Openbox από το μηδέν

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Re: Openbox από το μηδέν

Δημοσίευσηαπό testz0r » 04 Νοέμ 2010, 18:58

ρε παιδες κανω κανονικα οτι λεει το tutorial (σχεδον - δεν εγκαθιστω το cokny π.χ) αλλα οταν δινω στο τερματικο την εντολή openbox --replace ή οταν αλλαζω window manager με το compiz fusion, γινεται κατι σαν ενα ειδος ανανεωσης στην επιφανεια εργασιας αλλα μεχρι εκει. Ολα παραμενουν ιδια εκτος απο το γυρω γυρω των παραθυρων (ουτε καν ολο το παραθυρο- μονο το σημειο που λεει τον τιτλο του firefox π.χ)

Επισης δεν δημιουργηθηκε φακελος tint2/ στο ~/.config οποτε καλα εκανα που το εφτιαξα μονος μου μαζι με το tint2rc;
Spoiler: show
Γνώσεις ⇛ Linux: Λίγο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ ...
Προδιαγραφές ⇛ Intel celeron 2.4 ghz ┃ HD IDE 160 gb ┃ DDR RAM 2 gb ┃ Linksys WUSB54GC (ralink rt73)
Άβαταρ μέλους
testz0r
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: 10 Οκτ 2009, 15:13
Τοποθεσία: /dev/null
IRC: testz0r
Εκτύπωση

Re: Openbox από το μηδέν

Δημοσίευσηαπό headless » 04 Νοέμ 2010, 20:35

Δοκίμασε όχι να τρέξεις openbox --replace αλλά να κάνεις logout και να ξεκινήσεις openbox session αντί για gnome.
Γνώσεις ⇛ Linux: Καλές ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: debian wheezy/sid 64-bit (en_US.utf8)
Προδιαγραφές ⇛ CPU: 2x Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz │ RAM 3965 MiB │ ASUS INC. P5QL/EPU
Κάρτα γραφικών: nVidia GF104 [GeForce GTX 460] [10de:0e22]
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168]
My Blog
Άβαταρ μέλους
headless
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 17:30
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: headl3ss
IRC: h3adl3ss
Εκτύπωση

Re: Openbox από το μηδέν

Δημοσίευσηαπό testz0r » 05 Νοέμ 2010, 14:46

Oκ αυτο εκανα και ειναι μια χαρα. Και απο ο.τι εψαξα λιγο πρεπει να υπαρχει bug (;) στην εναλλαγη gnome/openbox στο ubuntu. Με το tint στο autostart.sh εβαλα επιλογη tint και οχι tint2 (ετσι ανοιγε και απο το τερματικο) και ολα οκ. Μηπως αυτη ειναι παλια εκδοση και χρειαζεται να βαλω αλλη;

Off topic:
Εντωμεταξυ στο openbox νιωθω οτι εχω 400 gb ram... σφαιρα παει.
Spoiler: show
Γνώσεις ⇛ Linux: Λίγο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ ...
Προδιαγραφές ⇛ Intel celeron 2.4 ghz ┃ HD IDE 160 gb ┃ DDR RAM 2 gb ┃ Linksys WUSB54GC (ralink rt73)
Άβαταρ μέλους
testz0r
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: 10 Οκτ 2009, 15:13
Τοποθεσία: /dev/null
IRC: testz0r
Εκτύπωση

Re: Openbox από το μηδέν

Δημοσίευσηαπό bendersteed » 09 Νοέμ 2010, 12:19

testz0r έγραψε:ρε παιδες κανω κανονικα οτι λεει το tutorial (σχεδον - δεν εγκαθιστω το cokny π.χ) αλλα οταν δινω στο τερματικο την εντολή openbox --replace ή οταν αλλαζω window manager με το compiz fusion, γινεται κατι σαν ενα ειδος ανανεωσης στην επιφανεια εργασιας αλλα μεχρι εκει. Ολα παραμενουν ιδια εκτος απο το γυρω γυρω των παραθυρων (ουτε καν ολο το παραθυρο- μονο το σημειο που λεει τον τιτλο του firefox π.χ)

Επισης δεν δημιουργηθηκε φακελος tint2/ στο ~/.config οποτε καλα εκανα που το εφτιαξα μονος μου μαζι με το tint2rc;


Μα δίνοντας openbox --replace αλλάζεις μόνο το διαχειριστή παραθύρων σε openbox δεν τρέχεις όλο το openbox session που έχεις ορίσει.
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛Arch 64bit@Compal Fl90
Προδιαγραφές ⇛ T8100 │ RAM 2GB │ NVIDIA 8600GT │ 4965 │ Bluetooth │ HD Audio │ TFT 15.4"
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bendersteed
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 24 Δεκ 2009, 04:49
Εκτύπωση

Re: Openbox από το μηδέν

Δημοσίευσηαπό testz0r » 11 Νοέμ 2010, 13:29

α οκ δεν το ηξερα. Btw αντι για tint εβαλα lxpanel (πολυ βολικος-εχει και αρκετα πραγματα να "πειραξεις" + εικονιδιο εντασης ηχου) και αντι για nitrogen, feh (απλα μου φανηκε λιγο πιο γρηγορος.)
Spoiler: show
Γνώσεις ⇛ Linux: Λίγο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ ...
Προδιαγραφές ⇛ Intel celeron 2.4 ghz ┃ HD IDE 160 gb ┃ DDR RAM 2 gb ┃ Linksys WUSB54GC (ralink rt73)
Άβαταρ μέλους
testz0r
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: 10 Οκτ 2009, 15:13
Τοποθεσία: /dev/null
IRC: testz0r
Εκτύπωση

Re: Openbox από το μηδέν

Δημοσίευσηαπό headless » 11 Νοέμ 2010, 13:57

testz0r έγραψε:α οκ δεν το ηξερα. Btw αντι για tint εβαλα lxpanel (πολυ βολικος-εχει και αρκετα πραγματα να "πειραξεις" + εικονιδιο εντασης ηχου) και αντι για nitrogen, feh (απλα μου φανηκε λιγο πιο γρηγορος.)

Καλά έκανες :)
Οι εφαρμογές του οδηγού είναι απλά οι δικές μου προτάσεις,δεν σημαίνει οτι είναι και οι μοναδικές.
Δόξα τω Θεω από εναλλακτικές λύσεις έχουμε μπόλικες.
Γνώσεις ⇛ Linux: Καλές ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: debian wheezy/sid 64-bit (en_US.utf8)
Προδιαγραφές ⇛ CPU: 2x Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz │ RAM 3965 MiB │ ASUS INC. P5QL/EPU
Κάρτα γραφικών: nVidia GF104 [GeForce GTX 460] [10de:0e22]
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168]
My Blog
Άβαταρ μέλους
headless
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 17:30
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: headl3ss
IRC: h3adl3ss
Εκτύπωση

Re: Openbox από το μηδέν

Δημοσίευσηαπό bendersteed » 11 Νοέμ 2010, 15:12

testz0r έγραψε:α οκ δεν το ηξερα. Btw αντι για tint εβαλα lxpanel (πολυ βολικος-εχει και αρκετα πραγματα να "πειραξεις" + εικονιδιο εντασης ηχου) και αντι για nitrogen, feh (απλα μου φανηκε λιγο πιο γρηγορος.)
Και σε εμένα το nitrogen έκανε διάφορα κουλά, οπότε feh και ξερό ψωμί. Ωραίο και το fbpanel με πολλά applets.
Να ρωτήσω και κάτι, υπάρχει περίπτωση για παράθυρα με στρογγυλεμένες άκρες, όπως στο fluxbox, στο openbox;
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛Arch 64bit@Compal Fl90
Προδιαγραφές ⇛ T8100 │ RAM 2GB │ NVIDIA 8600GT │ 4965 │ Bluetooth │ HD Audio │ TFT 15.4"
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bendersteed
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 24 Δεκ 2009, 04:49
Εκτύπωση

Re: Openbox από το μηδέν

Δημοσίευσηαπό headless » 11 Νοέμ 2010, 17:56

Φοβάμαι πως όχι.
Γνώσεις ⇛ Linux: Καλές ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: debian wheezy/sid 64-bit (en_US.utf8)
Προδιαγραφές ⇛ CPU: 2x Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz │ RAM 3965 MiB │ ASUS INC. P5QL/EPU
Κάρτα γραφικών: nVidia GF104 [GeForce GTX 460] [10de:0e22]
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168]
My Blog
Άβαταρ μέλους
headless
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 17:30
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: headl3ss
IRC: h3adl3ss
Εκτύπωση

Re: Openbox από το μηδέν

Δημοσίευσηαπό bendersteed » 11 Νοέμ 2010, 18:34

Και εγώ το έχω ψάξει αρκετά αλλά δε βρήκα άκρη.
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛Arch 64bit@Compal Fl90
Προδιαγραφές ⇛ T8100 │ RAM 2GB │ NVIDIA 8600GT │ 4965 │ Bluetooth │ HD Audio │ TFT 15.4"
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bendersteed
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 24 Δεκ 2009, 04:49
Εκτύπωση

Re: Openbox από το μηδέν

Δημοσίευσηαπό dimiro » 20 Μάιος 2011, 15:47

καλησπέρα.
εγκατέστησα το Openbox σύμφωνα με τις οδηγίες κ μπορώ να πω οτι έχω εντυπωσιαστεί..μερικά πραγματα νομίζω οτι δεν τα πολυπιάνω ως αρχάριος κ θέλω να κρατήσω το Openbox αντι gnome(ubuntu classic)

-εχει αλλάξει τίποτα στα ubunut 11.04;; Είμαι σχεδόν σίγουρος οτι οταν το ειχα εγκαταστήσει παλιότερα με τις ίδιες οδηγίες απο δω α (που ήξερα ακόμα λιγότερα περι linux), ο φακελος ~/.config/openbox είχε ολα αρχεία που ανέφερε ο headless. Πχ λεει οτι οι ρυθμίσεις για το tint2 ειναι μεσα στο ~/.config/openbox, αλλά πλέον δημιουργήται φάκελος tint2 με το αρχείο ρυθμίσεων στο ~/.config/tint2..

-για να αλλαξω τις παραμέτρους του conky χρειάζεται να το αντιγράψω το /etc/conky/conky.conf στο ~/.config ή στο ~/.config/openbox ?? Γενικά για οτι χρησιμοποιώ στο Openbox χρειάζεται να το κανω copy-paste σε αυτούς τους φακελους κ να μην αλλαζω παραμέτρους στα αρχικά τους αρχεία?

-υπάρχει κανένα καλό υποψήφιο για κάτι σαν dock? που να μην μπερδεύεται με το tint2 που μου άρεσε αρκετά;;

-εχω 2 οθονες κ δουλεύει μια χαρα το openbox. οταν αποσυνδέω τη μια, το desktop wallpaper έχει πρόβλημα.κρατάει το splash screen twn ubuntu κ οτι παραθυρο ανοίγω κολλάει κ μενει στα wallpaper.μπορώ να κάνω κάτι για αυτό;; επίσης με 2 οθονες καθε φορα που κάνω restart 'η log out ενώ κρατάει το wallpaper που έχω διαλέξει, δεν κρατάει το σωστό zoom/scale

-οταν ειμαι σε wireless, δεν μπορώ να συνδεθώ, εβγαλα το # απο το autostart.sh κ εγκατέστησα κ το πρόγραμμα που λεει ενας χρήστης λίγο πιο πάνω αλλα δεν δουεύει κανένας network manager απο τους 2. Ψάχνωντας είδα οτι αυτα τα 2 δεν δουλεύουν καλα μεταξύ τους;; χρεάζεται να απεγκαταστήσεις τον αρχικο network-manager των ubuntu..ισχέυει αυτό;;

-ουτε στο openbox αλλα ουτε κ στα Lubuntu δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω κανενα twitter client....εχει κανείς παρατηρήσει το ίδιο;;
αυτά τα ολίγα,σταματαω :silent:
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλο ┃ Προγραμματισμός: Κάτι λίγα ┃ Αγγλικά: you are beautiful, i love you
Laptop: Λειτουργικό: LMDE32bit-xfce |Centrino Duο@1.66|1GB RAM
Desktop: Debian Testing 64bit
Προδιαγραφές ⇛Intel(R) i3 CPU 2100 @ 3.1GHz │ Kingston 2x2GB 1333 MHz │snVidia GF104 [GeForce GTX 460] [10de:0e22] (rev a1)│ Gigabye p67a-D3-B3 | Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller
dimiro
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 18 Οκτ 2010, 18:29
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials

cron