες ως το βραδάκι, οπότε και θα ξαναμπώ στο forum.
Now there sits a man with an open mind. You can feel the draft from here...
Groucho (τι θα πει ποιός Groucho) ?

Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Μέτριο / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
Arch 64b με KDE
Acer Aspire 5680 laptop / Intel core 2 duo / 2 x 2048 Mb / nVidia GeForce Go 7600 / 1280x800
Άβαταρ μέλους
kzlazy
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2008, 15:02
Εκτύπωση

Re: Openbox από το μηδέν

Δημοσίευσηαπό bendersteed » 01 Νοέμ 2010, 14:46

kzlazy έγραψε:@bendersteed :
έχεις τον thunar με το openbox;

Ναι και δουλεύει μια χαρά, τον προτιμώ από τον pcmanfm.
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛Arch 64bit@Compal Fl90
Προδιαγραφές ⇛ T8100 │ RAM 2GB │ NVIDIA 8600GT │ 4965 │ Bluetooth │ HD Audio │ TFT 15.4"
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bendersteed
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 24 Δεκ 2009, 04:49
Εκτύπωση

Re: Openbox από το μηδέν

Δημοσίευσηαπό kzlazy » 02 Νοέμ 2010, 09:06

Αν μπορούσες, θα ήθελα να μου πεις πως ορίζεις τον default file manager. Φαντάζομαι ότι απλά τον καλείς με συντόμευση, ε; Τον pcmanfm τον κρατάς ή τον έχεις απεγκαταστήσει;
Now there sits a man with an open mind. You can feel the draft from here...
Groucho (τι θα πει ποιός Groucho) ?

Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Μέτριο / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
Arch 64b με KDE
Acer Aspire 5680 laptop / Intel core 2 duo / 2 x 2048 Mb / nVidia GeForce Go 7600 / 1280x800
Άβαταρ μέλους
kzlazy
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2008, 15:02
Εκτύπωση

Re: Openbox από το μηδέν

Δημοσίευσηαπό kzlazy » 02 Νοέμ 2010, 15:40

Ακόμα μια πινελιά :
τι κάνετε με τα mouse-themes ? Πάει όπως με τα θέματα ;
Now there sits a man with an open mind. You can feel the draft from here...
Groucho (τι θα πει ποιός Groucho) ?

Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Μέτριο / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
Arch 64b με KDE
Acer Aspire 5680 laptop / Intel core 2 duo / 2 x 2048 Mb / nVidia GeForce Go 7600 / 1280x800
Άβαταρ μέλους
kzlazy
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2008, 15:02
Εκτύπωση

Re: Openbox από το μηδέν

Δημοσίευσηαπό headless » 02 Νοέμ 2010, 20:08

Τα cursor themes πρέπει να τα έχεις (αποσυμπιεσμένα φυσικά) μέσα στο /usr/share/themes,αν τα θές system-wide,ή στο ~/.themes,αν σε ενδιαφέρει να δουλεύουν μόνο για τον χρήστη σου.
Για να πείς στο σύστημα να τα χρησιμοποιήσει δώσε
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo nano /usr/share/icons/default/index.theme

και μέσα στο αρχείο βάλε αυτό
Κώδικας: Επιλογή όλων
[icon-theme]
Inherits = Cursor_theme_name


π.χ. Inherits= DMZ-White ή όπως λένε το directory του cursor theme σου.
Γνώσεις ⇛ Linux: Καλές ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: debian wheezy/sid 64-bit (en_US.utf8)
Προδιαγραφές ⇛ CPU: 2x Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz │ RAM 3965 MiB │ ASUS INC. P5QL/EPU
Κάρτα γραφικών: nVidia GF104 [GeForce GTX 460] [10de:0e22]
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168]
My Blog
Άβαταρ μέλους
headless
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 17:30
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: headl3ss
IRC: h3adl3ss
Εκτύπωση

Re: Openbox από το μηδέν

Δημοσίευσηαπό kzlazy » 03 Νοέμ 2010, 21:22

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, headless.
Είπα να γράψω αυτό το post, για να επιβεβαιώσω ότι από την προσπάθεια της κοινότητας και των πεπειραμένων χρηστών μπορεί κανείς να βγάλει μεγάλο κέρδος από το τίποτα. Για παράδειγμα : έχω ένα παμπάλαιο hp omnibook xe 4500 λάπτοπ για το οποίο έχω γράψει και άλλα posts. H μόνη επέμβαση που του έχω κάνει είναι να τετραπλασιάσω τη μνήμη του σε 1gb. Το μηχάνημα είναι δεκαετίας αλλά πολύ καλοδουλεμένο με συνέπεια να φαίνεται ολοκαίνουριο. Το έχω σαν πειραματόζωο πια, δοκιμάζοντας πάνω του νέες διανομές κλπ. Από αυτό άρχισα και το arch, που έχει πλέον πάρει και το μηχάνημα της υπογραφής μου.
Είχα πάντα την επιθυμία να του βάλω ένα ελαφρύ DE ή και ένα σκέτο WM μπας και φυσήξει μέσα του λίγη ταχύτητα, αλλά ο χρόνος μου ποτέ δεν περίσσευε για πειραματισμούς. Με βάση αυτόν τον οδηγό έκανα κάποιες προσπάθειες. Κατέληξα να χρησιμοποιήσω το LXDE, όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά γιατί ως DE έρχεται με κάποια μαζεμένα προγράμματα (για panel κλπ) χωρίς να μαζεύει όγκο πακέτων=βάρος. Αλλωστε για WM χρησιμοποιεί το openbox οπότε οι οδηγίες για το obconf, το autostart κλπ ισχύουν.

Λοιπόν είμαι στην πολύ ευχάριστη θέση να δηλώσω ότι λύνοντας μερικά θεματάκια με κάποιο ψάξιμο, η γυμνή αλήθεια είναι ότι :
ο δεκαετής μαθουσάλας χτυπάει στα ίσα το μηχάνημα της υπογραφής μου (arch + KDE 64b) στο startup και την ανταπόκριση. Συγκεκριμένα, από το πάτημα του power button μέχρι το login το νέο προηγείται ελάχιστα (τάξη 2-3 δευτερολέπτων) και από το login μέχρι το πλήρες desktop (και εννοώ μέχρι να πέσουν και οι ρυθμίσεις της nvidia στο νέο laptop) ο μαθουσάλας ρίχνει στο νέο laptop στ'αυτιά. Και τα προγράμματα ανοίγουν πολύ γρήγορα (ακόμα και σε σχέση με το gnome που είχα παλιά). Συνολικά πολύ υπέρ του μαθουσάλα η ταχύτητα. Για να είμαστε δίκαιοι βέβαια, στο παλιό μηχάνημα έχω minimal εγκατάσταση (μόνο ότι χρειάζεται ένα backup μηχάνημα, firefox, openoffice, meld, player και codecs). Από την άλλη όμως, που ο επεξεργαστής και που η μνήμη...

Συμπέρασμα : ένας οδηγός σαν του headless και λίγη προσπάθεια = κέρδος ένα παλιό αλλά πραγματικά επιχειρησιακό -πλέον- μηχάνημα (στης κρίσης τον καιρό). Και με απίστευτο περιθώριο για προσαρμογές, μόλις βρω χρόνο να μελετήσω λίγο περισσότερο.

Super Cool. Και πάλι ευχαριστώ headless.

ΥΓ Για να πω και την κακία μου, το παραπάνω μηχάνημα μου το είχαν δώσει το 2001 με winXP Home, τα οποία έσερναν κι έσερναν κι έσερναν, όσο υπήρχαν...
Now there sits a man with an open mind. You can feel the draft from here...
Groucho (τι θα πει ποιός Groucho) ?

Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Μέτριο / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
Arch 64b με KDE
Acer Aspire 5680 laptop / Intel core 2 duo / 2 x 2048 Mb / nVidia GeForce Go 7600 / 1280x800
Άβαταρ μέλους
kzlazy
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2008, 15:02
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials