kubuntu settings - how to

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Re: kubuntu settings - how to

Δημοσίευσηαπό Aeron » 03 Δεκ 2010, 20:54

Μπράβο φίλε μου συνφορουμήτη..
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που έδωσες.Εμένα με βοήθησαν να βελτιώσω την εμφάνιση των γραμματοσειρών μου.
Εδώ και 2 εβδομάδες έχω εγκαταστήσει kubuntu(παράληλα με gnome-ubuntu φυσικά) και για την ώρα ακόμα το ψάχνω.Παρ' όλο που είμαι λάτρης της απλότητας που προσφέρει η gnome έκδοση,οφείλω να ομολογήσω ότι είμαι εντυπωσιασμένος.Μακάρι να υπήρχαν περισσότερα θέματα για το kubuntu και περισσότερος κόσμος που να το χρησιμοποιεί.Είχα δοκιμάσει αρχικά να εγκαταστήσω το k-mint(64bit) αλλα διαπίστωσα έκπληκτος ότι ήταν η πρώτη διανομή που έριχνε "πόρτα" στην κάρτα γραφικών μου.Αργότερα ψάχνοντας στα ανάλογα forum είδα ότι η αδυναμία οφείλετε στην έκδοση και όχι τόσο στην κάρτα μου.Θα ξαναπροσπαθήσω να το περάσω(κ-mint)σε κανα 2μηνο μιάς και μου φάνηκε ακομα πιο "όμορφο"απο το kubuntu.
Anyway...καλά θα ήταν να μαζευόμαστε κάπου όλοι όσοι χρησιμοποιούμε και KDE.
Γνώσεις ⇛ Linux:Μέτριο ┃ Προγραμματισμός:Ναι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό : Ubuntu 12.04, linux mint 12, pclinuxos 12 σε ECS G31T-M7
Προδιαγραφές ⇛ intel core2 quad 9400 s775/2,66 │Ram: 4gb ddr2 │ nvidia geforce 9600 gt │ TFT asus 22" vw221d
Άβαταρ μέλους
Aeron
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2009, 19:18
Εκτύπωση

Re: kubuntu settings - how to

Δημοσίευσηαπό giannis12a » 04 Δεκ 2010, 15:08

Aeron έγραψε:Μπράβο φίλε μου συνφορουμήτη..
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που έδωσες.Εμένα με βοήθησαν να βελτιώσω την εμφάνιση των γραμματοσειρών μου.
Εδώ και 2 εβδομάδες έχω εγκαταστήσει kubuntu(παράληλα με gnome-ubuntu φυσικά) και για την ώρα ακόμα το ψάχνω.Παρ' όλο που είμαι λάτρης της απλότητας που προσφέρει η gnome έκδοση,οφείλω να ομολογήσω ότι είμαι εντυπωσιασμένος.Μακάρι να υπήρχαν περισσότερα θέματα για το kubuntu και περισσότερος κόσμος που να το χρησιμοποιεί.Είχα δοκιμάσει αρχικά να εγκαταστήσω το k-mint(64bit) αλλα διαπίστωσα έκπληκτος ότι ήταν η πρώτη διανομή που έριχνε "πόρτα" στην κάρτα γραφικών μου.Αργότερα ψάχνοντας στα ανάλογα forum είδα ότι η αδυναμία οφείλετε στην έκδοση και όχι τόσο στην κάρτα μου.Θα ξαναπροσπαθήσω να το περάσω(κ-mint)σε κανα 2μηνο μιάς και μου φάνηκε ακομα πιο "όμορφο"απο το kubuntu.
Anyway...καλά θα ήταν να μαζευόμαστε κάπου όλοι όσοι χρησιμοποιούμε και KDE.


Από το KDE του Μίντ , μείνε μακριά, είναι κακογραμμένο και με αισχρή υποστήριξη και τρέχει σχεδόν πάντα μία έκδοση πίσω. Για καλό kde ή opensuse ή sabayon ή archlinux ή gentoo και μόνον.
Εικόνα
το link παραπέμπει σε ανθρωπιστικού περιεχομένου σελίδα
pleiades place
Γνώσεις ⇛ Linux: Είμαι Χάκερ ┃ Προγραμματισμός: Όχι δεν προγραμματίζω ποτέ τίποτα, τ' αφήνω όλα στην τύχη ┃ Αγγλικά: Γαλλικά/Χορός/Πιάνο
Άβαταρ μέλους
giannis12a
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 03 Αύγ 2008, 14:26
Τοποθεσία: ΒΥΡΩΝΑΣ
Εκτύπωση

Re: kubuntu settings - how to

Δημοσίευσηαπό Aeron » 04 Δεκ 2010, 20:13

Αν είχα την γνώση να κάνω ένα σωστό compile σίγουρα θα είχα περάσει ή gentoo ή arch...
Το sabayon το έχω δει και σε gnome και σε KDE.Μου φάνηκε λίγο βαρύ αλλα αξίζει να ασχοληθεί κανείς.
Έχεις υπ'οψη σου κανα "εύκολο" οδηγό για gentoo ή arch?Και μια δεύτερη ερώτηση...
Στο kubuntu ακόμα εχω τον linux kernel......-23.Είνα φυσιολογικό?
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Γνώσεις ⇛ Linux:Μέτριο ┃ Προγραμματισμός:Ναι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό : Ubuntu 12.04, linux mint 12, pclinuxos 12 σε ECS G31T-M7
Προδιαγραφές ⇛ intel core2 quad 9400 s775/2,66 │Ram: 4gb ddr2 │ nvidia geforce 9600 gt │ TFT asus 22" vw221d
Άβαταρ μέλους
Aeron
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2009, 19:18
Εκτύπωση

Re: kubuntu settings - how to

Δημοσίευσηαπό bendersteed » 04 Δεκ 2010, 20:38

Λοιπόν στο Arch δεν κάνεις compile, έχεις βέβαια τη δυνατότητα αλλά δεν είναι απαραίτητο, καθώς στα αποθετήρια προσφέρονται έτοιμα, χτισμένα πακέτα. Επομένως δε θα έχεις καμία δυσκολία, ίσως μόνο να σε παιδέψει λίγο το στήσιμο του συστήματος αλλά μόλις το τελειώσεις θα έχεις ένα σύστημα φτιαγμένο στα μέτρα σου και θα έχεις κατανοήσει βασικές πτυχές του συστήματος σου.
Υπάρχει αυτός ο πολύ καλός οδηγός [urlhttp://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=88599][/url] στον οποίο προτείνω να ρίξεις μια ματιά, καθώς και στη wiki του archlinux και συγκεκριμένα στο beginner's guide που έχει πολύ χρήσιμες πληροφορίες.

Το gentoo από την άλλη είναι αρκετά πιο χρονοβόρο καθώς όλο το σύστημα χτίζεται και απαιτεί ένα κλικ παραπάνω γνώσεις από το Arch, ειδικά στο πως να βελτιστοποιείς το compilation κλπ.
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛Arch 64bit@Compal Fl90
Προδιαγραφές ⇛ T8100 │ RAM 2GB │ NVIDIA 8600GT │ 4965 │ Bluetooth │ HD Audio │ TFT 15.4"
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bendersteed
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 24 Δεκ 2009, 04:49
Εκτύπωση

Re: kubuntu settings - how to

Δημοσίευσηαπό malos » 04 Δεκ 2010, 22:07

Ωραίος οδηγός φίλε ... αλλά με κόλησες με τα alias και θέλω να σε ρωτήσω κάτι offtopic.
Επειδή δεν μου δουλέψανε με Ελληνικές λέξεις και .............. μήπως ξέρεις πως να κάνω κάτι τέτοιο ;

alias sudo reboot='ουστ'

δεν το έβαλα σε κώδικα επίτηδες γιατί είναι λάθος έτσι κι αλλιώς.

Όσο για το kde .... κι εγώ μια από τα ίδια έπαθα που έβαλα και δεύτερο περιβάλλον με επιλογή στην εκκίνηση.
Μόνο που εγώ έβαλα gnome και μου σερνόταν το kdeάκι μου ή μάλλον Η kdeάρα μου που τόσους μήνες πέταγε (10.04 kubuntu έχω). :clap: :clap: :clap:
Πάντως σήμερα έχει μόνο gnome. Στον burg (boot loader) μόλις σκάει μύτη γράφει πάνω πάνω

Kubuntu που δεν έχει kde ! (Στο /boot/burg/burg.cfg μπορείς να βάλεις και Ελληνικά στα menuentry).
Θα δω τις σελίδες του pros για τρέχουν καλά τα περιβάλοντα για να τα έχω σωστά και τα δύο.

Να μπαίνω μια χαρά εγώ στο kde μου και το βλαμένο η γυναίκα μου στο χαζοgnome της . :P

Υ.Γ. @pros ...... και ήσουν έξυπνο παιδί ρε γ***** !!! :-o :-o :-o
Επεξεργαστής: AMD Ryzen 9 5900x
Μνήμη Gskill 16gb (2X8gb), 3200 mh, CL 14
Μητρική: Asrock X570 phantom gaming X
Τροφοδοτικό: Corsair 850 platinum
Δίσκος: SSD Corsair MP600 (1 TB)
Άβαταρ μέλους
malos
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1230
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2008, 12:00
Εκτύπωση

Re: kubuntu settings - how to

Δημοσίευσηαπό Epirotes » 05 Δεκ 2010, 03:49

Αφού ρωτά που ρωτάς εκτός θέματος, γιατί δεν μαρκάρεις και το κείμενο να φαίνεται ως εκτός θέματος; :?: :? Kατά τ' άλλα ποιος ο λόγος να έχεις kubuntu δίχως kde; :?: :? Ιεροσυλία είναι, ήμαρτον! :wtf:
Οδηγίες για νέα μέλη ---- Οδηγοί - How to - Tutorials
1 Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Ubuntu 16.04 precise 64bit (el_GR.UTF-8), Windows 10
3 Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz ‖ RAM 8 GB ‖ Gigabyte X48-DS4
4 Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Caicos [Radeon HD 6450] [1002:6779]
5 eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 02)
Άβαταρ μέλους
Epirotes
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3185
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 00:25
Τοποθεσία: Ιωάννινα, Ήπειρος
Εκτύπωση

Re: kubuntu settings - how to

Δημοσίευσηαπό giannis12a » 06 Δεκ 2010, 15:47

Aeron έγραψε:Αν είχα την γνώση να κάνω ένα σωστό compile σίγουρα θα είχα περάσει ή gentoo ή arch...
Το sabayon το έχω δει και σε gnome και σε KDE.Μου φάνηκε λίγο βαρύ αλλα αξίζει να ασχοληθεί κανείς.
Έχεις υπ'οψη σου κανα "εύκολο" οδηγό για gentoo ή arch?Και μια δεύτερη ερώτηση...
Στο kubuntu ακόμα εχω τον linux kernel......-23.Είνα φυσιολογικό?
Ευχαριστώ προκαταβολικά.


Ο οδηγός του adslgr , είναι λίγο χαοτικός κατ' εμέ , καλύτερα δές τον παρακάτω από το linuxformat που είναι πιο απλός , άν κι έχουν γίνει αλλαγές π.χ. δεν υπάρχει hal, αλλά γενικά άν τον ακολουθήσεις θα στηθεί το σύστημα.

http://www.linuxformat.gr/?q=forum/arch ... E%B7%CF%82
Εικόνα
το link παραπέμπει σε ανθρωπιστικού περιεχομένου σελίδα
pleiades place
Γνώσεις ⇛ Linux: Είμαι Χάκερ ┃ Προγραμματισμός: Όχι δεν προγραμματίζω ποτέ τίποτα, τ' αφήνω όλα στην τύχη ┃ Αγγλικά: Γαλλικά/Χορός/Πιάνο
Άβαταρ μέλους
giannis12a
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 03 Αύγ 2008, 14:26
Τοποθεσία: ΒΥΡΩΝΑΣ
Εκτύπωση

Re: kubuntu settings - how to

Δημοσίευσηαπό bendersteed » 06 Δεκ 2010, 16:00

Καλός είναι και αυτός ο οδηγός, αλλά διαφωνώ σε κάποια πράγματα όπως το yaourt γιατί κρύβουν από τον χρήστη ένα μεγάλο πλεονέκτημα της διανομής, τα pkgbuilds, με τα οποία μπορείς να χτίσεις πολύ εύκολα ό,τι πακέτο θες, και κάνει το AUR να μοιάζει ένα "περίεργο" αποθετήριο.
Τι εννοείς δεν έχουμε hal; Το KDE τουλάχιστον το έχει ακόμα σαν εξάρτηση και περιμένουμε το 4.6 στο οποίο θα χρησιμοποιούνται τα πιο σύγχρονα udisk, upower κλπ. Το gnome νομίζω το ίδιο, μέχρι και ο thunar για automount χρειάζεται hal.
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛Arch 64bit@Compal Fl90
Προδιαγραφές ⇛ T8100 │ RAM 2GB │ NVIDIA 8600GT │ 4965 │ Bluetooth │ HD Audio │ TFT 15.4"
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bendersteed
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 24 Δεκ 2009, 04:49
Εκτύπωση

Re: kubuntu settings - how to

Δημοσίευσηαπό headless » 06 Δεκ 2010, 20:15

Το AUR *είναι* ένα περίεργο αποθετήριο.
Από τη στιγμή που μπορεί όποιος να'ναι να ανεβάσει ό,τι να'ναι,πετάτε την αξιοπιστία του από το παράθυρο και με το κεφάλι πρός τα κάτω.
Xωρίς διάθεση κόντρας :)
Ο hal γενικά δεν πολυχρησιμοποιείται ως deprecated,δεν ξέρω τί κάνει το arch αλλά στο ubuntu η δουλειά πλέον γίνεται με udev rules.
Γνώσεις ⇛ Linux: Καλές ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: debian wheezy/sid 64-bit (en_US.utf8)
Προδιαγραφές ⇛ CPU: 2x Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz │ RAM 3965 MiB │ ASUS INC. P5QL/EPU
Κάρτα γραφικών: nVidia GF104 [GeForce GTX 460] [10de:0e22]
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168]
My Blog
Άβαταρ μέλους
headless
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 17:30
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: headl3ss
IRC: h3adl3ss
Εκτύπωση

Re: kubuntu settings - how to

Δημοσίευσηαπό bendersteed » 06 Δεκ 2010, 23:39

Για τα άλλα de δεν μπορώ να μιλήσω σίγουρα, αλλά το kde, επομένως και το kubuntu, χρησιμοποιεί το hal για το solid. Πάντως σίγουρα είναι deprecated και τείνει να εξαλειφθεί γενικώς.
Το aur δεν είναι αποθετήριο, εκτός αν θεωρούμε αποθετήριο τα slackbuilds πχ. Είναι κάποιες "προτάσεις" από χρήστες για το πως να χτιστούν πακέτα από τον πηγαίο κώδικα με εργαλεία που προσφέρει το arch. Αν κάποιος έχει αυτό στο νου του δεν υπάρχει κίνδυνος, καθώς προσαρμόζει τα pkgbuilds, ελέγχει το περιεχόμενο τους και χτίζει και πακετάρει με βάση τις επιθυμίες του. Αν ακολουθεί και χτίζει τυφλά όλα τα pkgbuilds του AUR φυσικά και θα έχει πρόβλημα αξιοπιστίας, αν γνωρίζει τι κάνει θα έχει στα χέρια του ένα τρομερό εργαλείο να επεκτείνει τις δυνατότητες του συστήματος του, και να πακετάρει πανεύκολα, σε αντίθεση με τις debianοειδής διανομές, ό,τι εφαρμογές δεν βρίσκει έτοιμες στα αποθετήρια.
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛Arch 64bit@Compal Fl90
Προδιαγραφές ⇛ T8100 │ RAM 2GB │ NVIDIA 8600GT │ 4965 │ Bluetooth │ HD Audio │ TFT 15.4"
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bendersteed
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 24 Δεκ 2009, 04:49
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials